logo

KÖY İNCELEMELERİ YENİ KÖY

Develi Köyleri Çevre İncelenmesi başlığı altında 1996’larda başlattığımız bir proje vardı.
Bu projeyi gerçekleştirmede bize en önemli kaynak değerli okul müdürlerimiz olmuştu.Buradan duyarlılıklarından dolayı hepsine aleni teşekkür ediyoruz.
Bu proje kapsamı içerisinde kayda değerli gördüğümüz gelen bilgileri, elimizdeki bilgilerle zenginleştirerek zaman zaman yayınlamıştık. Araya haftanın önemli olaylarını değerlendirme söz konusu olunca bu projeye bir süreklilik veremedik.İşte bu konuyu tamamlamak istiyoruz ve elimizdeki bilgilere yeni bilgiler de ekleyerek Yeniköy’ü incelemek istiyoruz.Zamanında bize bilgi aktaran Yeniköy İlkokulu müdürü Erdoğan Güçlü’ye teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Yeniköy Osmanlı’nın son dönemine kadar Feke’ye bağlı bir köy iken Cumhuriyetten sonra Develi’ye bağlı önemli bir mahalledir.Temel amaç Feke’nin uzaklığı ve hizmetlerin daha sağlıklı götürülmesi meselesidir.
Köy eski bir yerleşim yeridir.Terece bölgesindeki tarihi bulgular bunun somut vesikalarıdır.Türklerden ise buraya gelip yerleşenler önce Yozgat yöresi aşiretlerinden olmuştur.Köye çok yakın olan Şıhlılılar ile düzenleri bozulmuş olmalı yöre derebeyi Kozanoğlu’nun araya girmesiyle ,köy içerisinde belli bir yere yerleştirirler.Daha sonra buraya Kale Köyü’nden ve Malatya Arapkir ilçesinden bir zat buraya yerleşir.Buradan evlenir. Ayşepınar ile Köseler köyü’nden gelenler de buraya yerleşmiştir.Köy kuruluşunda 6-7 hane iken daha sonra daha ziyade Kale köyünden gelenlerle bugüne kadar gelişerek muhtarlık haline gelmiştir.Köy yukarda da belirttiğimiz gibi muhtarlık olduktan sonra Feke’ye, ulaşım zorluğundan dolayı daha sonra da Bakırdağ bucağına,1970’li yıllardan sonra da doğrudan Develi’ye bağlanmıştır. Develi’ye 46 km uzaklıktadır.Yolu asfalttır.Her gün kazaya minübüs çalışmaktadır. Yüz yıllık geçmişi hakkında değerli gezgin ve müze müdürü Ali Rıza Yalgın’ın “Cenup’ta Türkmen Oymakları adlı eserinde bazı bilgiler vardır.
Köy tarihinin en önemli olayı Haçin Harbi’n’de Ermeni komitacılarla köy işgal edilmiştir.Şüphesiz köylüye nice eziyet ve işkence yapmışlardır. Mağlup olacaklarını anlayınca çekilip gitmişlerdir. Fakat civar köylerden nice şehitler vardır. Bu şehitler de köy mezarlığına gömülmüşler ve köy mezarlığı “Şehitler Mezarı adını almıştır.
Köyde en önemli tabii olaylar üç defa sel felaketine uğramasıdır.60-70 adet büyük hayvan ölmüş ve 1992 birim fiyatlarına göre de 300 milyon TL civarında da meyve ve sebze yerleri zarar görmüştür.Bu sebeple ,sel baskınlarından korunmak için dere kenarına bent kazandırılmıştır. Bir ara da tüp patlaması sonucu,iki çocuk yanarak ölmüştür.
Köyde aileler birbirlerine sırasıyla misafirliğe giderler Kadın ve erkekler bir arada oturur.Bayramlarda ve özel günlerde tüm köy halkı birbirlerinin evini ziyaret eder.
Evlerde düzen evin yaşlılarına göre şekil alır.Çünkü büyüklerin fikir ve görüşlerine sevgi ve saygı çok iyidir.Küçük çocukların dini bayramlarda şeker toplamaları ve Saya Gezme geleneğindeki eğlence aynen devam eder.Kadınlar evlerinde kendi tezgahlarında halı dokurlar.Yaşlı kadınlar başlarına fes takarlar,erkekler ise şalvar giyerler.Giyimde genelde geleneksel moda takip edilir.
Ev döşemelerinde sedir,masa,sandalya,somya vb şeyler bulunur.Aşağı yukarı her evde TV vardır.Elektirikli ev eşyaları her evde bulunur. Boş zamanlarında hanımlar,halı dokuyarak, erkekler de köyde bulunan iki kahvehanede toplanırlar.1990’da köy nüfusu 890 nüfusa sahip köy 2012’de 865’e gerilemiştir. Bu iki sebebe dayanır : 1.Ekonomik şartlar ve göçler,2.Aile planlanmasıdır.Sağlık evi vardır.Ölümlerin çoğu kanser olması ,dikkat çekicidir.Güz mevsiminde her ev imkanına göre bir koyun ve bir inek keserek et ihtiyacını karşılarlar.Evler içme suyu şebekesine bağlıdır.Köyde okul 1948 yılında açılmıştır. Köy halkında okuma oranı %100’e yakındır.Köylünün okuma ya meyli çok fazladır. Bu bakımdan değişik meslek gurubundan bir hayli insan yetişmiştir.
Köy bir vadi içerisinde olduğu için arazi bakımından yetersizdir. Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık, el dokuma halıcılığı, inşaat işciliği ve Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli olup köye yerleşen emeklilerin maaşına dayalıdır. Son yıllarda bodur ve yarı bodur elma yetiştiriciliğinde gözle görülür bir artış vardır. Diğer amasya elması starkin elması kiraz, kaysı,üzüm, ceviz bol miktarda üretilerek Havadan, Hoşça,Kale ve Develi ilçesi pazarında satılarak köy ekonomisine katkı sağlar. Bu nedenle köyün kişi başına düşen geliri iyi durumdadır.
Köyde altı bakkal iki kıraathane, bir Kuran Kursu mevcuttur.

