logo

Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabı Üzerine Yorumlar/1

Bir Dönemin Hem Aktörlerine Hem de Tanıklarına Vefa Örneği:
Sevgili Orhan, kitabını dün aldım akşam inceleme fırsatım oldu. Emeği geçenlerin ellerine sağlık. Ortaya çok güzel bir eser çıkmış. Bir dönemin hem aktörleri hem de tanıkları tam bir vefa örneğiyle çok güzel resmedilerek anlatılmış. Ortaya anıları canlandıran ve gelecek nesillere de ışık tutacak, yol gösterecek bir tarihi rehber çıkmış. Bu uğurda hizmet verenlerden ebediyete intikal etmiş olanların Mekânı Cennet olsun. Yaşamakta olanlara Allah sağlık ve uzun ömür versin. Sağ olunuz. Var olunuz. Selam ve sevgilerimle.
Ayhan Yavrucu, Alarko Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı
Orhancığım; Harika Bir Fikir:
Katalog geldi. Harika olmuş. Çok emek vermişsin, tebrikler. Düşünüp, gerçekleştirmen övünç kaynağı. Emeğine, yüreğine, bileğine sağlık. Umduğumdan çok çok güzel buldum. Allah razı olsun. Tüm emeği geçenleri kutluyorum.
Harika bir fikir. Özverili bir çalışma. Emek verenlerin gayret ve çabalarını kıskanmadan günümüze aktarma. Her yönü ile güzel bir katalog eser olmuş, kutlarım. Ecdadına yakışır bir hoşgörü ve tevazu ile hazırladığın bu başarılı kaynak eserlerin devamını beklerim. Allah yar ve yardımcın olsun.
Vahdettin Kahraman, Emekli Kd. Topçu Albay

