logo

Kod Adı Ozan Bir Kahramanlık Hikâyesi

Mart ayıydı. Kara kış. Kuzey Irak’taydı. Haftanın kampını basmıştı. 35 bin askerle yürütülen Çelik Harekâtı’nın sonuna doğru, telsiz mesajı geldi. Cudi dağının Ballıkaya Köyü kırsalında 250 kişilik terörist grubu tespit edilmişti, Cemil Bayık ve Sakine Cansız da oradaydı. Hassas bir istihbarattı, kapsamlı harekât için vakit yoktu.
Özel Kuvvetler Komutanı’ndan emir geldi, “sen git” denildi. Derhal Silopi’ye geçti, gece yarısı zifiri karanlıkta Cudi’ye sızdı, gün ışımadan Ballıkaya bölgesine ulaştı. Eksi 40 dereceydi. Her yer bembeyaz kar kaplıydı. Hedef tespitini yaptı, 40 kişilik grubuyla 250 kişilik terörist grubuna bindirdi, çok sert vuruşma yaşanıyordu, neredeyse beş metre mesafeden çarpışıyorlardı.
Çatışma noktası, oraya önceden konuşlanan PKK açısından avantajlıydı, ilk temas anında 10 subay ve astsubayımız yaralandı, bir uzman çavuşumuz şehit oldu, terörist grupta daha ağır kayıp vardı.
Akşama kadar muharebe oldu, hava kararınca az geri çekildik, nispeten yüksek tepede mevzilendik.
Şehidimiz aşağıda kalmıştı. Gece yarısı saat ikiye kadar birkaç deneme yaptık; ama zemin buzdu, aralıksız karşı ateş geliyordu, şehidimizi alamadık. Şimşek kod adını kullanan terörist, telsizden seslendi:
“Ozan beni duyuyor musun?”
Albayımızın kod adı Ozan’dı.
“Söyle, ben Ozan” dedi.
Terörist bir anlaşma önerdi. “Ozan bak durmadan girip çıkıyorsun bu şekilde cenazeyi alamazsın, hava soğuk, burada böyle kalmanız çok zor, sonunda gitmek zorundasın, bizim de çok cenazemiz var, yaralımız var, senin de çok yaralın var, anlaşalım, cenazeni sana vereyim” dedi.
Ozan kısaca “ne istiyorsun” diye sordu. Şimşek ne istediğini anlattı…
“Gidiş yolunuz üzerinde Armut Boğazı var, buradan ayrılırken oradaki ilk çam ağacının altına çuval içinde konserve, ekmek, oksijenli su, tentürdiyot, sağlık bezi bırakacaksın, seni savaşırken gördüm, bırakacağım dersen, inanırız, eğer malzemeyi o ağacın altına bırakırsan, biz de cenazeyi veririz” dedi.
Ozan yine kısaca “nasıl vereceksin” diye sordu. Teröristin cevabı da kısaydı. “Sabah saat 9’da tek başına geleceksin, alıp gideceksin!” Elbette zor bir karardı. Tuzak olabilirdi. Ama şehidin eşini ve çocuklarını düşündü. “Tamam” dedi. “Söz mü?” diye sordu Şimşek. “Söz!”
Sabahı zor etti, saat 9’u gösterince ayağa kalktı, tek başına aşağı doğru yürümeye başladı, bütün gün çarpıştığı teröristlerin arasına silahsız indi. Şehidimiz sırtüstü yatıyordu. Yüzü gözü silinmiş, temizlenmiş, hazırlanmıştı, yanında tüfeği, parmağında yüzüğü, her şeyi tamdı.
Kucakladı. Aldı sırtına… Etrafına baktı. Sağdaki soldaki teröristler kayaların arasından ayağa kalkmıştı, Ozan’ı başlarıyla selamladılar, adeta saygı duruşuydu, yürümeye başladı, adım adım yukarıya çıktı. Grubuyla birlikte oradan ayrıldı.
Yarım saat geçti geçmedi… Şimşek kod adlı terörist, telsizin mandalına bastı. “Aldım Ozan, sağol.”
Armut Boğazı’ndaki çam ağacının altında, yiyecek, tentürdiyot, oksijenli su, pamuk dolu çuval vardı.
*
Ozan…

Levent Göktaş’tı.
Hukuk fakültesi mezunu, işletme masterli, İngilizce, Rusça, Arapça, Kürtçe bilen, üçüncü dan seviyesinde kara kuşaklı, yüksek irtifa paraşütçüsü, derin su dalgıcı, özel kuvvetler şampiyonasında üç defa dünya şampiyonluğu olan, bin 500’e yakın defa sıcak çatışmaya girmiş, üç defa Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası almış, albaydı.
Bugün bize vatan-bayrak dersi vermeye kalkışan bademler, bu kahraman albayımızı kumpasla Silivri’ye tıktı. “Terör örgütü üyesi olmak” la suçladılar! 21 yıl hapis cezasına çarptırdılar.
5 yıl yatırdılar. Yukarıda okuduğunuz yaşanmış öyküyü, duruşmada anlattı.
Sonra da savcıların hâkimlerin suratına haykırdı…
“PKK bile mertçe savaştığımızda bize saygı gösteriyor, ama uyduruk delillerle bizi buraya tıkanlar ve sizler, saygı göstermiyorsunuz” dedi.
*Savaşın bile ahlakı vardır. Savaşta bile saygı vardır. Üç bin yıllık töremiz var bizim…
Mert olacaksın…
Albay Levent GÖKTAŞ
Not : Herkesin bir hikâyesi vardır. Efsane Albay Levent GÖKTAŞ’ın hikâyesini okuyucularımızla paylaşan Değerli komutanım, hemşehrim; Emekli Topçu Kıdemli Albay Vahdettin KAHRAMAN ağabeyime teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Share
8.515 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...