logo

KÖY İNCELEMELERİ YENİ KÖY

Develi Köyleri Çevre İncelenmesi başlığı altında 1996’larda başlattığımız bir proje vardı.
Bu projeyi gerçekleştirmede bize en önemli kaynak değerli okul müdürlerimiz olmuştu.Buradan duyarlılıklarından dolayı hepsine aleni teşekkür ediyoruz.
Bu proje kapsamı içerisinde kayda değerli gördüğümüz gelen bilgileri, elimizdeki bilgilerle zenginleştirerek zaman zaman yayınlamıştık. Araya haftanın önemli olaylarını değerlendirme söz konusu olunca bu projeye bir süreklilik veremedik.İşte bu konuyu tamamlamak istiyoruz ve elimizdeki bilgilere yeni bilgiler de ekleyerek Yeniköy’ü incelemek istiyoruz.Zamanında bize bilgi aktaran Yeniköy İlkokulu müdürü Erdoğan Güçlü’ye teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Yeniköy Osmanlı’nın son dönemine kadar Feke’ye bağlı bir köy iken Cumhuriyetten sonra Develi’ye bağlı önemli bir mahalledir.Temel amaç Feke’nin uzaklığı ve hizmetlerin daha sağlıklı götürülmesi meselesidir.
Köy eski bir yerleşim yeridir.Terece bölgesindeki tarihi bulgular bunun somut vesikalarıdır.Türklerden ise buraya gelip yerleşenler önce Yozgat yöresi aşiretlerinden olmuştur.Köye çok yakın olan Şıhlılılar ile düzenleri bozulmuş olmalı yöre derebeyi Kozanoğlu’nun araya girmesiyle ,köy içerisinde belli bir yere yerleştirirler.Daha sonra buraya Kale Köyü’nden ve Malatya Arapkir ilçesinden bir zat buraya yerleşir.Buradan evlenir. Ayşepınar ile Köseler köyü’nden gelenler de buraya yerleşmiştir.Köy kuruluşunda 6-7 hane iken daha sonra daha ziyade Kale köyünden gelenlerle bugüne kadar gelişerek muhtarlık haline gelmiştir.Köy yukarda da belirttiğimiz gibi muhtarlık olduktan sonra Feke’ye, ulaşım zorluğundan dolayı daha sonra da Bakırdağ bucağına,1970’li yıllardan sonra da doğrudan Develi’ye bağlanmıştır. Develi’ye 46 km uzaklıktadır.Yolu asfalttır.Her gün kazaya minübüs çalışmaktadır. Yüz yıllık geçmişi hakkında değerli gezgin ve müze müdürü Ali Rıza Yalgın’ın “Cenup’ta Türkmen Oymakları adlı eserinde bazı bilgiler vardır.
Köy tarihinin en önemli olayı Haçin Harbi’n’de Ermeni komitacılarla köy işgal edilmiştir.Şüphesiz köylüye nice eziyet ve işkence yapmışlardır. Mağlup olacaklarını anlayınca çekilip gitmişlerdir. Fakat civar köylerden nice şehitler vardır. Bu şehitler de köy mezarlığına gömülmüşler ve köy mezarlığı “Şehitler Mezarı adını almıştır.
Köyde en önemli tabii olaylar üç defa sel felaketine uğramasıdır.60-70 adet büyük hayvan ölmüş ve 1992 birim fiyatlarına göre de 300 milyon TL civarında da meyve ve sebze yerleri zarar görmüştür.Bu sebeple ,sel baskınlarından korunmak için dere kenarına bent kazandırılmıştır. Bir ara da tüp patlaması sonucu,iki çocuk yanarak ölmüştür.
Köyde aileler birbirlerine sırasıyla misafirliğe giderler Kadın ve erkekler bir arada oturur.Bayramlarda ve özel günlerde tüm köy halkı birbirlerinin evini ziyaret eder.
Evlerde düzen evin yaşlılarına göre şekil alır.Çünkü büyüklerin fikir ve görüşlerine sevgi ve saygı çok iyidir.Küçük çocukların dini bayramlarda şeker toplamaları ve Saya Gezme geleneğindeki eğlence aynen devam eder.Kadınlar evlerinde kendi tezgahlarında halı dokurlar.Yaşlı kadınlar başlarına fes takarlar,erkekler ise şalvar giyerler.Giyimde genelde geleneksel moda takip edilir.
Ev döşemelerinde sedir,masa,sandalya,somya vb şeyler bulunur.Aşağı yukarı her evde TV vardır.Elektirikli ev eşyaları her evde bulunur. Boş zamanlarında hanımlar,halı dokuyarak, erkekler de köyde bulunan iki kahvehanede toplanırlar.1990’da köy nüfusu 890 nüfusa sahip köy 2012’de 865’e gerilemiştir. Bu iki sebebe dayanır : 1.Ekonomik şartlar ve göçler,2.Aile planlanmasıdır.Sağlık evi vardır.Ölümlerin çoğu kanser olması ,dikkat çekicidir.Güz mevsiminde her ev imkanına göre bir koyun ve bir inek keserek et ihtiyacını karşılarlar.Evler içme suyu şebekesine bağlıdır.Köyde okul 1948 yılında açılmıştır. Köy halkında okuma oranı %100’e yakındır.Köylünün okuma ya meyli çok fazladır. Bu bakımdan değişik meslek gurubundan bir hayli insan yetişmiştir.
Köy bir vadi içerisinde olduğu için arazi bakımından yetersizdir. Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık, el dokuma halıcılığı, inşaat işciliği ve Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli olup köye yerleşen emeklilerin maaşına dayalıdır. Son yıllarda bodur ve yarı bodur elma yetiştiriciliğinde gözle görülür bir artış vardır. Diğer amasya elması starkin elması kiraz, kaysı,üzüm, ceviz bol miktarda üretilerek Havadan, Hoşça,Kale ve Develi ilçesi pazarında satılarak köy ekonomisine katkı sağlar. Bu nedenle köyün kişi başına düşen geliri iyi durumdadır.
Köyde altı bakkal iki kıraathane, bir Kuran Kursu mevcuttur.

