logo

KÖY İNCELEMELERİ YENİ KÖY

Develi Köyleri Çevre İncelenmesi başlığı altında 1996’larda başlattığımız bir proje vardı.
Bu projeyi gerçekleştirmede bize en önemli kaynak değerli okul müdürlerimiz olmuştu.Buradan duyarlılıklarından dolayı hepsine aleni teşekkür ediyoruz.
Bu proje kapsamı içerisinde kayda değerli gördüğümüz gelen bilgileri, elimizdeki bilgilerle zenginleştirerek zaman zaman yayınlamıştık. Araya haftanın önemli olaylarını değerlendirme söz konusu olunca bu projeye bir süreklilik veremedik.İşte bu konuyu tamamlamak istiyoruz ve elimizdeki bilgilere yeni bilgiler de ekleyerek Yeniköy’ü incelemek istiyoruz.Zamanında bize bilgi aktaran Yeniköy İlkokulu müdürü Erdoğan Güçlü’ye teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Yeniköy Osmanlı’nın son dönemine kadar Feke’ye bağlı bir köy iken Cumhuriyetten sonra Develi’ye bağlı önemli bir mahalledir.Temel amaç Feke’nin uzaklığı ve hizmetlerin daha sağlıklı götürülmesi meselesidir.
Köy eski bir yerleşim yeridir.Terece bölgesindeki tarihi bulgular bunun somut vesikalarıdır.Türklerden ise buraya gelip yerleşenler önce Yozgat yöresi aşiretlerinden olmuştur.Köye çok yakın olan Şıhlılılar ile düzenleri bozulmuş olmalı yöre derebeyi Kozanoğlu’nun araya girmesiyle ,köy içerisinde belli bir yere yerleştirirler.Daha sonra buraya Kale Köyü’nden ve Malatya Arapkir ilçesinden bir zat buraya yerleşir.Buradan evlenir. Ayşepınar ile Köseler köyü’nden gelenler de buraya yerleşmiştir.Köy kuruluşunda 6-7 hane iken daha sonra daha ziyade Kale köyünden gelenlerle bugüne kadar gelişerek muhtarlık haline gelmiştir.Köy yukarda da belirttiğimiz gibi muhtarlık olduktan sonra Feke’ye, ulaşım zorluğundan dolayı daha sonra da Bakırdağ bucağına,1970’li yıllardan sonra da doğrudan Develi’ye bağlanmıştır. Develi’ye 46 km uzaklıktadır.Yolu asfalttır.Her gün kazaya minübüs çalışmaktadır. Yüz yıllık geçmişi hakkında değerli gezgin ve müze müdürü Ali Rıza Yalgın’ın “Cenup’ta Türkmen Oymakları adlı eserinde bazı bilgiler vardır.
Köy tarihinin en önemli olayı Haçin Harbi’n’de Ermeni komitacılarla köy işgal edilmiştir.Şüphesiz köylüye nice eziyet ve işkence yapmışlardır. Mağlup olacaklarını anlayınca çekilip gitmişlerdir. Fakat civar köylerden nice şehitler vardır. Bu şehitler de köy mezarlığına gömülmüşler ve köy mezarlığı “Şehitler Mezarı adını almıştır.
Köyde en önemli tabii olaylar üç defa sel felaketine uğramasıdır.60-70 adet büyük hayvan ölmüş ve 1992 birim fiyatlarına göre de 300 milyon TL civarında da meyve ve sebze yerleri zarar görmüştür.Bu sebeple ,sel baskınlarından korunmak için dere kenarına bent kazandırılmıştır. Bir ara da tüp patlaması sonucu,iki çocuk yanarak ölmüştür.
Köyde aileler birbirlerine sırasıyla misafirliğe giderler Kadın ve erkekler bir arada oturur.Bayramlarda ve özel günlerde tüm köy halkı birbirlerinin evini ziyaret eder.
Evlerde düzen evin yaşlılarına göre şekil alır.Çünkü büyüklerin fikir ve görüşlerine sevgi ve saygı çok iyidir.Küçük çocukların dini bayramlarda şeker toplamaları ve Saya Gezme geleneğindeki eğlence aynen devam eder.Kadınlar evlerinde kendi tezgahlarında halı dokurlar.Yaşlı kadınlar başlarına fes takarlar,erkekler ise şalvar giyerler.Giyimde genelde geleneksel moda takip edilir.
Ev döşemelerinde sedir,masa,sandalya,somya vb şeyler bulunur.Aşağı yukarı her evde TV vardır.Elektirikli ev eşyaları her evde bulunur. Boş zamanlarında hanımlar,halı dokuyarak, erkekler de köyde bulunan iki kahvehanede toplanırlar.1990’da köy nüfusu 890 nüfusa sahip köy 2012’de 865’e gerilemiştir. Bu iki sebebe dayanır : 1.Ekonomik şartlar ve göçler,2.Aile planlanmasıdır.Sağlık evi vardır.Ölümlerin çoğu kanser olması ,dikkat çekicidir.Güz mevsiminde her ev imkanına göre bir koyun ve bir inek keserek et ihtiyacını karşılarlar.Evler içme suyu şebekesine bağlıdır.Köyde okul 1948 yılında açılmıştır. Köy halkında okuma oranı %100’e yakındır.Köylünün okuma ya meyli çok fazladır. Bu bakımdan değişik meslek gurubundan bir hayli insan yetişmiştir.
Köy bir vadi içerisinde olduğu için arazi bakımından yetersizdir. Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık, el dokuma halıcılığı, inşaat işciliği ve Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli olup köye yerleşen emeklilerin maaşına dayalıdır. Son yıllarda bodur ve yarı bodur elma yetiştiriciliğinde gözle görülür bir artış vardır. Diğer amasya elması starkin elması kiraz, kaysı,üzüm, ceviz bol miktarda üretilerek Havadan, Hoşça,Kale ve Develi ilçesi pazarında satılarak köy ekonomisine katkı sağlar. Bu nedenle köyün kişi başına düşen geliri iyi durumdadır.
Köyde altı bakkal iki kıraathane, bir Kuran Kursu mevcuttur.

Share
1.462 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...