Yöresel Kitapları Hep Severim Ben…
Türkiye’nin ticarette, kültürde, sanatta, eğitimde, siyasette ileri gelenlerini ülkede çoğunluk bilir, tanır. BU normaldir. Örneğin ticarette Sakıp Sabancı, Vehbi Koç, siyasette Erbakan, Menderes, Özal, eğitimde Enver Yücel, kültürde İskender Pala, Nazan Bekiroğlu, Ali Erkan Kavaklı gibilerini çoğu kimseler bilir.
Ama bir yörenin; kasabanın, ilçenin ya da şehrin ileri gelenlerinin ülke çapında bilinmesi zordur. Eğer çok büyük bir girişimci, fark oluşturan bir sanatkâr, olağan üstü bir yatırımcı, iyi bir eğitimci veya dünya çapında bir kültür insanı değilseniz, ülkede tanınmanız çok zordur. Bu, medya objektiflerinin hemen hepsinin başkente ya da büyük illere çevrilmesiyle ilgili olduğu kadar, yöre insanlarının ufuklarının sınırlanmasıyla da ilgilidir.
Oysa ilçede, kasabada ya da Anadolu’nun herhangi bir şehrinde yaşayıp da fark oluşturan bir kişinin özverisinin, İstanbul, Ankara ve İzmir’dekinden pek farkı yoktur doğrusu. O kişi de kendi iline katma değer üretip, yaşadığı şehrin insanlarına daha iyi bir hayat sunabilmek için çalışırken, aynı zamanda ülkesi adına da hizmet vermiş olmaktadır. Önemli olan insanın, yaşadığı köye, kasabaya, kente, ülkeye, dünyaya, insanlık adına olumlu şeyler katabilmesidir.
Mesele kendi şehrimizi, Kayseri’mizi ele alalım. Bu şehrin yetiştirdiği efsane başkan Osman Kavuncu’yu hemen herkes bilir. Kavuncu belediye başkanı iken Kayseri’ye hizmet verirken, aynı zamanda ülkeye de hizmet vermiş olmuyor muydu? Oluyordu. Veya Nuh Naci Yazgan… Milli mücadele döneminden başlayarak cumhuriyetin ilk yıllarına kadar vermiş olduğu hizmetler sadece Kayseri’ye değil, aynı zamanda ülkeye de aitti. Ya da Kayseri’mizin pek çok alanda yetiştirmiş olduğu diğer kahramanlar…
Hepsinin de bu şehir kadar ülke çapında da bilinmesi, tanınması, sevilmesi gerekmiyor mu?
Burada taşın altına el konulması gerekiyor elbette. Sorumluluk sahibi herkesin bir şeyler yapması elzem, diye düşünüyorum.
Bu manada değerli dostum, yıllardır İstanbul’da ikamet etmesine rağmen gönül bağını bu şehirden; Kayseri’den ve doğum yeri Develi’den hiç kopartmamış M. Orhan Cebeci’yi ve onun vermiş olduğu mücadeleyi anmadan geçmemek gerek sanırım.
İstanbul’daki Kayseri İli Yardım Derneği’nde senelerce hizmet veren, aynı zamanda yine İstanbul’daki Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği’nde de yıllarca yönetiminde bulunan 11.11.2017 yılından beri başkanlığını yapan Cebeci, İstanbul’un kimi kaynaklarını da bu şehre kazandırmak için azimle çalışmış değerli ve iyi bir dosttur. Öğrenci bursları başta olmak üzere, Develi’ye ve Seyrani Kampüsü’ne kazandırılan bölümlerde katkısı ve emeği vardır.
Bu dost, doğduğu ilçenin; Develi’nin ileri gelenleri unutulmasın, sonraki nesillerce de hizmetler hep hatırlansın, diye, arşiv niteliğinde güzel bir kitap hazırlamış, bana da gönderdi. İnceledim, çok hoş olmuş. Develi’yi bilmememe rağmen, ilçenin ileri gelenleri hakkında fikir sahibi oldum. Büyük emekler verilmiş, güzel çalışmalar yapılmış, sert kapak, kuşe kâğıt, ofset baskı, mükemmel bir kitap. Ne yalan söyleyeyim, ilçe belediyesinin yapması gereken ev ödevini, değerli dost üzerine almış ve ekibiyle güzel bir eser ortaya çıkartmış.
Yukarıda da bahsettiğim gibi, Develi ve Kayseri’mizin pek çok alandaki fedakâr emektarlarını ve onların yapmış oldukları hizmetleri Türkiye’de herkes bilip, takdir etmeye bilir, bu normaldir. Ama bu şehrin ileri gelenleri bu halka tanıtmakla, anlatmakla, bildirmekle mükelleftir, bu bir vebaldir, diye düşünüyorum.
Bu vesile ile, M.Orhan Cebeci Bey’i tebrik ve takdir ediyorum bu güzel hizmeti için…
İnanın memleketiniz Develi için çabalarınız takdire şayan. Övgü değil yazdıklarım, gerçekler. Keşke herkes sizin gibi memlekete hizmet aşkıyla çabalasa. Hizmet edene vefa gerek, bizler de bu vefayı size göstermek isteriz. Sağlıcakla kalın…
Vedat Sağlam, Eğitimci Yazar
Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğinin hazırlamış olduğu “Kuruluşundan Bugüne Derneğin Hafızası” isimli kitap yayımlandı.
1950 yılından kurulan derneğin yayımlamış olduğu kitabın içerisinde derneğin tarihçesi, dernek başkanlarının biyografisi ve dernek çatısı altında günümüze kadar yapılan etkinliklere yer verilmiş.
Her fırsatta dernekler ile sürekli iletişim halinde olduklarını belirten Cabbar Başkan “Kitabın içerisinde yayımlanan fotoğraflara baktığımda ve duygu ve düşünlerin kaleme alındığı yazıları okurken çok duygulandım. Aile albümü olarak inceleme fırsatı bulduğum bu kitabın manevi değeri benim için çok büyük. Böyle bir kitabın hazırlanmasında emeği geçen Başta Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Dernek Başkanı değerli ağabeyim M. Orhan Cebeci’ye, derneğimizin Yönetim Kurulu Üyelerine, kıymetli hayırsever dernek üyelerimize ve derneğimizin kuruluşundan günümüze kadar emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Derneğimizin kuruluşundan günümüze kadar aramızdan ayrılan hemşerilerime Cenab-ı Allah’tan rahmet, geride kalan hemşerilerime sağlıklı, mutlu ve huzur dolu bir ömür diliyorum. Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.
Mehmet Cabbar, Develi Belediye Başkanı
Yazılarıyla bizleri yüreklendiren, değerli ağabeylerim; Sayın Ayhan Yavrucu’ya Sayın Vahdettin Kahraman’a, eğitimci yazar arkadaşım Sayın Vedat Sağlam’a ve her zaman derneğimizin yanında olan Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Cabbar’a dernek Yönetim Kurulumuz adına teşekkür ederim. Bir teşekkürümde kitabımın önsözünde yazdığım derneğimize maddi ve manevi destek veren tüm Develi sevdalısı vefakâr kadirşinas değerli hemşehrilerime.

