logo

KİSKE/YAYLACIK

1573

Develi’nin eskiden bir Ortodoks Hristiyanlarından Rum, şimdilerde ise Rumeli göçmeni yerleşimi birimlerinden biri de : Kiskissos/Kiskisse /Kiska /Kiske/ Yaylacık köyüdür.
Değişik ansiklopedilerden derlediğimiz bilgilere göre adını, burada eski kiliselerin çokluğu sebebiyle almıştır.Bu burada yaşayan insanlarımızın düşüncesidir.Yani bir halk etimolojisidir.Halbuki mutlaka bir gerçek anlamı vardır.Fakat biz anlamını bulamadık.
Kayseri iline 133 km, Develi ilçesine 47 km uzaklıktadır.
Rumların buradan ayrılışları 20.Yüzyılın ilk çeyreğindedirler.Ancak Bağımsız Türk Ortodoks Kilisesi kurucularından Papa Eftim’in İstiklal Savaşı’nda Mustafa Kemal’in yanında yer almasında destek çıkan burada bulunan Rum köylerinden biri de bu Kiske Rumlarıdır.Öyle anlaşılıyor ki buradaki Rumlar Hristiyanlaşmış / Karamani Türklerdir.Dilleri Türkçe fakat alfabeleri Latincedir.
Daha burada bu Hristiyan Türkler yaşarken yakındaki bir Avşar Köyünün 19. yy ortalarında dağılmasıyla, halkı Kiske (Yaylacık), Satı ve Çukuryurt köylerine iskân etmişlerdir.Daha sonra Karamaniler burada yaşarken 1924’lerde Lozan Andlaşması sebebiyle Yunanistan’a göçürülmüştür.Bunların yerine de Selanik ‘ten gelen Türkler yerleştirilmiştir.Daha sonra bazı göçmen muhacırler köyde almayıp; YALOVA, KONYA, ADANA, BURSA,TEKİRDAĞ,EDİRNE taraflarına göç etmişlerdir.
Bu bakımdan köyün nüfusu inişli çıkışlıdır.1965’de :790, 75’de:938, 1985’de:767, 1997’de:506, 2007’de:503, 2011’de:537 Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca köyün insanları inşaat işlerinde çalışırlar.
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de apılmaktadır.Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2006 – M.Kemal Yıldız’ın ölümü nedeni ile Nurullah BATI Muhtar olmuştur.
2004 – M.Kemal Yıldız, 1999 – İbrahim FIRAT, 1994 – Ahmet ERDOĞDU, 1989 – Ahmet ERDOĞDU
1984 – Hüseyin DEMİR, 1977-M.Kemal YILDIZ, ? …..-Saim ERDOĞDU Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde Gsm şebekeleri de çekmektedir.
Köyün tarih içerisindeki en önemli yeri,Haçın Savaşı sırasında olmuştur.
1918 sonrasından başlayarak gelişen Adana ve Maraş işgalleri nedeniyle, yörenin halkı uğradığı baskılara dayanamayarak yollara düşmüş ve göç kervanları Kayseri’ye uzanmıştı.Eylül 1919’da gelindiğinde Fransızlar, Çukurova’ya yerleşmiş. Urfa, Antep, ve Maraş’a girmiş, Kayseri’nin Develi Kazasının 20 km. yakınlarına dek ilerlemişlerdi. Zamantı suyunu sınır kabul ettiklerini duyuran Fransız işgal yetkilileri, bugün Develi’ye bağlı olan Bakırdağ Nahiyesini de denetimleri altına almışlardı.
Adana’yı merkez edinen Fransız işgal komutanlığı, güçlerini fazla dağıtmamak için, direnişle karşılaşmadığı sürece, merkezden uzak bölgelere, asker göndermiyor; denetimi, işgal birlikleri içindeki Ermeni gönüllü taburlarıyla sağlamaya çalışıyordu.
İşgal ettiği bu uzak kasabaların yönetimi de yörenin Ermeni ileri gelenlerine veriyordu. Bakırdağ (Rumlu) Nahiyesi’nde de bu tür bir uygulama yapan Fransızlar, Sarkis Efendi atlı bir Ermeniyi nahiye müdürlüğüne getirmişlerdi. Nahiye merkezi Bakırdağ’ın Kiske köyündeydi. Gerek nahiye merkezindeki, gerek çevre köylerdeki güvenliği de Ermeni Jandarmaları sağlıyordu.
Develi Kuvva-i Milliye üyelerinden Kamberli Osman etrafındaki Milislerle Pungu’ya geldi.Osman Bey, Punku’dan ayrıldıktan birkaç gün sonra, bir gece yarısı Bakırdağ nahiye örgütünün bulunduğu Kiske Köyü’ne baskın yaptı. Ermeni Nahiye Müdürü Sarkis Efendi ve Jandarmalar böyle bir baskını beklemiyorlardı. Apansız yakalanarak evlerden birine kapatıldılar. Ermenilerin elindeki karakolda da çok sayıda silah ve cephane ele geçirildi.
Kiske Köyü’nün Kuvay-ı Milliye eline geçtiğini öğrenen çevre köylerdeki çok sayıdaki insan, aynı gün Kiske’ye geldi. Bu durumdan yararlanarak köy meydanında bir tören düzenleyen Osman Bey, toplanan köylülere Kuva-yı Milliye hareketinin amaçlarını anlattı ve Fransızlar’la, ayrılıkçı Ermenilerin elindeki öbür kent ve köylerin de kurtarılacağına ilişkin söz verdi. Törenden sonra, Osman Bey’in Kuvay-ı Milliyesi yeni katılanlarla birlikte 600 kişiye yükseldi. Bakırdağ Nahiye Müdürünü Develi‘ye götürüp teslim eden Osman Bey Kuvay-ı Milliyesi, yeniden işgal bölgesine girmişti.
Görüldüğü gibi köylerimiz bilimsel bir gözle incelendiğinde ne güzellikleri ortaya çıkacaktır.
Develi Çağdaş Gaz.22.04.2015

