logo

KİSKE/YAYLACIK

1573

Develi’nin eskiden bir Ortodoks Hristiyanlarından Rum, şimdilerde ise Rumeli göçmeni yerleşimi birimlerinden biri de : Kiskissos/Kiskisse /Kiska /Kiske/ Yaylacık köyüdür.
Değişik ansiklopedilerden derlediğimiz bilgilere göre adını, burada eski kiliselerin çokluğu sebebiyle almıştır.Bu burada yaşayan insanlarımızın düşüncesidir.Yani bir halk etimolojisidir.Halbuki mutlaka bir gerçek anlamı vardır.Fakat biz anlamını bulamadık.
Kayseri iline 133 km, Develi ilçesine 47 km uzaklıktadır.
Rumların buradan ayrılışları 20.Yüzyılın ilk çeyreğindedirler.Ancak Bağımsız Türk Ortodoks Kilisesi kurucularından Papa Eftim’in İstiklal Savaşı’nda Mustafa Kemal’in yanında yer almasında destek çıkan burada bulunan Rum köylerinden biri de bu Kiske Rumlarıdır.Öyle anlaşılıyor ki buradaki Rumlar Hristiyanlaşmış / Karamani Türklerdir.Dilleri Türkçe fakat alfabeleri Latincedir.
Daha burada bu Hristiyan Türkler yaşarken yakındaki bir Avşar Köyünün 19. yy ortalarında dağılmasıyla, halkı Kiske (Yaylacık), Satı ve Çukuryurt köylerine iskân etmişlerdir.Daha sonra Karamaniler burada yaşarken 1924’lerde Lozan Andlaşması sebebiyle Yunanistan’a göçürülmüştür.Bunların yerine de Selanik ‘ten gelen Türkler yerleştirilmiştir.Daha sonra bazı göçmen muhacırler köyde almayıp; YALOVA, KONYA, ADANA, BURSA,TEKİRDAĞ,EDİRNE taraflarına göç etmişlerdir.
Bu bakımdan köyün nüfusu inişli çıkışlıdır.1965’de :790, 75’de:938, 1985’de:767, 1997’de:506, 2007’de:503, 2011’de:537 Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca köyün insanları inşaat işlerinde çalışırlar.
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de apılmaktadır.Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2006 – M.Kemal Yıldız’ın ölümü nedeni ile Nurullah BATI Muhtar olmuştur.
2004 – M.Kemal Yıldız, 1999 – İbrahim FIRAT, 1994 – Ahmet ERDOĞDU, 1989 – Ahmet ERDOĞDU
1984 – Hüseyin DEMİR, 1977-M.Kemal YILDIZ, ? …..-Saim ERDOĞDU Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde Gsm şebekeleri de çekmektedir.
Köyün tarih içerisindeki en önemli yeri,Haçın Savaşı sırasında olmuştur.
1918 sonrasından başlayarak gelişen Adana ve Maraş işgalleri nedeniyle, yörenin halkı uğradığı baskılara dayanamayarak yollara düşmüş ve göç kervanları Kayseri’ye uzanmıştı.Eylül 1919’da gelindiğinde Fransızlar, Çukurova’ya yerleşmiş. Urfa, Antep, ve Maraş’a girmiş, Kayseri’nin Develi Kazasının 20 km. yakınlarına dek ilerlemişlerdi. Zamantı suyunu sınır kabul ettiklerini duyuran Fransız işgal yetkilileri, bugün Develi’ye bağlı olan Bakırdağ Nahiyesini de denetimleri altına almışlardı.
Adana’yı merkez edinen Fransız işgal komutanlığı, güçlerini fazla dağıtmamak için, direnişle karşılaşmadığı sürece, merkezden uzak bölgelere, asker göndermiyor; denetimi, işgal birlikleri içindeki Ermeni gönüllü taburlarıyla sağlamaya çalışıyordu.
İşgal ettiği bu uzak kasabaların yönetimi de yörenin Ermeni ileri gelenlerine veriyordu. Bakırdağ (Rumlu) Nahiyesi’nde de bu tür bir uygulama yapan Fransızlar, Sarkis Efendi atlı bir Ermeniyi nahiye müdürlüğüne getirmişlerdi. Nahiye merkezi Bakırdağ’ın Kiske köyündeydi. Gerek nahiye merkezindeki, gerek çevre köylerdeki güvenliği de Ermeni Jandarmaları sağlıyordu.
Develi Kuvva-i Milliye üyelerinden Kamberli Osman etrafındaki Milislerle Pungu’ya geldi.Osman Bey, Punku’dan ayrıldıktan birkaç gün sonra, bir gece yarısı Bakırdağ nahiye örgütünün bulunduğu Kiske Köyü’ne baskın yaptı. Ermeni Nahiye Müdürü Sarkis Efendi ve Jandarmalar böyle bir baskını beklemiyorlardı. Apansız yakalanarak evlerden birine kapatıldılar. Ermenilerin elindeki karakolda da çok sayıda silah ve cephane ele geçirildi.
Kiske Köyü’nün Kuvay-ı Milliye eline geçtiğini öğrenen çevre köylerdeki çok sayıdaki insan, aynı gün Kiske’ye geldi. Bu durumdan yararlanarak köy meydanında bir tören düzenleyen Osman Bey, toplanan köylülere Kuva-yı Milliye hareketinin amaçlarını anlattı ve Fransızlar’la, ayrılıkçı Ermenilerin elindeki öbür kent ve köylerin de kurtarılacağına ilişkin söz verdi. Törenden sonra, Osman Bey’in Kuvay-ı Milliyesi yeni katılanlarla birlikte 600 kişiye yükseldi. Bakırdağ Nahiye Müdürünü Develi‘ye götürüp teslim eden Osman Bey Kuvay-ı Milliyesi, yeniden işgal bölgesine girmişti.
Görüldüğü gibi köylerimiz bilimsel bir gözle incelendiğinde ne güzellikleri ortaya çıkacaktır.
Develi Çağdaş Gaz.22.04.2015

