logo

KIYAMET YAKINDA KOPMAYACAK

555 sene önceki Türkiye’nin görünüşü… Yıl 1460, İngiliz bir yazarın ifadesiyle ‘King of the Kings,Conqueror Sultan Mehemmed Khan’ devri. (Kralların Kralı Fatih Sultan Mehmet Han.) Kul hakkı yok. Esnafa gidildiğinde az bir alış verişten sonra seni komşuya gönderiyor; ‘daha siftah yapmadı’ sebebiyle. Yapılan yardımın sağ elinin verdiğinden sol elin haberi yok. İŞTE İSLAM!
ŞİMDİ: Elinde bir torbayla tanıdık dükkânların önünden geçerken bazı esnaf güceniyor, alışverişin kendisiyle yapılmadığı için. NEREDE İSLAM!
DEVİR 17. asır: Kuş hastaneleri, aç hayvanları beslemek için vakıfların olduğu devir. Fransız seyyah diyor: ‘İstanbul’da hangi semtte olduğunuzu ayırt etmenin bir yolu var: ‘Eğer kedi gelip size mırlıyorsa Müslüman yok kaçıyorsa gayrimüslim bir semttesiniz. Peygamberlerinin hayvanların emanetinin kendilerinde olduğu biliciyle şefkat gösteriyorlar…’ İŞTE İSLAM!
ŞİMDİ: Zavallı köpekler insanların korkusundan geceleri geziyor, hayvanlar aç,
bir deri bir kemik. İnsanın ağlayası geliyor. Bahçe önüne koyduğunuz su ve yiyecek kaplarına taş dolduruluyor. Epeyi araba çarpması, çocukların taşlamasıyla sakat ve/veya ölüyor. Yiyecekler çöpte. NEREDE İSLAM!
DEVİR eski: 1.Elizabeth – Londra balçık, insanları hastalık sahibi. Tertemiz İstanbul’dan, Kanuniden sağlık heyeti istenir; imdat! Herkes temiz, sokaklar temiz yakın zamana kadar. Şimdi ters, sokaklara atılan çöpler. Nerede ‘temizlik imandandır!’
19. ve 20. asır: Her birey vatanını savunuyor. Ölüyor! Davalar farklılaşıyor: Sağ-sol, alevi-sünni vesaire. Kavga gürültü! Davasını güdüyor! YAZIK zaman kaybı, tehlikeye açılan yelken!
Gelişmiş ülkeler sevmese bile karşı görüşe saygı duyuyor. Hak – hukuk var. Bizde üzülerek kaydedeyim menfaatlerin hâkim olduğu bir devir. Devleti yönetenlerimizin
işi zor. Eğitim illaki eğitim! Yukarıda belirttiğim gibi yardımlar dahi reklama yönelik. Çünkü genellikle reklam niyetiyle veya karşılığını almak için rüşvet olarak yapılıyor. Rüşvet, yalan, boş konuşma, tutamayacağın sözü verme, kibir, say say bitmez hepsi haram hepsi günah.
Düşünebiliyor musunuz? Doğru olan bir şeyin doğru olduğunu biliyor da doğru diyemiyorsa bazılarımız, nasıl bir dava adamı olabilir ki. Dava adamıyım demese mesele yok ama öyle bir hava esiyor ki herkesin ağzında bir dava ve dava adamı sözü! O halde neyin davasını güdüyorlar yorumu siz sayın okuyucularıma bırakıyorum.
Neden tarihin derinliklerine indim izah edeyim: Hep derler ya kıyamet öncesi Müslüman toplumu iyice bozulacak. Deccal gelecek, Mehdi gelecek.
YORUM: Henüz tam bozulmadık, bazılarımızın duası, yüzü-suyu hürmetiyle ayaktayız. Tam dava adamımız da var, dürüstümüz de, çalışkanımız da, fikir adamımız da, vatan millet Sakarya türküsü söyleyenimiz de!
Bu durumda 500 senede bu kadar bozulduysak, düşmanlarımız tarafından çepeçevre sarılmış vaziyette – etrafımızdan kaynaklanan bütün olumsuzluklara, kültür emperyalizmine karşı bunca asırdır direnebildiysek, kıyametin kopmasına daha çok yüzyıllar var demektir bu.
Nereye gidiyoruz? Uyan ey necip ve asil Milletim! Aslına, asaletine ve dinine dön ki demokrasi, insan hakları, saygı, sevgi, hak-hukuk, merhamet oluşsun. Batının bizden öğrendiği değerlerimizi geri alalım. Dön ki Yöneticilerimizin memleketimizin gelişmesi, modernleşmesi, 2023, 2053 ve 2071 hedeflerinin gerçekleşmesi için çalışmalarına destek olasın!

Share
2.902 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...
 • Merhum Mehmet Özdemir ve Milli Mücadele’de Develi

  28 Temmuz 2022 Köşe Yazarları

  Milli Mücadele'de Develi konusunu araştırırken merhum Develi Belediye Başkanı Mehmet Özdemir'in "Milli Mücadele'de Develi" isimli kitabını görmüş lakin kitabı edinememiştim... Kurban Bayramında M. Orhan Cebeci Amcayı babam, (Emekli Öğretmen Hakkı Kalkan) arayarak konuyu iletti... Sağ olsun kendi kütüphanesinden okumam için kitabı Orhan Amca kitabı bana gönderdi. 1973'te Cumhuriyetin 50. Yılı kutlamaları münasebeti ile Mehmet Özdemir'den kitabın yazılması talep edilmiş ve kitap 50. Yıl kutlamalarına yetişmiş... Okuduğum nüsha muhtemelen ilk ...
 • DÜNYA KAPLAN GÜNÜ

  28 Temmuz 2022 Köşe Yazarları

  Kaplan (Pantheratigris), kedigiller (Felidae) familyasından etçil bir memeli hayvan türü ve büyük kediler ailesinin dört üyesinden birisidir. Panthera cinsinin en büyük kedisidir. Doğadaki en büyük kedi türü olmasının yanı sıra kaplanlar, yaban hayatın da simgesi haline gelmiş vakur canlılardır. En bilindik ve popüler kaplan çeşidi ise Bengal kaplanlarıdır. Turuncu- Kahverengi renge sahip kürkünün üzerindeki koyu dikey çizgileri ile kolayca tanınabilir. Genellikle geyik ve yaban domuzu gibi toynaklıları avlayan süper avcılardır. Kaplanlar su t...