logo

21 Ağustos 2020

Keşişin Havuzu

Bu sıcak havalarda, kendini iyi hissedebilmesi için insanın şimdi Keşişin Havuzu’nda olması gerekir ve doya doya yüzmesi. İnsan Keşişin Havuzu’nda negatif enerjisini tertemiz sulara bırakır, arınır.
Biz Develililer daha bisiklete binmeyi öğrenmeden Keşişin Havuzu’na atarız kendimizi, yüzmeyi öğreniriz. İyi yüzme bilmek için insanın bu işe daha çocuk yaşta başlaması gerekir. Ben yüzmeyi öğrendiğimde daha ilkokula yeni başlamıştım.
Yüzmek dünyanın en rahatlatıcı sporu, spor da diyemiyorum bambaşka bir şey çünkü. Yüzerken bütün üzüntüleriniz, dertleriniz uçar gider. Çok enerji harcadığınız için iyice acıkırsınız, yediğiniz yemekler tatlanır, kendinizi çok iyi, mutlu, sağlıklı, dingin hissedersiniz. Bu hissin bilimsel açıklaması da yüzerken serotonin hormonu salgılanmasıdır vücudun. Güzeldir.
Uçmaya en yakın spor dalı yüzmektir. O kadar ki; iyi bir yüzücü iseniz özellikle havuzda bir baştan öbürüne doğru yüzüp dururken bir süre sonra uçuyormuş gibi olur, yerçekimine hepten meydan okuyormuş gibi hissedebilirsiniz kendinizi.
Çok özlediğim, dünyanın en güzel aktivitesidir. Rahatlatır, insanı kendine getirir. Çok farklı bir zevk verir. Şayet benim gibi daha çocukken bu işe başladıysanız, yüzerken hiç yorulmazsınız. İlk metreleri yüzerken kendinizi sanki yorgunmuş gibi hissedersiniz, en fazla 300 metreden sonra bu yorgunluktan eser kalmaz ve akşama kadar yüzebilirsiniz. Baştan teninizi ürperten soğuk su, yavaş yavaş ısınır, terlemeye başlarsınız. Her seferinde kendinizi biraz daha aşmak istersiniz. Deniz asla havuzla kıyaslanamaz. Denizde yüzmek bambaşkadır. Kulvarlar olmasa da, yüzdüğünüz mesafenin tam ne kadar olduğunu bilmeseniz de, yüzdükçe yüzersiniz. Ama bu denizin de tanıdık bir deniz olması gerekmektedir. Zira klişedir ama gerçekten denizle şaka olmaz. İsterseniz dünyanın en iyi yüzücüsü olun, deniz yine de sizi içine çekebilir. O nedenle temkini elden bırakmadan bildiğiniz, alışkın olduğunuz denizde, bildiğiniz yerlere kadar yüzmelisiniz.
Her yaşta yapılabilecek dünyanın en güzel sporu yüzmek. Vücudun her tarafını çalıştırır. Birçok spor, doktorlar tarafından belli yaşlardan sonra yasaklanır ama bir doktorun özel durumlar hariç hastasına yaşından dolayı yüzmeyi yasakladığını hiç görmedim. Sadece yaşlandıkça insanın yüzme temposu düşer bu da gayet doğaldır.
Hayatta en çok zevk aldığım tek spor dalı yüzmek. Yüzmek insanın içini rahatlatır. Hele ki o maviliklerin içinde kaybolmak anlatılmaz bir duygu. Hayatın kendisini görebilirsin, hayatın gelip geçiciliğini anlarsın, o bomboş maviliklerin arasında. Tabii ki bu dediğim zevkleri tadabilmesi için insanın ya deniz kıyısında ya da Keyişin Havuzu’nun bulunduğu Develi gibi bir Anadolu kasabasında doğup çocuk yaşta yüzmeyi öğrenmesi, iyi bir yüzücü olması gerekir.
İçinizden ‘amma da abartıyorsunuz illa da Keyişin Havuzu mu olması gerekir, havuz her yerde var.’ dediğinizi duyar gibi oluyorum. Ama o havuzların hiç biri Keyişin Havuzu gibi doğal havuz değil, hepsi klorlanmış. 40 dakika klorlanmış havuzda yüzen yüzücüler de havuzda bulunan dezenfeksiyon ürünlerinin yaptığı zararlardan dolayı kanser riskine neden olan kan lenfositlerinde çekirdek bozulmaları başlar, genlere zarar verici toksik maddeleri idrarda çoğalır, akciğeri döşeyen hücrelerde geçirgenlik artar.