Share
2.583 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Derneğin Hafızası Kitabını Neden Yazmaya Gerek Duydum?

  18 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan bugüne derneğimize hizmet eden değerli büyüklerimizi anmak ve bizden sonra gelecek yönetimlere ışık tutmak için bu kitap kaleme alınmıştır. Amaç derneğin yazılı hafızasına bir katkı sunmaktır. Çünkü toplumun hafızası olan kitaplar kültürel bir mirastır, kitaplar gönülden gönüle giden bir yoldur. Her dönemde Başkanların ve yönetimlerin karşılaştığı zorluklar, yaptıkları fedakârlıklar ve hizmetler hiçbir zaman küçümsenemez. Dernekçilik bir gönül, sevda ve fedakârlık işidir. Hemşehrilerinin dertlerine ortak olmak, hastalara ve yoksul...
 • DÜNYA PİKNİK GÜNÜ

  18 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Havaların ısınmaya başladığı ilkbahar aylarından itibaren piknikler, hafta sonlarının en keyifli aktiviteleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Pikniğe gitmek için kimimiz deniz kenarını, kimimiz ormanı, kimimiz su veya göl kenarını, kimimiz de parklar gibi doğal ortamlar veya bir açık alanı tercih ediyoruz. Piknik, yemek yemek, eğlenmek için açık alanda yapılan günübirlik gezintidir. Piknik, kelimesinin kökeni Fransızca “pique-nique” kelimesinden gelmekte olup, anlamı “Suyu, yeşilliği olan, gezinti yapılacak yer” olarak tanımlanmaktadır....
 • ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir! Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri ...
 • Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci'nin Takdim Yazısı Değerli Hemşehrilerim, İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve...