logo

Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında
Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin
Takdim Yazısı

Değerli Hemşehrilerim,
İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve mutluluk parayla pulla ölçülemez, elde edilemez.
Topluma hizmet eden kuruluşlarda (vakıflar, dernekler, sosyal kuruluşlar vb.) hiçbir maddi çıkar beklemeksizin yer alabiliyorsak, birlik beraberlik anlayışı içinde hizmet verebiliyorsak manevi kazancımız başlamış demektir. Manevi kazancın en güzel semeresi insan sevgisini kazanmaktır. Bu kuruluşlar amacına uygun hizmet verirler, direk olmasa bile dolaylı yoldan bu hizmetlerden bütün üyeler ve ilgililer faydalanır, toplum istifade eder.
Derneğimizin ikinci dönemi rahmetli dayım A. Servet Develioğlu’nun önderliğinde, benim de içinde olduğum kurucular tarafından 1987’de bu amaçla kurulmuş, kurulduğundan bugüne kadar çok başarılı hizmetler yansıtmıştır. Özellikle İstanbul’un en merkezi yeri olan Kadıköy’de yer alınması, her yıl onlarca öğrencimize burs verilmesi, ramazanda ve olağan durumlarda ihtiyaç sahiplerine sahip çıkılması derneğimizdeki dayanışmanın en güzel örnekleridir.
Çok başarılı araştırmanın ve çalışmanın sonucunda hazırlanan kitabımıza emeği geçen başta Başkan M. Orhan Cebeci olmak üzere yazı, reklam ve finansman desteği veren tüm hemşehrilerimizi yürekten kutluyorum. Ayrıca derneğimize yer alımında, burslarda ve olağan durumlarda maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen geçmiş dönem başkanlarımız Ali Servet Develioğlu, Hüseyin Setenci, Yücel Suyolcu, Zeki Sevimay, Muzaffer Aksu, Necati Develioğlu, Mehmet Paksoy, Sami Dedeoğlu, Mehmet Papak başta olmak üzere değerli hemşehrilerimize sonsuz teşekkürlerimi sunar, ahirete intikal edenlere rahmet, hayatta olanlara sağlıklı ve hayırlı uzun ömürler dilerim. Bütün faaliyetlerimizde yanımızda olan ve destek veren değerli kaymakamımız Murat Duru’ya ve Belediye Başkanımız Mehmet Cabbar’a teşekkürü borç bilirim.
Ben Develili olmanın, derneğimizin onursal başkanı olmanın her zaman gururunu taşıdım ve taşıyacağım. En büyük idealim Develi’mize bir huzur evi kazandırmak, bu huzur evinin yaşamını sürdürebilmesi için de bir vakıf kurarak ilçe dışında başarılı olmuş iş insanlarımızla huzur evinin sahiplenilmesini sağlamak.
Bu amaçla 20-25 dönümlük bir arazide huzur evi ve devre mülk şeklinde konaklama tesisi için 1993 yılından bu yana çeşitli teşebbüslerim oldu. Arazi temini ve 1994 krizi başta olmak üzere çeşitli ekonomik ve siyasi gelişmelerden dolayı bir türlü yol alamadım. Ancak bu idealimden vazgeçmiş değilim. Niyetim ilk fırsatta vakfımızda yer alacak hemşehrilerimizle bir toplantı yaparak bu projeyi geniş kapsamlı görüşerek sonuçlandırmaktır.
Dünya’da ve ülkemizde bir yıla yakındır devam eden pandemi ve ekonomik krizlerden en kısa zamanda kurtularak bir araya gelmemiz ve tüm arzularımızın gerçekleşmesi dileği ile en içten sevgi ve saygılarımı sunarım.
Kalın sağlıcakla.
İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği
Onursal Başkanı
Av. Osman Deveci
Biyografisi:
08.02.1949 yılında Kayseri/Develi’ de doğdu. İlk, orta ve yükseköğrenimini Ankara’ da tamamlayarak 1974 yılında A.Ü. Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Tahsil hayatı yanında ticari faaliyetlerini de birlikte yürütmüş çocuk yaşta başlattığı simitçilikten sanayiciliğe, çarıktan ayakkabıya 7 yaşından sonra yaşantısının her anını ticaret ve sanayi ile geçirmiştir.
Deveci sosyal alanda da oldukça aktif olmuş Ankara Atatürk Lisesinde gazete başkan ve genel yayın müdürlüğü görevleri ile gazete çıkarmış, öğrenci birliği 2.başkanlığını üstlenmiştir. A.Ü.H.F öğrenci birliği basın yayın dalı başkanlığı yapmış, hür düşünce kulüpleri federasyonunda görev almıştır. 1972 yılında İstanbul’ da aktif ticarete atılan Deveci askerliğini 1980 yılında İzmir Hava Eğitim Komutanlığında Askeri Hakim olarak yapmıştır. Askerden sonra tekrar sosyal faaliyetlerine İTO (İstanbul Ticaret Odası), AYSAD (Ayakkabı Yan Sanayiciler Derneği), TASD (Türkiye Ayakkabıcılar Sanayi Derneği), TASEV (Türkiye Ayakkabı Araştırma Geliştirme Eğitim Vakfı), Develi ve Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği, Göz Nurunu Koruma Vakfı, Jandarma Asayiş Vakfı, İKV (İktisadi Kalkınma Vakfı), İTO Hizmet Vakfı, TOBB Emekli Sandığı Vakfı, TOSYÖV’de kurucu, yönetici ve üye olarak görev yapmıştır, yapmaktadır.
Halen ayakkabı sektöründe Pedro Camino, Beverly Hills Polo Club ve Best Club markalı ayakkabıların üretimi ile faaliyet gösteren Devran Şirketler Grubu ve Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği Onursal Başkanı olan Deveci evli, Arif Çağatay (iç mimar), Yusuf Çağlar (makine mühendisi) olmak üzere iki erkek çocuk babasıdır.