Yüzme havuzlarına sık gidenlerde kanser riski artmakta. Ayrıca dezenfeksiyon ürünleri, üreme sistemi sorunlarını beraberinde getirmekte, düşük, ölü doğum ve doğumsal anomali riskinde artışa neden olabilmekte, bağışıklık sistemini baskılamakta, merkezi sinir sistemini bozabilmekte, kalp ve damar sistemine ve böbreğe zarar verebilmekte ve solunum sistemi rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Düzenli olarak havuzlarda yüzenlerde bu zararlı ürünler vücuda geçmektedir. Bu nedenle insanlar deniz, okyanus, göl ya da Keşişin Havuzu gibi kendi kendini temizleyen doğal ortamlarda yüzmelidir.
Develi halkına bir nimet olarak bağışlanan Keşişin Havuzu’nda soğuk su bir kayanın arasından kaynıyor ve havuzun öbür başından taşan sular akıp bir dereye karışıyor. Su böylece yenilenmiş, tazelenmiş oluyor. Develi denizlerden uzak olmasına rağmen Keşişin Havuzu sayesinde Develililer her zaman temiz sularda hiç bir riske girmeden yüzme öğreniyor. İnsanlar istediği zaman kendini Keşişin Havuzu’nda temiz ve soğuk suların kolları arasına bırakıyor. Sıcak havalarda serinliyorlar.
Keşişin Havuzu, Erciyes Dağı’nın zirvesindeki kar ve buzullardan eriyen sularla besleniyor. Bu sebepten suları temiz, berrak ve soğuk. Yaz aylarında yöre halkını yıllardır bu sularda serinletiyor.
Keşişin Havuzu kendimi özgür hissettiğim ilk yerdir. Kısa bir sürede yüzmeyi öğrendikten sonra, kendimi berrak suların kollarına bırakmanın zevki hiç bir yerde bulamadım. Suyun verdiği eşsiz hazzı ben ilk defa Keşişin Havuzu’nda tattım. Gerçi denizde yüzmenin tadı da bir başkadır. Dalgaların arasından sanki ufuk çizgisinde bir ödül varmış gibi ona doğru yüzerek ilerlemek enfes bir duygu. Şayet benim hayatıma Keşişin Havuzu girmeseydi; ben bu tadların hepsinden yoksun kalacak, serinlemek için bir camız gibi koca gövdemi suya sokacak, ıslanıp geri çıkacaktım.
Zamanında bu havuzun bir keşişe ait olduğu bilinmektedir, ama bu keşişin kim olduğu ve hangi amaçla yaptığı maalesef belli değil. Sadece keşişin Develi’den taşınınca havuzu Müslüman bir Türk’e sattığı bilinmektedir. Havuz ilçemizin sembolü haline gelmiştir. Surp Krikor Suyu olarak bilinen bu havuza zaman içerisinde ‘Keşişin Havuzu’ denilmiş. Keşişin Havuzu 400 yıllık bir geçmişe sahip. Develili olup da burada yüzmeyen yoktur. İlçede 7’den 70’e herkes yüzmeyi burada öğrenmiştir. Yıllar içerisinde buradan taşınıp giden insanlar bile buraya gelerek çocukluk anılarını yüzerek tazeler. Su, içilecek derecede temizdir. Yüzmenin yanı sıra havuzun suyu tarımda da kullanılıyor. Buradan akan su kanallarla tarım alanlarına ve bahçelere gitmektedir. Burası tarihi bir alan olmanın dışında bizim için çok değerli bir yerdir. Çocuklarımız özellikle yaz tatillerinde okuldan fırsat bulunca burada serinler. Yazın hiç boş kalmayan bir havuzdur.
Bir akşamüstü, kalabalık biraz dağılınca sakin ve serin bir suda, hafif kulaçlarla, suyun verdiği huzurdan başka bir şey düşünmeden Keyişin Havuzu’nun temiz sularına kendinizi atmanın zevki başka bir yerde bulamazsınız. Yıl boyunca biriktirdiğiniz yorgunluklardan kurtulmanızı sağlar. Bir de birkaç kulaçtan sonra sırt üstü yatarak gökyüzünü, güneşin batışıyla birlikte aldığı yeni renkleri izlerseniz, tamamen arınmış olarak sudan çıkabilirsiniz.
Havuzda, gölde, denizde veya her nerede olursa olsun insanı hem fiziksel, hem de psikolojik olarak rahatlatan eylemdir yüzmek. Develi’de misin? Canın mı sıkkın, sinirin mi bozuk koş gel Keyişin Havuzu’na azıcık yüzünce bir şeyciğin kalmaz.
İsmail Samur, Emekli Öğretmen

Çağdaş Develi Gazetesi, 21 Ağustos 2020, Sayfa 7

Share
5.724 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...