logo

Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında
Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin
Takdim Yazısı

Değerli Hemşehrilerim,
İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve mutluluk parayla pulla ölçülemez, elde edilemez.
Topluma hizmet eden kuruluşlarda (vakıflar, dernekler, sosyal kuruluşlar vb.) hiçbir maddi çıkar beklemeksizin yer alabiliyorsak, birlik beraberlik anlayışı içinde hizmet verebiliyorsak manevi kazancımız başlamış demektir. Manevi kazancın en güzel semeresi insan sevgisini kazanmaktır. Bu kuruluşlar amacına uygun hizmet verirler, direk olmasa bile dolaylı yoldan bu hizmetlerden bütün üyeler ve ilgililer faydalanır, toplum istifade eder.
Derneğimizin ikinci dönemi rahmetli dayım A. Servet Develioğlu’nun önderliğinde, benim de içinde olduğum kurucular tarafından 1987’de bu amaçla kurulmuş, kurulduğundan bugüne kadar çok başarılı hizmetler yansıtmıştır. Özellikle İstanbul’un en merkezi yeri olan Kadıköy’de yer alınması, her yıl onlarca öğrencimize burs verilmesi, ramazanda ve olağan durumlarda ihtiyaç sahiplerine sahip çıkılması derneğimizdeki dayanışmanın en güzel örnekleridir.
Çok başarılı araştırmanın ve çalışmanın sonucunda hazırlanan kitabımıza emeği geçen başta Başkan M. Orhan Cebeci olmak üzere yazı, reklam ve finansman desteği veren tüm hemşehrilerimizi yürekten kutluyorum. Ayrıca derneğimize yer alımında, burslarda ve olağan durumlarda maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen geçmiş dönem başkanlarımız Ali Servet Develioğlu, Hüseyin Setenci, Yücel Suyolcu, Zeki Sevimay, Muzaffer Aksu, Necati Develioğlu, Mehmet Paksoy, Sami Dedeoğlu, Mehmet Papak başta olmak üzere değerli hemşehrilerimize sonsuz teşekkürlerimi sunar, ahirete intikal edenlere rahmet, hayatta olanlara sağlıklı ve hayırlı uzun ömürler dilerim. Bütün faaliyetlerimizde yanımızda olan ve destek veren değerli kaymakamımız Murat Duru’ya ve Belediye Başkanımız Mehmet Cabbar’a teşekkürü borç bilirim.
Ben Develili olmanın, derneğimizin onursal başkanı olmanın her zaman gururunu taşıdım ve taşıyacağım. En büyük idealim Develi’mize bir huzur evi kazandırmak, bu huzur evinin yaşamını sürdürebilmesi için de bir vakıf kurarak ilçe dışında başarılı olmuş iş insanlarımızla huzur evinin sahiplenilmesini sağlamak.
Bu amaçla 20-25 dönümlük bir arazide huzur evi ve devre mülk şeklinde konaklama tesisi için 1993 yılından bu yana çeşitli teşebbüslerim oldu. Arazi temini ve 1994 krizi başta olmak üzere çeşitli ekonomik ve siyasi gelişmelerden dolayı bir türlü yol alamadım. Ancak bu idealimden vazgeçmiş değilim. Niyetim ilk fırsatta vakfımızda yer alacak hemşehrilerimizle bir toplantı yaparak bu projeyi geniş kapsamlı görüşerek sonuçlandırmaktır.
Dünya’da ve ülkemizde bir yıla yakındır devam eden pandemi ve ekonomik krizlerden en kısa zamanda kurtularak bir araya gelmemiz ve tüm arzularımızın gerçekleşmesi dileği ile en içten sevgi ve saygılarımı sunarım.
Kalın sağlıcakla.
İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği
Onursal Başkanı
Av. Osman Deveci
Biyografisi:
08.02.1949 yılında Kayseri/Develi’ de doğdu. İlk, orta ve yükseköğrenimini Ankara’ da tamamlayarak 1974 yılında A.Ü. Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Tahsil hayatı yanında ticari faaliyetlerini de birlikte yürütmüş çocuk yaşta başlattığı simitçilikten sanayiciliğe, çarıktan ayakkabıya 7 yaşından sonra yaşantısının her anını ticaret ve sanayi ile geçirmiştir.
Deveci sosyal alanda da oldukça aktif olmuş Ankara Atatürk Lisesinde gazete başkan ve genel yayın müdürlüğü görevleri ile gazete çıkarmış, öğrenci birliği 2.başkanlığını üstlenmiştir. A.Ü.H.F öğrenci birliği basın yayın dalı başkanlığı yapmış, hür düşünce kulüpleri federasyonunda görev almıştır. 1972 yılında İstanbul’ da aktif ticarete atılan Deveci askerliğini 1980 yılında İzmir Hava Eğitim Komutanlığında Askeri Hakim olarak yapmıştır. Askerden sonra tekrar sosyal faaliyetlerine İTO (İstanbul Ticaret Odası), AYSAD (Ayakkabı Yan Sanayiciler Derneği), TASD (Türkiye Ayakkabıcılar Sanayi Derneği), TASEV (Türkiye Ayakkabı Araştırma Geliştirme Eğitim Vakfı), Develi ve Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği, Göz Nurunu Koruma Vakfı, Jandarma Asayiş Vakfı, İKV (İktisadi Kalkınma Vakfı), İTO Hizmet Vakfı, TOBB Emekli Sandığı Vakfı, TOSYÖV’de kurucu, yönetici ve üye olarak görev yapmıştır, yapmaktadır.
Halen ayakkabı sektöründe Pedro Camino, Beverly Hills Polo Club ve Best Club markalı ayakkabıların üretimi ile faaliyet gösteren Devran Şirketler Grubu ve Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği Onursal Başkanı olan Deveci evli, Arif Çağatay (iç mimar), Yusuf Çağlar (makine mühendisi) olmak üzere iki erkek çocuk babasıdır.

