logo

KIZILAY HAFTASI

Hem yurt içi hem yurt dışında, her türlü koşulda insanların acısını hafifletmeye çalışan ve hizmetlerinde hiçbir çıkar gözetmeyen Türk Kızılay’ı, ülkemizin en köklü ve güçlü yardım kuruluşudur. 149 yıldır insan onurunun korunması amacıyla, gönüllü olarak çalışmalar yürüten Türk Kızılay’ı, günümüze kadar yüz binlerce aileye yardım eli uzatmış ve uzatmaya da devam etmektedir.
Felakete uğrayanlara din, dil ve ırk ayrımı yapmadan insanlara yar­dım etme düşüncesi, ilk olarak 1861 yılında İsviçreli Jean Henry Dunant tarafından ortaya atılmıştır. Bunun üzerine İsviçre hükümeti davet ettiği 12 ülkenin katılımı ile Cenevre’de uluslararası bir kongre yapmıştır. Kongreye katılan ülkeler “Savaş Yaralılarına Yardım Komitesi” adında bir dernek kurmuşlardır. Derneğin amacı, bütün dünyada savaşta veya barışta felakete uğrayan insanlara hiçbir ayrım yapmadan yardım etmektir. Kongreye katılan ülkeler, bu derneğin ismini daha sonra “Kızıl­haç” olarak değiştirmişlerdir.
Osmanlı Devleti, bu kongreye temsilci göndermemişti. Ancak, 1868 yı­lında Miralay Abdullah Bey ve arkadaşları, Kızılhaç benzeri “Yaralı Askerlere Yardım Cemiyeti” adı altında bir dernek kurdular. Bir süre sonra bu cemiyete Hilal-i Ahmer adı verildi. Daha sonra Hilal-i Ahmer Cemiyetinin adı, 28 Nisan 1935 tarihinde Atatürk tarafından “Kızılay” olarak değiştirildi.
Türk Kızılay’ı kurulduğu 1868 yılından bu yana toplumsal dayanışmayı sağlamak, sosyal refahın gelişmesine katkıda bulunmak, yoksul ve muhtaç insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımı ulaştırmak için önemli görevler üstlenmiştir. Türk Kızılay’ı, kan, afet, uluslararası yardım, göç ve mülteci hizmetleri, sosyal hizmetler, sağlık, ilk yardım, eğitim, gençlik ve mineralli su işletmeleri alanlarında faaliyetler sunmaktadır.
Her yıl 29 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında Kızılay Haftası’nı kutlamaktayız. Kızılay bir yardım kurumudur. Yardım insancıl bir duygu olup, insanları yücelten bir düşüncedir. Bu düşüncenin yaygınlaşması, dünyamızı güzelleştirmekte, barış içinde bir arada yaşamamızı sağlamakta, insanlar arasında birlik ve beraberlik duygularını geliştirmektedir.
Türk Kızılay’ı, nerede bir deprem, yangın, sel gibi bir olay olsa, çadırı, battaniyesi, yiyeceği, doktoru ve hemşiresi ile oradadır. Acıları dindirmek, yaraları sarmak için çırpınan Kızılay, yoksul, kimsesiz, bakılmaya muhtaç kişilerin karınlarını doyurmak içinde aşevleri açmaktadır. Savaşta ve barışta gezici ve geçici hastaneler kurarak yaralıların yarasını sarmaktadır. Dertlere derman olan Türk Kızılay’ı, her zaman mağdur olan insanların yardıma koşmaktadır.
Gerçekten en büyük yardım kurumumuz olan Kızılay, sadece bizlerin değil, bütün dünyada insanlığın yardımına koşmaktadır. İnsanların zor ve acılı günlerinde imdada yetişen Kızılay’a gücümüzün yettiği kadar maddi destek ve kan bağışı yaparak yardım etmeliyiz. Unutmayın ki Kızılay hepimizindir. Türk Kızılay’ı, Türk ulusunda var olan asil yardımlaşma ve dayanış­ma duygusunun kurumlaşmış anlatımıdır.
Dolayısıyla onu güçlendirmek insanlığa yapılan en büyük hizmettir.

Share
795 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...