logo

KÖYLERİMİZ ÜZERİNDE ÇALIŞMALAR-2 GÖMEDİ KÖYÜ

Develi köylerinden, üzerinde çalışılmamış olmasına rağmen mazisi derin biri de Gömedi Köyü’dür.Adı üzerinde verilen bilgilere göre etimolojik olarak “Ebemgömeci” bitkisinden adını aldığına inanılır.
Uzun zaman bu rada Ermeni vatandaşlarımız da bulunmuştur.
Nüfusu 1965 yılında 447, 1975’te:446, 1980’de:406,1997’de:222, 2007’de:166,2011:105’e düşmüş durmadan göç veren bir köyümüzdür. Köyün önemli bir kısmı Develi merkezinden gelen Develioğlu ailesinin bir kolunun gelip yerleşmesiyle oluşmuştur.
İnternet bilgilerinden öğrendiğimize göre Develioğlu ailesi 24.ooo metrekare alana AVM yaptırmış ve şüphesiz köye önemli katkı sağlamıştır.Ayrıca Tantaş ve Carrefour da bulunmaktadır.
Köyün ilköğretim okulu,içme suyu şebekesi ve kanalizasyonu vardır.Develi’ye 16 km uzaklıkta bulunan köyün ulaşımı sağlayan yolu asvalttır.Ayrıca köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyün rakımı 1375 metredir.
Köyde bir hayli insan yetiştirmiştir.Genel geçimi tarım ve hayvancılık olan köy görüldüğü gibi ciddi bir göç vermektedir.Nitekim daha yakın zamanlarda değerli dost,maliyeci ve köyün iftihar edeceği evlatlarından Ali Develioğlu;Amerika’da okuyan oğlunun Gömedi’den Amerika’ya göç eden Gömedi’li Ermenilerden bazılarının listesini bize göndermişti.Listede şu isimler var:
Kazası Adı ve namı Yaşı –Cinsiyeti-Girişi Geldiği Yer Yerleştiği Yer
Everek Toros Kurukian 34-Erkek-New York Gömedi/Everek New York
“Ohan Haguilian 38-“-“ “ “Artin Magadicha 18- “ – “ Kayseri Watertown/ USA“ Toros Seferian 21- “ -“ Gömedi “ “ Avak Youourian 28- “ – “ “ Garabet Youngourgian 45- “ – “ ““Görüldüğü gibi bu altı Ermeni vatandaşlarımızdan dördü 12,04.1910 tarihinde iki kişi ise 19.06.1920 tarihinde Amerika’ya giriş yapmışlardır.
Hepsi de New York’un çevresine yerleşmişlerdir.
Develi Eğitim Tarihi adlı eserimizi yazarken burada Ermenilerin kız ve erkek okulları olduğunu görmüştüm.Tabii özellikle tehcirden sonra buralar yıkıldığı için bu okulların tarihi derinliğini bilmiyoruz.
Bu bilgileri niçin veriyoruz.Görüldüğü gibi köylerimiz üzerinde bilimsel bir gözle çalışırken hem köylerimizin tarihi zenginlikleri ortaya çıkmakta ve hem de acıdır bilgi ve belge yetersizliklerinden bu güzellikler ancak el yordamıyla çıkmaktadır.
Şu anda 100 kişiyi bile bulmayan bir topluluğun oturduğu Gömedi köyü ancak yine Gömedi insanının ilgisiyle kalkınacaktır.
Bunun için de köyce düzenlenen 1.Gömedi Geleneksel Şenliklerini önemsiyorum.
Atasözleri ve deyimleri ile beslenme ve yaşama kültürü üzerinde incelemeler inanıyoruz ki köy sosyolojisi için faydalı olacaktır.

Share
2.574 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?