Share
2.793 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İSTANBUL DEVELİ VE YÖRESİ DERNEĞİMİZİN 18.GENEL KURULU HAYIRLI OLSUN

  26 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  1945 yılından itibaren 67 yıldan beri hizmet bayrağını günümüze kadar taşıyan Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin 18. Olağan Genel Kurulu'nu 20.11.2021 Cumartesi günü saat:14.00'da dernek merkezimizde çok değerli üyelerimizin ve misafirlerimizin katılımlarıyla gerçekleştirdik. Genel kurulumuz açılış konuşmasının ardından oy birliği ile divan başkanı seçilen Osman Deveci'nin ve divan kâtipleri; Mustafa Şam ve İbrahim Palamut'un salondaki yerlerini almalarıyla tüm katılımcılarla birlikte saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Divan B...
 • ULUSLARARASI AURA BİLİNÇLENDİRME GÜNÜ

  26 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  Evrendeki her şey, enerjinin farklı bir boyutudur ve bizler de enerjilerden oluşan canlılarız. Gözümüzle göremesek de vücudumuz, aslında sürekli çok sayıda hareket halinde bulunan enerji parçacıklarından meydana gelmektedir. İnsanların vücudunu çevreleyen elektromanyetik alana Aura denilmektedir. Aura, biyolojik ve nörolojik olduğu kadar fiziksel olarak da zihnimiz, bedenimiz, duygularımız ve ruhsal anlamda içeriye aldığımız ve dışarıya yaydığımız enerji frekanslarını içermektedir. Aura bütün varlıklar için kullanılmakta olan ortak bir kavramd...
 • Üsküdar Belediyesi’nden Kardeş Şehir Ziyareti

  19 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  Üsküdar Belediyesi ile Develi Belediyesi arasında kardeş şehir projesi kapsamında Üsküdar Belediyesi tarafından organize edilen bir ziyaret gerçekleşti. Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve beraberinde İstanbul'dan gelen heyeti Develi'de misafir etti. Erciyes Kayak Merkezi'nde Kardan Adam Tesislerinde düzenlenen kahvaltıda Kayseri Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Memduh Büyükkılıç, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ...
 • DÜNYA KOAH GÜNÜ

  19 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  “Kronik (müzmin) Obstrüktif (Tıkayıcı) Akciğer Hastalığının” kısaltılmış ismi olan KOAH, zararlı toz, gaz ve parçacıkların solunması sonucu hava yollarında ve akciğerlerde gelişen mikrobik olmayan iltihabın neden olduğu, hava yollarının daralması ve tıkanması ile sonuçlanan genellikle ilerleyici özellikle bir hastalıktır. KOAH, hava yollarında yerleşip ilerleyebilen bir hastalıktır. Diğer ifadeyle hava yollarının daralması sonucu rahat ve sağlıklı bir şekilde nefes almayı engelleyen bir akciğer hastalığıdır. Nefes darlığı, öksürük ve balgam çık...