logo

KÖYLERİMİZ ÜZERİNDE ÇALIŞMALAR-2 GÖMEDİ KÖYÜ

Develi köylerinden, üzerinde çalışılmamış olmasına rağmen mazisi derin biri de Gömedi Köyü’dür.Adı üzerinde verilen bilgilere göre etimolojik olarak “Ebemgömeci” bitkisinden adını aldığına inanılır.
Uzun zaman bu rada Ermeni vatandaşlarımız da bulunmuştur.
Nüfusu 1965 yılında 447, 1975’te:446, 1980’de:406,1997’de:222, 2007’de:166,2011:105’e düşmüş durmadan göç veren bir köyümüzdür. Köyün önemli bir kısmı Develi merkezinden gelen Develioğlu ailesinin bir kolunun gelip yerleşmesiyle oluşmuştur.
İnternet bilgilerinden öğrendiğimize göre Develioğlu ailesi 24.ooo metrekare alana AVM yaptırmış ve şüphesiz köye önemli katkı sağlamıştır.Ayrıca Tantaş ve Carrefour da bulunmaktadır.
Köyün ilköğretim okulu,içme suyu şebekesi ve kanalizasyonu vardır.Develi’ye 16 km uzaklıkta bulunan köyün ulaşımı sağlayan yolu asvalttır.Ayrıca köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyün rakımı 1375 metredir.
Köyde bir hayli insan yetiştirmiştir.Genel geçimi tarım ve hayvancılık olan köy görüldüğü gibi ciddi bir göç vermektedir.Nitekim daha yakın zamanlarda değerli dost,maliyeci ve köyün iftihar edeceği evlatlarından Ali Develioğlu;Amerika’da okuyan oğlunun Gömedi’den Amerika’ya göç eden Gömedi’li Ermenilerden bazılarının listesini bize göndermişti.Listede şu isimler var:
Kazası Adı ve namı Yaşı –Cinsiyeti-Girişi Geldiği Yer Yerleştiği Yer
Everek Toros Kurukian 34-Erkek-New York Gömedi/Everek New York
“Ohan Haguilian 38-“-“ “ “Artin Magadicha 18- “ – “ Kayseri Watertown/ USA“ Toros Seferian 21- “ -“ Gömedi “ “ Avak Youourian 28- “ – “ “ Garabet Youngourgian 45- “ – “ ““Görüldüğü gibi bu altı Ermeni vatandaşlarımızdan dördü 12,04.1910 tarihinde iki kişi ise 19.06.1920 tarihinde Amerika’ya giriş yapmışlardır.
Hepsi de New York’un çevresine yerleşmişlerdir.
Develi Eğitim Tarihi adlı eserimizi yazarken burada Ermenilerin kız ve erkek okulları olduğunu görmüştüm.Tabii özellikle tehcirden sonra buralar yıkıldığı için bu okulların tarihi derinliğini bilmiyoruz.
Bu bilgileri niçin veriyoruz.Görüldüğü gibi köylerimiz üzerinde bilimsel bir gözle çalışırken hem köylerimizin tarihi zenginlikleri ortaya çıkmakta ve hem de acıdır bilgi ve belge yetersizliklerinden bu güzellikler ancak el yordamıyla çıkmaktadır.
Şu anda 100 kişiyi bile bulmayan bir topluluğun oturduğu Gömedi köyü ancak yine Gömedi insanının ilgisiyle kalkınacaktır.
Bunun için de köyce düzenlenen 1.Gömedi Geleneksel Şenliklerini önemsiyorum.
Atasözleri ve deyimleri ile beslenme ve yaşama kültürü üzerinde incelemeler inanıyoruz ki köy sosyolojisi için faydalı olacaktır.

Share
3.770 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

#

KÖYLERİMİZ ÜZERİNDE ÇALIŞMALAR-2 GÖMEDİ KÖYÜ” için 1 yorum

 1. Avatar Ali Develioglu : diyor ki:

  Sevgili Kadir Hocam calismalarini ve yazilarin surekli takip eden biri olarak oncelikle takdir ve tesekkurlerimi sunuyorum.Koylerle ilgili yazilarin da ayrica takdire sayandir.Bizim koyumuzle ilgili yazini da okudum.Eline kalemine saglik.Bastan sana destek veremedik kusurumuza bakma. Gomedi ile ilgili birkac ilave ve duzeltme yapmak ihtiyaci duydum.Gomedi Konya sancagina bagli Develiogullari beyligine timar olarak verilen 8 koyden birisidir.Odnemde kucuk bir ermeni yerlesimi mevcuttur.Develioglu El Hac Ahmet Aga ogulllarindan ikisini, Ali Aga (Topal Ali Aga ki Babamin dedesi oluyor) ile Ismail Agayi Yukari Develiden Gomediye gonderir.Araziye sahiplenmeleri ekip bicmerleri amaci ile.Gomedideki tum Develliogullari bu iki kardesin soyundan gelenlerdir.Ogullarindan birisini Yakubu da Madaziya gonderiyor ,bu gun Madazida Erciyes soyadini tasiyan herkes Yakup Aganin neslinden gelenlerdir oz be oz Develioglu sulalesidir.Gomediye iki kardesin gelmesi ile rencberlik icin is gucune de ihtiyac doguyor ve civar koylerden icarci yaricilar cobanlar getiriliyor.Sonra onlar da yerlesik duzene gecince koyun ahalisi tesekkul ediyor.Koyun sanszizligi kucuk ve kirac olmasidir, ilk okul bile 1955 yilinda acildi ben ve rahmetli doktor Sahin Turkboylari ilk mezunlarindan birisiyiz.Hatta Koyden cikan ilk universite mezunlariyiz.onuda burada tekrar rahmetle anmis olduk.Kadir Hocam Tansas ve Carrefour la ilgili ifadeler sanirim baski sirasin da yanlislikla girmistir,koyde bakkaldan baska ne olabilir. Kadir hocam ben de su an Amerikada Ardanin yanindayim bu satirlari buradan yaziyorum Arda Bilkent Un.Bilgisayar Muhendisligini bitirdikten sonra Miccrosft dan is kabulu almisti 2.5 yildir burada calisiyor.Onun da selam ve hurmetleri var. Kadir Hocam klavye degisik oldugunda imla cok kotu kusura bakmayin. Mayista Turkiye ye donecegim ,gorusmek dilegi ile selam ve hurmetler. Ali Develioglu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA FİL GÜNÜ

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Fil, hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya Fili ve Afrika Fili olmak üzere iki türü ile tanınmaktadır. Ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili ile Afrika orman filinin de iki ayrı tür olduğu öne sürülmektedir. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür. Filler ot obur hayvanlardır. Yani tamamen bitkilerle ...
 • Yaşar Civelek Zade Ağabeyden Dedem “Kara Müftü” ye Dair Anılar

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Rahmetli dedeniz Kara Müftü, hayatta olduğu 1950’li yıllarda Develi’nin ve bizlerin de manevi dedemiz olarak özellikle saygıda kusur etmemeye azami itina ettiğimiz, müstesna, yeri halen doldurulmamış milli duyguları önde gelen bir İslam ulemasıdır. Dedenizi size anlatmak haddim değildir. Rahmetli dedeniz müftülük görevinden sonra, rahat bir emekli yaşamı yapamamış, halkı dini bakımdan aydınlatmaya şevkle devam etmiştir. Bilhassa cuma günlerindeki vaazları cami cemaatleri tarafından huşu içinde adeta nefes almadan takip edilmiştir....
 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...