logo

Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında
Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin
Takdim Yazısı

Değerli Hemşehrilerim,
İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve mutluluk parayla pulla ölçülemez, elde edilemez.
Topluma hizmet eden kuruluşlarda (vakıflar, dernekler, sosyal kuruluşlar vb.) hiçbir maddi çıkar beklemeksizin yer alabiliyorsak, birlik beraberlik anlayışı içinde hizmet verebiliyorsak manevi kazancımız başlamış demektir. Manevi kazancın en güzel semeresi insan sevgisini kazanmaktır. Bu kuruluşlar amacına uygun hizmet verirler, direk olmasa bile dolaylı yoldan bu hizmetlerden bütün üyeler ve ilgililer faydalanır, toplum istifade eder.
Derneğimizin ikinci dönemi rahmetli dayım A. Servet Develioğlu’nun önderliğinde, benim de içinde olduğum kurucular tarafından 1987’de bu amaçla kurulmuş, kurulduğundan bugüne kadar çok başarılı hizmetler yansıtmıştır. Özellikle İstanbul’un en merkezi yeri olan Kadıköy’de yer alınması, her yıl onlarca öğrencimize burs verilmesi, ramazanda ve olağan durumlarda ihtiyaç sahiplerine sahip çıkılması derneğimizdeki dayanışmanın en güzel örnekleridir.
Çok başarılı araştırmanın ve çalışmanın sonucunda hazırlanan kitabımıza emeği geçen başta Başkan M. Orhan Cebeci olmak üzere yazı, reklam ve finansman desteği veren tüm hemşehrilerimizi yürekten kutluyorum. Ayrıca derneğimize yer alımında, burslarda ve olağan durumlarda maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen geçmiş dönem başkanlarımız Ali Servet Develioğlu, Hüseyin Setenci, Yücel Suyolcu, Zeki Sevimay, Muzaffer Aksu, Necati Develioğlu, Mehmet Paksoy, Sami Dedeoğlu, Mehmet Papak başta olmak üzere değerli hemşehrilerimize sonsuz teşekkürlerimi sunar, ahirete intikal edenlere rahmet, hayatta olanlara sağlıklı ve hayırlı uzun ömürler dilerim. Bütün faaliyetlerimizde yanımızda olan ve destek veren değerli kaymakamımız Murat Duru’ya ve Belediye Başkanımız Mehmet Cabbar’a teşekkürü borç bilirim.
Ben Develili olmanın, derneğimizin onursal başkanı olmanın her zaman gururunu taşıdım ve taşıyacağım. En büyük idealim Develi’mize bir huzur evi kazandırmak, bu huzur evinin yaşamını sürdürebilmesi için de bir vakıf kurarak ilçe dışında başarılı olmuş iş insanlarımızla huzur evinin sahiplenilmesini sağlamak.
Bu amaçla 20-25 dönümlük bir arazide huzur evi ve devre mülk şeklinde konaklama tesisi için 1993 yılından bu yana çeşitli teşebbüslerim oldu. Arazi temini ve 1994 krizi başta olmak üzere çeşitli ekonomik ve siyasi gelişmelerden dolayı bir türlü yol alamadım. Ancak bu idealimden vazgeçmiş değilim. Niyetim ilk fırsatta vakfımızda yer alacak hemşehrilerimizle bir toplantı yaparak bu projeyi geniş kapsamlı görüşerek sonuçlandırmaktır.
Dünya’da ve ülkemizde bir yıla yakındır devam eden pandemi ve ekonomik krizlerden en kısa zamanda kurtularak bir araya gelmemiz ve tüm arzularımızın gerçekleşmesi dileği ile en içten sevgi ve saygılarımı sunarım.
Kalın sağlıcakla.
İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği
Onursal Başkanı
Av. Osman Deveci
Biyografisi:
08.02.1949 yılında Kayseri/Develi’ de doğdu. İlk, orta ve yükseköğrenimini Ankara’ da tamamlayarak 1974 yılında A.Ü. Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Tahsil hayatı yanında ticari faaliyetlerini de birlikte yürütmüş çocuk yaşta başlattığı simitçilikten sanayiciliğe, çarıktan ayakkabıya 7 yaşından sonra yaşantısının her anını ticaret ve sanayi ile geçirmiştir.
Deveci sosyal alanda da oldukça aktif olmuş Ankara Atatürk Lisesinde gazete başkan ve genel yayın müdürlüğü görevleri ile gazete çıkarmış, öğrenci birliği 2.başkanlığını üstlenmiştir. A.Ü.H.F öğrenci birliği basın yayın dalı başkanlığı yapmış, hür düşünce kulüpleri federasyonunda görev almıştır. 1972 yılında İstanbul’ da aktif ticarete atılan Deveci askerliğini 1980 yılında İzmir Hava Eğitim Komutanlığında Askeri Hakim olarak yapmıştır. Askerden sonra tekrar sosyal faaliyetlerine İTO (İstanbul Ticaret Odası), AYSAD (Ayakkabı Yan Sanayiciler Derneği), TASD (Türkiye Ayakkabıcılar Sanayi Derneği), TASEV (Türkiye Ayakkabı Araştırma Geliştirme Eğitim Vakfı), Develi ve Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği, Göz Nurunu Koruma Vakfı, Jandarma Asayiş Vakfı, İKV (İktisadi Kalkınma Vakfı), İTO Hizmet Vakfı, TOBB Emekli Sandığı Vakfı, TOSYÖV’de kurucu, yönetici ve üye olarak görev yapmıştır, yapmaktadır.
Halen ayakkabı sektöründe Pedro Camino, Beverly Hills Polo Club ve Best Club markalı ayakkabıların üretimi ile faaliyet gösteren Devran Şirketler Grubu ve Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği Onursal Başkanı olan Deveci evli, Arif Çağatay (iç mimar), Yusuf Çağlar (makine mühendisi) olmak üzere iki erkek çocuk babasıdır.

Çağdaş Develi Gazetesi, 11 Haziran 2021, Sayfa 7

Share
480 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...