Çağdaş Develi Gazetesi, 11 Haziran 2021, Sayfa 7

Share
306 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ERMENİ OLAYLARI, İSYANLAR VE TEHCİR İLE SONRASI-1

  25 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  a. Ermeni Olayları (1896) Ermeni teşkilatlandığı yerlerden biri de Van ve çevresidir. 1.Haziran 1896 tarihinde başlayan Van İsyanı’nda yine Ermeni meselesi için devletler devreye girmiş ve komitacılar cezalandırılamamıştır. 10- Adana Olayları (1909) 1895’te Hınçak Komitesi tarafından bir gösteri düzenlendi. Yaklaşık beş bin Ermeni Bâbıâli’ye yürüdü. Silahlı Ermeni komitacıları Bâbıâli’yi basarak büyük bir hâdise çıkarıp Avrupa’nın dikkatini Ermeni Meselesi üzerine çekip Avrupa’nın müdahalesini planladılar. İsyan kısa sürede bastırıldı. ...
 • Sultanahmet Azade Otel’de İstişare ve Yönetim Kurulu Toplantımız

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Pandemi dönemi dernek toplantılarımız koronavirüs kurallarına riayet edilerek az sayıda da olsa devam etti. Bu dönem uzun zamandır yapamadığımız İstişare Kurulu ve Yönetim Kurulu toplantılarımızın birincisini 17.09.2021 tarihinde Mustafa Sümengen Ağabeyimize ait Sultanahmet Azade Otel'de gerçekleştirdik. Yemekli toplantımızı organize eden Kadınlar Komisyonu Başkanımız Hanife Salman Hanım'a, güzel mekânında her zaman bizleri misafir eden Mustafa Sümengen Ağabeyime çok teşekkür ederiz. Yemekli toplantımız tarafımdan yapılan açılış konuşması ile...
 • EKİNOKS

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Dünya, kendi ekseni etrafındaki dönüşünü sürdürürken, bir yandan da güneşin çevresinde dolanır. Dünya, güneş etrafındaki dönüşünü elips şeklindeki bir yörünge üzerinde 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna bir yıl denir. Dünya, 939 milyon km'lik yörüngesi üzerinde 108 bin km. hızla hareket eder. Gök bilimi terimlerinden olan “Ekinoks”, yılda iki kez gerçekleşmektedir. Peki, Ekinoks nedir? Ekinoksun ne olduğunu tam olarak anlayabilmemiz için özellikle dünyanın nasıl hareket ettiğini bilmemiz gerekir. Hissetmesek de aslında dünyanın iki farklı hareket...
 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...