logo

Kriz Siyasette Değil

1566

Sevgili Okurlarım! Günler öncesinden başlayan seçim konuşmaları milletimizi iyice germiş bulunmaktadır.
“Böyle demokrasi mi olur” diyenlerin sayısı gün geçtikçe toplumda artmaktadır.
Kendi düşüncelerinden ve kendi ideolojilerinden yola çıkarak kendi dünyalarını ve zihinlerinde canlandırdıkları çatışmaları meydanlarda halka taşıyan siyasetçiler meydanlarda kendileri gibi düşünmeyenleri ağza alınmayacak sözlerle eleştirmektedirler.
Bir uzlaşı rejimi olan demokrasiyi geliştirmenin ilk şartı olan halkın iradesini yüceltmeyi amaç edinmeleri gerekirken ne yazık ki miting meydanlarında ben sen kavgası sürüp gitmektedir.
Miting meydanlarında kullanılan kavganın sözcükleri üzerimizde şaşılacak etkiler bırakmakta, toplumun psikolojisi bozulmaktadır. Siyasetçiler tarafından sergilenen ve ahlaki olmayan çoğu davranışlar gündelik yaşamımızı olumsuz yönde etkilemekte, bu bölünmeler, bu çatışmalar belleğimizde ve bilinçaltımızda birikmekte ve olumsuz yönde dışa yansımaktadır.
İşte o nedenle diyoruz ki kriz siyasette değil, kriz bizim belleğimizde, zihnimizde, kafamızda, davranışlarımızda, ilişkilerimizdedir. Siyasetçiye düşün en önemli görev bu sorunları yaşamamak, yaşatmamaktır.
Bugün yaşamakta olduğumuz bu gerilim ortamını, siyasilerimizin seviyesiz kavgalarını bir gün tarih yazacak, gelecek nesillerimiz hiç te hoş karşılamayacaktır.
Türk toplumu tarih boyunca dini ve milli değerlerinden aldığı ilham ile ikiliğe düşmeyi en büyük felaket olarak algılamış, birleştirici, bütünsel ve sezgisel bir kültür geleneğine sahip çıkmıştır. Bölücü, ayırıcı ve bireyci bir toplum olmayı asla ne yaşamış ne de yaşatmıştır.
O nedenle yönetmeye talip olanlar dillerine, iletişim biçimlerine, düşünce biçimlerine, çok dikkat etmelidirler. Özellikle olumsuz sıfatlar kullanarak aşağılayıcı sözler kullanmaktan şiddetle sakınmalıdırlar. Bunun için de siyasete soyunan her kim olursa olsun öncelikle şu üç hususun bilincinde olmalıdır diye düşünüyorum: Birincisi kendini tanımak. İkincisi halkı tanımak. Üçüncüsü de dış dünyayı Tanımak.
Bunları bilmeden yeterince halka hizmet sunulacağını sanmıyorum.
Milletimizin içindeki insani özün uyanmasını sağlayacak olanlar öncelikle devlet yönetimine talip olan siyasilerdir.
Siyasiler umutsuzluğu, kavgayı, şiddeti, kini, nefreti, inançsızlığı, yalanı, taassubu bir yaşam biçimi olarak algılarlarsa o toplum var olabilir mi? Aydınlanabilir mi? ileri gidebilir mi?

Share
1.329 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEZİYETLİ BİR AĞABEYİMİZ : MAZHAR GÜNGÖR

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi’de ortaokul ve lise bugünkü binalarında, aynı anda eğitim yapıyorlardı. İstiklal mezun olduğum 1959-1960 öğretim yılında , Develi Ortaokulu’na kaydoldum. Orta 1’de ve Lise !’de sınıfta kaldım. Sekiz yıl bu sayılı okulumuzda neler gördüm, neler! Develi Lisesi 15.09. 1957 yılında eğitim ve öğretime başlamıştı. Lisemiz 2.sınıfta bir yönetmelik değişimi ile ”Edebiyat ve Fen bölümleri”ne ayrılmıştı. Yalnız Fen bölümünün açılması için on beş öğrenci gerekiyordu. On dört öğrenci gerekiyordu. Fakat bir öğrenci eksikliği ile fen bölümü açıla...
 • Aşağı Everek’teki Osman Usta’nın “Numune Kıraathanesi”

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Değerli hemşehrim Metin Usta ile bir konuşmamızda babası merhum Osman Usta'yı rahmetle andık. ”Babam 40 yıl İstanbul'da kaldıktan sonra Develi'ye dönmüş, Develi sevdası ağır basmış, bir Develi sevdalısıydı” diye anlattı. Develimizde İz Bırakan merhumu anmak maksadıyla ulaşabildiğim bilgiler ve fotoğraflar nihayetinde bu yazı kaleme aldım. Osman Usta'nın babası Kervancı Süleyman'dır (Hanife'nin Süleyman) olarak da tanınırmış. O yıllarda çevre vilayetlere Develi'de yetişen ürünleri atla götürür, oradakileri de Develi'ye getirir satarmış. Kervan ...
 • DÜNYA KALP GÜNÜ

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Kalp- damar hastalığı gerek dünyada gerekse ülkemiz için tehdit olmaya devam etmektedir. Yaşamı tehdit eden sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan kalp hastalıkları, anne karnından başlayarak her yaş grubunda görülmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp hastalığı ömrümüzü kısaltan en önemli nedenlerden birisidir. 2000 yılından bu yana her yıl 29 Eylül günü, “Dünya Kalp Günü” olarak kutlanmaktadır. Burada amaç, ülkemiz ve tüm dünyada en başta gelen ölüm sebebi olan kalp damar hastalıklarına dikkati çekmek, halkın bu şekilde b...
 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...