logo

Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabı Üzerine Yorumlar/2

Bir Vefa Göstergesi
Orhancığım, benzer kurum ve kuruluşlarda örneği çok görülmeyen, vefa göstergesi ve ayrıca geçmişin anlamlı zenginliklerini, bulup, derleyip, satırlara döken titiz çalışmanla geleceğe taşıyacak olan bu güzel eseri yaratıp, tamamladın, ne mutlu sana… Şimdiye kadar gelip geçen tüm başkanların kendilerine göre hizmetleri olmuştur. Ama, kurucuları ayrı tutarsak, senin dernek yönetimine getirdiğin reformist yenilikler ve nesillere intikal edecek eserlerinle yaptığın katkı çok büyük… Bu katkı ve yadsınamaz hizmetlerinin çok uzun yıllar sürmesini tüm kalbimle dilerim… Tekrar eline, kalemine ve yüreğine sağlık…
Prof. Dr. Cavit AVCI Yönetim Kurulu Üyesi
***
Gurur Duydum, İyiki Bu Çabanın İçindesiniz…
Bu yorumu yazan Çatalaoluk Köyü’nden, Ortaokul ve lise yıllarından arkadaşım, Hakkı Kalkan. Okuduğu Develi Ortaokulu’nda öğretmenlik ve müdürlük yapmış bir kardeşim. Sevecen güler yüzlü, benim unutamadığım can arkadaşlarımdan biri. Develi’de Ortaokul ve lise yıllarında, İstanbul’da üniversite yıllarında da çalışarak, didinerek, tırnaklarıyla kazıyarak, hedefine ulaşan, örnek alınacak bir insan. Yorumunu virgülüne dokunmadan paylaşıyorum.
Gönderdiğin kitabı aldım. Gazetede yazılan yorumları okudum. Çok güzel, hak edilmiş övgüler kardeşim… Çok teşekkür ederim. Sanki aile albümünü inceliyormuş gibi büyük bir zevk ve ilgiyle inceledim. Burs alarak meslek sahibi olan öğrencilerim, tanıdık iş insanları ve en özeli de sınıf arkadaşlarımın bu çalışmalarda çok etkin oluşları… Gurur duydum. İyi ki bu çabanın içindesiniz. Bildiğin gibi ben çalışarak okudum, yani; yokluğu yoksulluğu iyi bilenlerdenim. Kimsenin yardımı olmadan hayata tutunmanın güçlüklerini yaşayarak öğrendim hep. O nedenledir ki iyi yapıyorsunuz, devam Orhancığım. Selâm ve sevgiyle…
Hakkı KALKAN Emekli Öğretmen/Çanakkale Savaş Alanları Şehitlik Tur Rehberi
***
İstanbul’daki Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin Değerli Başkan ve yöneticileri, derneğimizin üyeleri ve Derneğin faaliyetlerine katkı sağlayan değerli gençlerimize saygı ile arz ediyorum.

Her ne kadar resmi olarak 1987 yılında (2.dönem) Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği adı altında bir Dernek kurulmuşsa da daha öncesinde 1950’li yıllardan beri İstanbul’daki hemşerilerimizin her birisi dernek gibi aktif olarak, birer gönüllü, memleket sevdalısı olarak İstanbul’a giden hemşerilerimize sahip çıkarak onlara el kol olarak destek olmuşlardır. 1950’li yıllarda kurulan Derneğin adı “Develililer ve Develiyi Sevenler Derneği” dir. Kurucu Başkanı da Dr. Ali Akdemirdir.
Develili gençlerimizden İstanbul’da öğrenim hayatına başlayanların ufuklarının açılmasında, ticaret hayatına atılanların işlerini geliştirmede, Yerel yönetim ve kamuda vazife yapmaya başlayanları onurlandırmada, daha önceden İstanbul’a yerleşmiş iş kurmuş çevre edinmiş büyüklerimizin üstün gayretleri sayesinde iş kuran, çevre edinen yüzlerce hemşerimiz büyüklerimizi hep hayırla yad ederler. Her birinin İstanbul ve gurbet hayatı ile birer kitap yazılacak kadar anıları çoktur.
Derneğimizin gençlerimize sağladığı eğitim imkânları, burslar, yardımlar, etkinlikler, geziler, hafta sonu konferansları, iftar yemekleri bahanesi ile yapılan kaynaşma ve hasretlik gidermelerin hepsi güzel birer anı olarak gönüllerde tazeliğini korumaktadır.
Kuruluşundan bu güne kadar İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin Yönetim Kurullarında görev alan Değerli Başkanlarımızdan, Yönetim Kurulu üyelerinden, hayırseverlerimizden ahirete irtihal edenler Allah’tan rahmet hayatta olanlara da sağlıklı ve hayırlı uzun ömürler diler, Dernek faaliyetlerine maddi ve manevi katkı sağlayan tüm hemşerilerimize teşekkürlerimi arz ederim.
Tüm bu faaliyetler yanında derneğin hafızasının derlenmesinin de ne kadar önemli bir çalışma gerektirdiğini bilenlerdenim. Bu çalışmayı yapan değerli ağabeyim M. Orhan Cebeci ve dernekte bu çalışmalara katkı sağlayan gençlerimize ayrıca ve özellikle teşekkür ediyorum.
Selam olsun, kalbi Develi için atanlara,
Develi sevdasını, yaşayan ve yaşatanlara.
Nezir ÖTEGEN
***
*Bizleri motive eden güzel yorumları için; Değerli Hocam Prof. Dr. Cavit Avcı’ ya, lise yıllarından arkadaşım öğretmen Hakkı Kalkan’a, Develi’ nin hafızası Nezir Ötegen kardeşime çok teşekkür ederim.
*Yıllar önce ekilen tohum meyvesini vermeye devam ediyor. Bu başarı, övgü ve dualar; derneğimize hizmet eden tüm başkanların, yönetim kurullarının ve hayırsever insanların amel defterlerine yazılacaktır.

Çağdaş Develi Gazetesi, 02 Temmuz 2021, Sayfa 7

Share
228 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...
 • Mısırlı Aile’sinin Gelini Melek Öztürk ve Kızları Bilge ve Banu Öztürk

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Melek Öztürk hanım, merhum Ali Orhan Öztürk’ün eşidir. Özel İdare Memuru Ali Atlas ile Ev Hanımı Safiye Hanım’ın 3. çocukları olarak 2 Ekim 1942’de Sandıklı, Afyon’da dünyaya geldi. İlkokul ve Ortaokulu Sandıklı’da tamamladıktan sonra 1960 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1966 yılında Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Van’ın Edremit Nahiyesi Sağlık Ocağı’nda göreve başladı. 24 Kasım 1967 Cuma günü Ali Orhan Öztürk Bey ile evlendi. Bu tarihten itibaren 1969 yılına kadar Malatya’da Sağlık Ocağı’nda, 1969 - 1970 yıllarınd...
 • TÜRKİYE SERBEST PARAŞÜTÇÜLER GÜNÜ

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Paraşütle atlama, genellikle hava araçlarından çıkış yapılarak boşlukta ve belirli bir yükseklikte de paraşüt açarak yavaş bir şekilde yere inilen bir aksiyon sporudur. Hava aracından çıkış ve paraşütün açılması arasındaki zaman “serbest düşüş” olarak adlandırılmaktadır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşında, malzeme ve asker indirmek, uçakları arıza yapan pilotların yaşamlarını kurtarmak için sık sık kullanılmıştır. Askeri amaçla kullanılan paraşüt zaman içerisinde spor dalı halini almış olup, Türkiye’de de bu spora rağbet görmüştür. Bu spor özel...