logo

Kırıkkale Üniversitesi’nde Bir Değerimiz Prof. Dr. Ömer Cücük

Develi İç Anadolu’nun en eğitimli insanlarının bulunduğu bir ilçemizdir.
Bugün %95’i okumuş insanlarımızdan oluşuyorsa bunda 1957 yılında eğitim ve öğretime başlayan Develi Lisesi’nin büyük rolü olmuştur.

Daha önceleri Develi’li okuma sevdalıları bu arzularını Kayseri İdadisi/Lisesi, Sivas Lisesi ile çok az da olsa İstanbul Sultanilerinden Vefa ile Sultanilerinden mezun olmuşlardır. Bu sultanilerin tercih edilmelerinin sebebi yatılı okul olmalarıdır.

Ancak Develi’ye yakınlığı sebebiyle en çok tercih edilen ve Develi’den 131 öğrenciyi mezun eden Kayseri Lisesi’dir.

Develi Eğitim Tarihi, Develi 2007 adlı eserimizi hazırlarken gördüm ki Türk üniversitelerinde görev alan 100 üzerinde öğretim üyesi hizmet vermektedir.

Bugün öyle zannediyorum ki bu rakam 140-150 öğretim üyesini bulmuştur.
İşte geçtiğimiz haftada yeni bir Develili öğretim üyemiz ise, Ömer Cücük dostumuz Karabük Üniversitesi’nde Prof.Dr. ünvanını almıştır.
Şimdiden hayırlı, uğurlu olsun diyoruz.

Bu değerli dostumuz, Yukarı Develi’lidir. 1950 doğumludur.
Babası Hacıosmanoğullarından Hacı Osman, annesi Şerife Küçükoğlu’dur.
Tahsiline gelince İlkokulu doğum yeri olan Y. Develi’deki Selçuk İlkoğretim okuludur. Ortaokul ve liseyi ise Develi Lisesi’nde okumuştur.Yüksek eğitim ve öğretimi ise Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Psikoloji Bölümü’nden 1976 yılında tamamlamıştır.

Ömer Cücük mezun olur olmaz, Ankara Numune Hastahanesi’ne girerek çalışmaya başlamıştır.
Master’ını Ankara Üniversitesinde tamamlayan Ömer Cücük, Dengeli ve prensipli ayrıca çok çalışkan yaşayışı ile Gazi Üniversitesi ve Numune Hastanesi Rehabilitasyon Merkezinde doktorasını tamamlamıştır.
Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri kliniğinde Doçentliğe yükselmiştir.

Burada çalışırken Karabük Üniversitesi’nde de 2018’de Psikiyatri kliniğinde görevli iken profösörlüğe yükselmiştir.
Halen kendisi bu üniversitenin psikiyatri kliniğinde öğretim üyesi olarak çalışmaya devam etmektedir.
Develi’den Güler Şişli hanımefendi ile evlenmiş ve iki kız çocuğu babasıdır.
Bunlardan biri İnşaat Mühendisidir.
Aynı Üniversitede Doktor öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.
Diğer kızı Yüksek Bilgisayar mühendisi olarak kurumsal bir holding de çalışmaktadır.

Kısaca özetlemeye çalıştığımız bu “Başaran dostumuz” ağır hayat şartlarının olgunlaştırdığı bir insandır. Bir dönem Develi Lisesi’nde okurken ağabeyi ile beraber Yukarı Develi’den eğitim için yağmur, kar çamur demeden en az sekiz kilometrelik yolu yaz-kış yayan yürüyerek gelen tüm Yukarı Develi’li öğrencilerimizin arasındadır.

Güzel de dahası var. Öğle yemeği ise ”ya sızgıt, ya da pekmez sokumu!” olmuştur.

Share
2.032 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Darülaceze’de “Dünya Kayserililer Günü” Kutlandı

  14 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  İstanbul’un en eski Kamu Yararı Derneği, Kayder İstanbul Şubesi Başkanı Gökhan Çetinsaya’nın öncülüğünde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın, Diriliş Postası Gazetesi’nin ve Darülaceze Başkanlığı’nın katkılarıyla “Dünya Kayserililer Günü” etkinliğinin 2.si 08.02.2020 tarihinde Cumartesi günü saat 14.00’te Darülaceze Darülfünun salonunda gerçekleştirildi. Programa hava muhalefeti nedeniyle Kayseri milletvekili Av. Mehmet Özhaseki, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ve diğer Kayseri milletvekilleri, il...
 • TÜRK HAVA KURUMU KURULUŞ GÜNÜ

  14 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  Bir havacılık eğitim kurumu olan Türk Hava Kurumu (THK), 16 Şubat 1925 tarihinde, yüce önderimiz Atatürk'ün “İstikbal Göklerdedir” öngörüsüyle kurulmuştur. THK, önce 16 Şubat 1925'de “Türk Tayyare Cemiyeti” adıyla kurulmuş, 24 Mayıs 1935 tarihinde yapılan 6. Kongresinde ise “Türk Hava Kurumu” adını almıştır. Türk Hava Kurumu, Türkiye'nin sivil havacılık alanındaki en eski ve köklü kuruluşudur. Ankara'nın Etimesgut ve Eskişehir'in İnönü ilçelerinde iki önemli merkezi bulunmaktadır. THK, havadan yangın söndürme, hava ambulans, hava taksi, sivil ...
 • DEVELİ’DE BİR SES,BİR NEFES : MUSTAFA AKDOĞAN

  14 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  Erciyes Dağı’nın eteklerinde kurulan ve İç Anadolumuzun şirin bir ilçesi olan Develimiz; nice yıllar ilmî-fikir ve devlet adamları Çanakkkale Cehenneminde 200’ün üzerinde şehidi ile de tarihimize damgasını vurmuştur. Develi’den geçen güzel insanlarından birisi de hayatının baharında (1914-1955 ) aramızdan ayrılan; hem terzi, hem tüccar, hem gazeteci, udî, DP’nin kurucu başkanı Mustafa Akdoğan’dır. Daha çok DP kurucu başkanı ve Develi’de ilk özel gazeteyi çıkararak gündemi tutan Mustafa Akdoğan’ın Arap harfleri ile yazdığı mektupları, dilek...
 • Gurban Olduğum

  07 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  On beşten altmış beşe ahret mektebi, Her zaman hak doğru söyledi dili, Dünya onun için demir leblebi, Zar ahu zarına gurban olduğum. Yanardağ nedir ki onun adı var, Seyrani patlarsa bu cihan yanar, Gerçeği söyleme sana sürgün var, Yoluna yönüne gurban olduğum. Padişah da bu şakşaka özenmiş, Sırmalara kaftanlara bezenmiş, De Seyrani de, beni beni öv demiş, Sazına sözüne gurban olduğum. Midesi de kesesi de dolmamış, Sıratı müstakimden ayrılmamış, Yokluğun önünde selam durmamış, İzzet onuruna gurban olduğum. Ateşten gömleği...