logo

Kırıkkale Üniversitesi’nde Bir Değerimiz Prof. Dr. Ömer Cücük

Develi İç Anadolu’nun en eğitimli insanlarının bulunduğu bir ilçemizdir.
Bugün %95’i okumuş insanlarımızdan oluşuyorsa bunda 1957 yılında eğitim ve öğretime başlayan Develi Lisesi’nin büyük rolü olmuştur.

Daha önceleri Develi’li okuma sevdalıları bu arzularını Kayseri İdadisi/Lisesi, Sivas Lisesi ile çok az da olsa İstanbul Sultanilerinden Vefa ile Sultanilerinden mezun olmuşlardır. Bu sultanilerin tercih edilmelerinin sebebi yatılı okul olmalarıdır.

Ancak Develi’ye yakınlığı sebebiyle en çok tercih edilen ve Develi’den 131 öğrenciyi mezun eden Kayseri Lisesi’dir.

Develi Eğitim Tarihi, Develi 2007 adlı eserimizi hazırlarken gördüm ki Türk üniversitelerinde görev alan 100 üzerinde öğretim üyesi hizmet vermektedir.

Bugün öyle zannediyorum ki bu rakam 140-150 öğretim üyesini bulmuştur.
İşte geçtiğimiz haftada yeni bir Develili öğretim üyemiz ise, Ömer Cücük dostumuz Karabük Üniversitesi’nde Prof.Dr. ünvanını almıştır.
Şimdiden hayırlı, uğurlu olsun diyoruz.

Bu değerli dostumuz, Yukarı Develi’lidir. 1950 doğumludur.
Babası Hacıosmanoğullarından Hacı Osman, annesi Şerife Küçükoğlu’dur.
Tahsiline gelince İlkokulu doğum yeri olan Y. Develi’deki Selçuk İlkoğretim okuludur. Ortaokul ve liseyi ise Develi Lisesi’nde okumuştur.Yüksek eğitim ve öğretimi ise Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Psikoloji Bölümü’nden 1976 yılında tamamlamıştır.

Ömer Cücük mezun olur olmaz, Ankara Numune Hastahanesi’ne girerek çalışmaya başlamıştır.
Master’ını Ankara Üniversitesinde tamamlayan Ömer Cücük, Dengeli ve prensipli ayrıca çok çalışkan yaşayışı ile Gazi Üniversitesi ve Numune Hastanesi Rehabilitasyon Merkezinde doktorasını tamamlamıştır.
Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri kliniğinde Doçentliğe yükselmiştir.

Burada çalışırken Karabük Üniversitesi’nde de 2018’de Psikiyatri kliniğinde görevli iken profösörlüğe yükselmiştir.
Halen kendisi bu üniversitenin psikiyatri kliniğinde öğretim üyesi olarak çalışmaya devam etmektedir.
Develi’den Güler Şişli hanımefendi ile evlenmiş ve iki kız çocuğu babasıdır.
Bunlardan biri İnşaat Mühendisidir.
Aynı Üniversitede Doktor öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.
Diğer kızı Yüksek Bilgisayar mühendisi olarak kurumsal bir holding de çalışmaktadır.

Kısaca özetlemeye çalıştığımız bu “Başaran dostumuz” ağır hayat şartlarının olgunlaştırdığı bir insandır. Bir dönem Develi Lisesi’nde okurken ağabeyi ile beraber Yukarı Develi’den eğitim için yağmur, kar çamur demeden en az sekiz kilometrelik yolu yaz-kış yayan yürüyerek gelen tüm Yukarı Develi’li öğrencilerimizin arasındadır.

Güzel de dahası var. Öğle yemeği ise ”ya sızgıt, ya da pekmez sokumu!” olmuştur.

Share
2.660 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bir Portre Tevfik Yüksel Suyolcu ve Ailesi

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  1934 yılında Develi'de doğdu. Babası Öğretmen Hasan Suyolcu, annesi Mısırlılardan Şerife Suyolcu'dur. İlk ve orta öğrenimini Develi'de tamamladı. Kayseri Lisesi'nden mezun olduktan sonra 1957 yılında askere gitmeden önce Develi Dumlupınar İlkokulu'nda iki yıl öğretmen vekilliği yaptı. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde yükseköğrenimini tamamladı. Petrol Ofisi Genel Müdürlüğü'nde çalışma hayatına atıldı. Aynı kurumda uzun yıllar Satış Organizasyon Şube Müdürlüğü ve Daire Başkanlığı yaptı. 1964 yılında Mısırlılar ailesinin kızı F...
 • DÜNYA KEKEMELİK GÜNÜ

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Kekemelik, en genel anlamıyla konuşmanın akıcılığında, ritminde, vurgularında, tizliğinde ve ses birimlerinin çıkarılmasında ortaya çıkan bir bozukluktur. Kekemelik insanın içyapısını, özgüvenini, hayata bakışını, kendisine saygısını ve diğer insanlarla iletişimini etkileyen çok önemli bir olaydır. Diğer bir ifadeyle kekemelik, bireyin konuşmasının akıcılık ve zamanlama yönünden yaşına uygun olmayan bir biçimde bozulmasıdır. Kekemelik bilimsel çalışmalara göre dünyanın bütün kültürlerinde var olan bir konuşma bozukluğudur. Kekemelik üzerine çok...
 • ERMENİ OLAYLARI, İSYANLAR VE TEHCİR İLE SONRASI-2

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Geçici Sevk ve İskân Kanunu Ermeni milliyetçiliğinin önemli propaganda unsurlarından biri olan okullarda, muallimler gerek derslerde yaptıkları sözlü anlatımlar gerekse kullandıkları ders kitapları ve araç-gereçleri vasıtasıyla, genç zihinleri biçimlendirmeye ve talebeleri milliyetçi hareketlerin öncüleri yapmaya büyük çaba sarf etmişlerdir. Ermeni komitacıları 1892 yılında Ermenileri isyana yönlendirme amacıyla yurt dışında bastırdıkları bildirileri Samsun, Merzifon, Yozgat ve Kayseri'de dağıtıp astılar. Bu gelişmeler üzerine Hükûmet gerekli...
 • Mısırlızade Dr. Tuncer Öztürk ve Ailesi

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Dr. Tuncer Öztürk Mısırlızade ailesinin dördüncü kuşak temsilcilerinden. Mısırlızade İbrahim Feyzi Öztürk'ün oğludur. 28.06.1941 tarihinde Develi'de doğdu. İlkokulu Develi Merkez İlkokulu'nda, Ortaokulu Develi Merkez Ortaokulu'nda bitirdi. Liseyi Sivas Lisesi ve Ankara Kurtuluş Lisesi'nde tamamladı. Yüksek tahsilini 1960-1966 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı. 1966-1970 yılları arasında Ankara Zekai Tahir Doğumevi Hastanesi'nde doktor olarak görev yaptı. Askerliğini Ağrı Askeri Hastanesi'nde askeri doktor olarak...