logo

Kriz Siyasette Değil

1566

Sevgili Okurlarım! Günler öncesinden başlayan seçim konuşmaları milletimizi iyice germiş bulunmaktadır.
“Böyle demokrasi mi olur” diyenlerin sayısı gün geçtikçe toplumda artmaktadır.
Kendi düşüncelerinden ve kendi ideolojilerinden yola çıkarak kendi dünyalarını ve zihinlerinde canlandırdıkları çatışmaları meydanlarda halka taşıyan siyasetçiler meydanlarda kendileri gibi düşünmeyenleri ağza alınmayacak sözlerle eleştirmektedirler.
Bir uzlaşı rejimi olan demokrasiyi geliştirmenin ilk şartı olan halkın iradesini yüceltmeyi amaç edinmeleri gerekirken ne yazık ki miting meydanlarında ben sen kavgası sürüp gitmektedir.
Miting meydanlarında kullanılan kavganın sözcükleri üzerimizde şaşılacak etkiler bırakmakta, toplumun psikolojisi bozulmaktadır. Siyasetçiler tarafından sergilenen ve ahlaki olmayan çoğu davranışlar gündelik yaşamımızı olumsuz yönde etkilemekte, bu bölünmeler, bu çatışmalar belleğimizde ve bilinçaltımızda birikmekte ve olumsuz yönde dışa yansımaktadır.
İşte o nedenle diyoruz ki kriz siyasette değil, kriz bizim belleğimizde, zihnimizde, kafamızda, davranışlarımızda, ilişkilerimizdedir. Siyasetçiye düşün en önemli görev bu sorunları yaşamamak, yaşatmamaktır.
Bugün yaşamakta olduğumuz bu gerilim ortamını, siyasilerimizin seviyesiz kavgalarını bir gün tarih yazacak, gelecek nesillerimiz hiç te hoş karşılamayacaktır.
Türk toplumu tarih boyunca dini ve milli değerlerinden aldığı ilham ile ikiliğe düşmeyi en büyük felaket olarak algılamış, birleştirici, bütünsel ve sezgisel bir kültür geleneğine sahip çıkmıştır. Bölücü, ayırıcı ve bireyci bir toplum olmayı asla ne yaşamış ne de yaşatmıştır.
O nedenle yönetmeye talip olanlar dillerine, iletişim biçimlerine, düşünce biçimlerine, çok dikkat etmelidirler. Özellikle olumsuz sıfatlar kullanarak aşağılayıcı sözler kullanmaktan şiddetle sakınmalıdırlar. Bunun için de siyasete soyunan her kim olursa olsun öncelikle şu üç hususun bilincinde olmalıdır diye düşünüyorum: Birincisi kendini tanımak. İkincisi halkı tanımak. Üçüncüsü de dış dünyayı Tanımak.
Bunları bilmeden yeterince halka hizmet sunulacağını sanmıyorum.
Milletimizin içindeki insani özün uyanmasını sağlayacak olanlar öncelikle devlet yönetimine talip olan siyasilerdir.
Siyasiler umutsuzluğu, kavgayı, şiddeti, kini, nefreti, inançsızlığı, yalanı, taassubu bir yaşam biçimi olarak algılarlarsa o toplum var olabilir mi? Aydınlanabilir mi? ileri gidebilir mi?

Share
1.429 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...