logo

Kriz Siyasette Değil

1566

Sevgili Okurlarım! Günler öncesinden başlayan seçim konuşmaları milletimizi iyice germiş bulunmaktadır.
“Böyle demokrasi mi olur” diyenlerin sayısı gün geçtikçe toplumda artmaktadır.
Kendi düşüncelerinden ve kendi ideolojilerinden yola çıkarak kendi dünyalarını ve zihinlerinde canlandırdıkları çatışmaları meydanlarda halka taşıyan siyasetçiler meydanlarda kendileri gibi düşünmeyenleri ağza alınmayacak sözlerle eleştirmektedirler.
Bir uzlaşı rejimi olan demokrasiyi geliştirmenin ilk şartı olan halkın iradesini yüceltmeyi amaç edinmeleri gerekirken ne yazık ki miting meydanlarında ben sen kavgası sürüp gitmektedir.
Miting meydanlarında kullanılan kavganın sözcükleri üzerimizde şaşılacak etkiler bırakmakta, toplumun psikolojisi bozulmaktadır. Siyasetçiler tarafından sergilenen ve ahlaki olmayan çoğu davranışlar gündelik yaşamımızı olumsuz yönde etkilemekte, bu bölünmeler, bu çatışmalar belleğimizde ve bilinçaltımızda birikmekte ve olumsuz yönde dışa yansımaktadır.
İşte o nedenle diyoruz ki kriz siyasette değil, kriz bizim belleğimizde, zihnimizde, kafamızda, davranışlarımızda, ilişkilerimizdedir. Siyasetçiye düşün en önemli görev bu sorunları yaşamamak, yaşatmamaktır.
Bugün yaşamakta olduğumuz bu gerilim ortamını, siyasilerimizin seviyesiz kavgalarını bir gün tarih yazacak, gelecek nesillerimiz hiç te hoş karşılamayacaktır.
Türk toplumu tarih boyunca dini ve milli değerlerinden aldığı ilham ile ikiliğe düşmeyi en büyük felaket olarak algılamış, birleştirici, bütünsel ve sezgisel bir kültür geleneğine sahip çıkmıştır. Bölücü, ayırıcı ve bireyci bir toplum olmayı asla ne yaşamış ne de yaşatmıştır.
O nedenle yönetmeye talip olanlar dillerine, iletişim biçimlerine, düşünce biçimlerine, çok dikkat etmelidirler. Özellikle olumsuz sıfatlar kullanarak aşağılayıcı sözler kullanmaktan şiddetle sakınmalıdırlar. Bunun için de siyasete soyunan her kim olursa olsun öncelikle şu üç hususun bilincinde olmalıdır diye düşünüyorum: Birincisi kendini tanımak. İkincisi halkı tanımak. Üçüncüsü de dış dünyayı Tanımak.
Bunları bilmeden yeterince halka hizmet sunulacağını sanmıyorum.
Milletimizin içindeki insani özün uyanmasını sağlayacak olanlar öncelikle devlet yönetimine talip olan siyasilerdir.
Siyasiler umutsuzluğu, kavgayı, şiddeti, kini, nefreti, inançsızlığı, yalanı, taassubu bir yaşam biçimi olarak algılarlarsa o toplum var olabilir mi? Aydınlanabilir mi? ileri gidebilir mi?

Share
1.383 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca: 1928 yılında Develi'de dünyaya geldi. Ailesi askere geç gitsin diye iki yaş küçük yazdırmış. Babası Selamlardan Ömer Özkul'dur. Muharrem Amca'nın babası ikinci evliliğini yapıyor ve annesi evden ayrılıyor. Daha sonra Muharrem Amca büyük babası Yusuf'un yanında kız kardeşi ile birlikte yaşantılarına devam ediyorlar. Muharrem Amca'nın eğitim hayatı başlıyor. Bolu Orman Mühendisliği'ni kazanıyor ama babası beraber çalışacağız diyor ve göndermiyor. Askerlik çağı gelince Bitlis'te üç yıl askerlik görevini if...
 • DÜNYA KUCAKLAŞMA (SARILMA) GÜNÜ

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Hayatın koşturmacası içerinde bazen kendimizi bazen de sevdiklerimizi ihmal ettiğimiz zamanlar olmaktadır. Özellikle son aylarda korona virüs nedeniyle yakınlarımızla, dostlarımızla mecburen görüşememekteyiz. Ayrıca soğuk, karlı ve kasvetli kış günlerinde insanların motivasyonları doğal olarak düşmektedir. İnsanların sıcak ve sevgi dolu bir kucaklaşması insana kendini iyi hissettirir. Bu günlerde manevi ruhu biraz yükseltmek için 21 Ocak tarihinde, “Dünya Sarılma veya Kucaklaşma Günü” kutlanmaktadır. Dünya Sarılma Günü, bir neden aramadan, her...
 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...