logo

KOPÇULU MAHALLE ÇEŞMESİ

1573

11-13.Kasım.2011 tarihleri arasında Uluslararası Malatya Türk Halk Müziği Sempozyumu olmuştu. Biz de bu sempozyuma “Ak Gelin Efsanesi ve Türküsü” konulu bir bildiriyle katılmıştık.Bizim bu bildirimimiz geniş bir yankı bulmuş,fakat Kırşehir ve Yozgat’tan katılan katılımcılar bu tebliğimizden huzursuz olmuşlardı.
Onlara göre bu türkü “doğrudan Develi’ye mal edilemezdi.Geniş bir alanın türküsü idi.vb.”Fakat tarihi ve edebi bilgilerle inşa ettiğimiz tebliğimiz bu itirazları çürütmüştü!Fakat acıdır,bu sempozyumda sunulan tebliğler maalesef kitaplaştırılamadı.Halbuki her bir bildiri türkü dünyamız için ne büyük hazine idi.
Sempozyumlar aynı konularda uzman olanların birbiriyle kaynaştığı, fikir alışverişlerinde bulunduğu, yayınlanmış kitapların paylaşılması vb. güzelliklerin sunulduğu bilimsel toplantılardır.
Elimizde Tarık Kip’in hazırladığı “TRT Türk Sanat Musıkisi Sözlü Eserler Repertuarı, Ankara 1989” adlı kaynak eser yanında ;işte yukarda bahsettiğimiz sempozyumda tanıştığımız, Malatyalı Av.Selami Yücel’in hazırlamış olduğu “Tüm Türküler,En Geniş Türkü Sözleri Arşivi,Uzun Havalar,Bozlaklar, Marşlar,Ankara 2009” adlı imzalayıp şahsımıza verdiği kaynak kitap mevcuttur. Şarkılar yanında canımız hangi türküyü söylemek istediğinde bu kitabı açıyoruz,türkünün metnini buluyor,yeri gelip bağlamamızla çalıp söylüyoruz.
Radyoların evlerimize girdiği zamanların ve has Anadolu türkülerinin yetkin sanatçılarımız tarafından icra edildiği dönemlerde ne güzel türküler öğrenmiştik.Türkün romanı olan bu türkülerden bazıları da özellikle genç kızlarımızın en çok buluştuğu,hanımların bilgilendikleri mekanların başında çeşmeler gelir. Av.Selami Yücel’in kitabından aldığımız ,merhum bağlama ustası ve derlemeci Emin Aldemir’in Orta Anadolu’da derlediği böyle bir türkü şöyledir:
Hey hey pınar başı burma burma
Yar yar yar yar yar yar aman
Yaz gelince ötre turna
Leylim leylim leylim aman
Çayırda buldum seni
Ellere vermem seni
Kendime alsam seni
Sinem sarsam seni
Dört kuplelik,mani tarzı bu türkü aynı zamanda Develi ve köylerinde bir düğün türküsüdür.İşte ne zaman mekanı çeşme olan böyle bir türkü dinlesem veya aklıma düşse manevi havasını her zaman hissettiğim Yukarı Develi ve Kopçulu Mahallesi Çeşmesi aklıma hemen gelir. 1989’lardaki yukarıdaki fotoğrafa,şimdi siz bakmayın. Fotoğraftakiler, çocuklarım Taha ve Şeyma ile Hakk’ın rahmetine kavuşmuş annem’dir. Ne acıdır ki ,İcim Yaylası’nın soğuk suları ile beslenen Kopçulu Çeşmesi bugün yok!Evet yok.Yok etmeyi çok severiz ya, aynen öyle.

3047
Kopçulu Çeşmesi Kopçulu mahallesinin ne tatlı hatıralarının geçtiği mekanıdır.Çifte kurnasından gürül gürül akan sular, sallarında nice Kopçulu gelinlerin ve genç kızların “esvap deptiği” ,hemen bitişiğindeki küçük havuzda toplanan suyun boşaltılıp,sırayla sebze bahçelerine akıtılması birer komşular arası samimi bölüşme örneğiydi.
Çeşme’nin hemen arkasında küçük bir medrese vardı. Burada uzun yıllar mahalle çocukları namazlıklarını öğrenmişlerdi.Bu bilgiyi yıllar sonra burada okuyan merhum Halim Amcam’dan öğrenmiştik.
Bir ziyaretimizde o güzelim tunç kurnalarının sökülüp yerine demir kurnaların takıldığını görmüştük.Anladık ki artık Kopçulu çeşmesi misyonunu tamamlıyor. Nitekim yine bir başka ziyaretimizde bu çeşmenin yıkılmaya çalışıldığını gördük. Merakla sormuştuk:
-Niçin yıkıyorsunuz?
-Lüzumu kalmadı.
-Şu küçük medrese ile korunmaya alınsa daha iyi olmaz mı?
Cevap kısa ve kesindi:
-Ölmüşün nesini koruyacaksın,Emmioğlu?
Tarih şuurundan yoksun, geçmişiyle hiç hesaplaşmayı düşünemeyen,değerlerini yarına iletme gibi bir sorumluluğu taşımayan yetkili ve kişilerden,toplumdan ne bekleyeceğiz?
Kopçulu çeşmesi… Canım anamdan ve çocukluğumdan neleri alıp gittiğinin farkında mısın?Değerli sanat tarihçi ağabeyimiz Kadri Sayılgan,Develi’de Su Medeniyeti adlı yazısında Hasilli ve Meteris çeşmelerini yok eden eller için:” hain eller” diyordu. Hangi şuursuz,ve ucuz kafalılar bizlerden bu değerler hazinelerini çalarlar ki ?
Ucuz kafa diyoruz,çalma diyoruz ! Üretken olsa ona zaten şaşmak lazım.
Çağdaş Develi,21.01.2016

Share
1.030 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?

#

KOPÇULU MAHALLE ÇEŞMESİ” için 2 Yorum

 1. Avatar ADEM BAKMAZ : diyor ki:

  Sayın hocam kopculu çeşmesi çocukluğumun önünden geçerken hep susadığım ama ayğözmeden gelip at aayağından sona ya geçip gelirkende kopculu çeşmesinin önünden geçip su içtğim günler gelidi aklıma kırk yıl öncesine gittim .Gönen saygılarımla.

 2. Avatar ADEM BAKMAZ : diyor ki:

  MErhum NECATİ AĞABEY’ E rahmet

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...