Share
1.744 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...
 • Mısırlı Aile’sinin Gelini Melek Öztürk ve Kızları Bilge ve Banu Öztürk

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Melek Öztürk hanım, merhum Ali Orhan Öztürk’ün eşidir. Özel İdare Memuru Ali Atlas ile Ev Hanımı Safiye Hanım’ın 3. çocukları olarak 2 Ekim 1942’de Sandıklı, Afyon’da dünyaya geldi. İlkokul ve Ortaokulu Sandıklı’da tamamladıktan sonra 1960 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1966 yılında Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Van’ın Edremit Nahiyesi Sağlık Ocağı’nda göreve başladı. 24 Kasım 1967 Cuma günü Ali Orhan Öztürk Bey ile evlendi. Bu tarihten itibaren 1969 yılına kadar Malatya’da Sağlık Ocağı’nda, 1969 - 1970 yıllarınd...
 • TÜRKİYE SERBEST PARAŞÜTÇÜLER GÜNÜ

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Paraşütle atlama, genellikle hava araçlarından çıkış yapılarak boşlukta ve belirli bir yükseklikte de paraşüt açarak yavaş bir şekilde yere inilen bir aksiyon sporudur. Hava aracından çıkış ve paraşütün açılması arasındaki zaman “serbest düşüş” olarak adlandırılmaktadır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşında, malzeme ve asker indirmek, uçakları arıza yapan pilotların yaşamlarını kurtarmak için sık sık kullanılmıştır. Askeri amaçla kullanılan paraşüt zaman içerisinde spor dalı halini almış olup, Türkiye’de de bu spora rağbet görmüştür. Bu spor özel...