logo

Kırıkkale Üniversitesi’nde Bir Değerimiz Prof. Dr. Ömer Cücük


Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
yazarozdamarlar@cagdasdeveli.com.tr

Develi İç Anadolu’nun en eğitimli insanlarının bulunduğu bir ilçemizdir.
Bugün %95’i okumuş insanlarımızdan oluşuyorsa bunda 1957 yılında eğitim ve öğretime başlayan Develi Lisesi’nin büyük rolü olmuştur.

Daha önceleri Develi’li okuma sevdalıları bu arzularını Kayseri İdadisi/Lisesi, Sivas Lisesi ile çok az da olsa İstanbul Sultanilerinden Vefa ile Sultanilerinden mezun olmuşlardır. Bu sultanilerin tercih edilmelerinin sebebi yatılı okul olmalarıdır.

Ancak Develi’ye yakınlığı sebebiyle en çok tercih edilen ve Develi’den 131 öğrenciyi mezun eden Kayseri Lisesi’dir.

Develi Eğitim Tarihi, Develi 2007 adlı eserimizi hazırlarken gördüm ki Türk üniversitelerinde görev alan 100 üzerinde öğretim üyesi hizmet vermektedir.

Bugün öyle zannediyorum ki bu rakam 140-150 öğretim üyesini bulmuştur.
İşte geçtiğimiz haftada yeni bir Develili öğretim üyemiz ise, Ömer Cücük dostumuz Karabük Üniversitesi’nde Prof.Dr. ünvanını almıştır.
Şimdiden hayırlı, uğurlu olsun diyoruz.

Bu değerli dostumuz, Yukarı Develi’lidir. 1950 doğumludur.
Babası Hacıosmanoğullarından Hacı Osman, annesi Şerife Küçükoğlu’dur.
Tahsiline gelince İlkokulu doğum yeri olan Y. Develi’deki Selçuk İlkoğretim okuludur. Ortaokul ve liseyi ise Develi Lisesi’nde okumuştur.Yüksek eğitim ve öğretimi ise Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Psikoloji Bölümü’nden 1976 yılında tamamlamıştır.

Ömer Cücük mezun olur olmaz, Ankara Numune Hastahanesi’ne girerek çalışmaya başlamıştır.
Master’ını Ankara Üniversitesinde tamamlayan Ömer Cücük, Dengeli ve prensipli ayrıca çok çalışkan yaşayışı ile Gazi Üniversitesi ve Numune Hastanesi Rehabilitasyon Merkezinde doktorasını tamamlamıştır.
Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri kliniğinde Doçentliğe yükselmiştir.

Burada çalışırken Karabük Üniversitesi’nde de 2018’de Psikiyatri kliniğinde görevli iken profösörlüğe yükselmiştir.
Halen kendisi bu üniversitenin psikiyatri kliniğinde öğretim üyesi olarak çalışmaya devam etmektedir.
Develi’den Güler Şişli hanımefendi ile evlenmiş ve iki kız çocuğu babasıdır.
Bunlardan biri İnşaat Mühendisidir.
Aynı Üniversitede Doktor öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.
Diğer kızı Yüksek Bilgisayar mühendisi olarak kurumsal bir holding de çalışmaktadır.

Kısaca özetlemeye çalıştığımız bu “Başaran dostumuz” ağır hayat şartlarının olgunlaştırdığı bir insandır. Bir dönem Develi Lisesi’nde okurken ağabeyi ile beraber Yukarı Develi’den eğitim için yağmur, kar çamur demeden en az sekiz kilometrelik yolu yaz-kış yayan yürüyerek gelen tüm Yukarı Develi’li öğrencilerimizin arasındadır.

Güzel de dahası var. Öğle yemeği ise ”ya sızgıt, ya da pekmez sokumu!” olmuştur.

Share
1898 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Anaların Evlat Nöbeti

  13 Eylül 2019 Köşe Yazarları

    Gözü yaşlı, bağrı yanık Emine Kaya ana Diyarbakır'dan evladım diye haykırıyor. Bazı Sivil Toplum Kuruluşları ve sözde sanatçılar sağır ve dilsiz, üç maymunu oynuyorlar. “Oğlumu HDP' den istiyorum. HDP oğlumu götürmüş onların eline vermiş. Onların çocukları Amerika'da okuyor, niye kendi çocuklarını dağa göndermiyorlar. Çocuklarımızı Kandil'e götürüyorlar. HDP = Kandildir. Ben çocuğumu istiyorum.” Bazı siyasi partiler, insan hakları savunucuları, kanaat önderleri bu çocuklar için tepki göstermek şöyle dursun maalesef HDP'yi ve PKK'yı ...
 • DÜNYA İNTİHARI ÖNLEME GÜNÜ

  13 Eylül 2019 Köşe Yazarları

  İntihar, psikolojik olarak rahatsız olan kişinin istemli olarak yaşamına son vermesi olup kendisine yönelik bir saldırganlık halidir. Bu nedenle intihar olayı bir düşünce, bir eğilim ya da bir girişim sonucu ortaya çıkmaktadır. Toplumun sosyal ve ekonomik yapısının önemli göstergelerden biri olan intihar, çeşitli psikolojik, sosyolojik, ekonomik ve kültürel faktörlerin etkisinde olan çok değişkenli bir olaydır. Uluslararası İntiharı Önleme Derneğinin bir girişimi olarak 2003 yılından bu yana tüm dünyada insan hayatını tehdit eden intihar olgus...
 • HAVADAN KÖYÜNDE ŞİNASİ KÖYLÜOĞLU İLKOKULU

  13 Eylül 2019 Köşe Yazarları

  Varlık şuurlu bir insanımız için sınavdır. Neyin sınavı bu? Elbette adam olmanın, bölüşmenin, hayratın hasılı, bu kubbede bir hoş seda olmanın sınavıdır! Hani meşhur bir sözümüz vardır:Cebinde akrep olanlar !…,Var ya. Bir türlü bölüşmenin, Allah için bir hayrın lezzetini tadamaz, tatmamıştır da. İnsana hizmet, doğduğu yere sevdalı olma, insanına hizmet aşkı bir Allah vergisidir.! Vermezse mabût, neylesin Sultan Mahmut . Ben yıllar önce Develi Devlet Hastahanesi'nin yapımında büyük bir para yardımında bulunan Tombaklı Cemal Ercis Develi'de topr...
 • Hazin Bir Aşk Hikâyesi Hasan Boğuldu

  06 Eylül 2019 Köşe Yazarları

    Kaz Dağları, Kuzey Ege'de Edremit Körfezi kuzeyinde, Biga Yarımadası'nın içine doğru uzanır. Kazdağları denilince, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesi ile Balıkesir'in Edremit ilçesi arasındaki geniş alanı kapsıyor. Koruma altındaki Kazdağı Milli Parkı, Balıkesir'e bağlı Altınoluk ile Edremit arasında; Güre, Akçay ve Zeytinlinin kuzeyinde yer alıyor. Kaz dağlarının en yüksek noktası 1774 metre yükseklikteki Karataş tepesi. Efsaneler konu olmuş Sarıkız tepesi de yine Kazdağı Milli parkı sınırları içinde 1726 metre y...
astropay bozdurma bitcoin bozdurma paykwik bozdurma