logo

KİTAP SEVGİSİ

Bir insan hayatı boyunca öğrenmiş olduğu bilgilerin çoğunu kitaplar sayesinde elde etmektedir. Kitaplar bir insanın hayatına şekil veren en önemli kaynaklardır. Kitaplar insanların bilgisini, kültürünü arttıran, onlara yeni bir dünya görüşü kazandıran, düşünce ufkunu açan, boş zamanlarının en iyi şekilde doldurulmasını sağlayan, güzel konuşmayı sağlayan çok etkili ve yararlı bir araçtır.
Kitap okumak neden önemlidir? Çünkü kitap okumak, gelişim, paylaşım ve sürekli öğrenme açısından kıymetli bir araçtır. Kitap okuma alışkanlığı insanın kişilik ve zihin gelişimini sağlayan ve hızlandıran bir alışkanlıktır. Kitap okuyan ve kitap okumayı bir alışkanlık haline getiren kişilerin düşünce yapıları gelişirken aynı zamanda hayal dünyaları da gelişir, kelime hazineleri artar ve belirli bir bilgi birikimine sahip olurlar.
Kitap okuma sevgisi küçük yaşlarda insana kazandırılması gereken yeteneklerin başında gelmektedir. Anne babaların küçük yaşlarda çocuklarını kitap okumaya teşvik etmesi, çocuğunun ileride de kitap okumayı bir alışkanlık haline getirmesini sağlayacaktır. Bunu yapmak için çocuğun yanında kitap okumalı veya çocuk kitap okumaya teşvik edilmelidir. Okumayı çocuklarımıza aşılarken okul hayatının sonrasını düşünerek hareket etmemiz gerekmektedir.
Kitap, bilgi dostudur. Bizi hiç görmediğimiz, hiç gitmediğimiz yerlere götüren kitaplar bizlere hayal bile edemediğimiz dünyaların kapılarını açmaktadır. Ona bir defa alışıldı mı ondan asla vazgeçemeyiz. Kitap okumak oldukça eğlenceli ve kişisel gelişimi arttırıcı bir özelliğe sahip olduğu için elimizden bırakamayız. Her gittiğimiz yere birlikte gitmek zorunda kalırız.
Gelişmiş ülke insanları otobüslerde, trenlerde, gemilerde, duraklarda, parklarda, tatilde buldukları her fırsatta okumayı bir alışkanlık haline getirmişlerdir. Bizler toplum olarak maalesef çok fazla kitap okumayı sevmiyoruz. Bizde okuyan insan sayısı çok azdır ama televizyon izleyen ise çok fazladır. Bu yüzden bizlere pek çok kapının anahtarını sunacak olan kitap okuma alışkanlığını gençlere küçük yaşlarda kazandırmalıyız.
Dünyanın en medeni ülkeleri, en huzurlu ülkeleri, refah seviyesi yüksek ülkeler hep eğitim sayesinde bunu başarmışlardır.
Bilginin gücünü ancak okuyan ve araştıranlar elinde bulundurmaktadır. Bilgi toplumunun temeli kitaplardır. Çünkü onlar bilgi hazineleri ve bilgi depolarıdır. Bilgi, bugün en pahalı bir meta haline gelmiştir. En büyük parayı bilgiyi üretenler almaktadır.
Dünyada hiç bir dost, insana kitaptan daha yakın değildir. Sıkıntımızı unutmak, hayatımıza biraz renk, ışık vermek, daracık dünyamızda bulamadığımız şeyleri yaşamak için tek çaremiz kitaplara sarılmaktır.
Kitap okumak insanın ufkunu açar, hem dinlendirir, hem de bizi bilgilendirir.
Yol arkadaşı, dost, dert ortağı olan kitap insanı özgürleştirir. İnsana bakış açısı kazandırır. Kitap okumak, kitabı sevmekle olur. Kitabı seven insan, gözünü nereye çevirse kitap görmek ister.
Onun için hepimiz kitap okumalıyız. Önemli olan bunu istemektir.
Çünkü kitap sevgisi, sevgilerin en güzelidir. Bu duygu ve düşünceler ışığında kitapları seven ve okuyabilen kişiler olmanız dileğiyle…

Share
912 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...