logo

Kutlu Dağ Erciyes Dr. Halit Erkiletlioğlu

Melikgazi Belediyesi Kültür Yayınlarının dokuzuncusu olarak çıkan kitaptan dolayı Başkanımız Dr. Mustafa Palancıoğlu’nu kutluyorum. İç Anadolu’nun en yüksek dağı olan, zirvesinden karı eksik olmayan heybetli Erciyes’in üzerine şiirler, türküler ve onlarca kitaplar yazılmıştır. Yayınlanan on dördüncü eseriyle Halit Erkiletlioğlu Ağabeyimi tebrik ediyorum.
Sunuş’tan Notlar:
Şehrimizin Alamet-i farikası olan Erciyes, yaklaşık 30 milyon yıl önce oluşmuş ve şehrimizin en görkemli, en heybetli simgelerinden birisi olarak tarih boyunca etrafında oluşan toplulukları etkilemiş, bu toplulukların “ak dağ, kutsal dağ”olarak nitelendirdiği bir dağ olmuştur.
Kayseri denilince akla gelen doğa harikası, her mevsim bembeyaz zirvesiyle İç Anadolu’nun her adımında izi bulunan bağrı yanık Erciyes Dağı; Kayseri, Aksaray, Nevşehir gibi iller ile Kapadokya Bölgesi içerisinde bulunan yer şekillerini etkilemiş ve bölgenin kültürünü ilmek ilmek dokumuştur. Erciyes gölgesinde Hitit, Tabal, Pers, Kappadokia ve Roma gibi medeniyetleri ağırlamış, başındaki duman ile birçok medeniyete selam vermiştir. Kimi zaman tanrıların merdiveni, kimi zaman geçilmeyen heybetli bir kale, kimi zaman sikkelerin süsü, kimi zaman babaya verilen sıfat, kimi zaman ise aşıkların, ozanların bulutuna ayrı, karına ayrı, ateşine ayrı şiirler, şarkılar yazdığı bir sevgili olmuştur.
Tarihsel ve coğrafi anlamda medeniyetlerin beşiği olan Kayseri’mizin en eski merkezlerinden birisi olan ve sosyal, kültürel, tarihsel, yapısal boyutuyla incelemeye değer bir simge olan Erciyes’i bizlere anlatan bu kitabı yayınlayarak şehrimizin kültür hayatına önemli bir eser kazandırdığımız kanaatindeyim. Geniş yelpazede sürdürdüğümüz kültür sanat faaliyetlerinin bir parçasını oluşturan bu eser Erciyes Dağı’nı her yönüyle anlatmaktadır. Yayınladığımız eserler kadim geçmişimizi anlatmanın, geleceğe bıraktığımız işaret taşlarının ve Kayseri’mize olan sevgimizin somut birer göstergesidir. Bu anlamda kitabın hazırlanmasında emeklerini esirgemeyen kıymetli Halit Erkiletlioğlu’na ve emeği geçen herkese teşekkür eder, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.
Dr. Mustafa Palancıoğlu
Önsöz’den:
İnsanoğlu Daima göklere yakınlığı sebebiyle dağlardan etkilenmiş ve tanrısal varlıkların yaşadıkları veya dünya ile iletişime geçtikleri mekanlar olarak görmüştür. Dağ kütleleri incelendiği zaman, dağlar, dünyanın merkezi, dinsel vahiy yerleri, tanrısal varlıkların oturdukları veya yaşadıkları yerler ve tanrının kendisi olarak düşünülmüştür. Başka bir ifadeyle onlar yüceliği, gücü ve kutsal olanı temsil etmiştir.
Bu bağlamda Orta Anadolu’nun en yüksek ve gizemli dağı Erciyes de, tarih boyunca etrafında oluşan kavimleri etkilemiş ve hatta onlara tanrı olarak hükmetmiştir.
Volkanik bir dağ olan Erciyes’in bu özelliği, dini ve sosyal etkileriyle ve bölgeye verdiği nimetleriyle, başta Kayseri olmak üzere çevresindeki bütün meskûn yerlere adeta kimlik vermiştir. Başka bir deyişle Erciyes olmasaydı Kayseri, İncesu, Develi, Yahyalı, Tomarza, Göreme, peri bacaları olur muydu?
Bu kitabımızla Erciyes’in oluşumunu,yapısını,faunasını ve diğer özelliklerini,tarih içindeki dini ve sosyal etkisini belirtmeye çalıştık.Jeolojik oluşumifaunaiflora ve iklime etkilerini genel olarak ihtisas sahiplerine bırakarak özel bilgiler verdik.Bütün bu bilgileri fotoğraf ve belgelerle desteklemeye çalıştık.Kayseri’ye bir yazılı eser daha kazandırmak ise en büyük mutluluğumuz olmuştur.
Halit Erkiletlioğlu
Takdim’den:
Öncelikle on dördüncü kitabının takdimini benden talep eden değerli dostum gönüldaşım Sayın Halit Erkiletlioğlu’na minnet duyuyorum. Beni onurlandırdınız.
Peki o kim?
O, Taş Mektep’i bitiren ve İstanbul Üniversitesi Diş Hakimliği’nden mezun olup 45 yıl süreyle Kayseri’de meleğinin zirvesine ulaşan bir “ İstanbul Beyefendisi”
O, aldığı eğitimin ve mesleki deneyimlerinin sonucu olarak Kayseri Diş Hekimleri Odası Kurucu Üyesi ve Başkanı.
O, mesleki bilgisini ve birikimini “Kayseri Diş Hekimleri Tarihini kitaba dönüştürerek taçlandıran bir duayen.
O, yirmi beş yıl süreyle Yönetim Kurulu üyesi olarak “Erciyes Üniversitesi Vakfı” şemsiyesi altında öğrenci ve öğretim üyelerinin ihtiyaçlarını ve beklentilerini yerine getiren vakıf gönüllüsü.
O,bu soyal sorumluluk gerektiren çalışmaları yaparken de 1977-1980 tarihleri arasında “Kayseri Belediyesi Meclis Üyeliği yaparak aynı zamanda bir siyasetçi.