Share
863 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Memleketim benim Develi nam-ı diğer Yeşil Everek

  15 Kasım 2019 Köşe Yazarları

  Anıların güzelliğinden midir, havasından mıdır, suyundan mıdır kendimi salakça bir mutluluk içinde buluyorum memleketimi her hatırladığımda; içime cemre düşmüş gibi oluyor. Kartın'da, Göktepe'de, Beşparmak'ta, Gereme'de, Yağlıpınar'da, Körkuyu'da, Kelpin'de, Gölemen'de, Yazı bağları'nda, Elbiz'de, Köşkpınar'da; gezdiğimiz yerler, dallarına tırmandığımız ağaçlar, o güzel günler geliyor aklıma. Eski günlerde olduğu gibi, yaptığım her uzun yolculuğun ardından, yorgunluğumu üzerimden atmak için kendimi Keyişin Havuzu'na atasım, Elbiz'de sularla oy...
 • DÜNYA KOMŞULUK GÜNÜ

  15 Kasım 2019 Köşe Yazarları

  Komşu tabiri birbirine bitişik ya da yakın konutlarda oturan kimselere denilmektedir. Komşuluk bize bir dizi hak ve görevler yükler. İyi düzeyde yaşandığı zaman komşu insana en yakın dosttur. Özellikle köy ve kasaba gibi küçük yerlerde sosyal dayanışma açısından hem çok önemlidir ve hem de ailelerin huzur ve güven içinde yaşamalarını sağlar. İyi komşuluk ilişkileri mutluluk ve sevincin paylaşılmasında, sıkıntı ve kederin göğüslenmesinde, kişilere ve ailelere büyük bir destektir. Sosyal bünyeyi, yapıyı güçlendirir. Komşu hakkı, yüce dinimizde d...
 • DEVELİ’DEN KİMLER GELDİ, KİMLER GEÇTİ-VII MÜBECCEL NAMİ DURU

  15 Kasım 2019 Köşe Yazarları

  Develi Lisesi'nin kuruluşunun ilk on yılında iki tarih öğretmeni gelip geçmiştir: Bunlardan biri aynı zamanda lisemizin kurucu müdürü Cemal Ustaoğlu, diğeri ise Mübeccel Nami Duru. İkisi de değerli öğretmenlerimizdendi. Cemal Bey derslerde disipline ve bilgiye önem verirdi. Fakat Mübeccel Bey ise tabiiliğe ve eğitime çok önem verirdi. Tarih öğretmenliği yanında güzel bir keman çalar idi. Zaman zaman dersimize kemanını da getirir çok güzel vals parçaları çalardı: Akdeniz Akşamları da en çok sevdiği bir eser idi. Ortak noktaları ise ikisi de güze...
 • İSTANBUL DEVELİ VE YÖRESİ KÜLTÜR DAYANIŞMA DERNEĞİMİZİN 17.OLAĞAN GENEL KURULU

  08 Kasım 2019 Köşe Yazarları

  02.11.2019 Tarihinde Dernek Merkezimizde Olağan Genel Kurulumuz yapıldı. Genel Kurul Marmara Üniversitesi İktisadi Bilimler Uluslararası İktisat Yüksek Lisans Tez Dönemi Öğrencimiz Merve Yürek'in hoş geldiniz konuşmasıyla başladı. Toplantıya katılan üyeleri ve konukları taktim etti. Divan Kurulu Başkanlığı ve kâtip üyelikler için Onursal Başkanımız Osman Deveci ve kâtip üyeliklerine Mustafa Şam ve Ömer Bayırsokak aday gösterilerek üyeler tarafından oy birliği ile seçildiler. Toplantıdan Notlar: Divan teşekkülünden sonra Gazi Mustafa Kemal Ata...