logo

Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabı Üzerine Yorumlar/2

Bir Vefa Göstergesi
Orhancığım, benzer kurum ve kuruluşlarda örneği çok görülmeyen, vefa göstergesi ve ayrıca geçmişin anlamlı zenginliklerini, bulup, derleyip, satırlara döken titiz çalışmanla geleceğe taşıyacak olan bu güzel eseri yaratıp, tamamladın, ne mutlu sana… Şimdiye kadar gelip geçen tüm başkanların kendilerine göre hizmetleri olmuştur. Ama, kurucuları ayrı tutarsak, senin dernek yönetimine getirdiğin reformist yenilikler ve nesillere intikal edecek eserlerinle yaptığın katkı çok büyük… Bu katkı ve yadsınamaz hizmetlerinin çok uzun yıllar sürmesini tüm kalbimle dilerim… Tekrar eline, kalemine ve yüreğine sağlık…
Prof. Dr. Cavit AVCI Yönetim Kurulu Üyesi
***
Gurur Duydum, İyiki Bu Çabanın İçindesiniz…
Bu yorumu yazan Çatalaoluk Köyü’nden, Ortaokul ve lise yıllarından arkadaşım, Hakkı Kalkan. Okuduğu Develi Ortaokulu’nda öğretmenlik ve müdürlük yapmış bir kardeşim. Sevecen güler yüzlü, benim unutamadığım can arkadaşlarımdan biri. Develi’de Ortaokul ve lise yıllarında, İstanbul’da üniversite yıllarında da çalışarak, didinerek, tırnaklarıyla kazıyarak, hedefine ulaşan, örnek alınacak bir insan. Yorumunu virgülüne dokunmadan paylaşıyorum.
Gönderdiğin kitabı aldım. Gazetede yazılan yorumları okudum. Çok güzel, hak edilmiş övgüler kardeşim… Çok teşekkür ederim. Sanki aile albümünü inceliyormuş gibi büyük bir zevk ve ilgiyle inceledim. Burs alarak meslek sahibi olan öğrencilerim, tanıdık iş insanları ve en özeli de sınıf arkadaşlarımın bu çalışmalarda çok etkin oluşları… Gurur duydum. İyi ki bu çabanın içindesiniz. Bildiğin gibi ben çalışarak okudum, yani; yokluğu yoksulluğu iyi bilenlerdenim. Kimsenin yardımı olmadan hayata tutunmanın güçlüklerini yaşayarak öğrendim hep. O nedenledir ki iyi yapıyorsunuz, devam Orhancığım. Selâm ve sevgiyle…
Hakkı KALKAN Emekli Öğretmen/Çanakkale Savaş Alanları Şehitlik Tur Rehberi
***
İstanbul’daki Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin Değerli Başkan ve yöneticileri, derneğimizin üyeleri ve Derneğin faaliyetlerine katkı sağlayan değerli gençlerimize saygı ile arz ediyorum.

Her ne kadar resmi olarak 1987 yılında (2.dönem) Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği adı altında bir Dernek kurulmuşsa da daha öncesinde 1950’li yıllardan beri İstanbul’daki hemşerilerimizin her birisi dernek gibi aktif olarak, birer gönüllü, memleket sevdalısı olarak İstanbul’a giden hemşerilerimize sahip çıkarak onlara el kol olarak destek olmuşlardır. 1950’li yıllarda kurulan Derneğin adı “Develililer ve Develiyi Sevenler Derneği” dir. Kurucu Başkanı da Dr. Ali Akdemirdir.
Develili gençlerimizden İstanbul’da öğrenim hayatına başlayanların ufuklarının açılmasında, ticaret hayatına atılanların işlerini geliştirmede, Yerel yönetim ve kamuda vazife yapmaya başlayanları onurlandırmada, daha önceden İstanbul’a yerleşmiş iş kurmuş çevre edinmiş büyüklerimizin üstün gayretleri sayesinde iş kuran, çevre edinen yüzlerce hemşerimiz büyüklerimizi hep hayırla yad ederler. Her birinin İstanbul ve gurbet hayatı ile birer kitap yazılacak kadar anıları çoktur.
Derneğimizin gençlerimize sağladığı eğitim imkânları, burslar, yardımlar, etkinlikler, geziler, hafta sonu konferansları, iftar yemekleri bahanesi ile yapılan kaynaşma ve hasretlik gidermelerin hepsi güzel birer anı olarak gönüllerde tazeliğini korumaktadır.
Kuruluşundan bu güne kadar İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin Yönetim Kurullarında görev alan Değerli Başkanlarımızdan, Yönetim Kurulu üyelerinden, hayırseverlerimizden ahirete irtihal edenler Allah’tan rahmet hayatta olanlara da sağlıklı ve hayırlı uzun ömürler diler, Dernek faaliyetlerine maddi ve manevi katkı sağlayan tüm hemşerilerimize teşekkürlerimi arz ederim.
Tüm bu faaliyetler yanında derneğin hafızasının derlenmesinin de ne kadar önemli bir çalışma gerektirdiğini bilenlerdenim. Bu çalışmayı yapan değerli ağabeyim M. Orhan Cebeci ve dernekte bu çalışmalara katkı sağlayan gençlerimize ayrıca ve özellikle teşekkür ediyorum.
Selam olsun, kalbi Develi için atanlara,
Develi sevdasını, yaşayan ve yaşatanlara.
Nezir ÖTEGEN
***
*Bizleri motive eden güzel yorumları için; Değerli Hocam Prof. Dr. Cavit Avcı’ ya, lise yıllarından arkadaşım öğretmen Hakkı Kalkan’a, Develi’ nin hafızası Nezir Ötegen kardeşime çok teşekkür ederim.
*Yıllar önce ekilen tohum meyvesini vermeye devam ediyor. Bu başarı, övgü ve dualar; derneğimize hizmet eden tüm başkanların, yönetim kurullarının ve hayırsever insanların amel defterlerine yazılacaktır.

Çağdaş Develi Gazetesi, 02 Temmuz 2021, Sayfa 7

Share
402 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...