logo

KİTAP SEVGİSİ

Bir insan hayatı boyunca öğrenmiş olduğu bilgilerin çoğunu kitaplar sayesinde elde etmektedir. Kitaplar bir insanın hayatına şekil veren en önemli kaynaklardır. Kitaplar insanların bilgisini, kültürünü arttıran, onlara yeni bir dünya görüşü kazandıran, düşünce ufkunu açan, boş zamanlarının en iyi şekilde doldurulmasını sağlayan, güzel konuşmayı sağlayan çok etkili ve yararlı bir araçtır.
Kitap okumak neden önemlidir? Çünkü kitap okumak, gelişim, paylaşım ve sürekli öğrenme açısından kıymetli bir araçtır. Kitap okuma alışkanlığı insanın kişilik ve zihin gelişimini sağlayan ve hızlandıran bir alışkanlıktır. Kitap okuyan ve kitap okumayı bir alışkanlık haline getiren kişilerin düşünce yapıları gelişirken aynı zamanda hayal dünyaları da gelişir, kelime hazineleri artar ve belirli bir bilgi birikimine sahip olurlar.
Kitap okuma sevgisi küçük yaşlarda insana kazandırılması gereken yeteneklerin başında gelmektedir. Anne babaların küçük yaşlarda çocuklarını kitap okumaya teşvik etmesi, çocuğunun ileride de kitap okumayı bir alışkanlık haline getirmesini sağlayacaktır. Bunu yapmak için çocuğun yanında kitap okumalı veya çocuk kitap okumaya teşvik edilmelidir. Okumayı çocuklarımıza aşılarken okul hayatının sonrasını düşünerek hareket etmemiz gerekmektedir.
Kitap, bilgi dostudur. Bizi hiç görmediğimiz, hiç gitmediğimiz yerlere götüren kitaplar bizlere hayal bile edemediğimiz dünyaların kapılarını açmaktadır. Ona bir defa alışıldı mı ondan asla vazgeçemeyiz. Kitap okumak oldukça eğlenceli ve kişisel gelişimi arttırıcı bir özelliğe sahip olduğu için elimizden bırakamayız. Her gittiğimiz yere birlikte gitmek zorunda kalırız.
Gelişmiş ülke insanları otobüslerde, trenlerde, gemilerde, duraklarda, parklarda, tatilde buldukları her fırsatta okumayı bir alışkanlık haline getirmişlerdir. Bizler toplum olarak maalesef çok fazla kitap okumayı sevmiyoruz. Bizde okuyan insan sayısı çok azdır ama televizyon izleyen ise çok fazladır. Bu yüzden bizlere pek çok kapının anahtarını sunacak olan kitap okuma alışkanlığını gençlere küçük yaşlarda kazandırmalıyız.
Dünyanın en medeni ülkeleri, en huzurlu ülkeleri, refah seviyesi yüksek ülkeler hep eğitim sayesinde bunu başarmışlardır.
Bilginin gücünü ancak okuyan ve araştıranlar elinde bulundurmaktadır. Bilgi toplumunun temeli kitaplardır. Çünkü onlar bilgi hazineleri ve bilgi depolarıdır. Bilgi, bugün en pahalı bir meta haline gelmiştir. En büyük parayı bilgiyi üretenler almaktadır.
Dünyada hiç bir dost, insana kitaptan daha yakın değildir. Sıkıntımızı unutmak, hayatımıza biraz renk, ışık vermek, daracık dünyamızda bulamadığımız şeyleri yaşamak için tek çaremiz kitaplara sarılmaktır.
Kitap okumak insanın ufkunu açar, hem dinlendirir, hem de bizi bilgilendirir.
Yol arkadaşı, dost, dert ortağı olan kitap insanı özgürleştirir. İnsana bakış açısı kazandırır. Kitap okumak, kitabı sevmekle olur. Kitabı seven insan, gözünü nereye çevirse kitap görmek ister.
Onun için hepimiz kitap okumalıyız. Önemli olan bunu istemektir.
Çünkü kitap sevgisi, sevgilerin en güzelidir. Bu duygu ve düşünceler ışığında kitapları seven ve okuyabilen kişiler olmanız dileğiyle…

Share
1.280 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA FİL GÜNÜ

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Fil, hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya Fili ve Afrika Fili olmak üzere iki türü ile tanınmaktadır. Ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili ile Afrika orman filinin de iki ayrı tür olduğu öne sürülmektedir. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür. Filler ot obur hayvanlardır. Yani tamamen bitkilerle ...
 • Yaşar Civelek Zade Ağabeyden Dedem “Kara Müftü” ye Dair Anılar

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Rahmetli dedeniz Kara Müftü, hayatta olduğu 1950’li yıllarda Develi’nin ve bizlerin de manevi dedemiz olarak özellikle saygıda kusur etmemeye azami itina ettiğimiz, müstesna, yeri halen doldurulmamış milli duyguları önde gelen bir İslam ulemasıdır. Dedenizi size anlatmak haddim değildir. Rahmetli dedeniz müftülük görevinden sonra, rahat bir emekli yaşamı yapamamış, halkı dini bakımdan aydınlatmaya şevkle devam etmiştir. Bilhassa cuma günlerindeki vaazları cami cemaatleri tarafından huşu içinde adeta nefes almadan takip edilmiştir....
 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...