Çağdaş Develi Gazetesi, 25 Haziran 2021, Sayfa 7

Share
298 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İŞYERİNİN DEVRİ HALİNDE İŞ SÖZLEŞMELERİNİN DURUMU

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İşçi işveren ilişkisinin önemli ölçüde korunması, geçerli ya da haklı bir neden olmaksızın sona erdirilememesi ve işçinin gelirinde sürekliliğin sağlanması modern iş hukukunun en temel gayelerinden birini oluşturur. İş hukukunun bu temel gayesini tehlikeye sokan en önemli nedenlerden biri işyerinin devir yoluyla bir işverenden başka bir işverene geçmesidir. İşyeri devri başta satım sözleşmesi olmak üzere, işyerinin kiralanması, intifa hakkının kurulması vb. yollarla devretme, işverenin ölümü, işyerinin özelleştirilmesi ya da devletleştirilmesi,...
 • REKABET NEDEN ÖNEMLİDİR?

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Rekabet, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan rekabet kelimesi uzun yıllardan beri dilimizdedir. Rekabet, üstünlük sağlama amacı ile rakiplere karşı yürütülen yarışma etkinliklerinin bütünüdür. Bu terim işletmecilik, iktisat, çevrebilim, spor ve sanat dallarını da içeren alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Rekabet iki ya da daha çok güç, kuruluş, işletme, sistem, birey ya da grup arasında yer alabilmektedir. Diğer bir ifadeyle rekabet, hırs, başarma...
 • Gurbette Yıllar 2

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Gurbette Yıllar 2 (Birfâni Tornacı Ömer) İlçemiz Bakırdağı Mahallesi sakinlerinden ve “Birfâni Tornacı Ömer” mahlasıyla bilinen Ömer Develioğlu’nun ikinci şiir kitabı olan “Gurbette Yıllar 2” şiir kitabı Develi Belediyesi Kültür Yayınları arasında çıktı. Başkanımız Mehmet Cabbar’a, Kültür Müdürü Ali Orhan’a ve emeği geçenlere teşekkür ederim. Kitabın Önsözünden: Köklü bir edebiyat gelenek ve birikimimiz içerisinde şiirin ayrı bir yeri vardır. Millet olarak da şiire ayrı bir önem vermişizdir. Derviş Osman, Âşık Seyrani, Ali Celalettin, A...
 • Süphan Dağı Efsanesi

  19 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Doğu’nun uzun kış gecelerinde nenemi dinlemeye bayılırdım.  Siyabend ile Hace’nin hikâyesi, Süphan Dağı’nda geçiyordu. Zozan (yayla) nenem anlatırken bende gözümün önünde Süphan Dağı olayını yeniden yaşıyordum. Nasıl unuturum Siyabend’in parmak ısırtan kahramanlığını? Ve göz yaşartan hikâyesini. Süphan Dağı eteklerinde yaşayan bir yiğittir. Yoksul bir köylüdür. Zayıf ve cılız delikanlıdır. Bu nedenle ona Kürtçede “ipin gölgesi”anlamına gelen Siyabend adı verilir. Annesi, babası, kardeşi yoktur. Amcasının sürülerine çobanlık yapar. Her gün S...