O, yayınladığı 14 kitap ile “Yazarlar Birliği Üyesi”.
O,Türk Ocağı Kayseri Şubesi ve Erciyes Bilim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi..
Ve O, Türk İslam sentezini savunan,
Devletin korunmasının en önemli görev olduğu nu vurgulayan, Milli Kültür ve şuurunu geliştirmek suretiyle Türk Milliyetçileri fikrini geliştiren, yerli, milli, gönüllü ve idealist bir anlayış geliştiren, Türk Ahlak ve geleneklerine bağlı kalarak, Türk dili ve sanatını müdafaa eden,Büyük Atatürk’ün “Ne mutlu Türk’üm Diyene” sözündeki veciz ifadesine yürekten inanan Sayın Erkiletlioğlu,Aydınlar Ocağı’nın kuruluşu felsefesine uygun olarak Kayseri Şubesi’nin Kurucu Üyeliği ve Genel Başkanlığı’nı yerine getirmiştir.
Değerli dostum,
Mesleğinin zirvesindeyken 45 yıl sonra mesleğinizi bıraktınız. İyi ki de bırakmışınız. Yoksa Kayseri kültürüne, sanatına, değerlerine, edebiyatına böylesine kim hizmet edebilirdi? Akademik bir kişinin titizliği ile on dördüncü kitabı kim yazabilirdi?
En son basılan ve Kapadokya kimin? sorusunun cevabını belgeler ile kanıtlayan “KAPADOKİA KIRALLIĞI” kitabı ile de Kapadokya sayenizde tarihte yerini almıştır.
Benim takdimini yaptığım ve şimdilik on dördüncü kitabınız olan Kutsal Dağ “ERCİYES” ile kralların sığındığı dağı yine bilgi ve belge ile anlatmışsınız.
Kendisini çaresiz gören, sığınacak bir yer arayan kralların ve halkının sığındıkları, gücü ve kudreti onunla paylaşan, onunla anılan bir DAĞ ancak böyle büyüleyici anlatılabilirdi.
Alİ EMİRİ’nin “Kitap karıştırılmaz, ziyaret edilir sözünden hareket ederek tüm dostlara ,”Lütfen kitap, kütüphane ve kitapçılara daha çok zaman ayırınız. Onlar bizden ziyaret bekliyorlar.”
Mehmet AKGÜL
Kitabın Tanıtımından Notlar:
Melikgazi Belediyesi Kültür Yayınları kapsamında Yazar Halit Erkiletlioğlu ile birlikte hazırlayıp bastırdığı ‘Kutlu Dağ Erciyes’ kitabının tanıtımını gerçekleştirdi.
Programın Yazar Halit Erkiletlioğlu ile Tarihçi Mehmet Çayırdağ’ın söyleşi ile daha da renklendiğini söyleyen Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, “Kayseri’nin değerlerini geleceğe aktarmaya devam ediyor. Halit Erkiletlioğlu Ağabey ile hazırladığımız bu güzel kitabın tanıtımını yaptık. Ardından Halit Erkiletlioğlu ile Tarihçi Mehmet Çayırdağ’ın söyleşisini dinledik. Kayseri’nin kültür varlıklarını yaşatmak, değerlerini geleceğe taşımak için Halit Erkiletlioğlu, Mehmet Çayırdağ Abimiz ve Prof. Dr. Osman Özsoy ile ‘Melikgazi Tarih ve Kültür Platformu’nu hayata geçiriyoruz. Tarihi kültür varlıklarını tespit etmek, onları tanıtmak, ayağa kalkmasını sağlamak, aynı zamanda da tarihe damgasını vurmuş atalarımızı en iyi şekilde kitaplaştırmak, arşivlerini oluşturmak ve vatandaşlarımıza aktarmak için güzel çalışmalar yapacağız. Bu kapsamda verdikleri destekler için teşekkür ederim. Halit Erkiletlioğlu Ağabeyimize hazırladığı bu güzel kitaptan dolayı teşekkür ederim. Erciyes en yakışıklı dağlardan bir tanesi. Kültür çalışmalarımız yeni programlarla devam edecek.
Başta yazarımız Halit Erkiletlioğlu olmak üzere bu güzel projede emeği geçen herkese ve programımıza katılan hemşehrilerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

Share
200 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA FİL GÜNÜ

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Fil, hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya Fili ve Afrika Fili olmak üzere iki türü ile tanınmaktadır. Ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili ile Afrika orman filinin de iki ayrı tür olduğu öne sürülmektedir. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür. Filler ot obur hayvanlardır. Yani tamamen bitkilerle ...
 • Yaşar Civelek Zade Ağabeyden Dedem “Kara Müftü” ye Dair Anılar

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Rahmetli dedeniz Kara Müftü, hayatta olduğu 1950’li yıllarda Develi’nin ve bizlerin de manevi dedemiz olarak özellikle saygıda kusur etmemeye azami itina ettiğimiz, müstesna, yeri halen doldurulmamış milli duyguları önde gelen bir İslam ulemasıdır. Dedenizi size anlatmak haddim değildir. Rahmetli dedeniz müftülük görevinden sonra, rahat bir emekli yaşamı yapamamış, halkı dini bakımdan aydınlatmaya şevkle devam etmiştir. Bilhassa cuma günlerindeki vaazları cami cemaatleri tarafından huşu içinde adeta nefes almadan takip edilmiştir....
 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...