logo

KÜPÜRLER ARASINDA:2 HİKMETLİ SÖZLER

İnsanlara ders vermek,anlatımlarını etkili kılmak ve akılda etkisiyle kalmak için ele aldığı konu ve anlatımı bakımından önemli sözler ,kalıp ifadeler vardır.Bunlar, ayetler,atasözler, deyimlerdir.Bunlar yanında bir de halk tefekkürünü belirleyen ,insanlara ders veren, düşündüren sözler vardır ki böyle sözlere de hikmetli sözler denir!
Kayserimizin yaşayan şair, bestekar ve tanbur sanatçısı Sabit Özdemir Özenç’ten bir hikmetli söz not etmişim.Kendisi uzun yıllar Almanya’da çalışmış ve bu ülkede emekli olmuştur.Altı ayda bir gidip gelmektedir.Tarih atmamışım ama iki üç yıl öncesine ait olmalıdır.Bir dostuyla sohbet anında ,bizim klasik sorularımızdan olan:
-Ne var, ne yok?
Diye sorduğunda ,dostu,şöyle bir gözüne bakmış ve yorum yapmadan şu hikmetli şiiri söylemiştir.Eskiler böyle öğüt veren,düşündüren şiirlere hikemi şiir adı verirlerdi. Bu anlam yüklü şiir şöyledir:
Hayat denen bir karışık muamma
Muamma olduğu kadar hakikat ama

İnsan yaşadığı kadar çalışsa
Bir de değerli eser yaparsa

Yarın o eser durduğu zaman
Ölmüş sayılmaz insan işte o zaman
Yıl 1967.Bavulumu elime almış,Develi Otobüs terminaline gelmiştim.Ankara’ya gideceğim. Allahtan yol arkadaşım bir dost benden önce gelmiş .Ayak üstü biraz sohbetten sonra otobüse bindik.Gurbete ilk düşüşümüz.A.Ü.DTC F’sini kazanmışız.Edebiyat bölümüne kayıt yaptıracağım.Ağlamaktan gözlerim petek gibi.Cebimde sabit bir para,nerde kalacağım,belli değil.Nasıl geçineceğim belli değil!Ana hedefim akşam okuyup,gündüz de bir iş bulup çalışmak.Yahya Kemal’in deyimiyle “Meçhule giden bir gemi” misali.İşte bu karışık ve ürkek bir tavırla Ankara’ya giriyoruz.
Elimizde Develi’de elimize tutuşturulan bazı adresler var.Bunlardan birine elimizdeki hediye yiyecek ve hediyelerle Ankara içi seyahatlara daha ilk günden başlamış olduk !Bir iki gün dst evlerinde misafireten kaldık ama gördük ki Develi gerçeği ile Ankara gerçeği çok farklı.Baktık ki ben mutlaka Develi yardımlaşma Derneği’ne girmem lazım.Buna karar verdiğim gün de severek ve büyük bir arzuyla tercih ettiğim Fakülteye kayıtımı da yaptırdım.Mutluluktan uçuyordum.Artık biz de fakülteli olmuştuk.Hemen bir mektup yazarak anne ve babama bu mutluluğumu haber vermiştim.İnanıyorum ki ailem mutluluktan ağlamışlardır!
Bir öğrenci için yurt hayatı bambaşka bir dünyadır!Bizden önce Göksel Suyolcu,Kadir Kabadayı,Fahri Soykan,Ufuk Oral,Alaattin Soydemir (Cici Bey’in Ali) Ahmet Ganioğlu,Ahmet Etyemez Küflü’nün Şadi vb.Bizden çok yaşlı olan Yaşar Okur,Ülkü Celayiroğlu gibi gelip giden birbirinden değerli ağabeyler.Sevgi ve muhabbet dolu günler.Çoğu gündüz çalışıp ,sınav günleri sınavlara giriyorlar.Öyleki 18 yılda fakülteden mezun olan ağabeyler oldu.Ancak 10 ay sonra iş bulup bir eve üç arkadaşla(Şahin Berk,Zeki Kahya,ben ve Niğdeli bir dost İlhami Şimşek ) bir eve çıktık ki keyfimize diyecek yok.Bir tarafta huzurlu bir ortam ,cebimiz dolu ,düzenli ve ahenkli bir hayat.
İşte böyle bir ortamda iken Develi’den bir dosttan.Mustafa Toksoy’dan bir mektup.Aman Allah’ım tam kendi rind üslubuna yakışır satırlar.Bir hikmetli şiir var ki okunmaya değer:
Allah yaparsa bir kulun işini
Mermere geçirir dişini.
Allah istemezse bir kulun işini
Muhallebi yerken kırar dişini
Şimdi gerçekler böyle özlü bir biçimde Toksoy’un diliyle dillenmişse ben ne diyeyim?İşin gerçeği o günlerde bana ilaç gibi gelmişti.
Ölenlere rahmet,kalanlara sağlıklı bir ömür diliyorum.
Çağdaş Develi/08/12/2016

Share
1.031 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca: 1928 yılında Develi'de dünyaya geldi. Ailesi askere geç gitsin diye iki yaş küçük yazdırmış. Babası Selamlardan Ömer Özkul'dur. Muharrem Amca'nın babası ikinci evliliğini yapıyor ve annesi evden ayrılıyor. Daha sonra Muharrem Amca büyük babası Yusuf'un yanında kız kardeşi ile birlikte yaşantılarına devam ediyorlar. Muharrem Amca'nın eğitim hayatı başlıyor. Bolu Orman Mühendisliği'ni kazanıyor ama babası beraber çalışacağız diyor ve göndermiyor. Askerlik çağı gelince Bitlis'te üç yıl askerlik görevini if...
 • DÜNYA KUCAKLAŞMA (SARILMA) GÜNÜ

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Hayatın koşturmacası içerinde bazen kendimizi bazen de sevdiklerimizi ihmal ettiğimiz zamanlar olmaktadır. Özellikle son aylarda korona virüs nedeniyle yakınlarımızla, dostlarımızla mecburen görüşememekteyiz. Ayrıca soğuk, karlı ve kasvetli kış günlerinde insanların motivasyonları doğal olarak düşmektedir. İnsanların sıcak ve sevgi dolu bir kucaklaşması insana kendini iyi hissettirir. Bu günlerde manevi ruhu biraz yükseltmek için 21 Ocak tarihinde, “Dünya Sarılma veya Kucaklaşma Günü” kutlanmaktadır. Dünya Sarılma Günü, bir neden aramadan, her...
 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...