#

KÖYLERİMİZ ÜZERİNDE ÇALIŞMALAR-2 GÖMEDİ KÖYÜ” için 1 yorum

 1. Avatar Ali Develioglu : diyor ki:

  Sevgili Kadir Hocam calismalarini ve yazilarin surekli takip eden biri olarak oncelikle takdir ve tesekkurlerimi sunuyorum.Koylerle ilgili yazilarin da ayrica takdire sayandir.Bizim koyumuzle ilgili yazini da okudum.Eline kalemine saglik.Bastan sana destek veremedik kusurumuza bakma. Gomedi ile ilgili birkac ilave ve duzeltme yapmak ihtiyaci duydum.Gomedi Konya sancagina bagli Develiogullari beyligine timar olarak verilen 8 koyden birisidir.Odnemde kucuk bir ermeni yerlesimi mevcuttur.Develioglu El Hac Ahmet Aga ogulllarindan ikisini, Ali Aga (Topal Ali Aga ki Babamin dedesi oluyor) ile Ismail Agayi Yukari Develiden Gomediye gonderir.Araziye sahiplenmeleri ekip bicmerleri amaci ile.Gomedideki tum Develliogullari bu iki kardesin soyundan gelenlerdir.Ogullarindan birisini Yakubu da Madaziya gonderiyor ,bu gun Madazida Erciyes soyadini tasiyan herkes Yakup Aganin neslinden gelenlerdir oz be oz Develioglu sulalesidir.Gomediye iki kardesin gelmesi ile rencberlik icin is gucune de ihtiyac doguyor ve civar koylerden icarci yaricilar cobanlar getiriliyor.Sonra onlar da yerlesik duzene gecince koyun ahalisi tesekkul ediyor.Koyun sanszizligi kucuk ve kirac olmasidir, ilk okul bile 1955 yilinda acildi ben ve rahmetli doktor Sahin Turkboylari ilk mezunlarindan birisiyiz.Hatta Koyden cikan ilk universite mezunlariyiz.onuda burada tekrar rahmetle anmis olduk.Kadir Hocam Tansas ve Carrefour la ilgili ifadeler sanirim baski sirasin da yanlislikla girmistir,koyde bakkaldan baska ne olabilir. Kadir hocam ben de su an Amerikada Ardanin yanindayim bu satirlari buradan yaziyorum Arda Bilkent Un.Bilgisayar Muhendisligini bitirdikten sonra Miccrosft dan is kabulu almisti 2.5 yildir burada calisiyor.Onun da selam ve hurmetleri var. Kadir Hocam klavye degisik oldugunda imla cok kotu kusura bakmayin. Mayista Turkiye ye donecegim ,gorusmek dilegi ile selam ve hurmetler. Ali Develioglu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Farkına Varmadan Yaşadıklarımız

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Ne kadar kıymetliymiş, denizin dalgalarını, gökyüzünün maviliğini izlemek. Ne kadar kıymetliymiş, sevdiklerine sarılabilmek, öpebilmek, onları ziyaret edebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, yağan yağmurda ıslanabilmek, rüzgârın kokusunu çekebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, sokaklarda, caddelerde gezinmek, amaçsızca yürümek. Ne kadar kıymetliymiş, korkmadan, tedirgin olmadan markete, alışverişe, pazara gidebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, kafeye, pastaneye, çay bahçesine oturup, bir çay kahve içebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, öksürebilmek, hapşırab...
 • Dolmuşculara Bir Çift Lafım Var!

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  65.000 Nüfuslu bir ilçede yaşıyoruz. Dolmuşçular bisiklet projesine itiraz ediyormuş ekmek kapılarına engel olur diye. Ben de şunu demek istiyorum dolmuşçuların ekmek kapısına engel oluyor diye özel araç kullanımını mı yasaklayalım ? Yok böyle bir dünya! 65.000 nüfuslu ilçede 30.000 araç var ve trafik sorunu var. Bu sorun gitgide artıyor. Bu sorunu nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz? 65.000 nüfuslu ilçede bisiklet kullanımı ne kadar etkiler ekmek kapısını. Neden alternatif ulaşım aracı hakkı verilmesin insanlara. Sadece dolmuşa bineceksiniz baş...
 • KARA VEYA EFSANE CUMA

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Kara Cuma ismini son yıllarda adını sıklıkla duymaktayız. Kara Cuma, adından da kolayca anlaşılabildiği gibi doğrudan ülkemiz kültürü ile ilgili özel günlerden biri olmadığını söyleyebiliriz. Öyleyse Kara Cuma (Black Friday) nedir? Kara Cuma, ABD'de başlayan ve Şükran Günü ile sıkı bağları bulunan bir gelenektir. Her yıl Kasım ayının dördüncü Perşembe gününde kutlanan Şükran Gününden sonraki Cuma günü, halk çarşı veya meydanlarda bulunan büyük mağazalara giderek alışveriş yapmaktadır. Bazı şirketler bu rutini kâra çevirmek ve daha çok ürün sat...
 • DEVELİ’DE İLK ÖĞRETİM KURUMLARI ve İLK ÖĞRETİM KADROSU-3

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Geçen hafta değerli eğitim tarihçimiz Prof.Dr.Yahya Akyüz'ün yazdığı Kız İlkokulları Tarihi Gelişimi hakkındaki mükemmel bir yazısından faydalanmış ve kısaltılarak sizlere derli toplu bir bilgi vermeye çalışmıştım. ”Eğitim Tarihçimiz” dedim, çünkü birde aynı isim ve soyadını taşıyan A.Ü.DTCF. Yeni Türk Edebiyatı öğretim üyelerinden Prof.Dr.Kenan Akyüz vardır ve benimde hocalarımdandır.” Modern okulculuğa, azınlıklar ile misyonerler bizde daha erken dönemlerde başlamışlardı. Hatta matbaalarıyla beraber ! Öyle ki, modern yetim haneler, iptid...