logo

KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

Her yıl 5 Ağustos’ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir.
Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak için emek harcamak anlamındadır.
“Köpek Gibi Çalışma Günü” deyimi, bazı köpeklerin 7/24 saat görev başında olması, dolayısıyla her zaman çalışması ve eldeki göreve odaklanması nedeniyle ortaya çıkmıştır.
“Bir köpek gibi çalışma” kökeni bilinmemekle birlikte, muhtemelen gerçek çalışma köpeklerini ifade etmektedir. Bir köpek gibi çalışma deyimi, son derece sıkı çalışmak zorunda olmak veya zorlanmak anlamına gelmektedir. Çoban köpekleri ve kızak köpekleri bunlara iyi birer örneklerdir. Bu köpekler çalışmak için yetiştirilmektedirler. Çalışmak onlara zevk vermektedir. Basitçe söylemek gerekirse, çiftlik köpekleri gün doğumundan gün batımına kadar çalışırlar, bu yüzden bu çalışkan köpeklere atıfta bulunabileceğini söylenmektedir.
5 Ağustos’ta kutlanan “Köpek Gibi Çalışma Günü”, bu fazladan sıkı çalışmayı koyan insanları onurlandırmaktadır. Bu ilginç gün, köpeklerin, özellikle hizmet köpeklerinin, tanınmış güçlü iş ahlakından ilham alınarak ortaya çıkmıştır.
İnsanlık için birçok konuda üstün becerileri ortaya koyan görev köpekleri vardır. Bazı insanlar üstün becerilerini ortaya koyabilmek için köpek gibi çalışmaya ihtiyaç duyabilir. Ciddi anlamda insanın seviye atlamasına yarayacak bir olay olabilir. Sadece çalışma deyip geçmemek lazım insan olaylara çok farklı yaklaşabilir.
Yalnız unutmamak gerekir. Çok çalışmak başarı getirmez. Çok çalışmak yerine akıllı çalışmalısınız. Ne yapacağınızı bilip ona göre bir plan yapıp sonrasında da o yönde ilerlemelisiniz. Bu nedenle köpek gibi çalışmak başarılı olacağınız anlamına gelmez. Doğru olan yöntem aklı başında, ağır ve planlı yapılan çalışmadır.
Kişileri başarılı ya da başarısız gösteren temel nokta hedeflerdeki eksikliklerdir. Başarı, kişiden kişiye durumdan duruma değişebilen bir kavram olsa da önceliklerinizi doğru yapıp, sistemli bir şekilde hedefe ilerlemektir.
Birinin köpek gibi çalıştığını söylemek, bir proje veya hedef için çok çaba sarf ettiği ve yorulmadan çalıştığı anlamına gelebilir. Bazen bir köpek gibi çalışıp yine de geçiminizi sağlamakta zorlanabilirsiniz. En kötüsü ise köpek gibi çalıştıktan sonra karşılığını alamamaktadır.
Bazılarına göre de bir köpek gibi çalışma karşılığının size kıskançlık, kin, çekememezlik, dedikodu ve yolunuza taş konması, işlerin yokuşa sürülmesi gibi eylemlerle geri döndüğü çalışma biçimi olarak da yorumlanmaktadır.
Sonuç olarak, “Köpek Gibi Çalışma Gününü, ya çok çalışarak ya da – eğer isterseniz – iş yerinizden uzakta miskinleşerek bu günü kutlayabilirsiniz.

Share
136 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA FİL GÜNÜ

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Fil, hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya Fili ve Afrika Fili olmak üzere iki türü ile tanınmaktadır. Ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili ile Afrika orman filinin de iki ayrı tür olduğu öne sürülmektedir. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür. Filler ot obur hayvanlardır. Yani tamamen bitkilerle ...
 • Yaşar Civelek Zade Ağabeyden Dedem “Kara Müftü” ye Dair Anılar

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Rahmetli dedeniz Kara Müftü, hayatta olduğu 1950’li yıllarda Develi’nin ve bizlerin de manevi dedemiz olarak özellikle saygıda kusur etmemeye azami itina ettiğimiz, müstesna, yeri halen doldurulmamış milli duyguları önde gelen bir İslam ulemasıdır. Dedenizi size anlatmak haddim değildir. Rahmetli dedeniz müftülük görevinden sonra, rahat bir emekli yaşamı yapamamış, halkı dini bakımdan aydınlatmaya şevkle devam etmiştir. Bilhassa cuma günlerindeki vaazları cami cemaatleri tarafından huşu içinde adeta nefes almadan takip edilmiştir....
 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...