Çağdaş Develi Gazetesi, 11 Haziran 2021, Sayfa 7

Share
404 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İŞYERİNİN DEVRİ HALİNDE İŞ SÖZLEŞMELERİNİN DURUMU

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İşçi işveren ilişkisinin önemli ölçüde korunması, geçerli ya da haklı bir neden olmaksızın sona erdirilememesi ve işçinin gelirinde sürekliliğin sağlanması modern iş hukukunun en temel gayelerinden birini oluşturur. İş hukukunun bu temel gayesini tehlikeye sokan en önemli nedenlerden biri işyerinin devir yoluyla bir işverenden başka bir işverene geçmesidir. İşyeri devri başta satım sözleşmesi olmak üzere, işyerinin kiralanması, intifa hakkının kurulması vb. yollarla devretme, işverenin ölümü, işyerinin özelleştirilmesi ya da devletleştirilmesi,...
 • REKABET NEDEN ÖNEMLİDİR?

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Rekabet, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan rekabet kelimesi uzun yıllardan beri dilimizdedir. Rekabet, üstünlük sağlama amacı ile rakiplere karşı yürütülen yarışma etkinliklerinin bütünüdür. Bu terim işletmecilik, iktisat, çevrebilim, spor ve sanat dallarını da içeren alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Rekabet iki ya da daha çok güç, kuruluş, işletme, sistem, birey ya da grup arasında yer alabilmektedir. Diğer bir ifadeyle rekabet, hırs, başarma...
 • Gurbette Yıllar 2

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Gurbette Yıllar 2 (Birfâni Tornacı Ömer) İlçemiz Bakırdağı Mahallesi sakinlerinden ve “Birfâni Tornacı Ömer” mahlasıyla bilinen Ömer Develioğlu’nun ikinci şiir kitabı olan “Gurbette Yıllar 2” şiir kitabı Develi Belediyesi Kültür Yayınları arasında çıktı. Başkanımız Mehmet Cabbar’a, Kültür Müdürü Ali Orhan’a ve emeği geçenlere teşekkür ederim. Kitabın Önsözünden: Köklü bir edebiyat gelenek ve birikimimiz içerisinde şiirin ayrı bir yeri vardır. Millet olarak da şiire ayrı bir önem vermişizdir. Derviş Osman, Âşık Seyrani, Ali Celalettin, A...
 • Süphan Dağı Efsanesi

  19 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Doğu’nun uzun kış gecelerinde nenemi dinlemeye bayılırdım.  Siyabend ile Hace’nin hikâyesi, Süphan Dağı’nda geçiyordu. Zozan (yayla) nenem anlatırken bende gözümün önünde Süphan Dağı olayını yeniden yaşıyordum. Nasıl unuturum Siyabend’in parmak ısırtan kahramanlığını? Ve göz yaşartan hikâyesini. Süphan Dağı eteklerinde yaşayan bir yiğittir. Yoksul bir köylüdür. Zayıf ve cılız delikanlıdır. Bu nedenle ona Kürtçede “ipin gölgesi”anlamına gelen Siyabend adı verilir. Annesi, babası, kardeşi yoktur. Amcasının sürülerine çobanlık yapar. Her gün S...