logo

KEÇİ PEYNİRİ GÜNÜ

Peynir kelimesi modern Türkçeye, Farsça sütten yapılmış manasına gelen “Panir” kelimesinden geçmiştir. Peynir kökeni oldukça eskiye dayanan bir yiyecektir. Türkiye koyun ve keçi varlığında dünyanın ve Akdeniz Havzasının önde gelen ülkeleri arasındadır.
Keçi peyniri, adından da anlaşılabileceği gibi keçi sütünden elde edilmektedir. Keçi sütü insan sağlığına birçok fayda sağlayan çok sağlıklı bir süttür. Kıvamı kaşar peyniri ve beyaz peynir arasında hissedilen ne çabuk dağılan ne de sert olan keçi peyniri dünyanın hemen her yerinde beğenilerek tüketilmektedir.
Keçi peyniri ile ilgili bir araştırma yapıldığında, keçilerin hayvanlar aleminin gurmesi olduğu, keçilerin damak tadı sayesinde insanların kahve dahil birçok yiyecek ve içeceği keşfettiği, insan oğlunun beslenmesinde önemli ve akıllı seçiciler olduğu ortaya çıkmıştır.
Ağzının tadını bilen keçiler, tabiattaki en güzel kokulu ve tatlı bitkileri, meyveleri tercih ederler. Taze sürgünleri ve yaprakları severler. İnekler ve koyunlar gibi önüne konulan her yemi yemezler. Bu sebeple keçilerin yetiştirilmesi oldukça zahmetlidir. Sütü de az olduğu için keçi peyniri dünyanın en pahalı peynirleri arasında yer almaktadır. Kahvaltı sofralarında olduğu kadar yağda kızartılarak da servis edilebilen keçi peynirinin lezzeti adeta tarifsizdir. İnek sütüne kıyasla daha beyaz renge sahiptir ve daha az tuzlu bir tadı vardır.
Dünyada yaklaşık 300 farklı keçi ırkı vardır. Malta keçisi, boynuzsuz bir keçi türüdür ve Saanen keçisi ile birlikte dünyadaki en çok süt veren keçilerden biridir. Uzun beyaz kürkleriyle öne çıkan Kaşmir ve Ankara keçileri, tiftiklerinin oldukça popüler olduğu keçi ırkları arasında yer almaktadır. Ülkemizde Dağ Keçisi, Kara Keçi, Maltız keçisi hem süt hem de peynir üretimde kullanılan keçi türleri arasında yer almaktadır.
Her yıl 25 Haziran’da, “Keçi Peyniri Günü” kutlanmaktadır. Bugüne kadar kayıt altına alınabilen 193 peynir çeşidine ev sahipliği yapan ülkemiz, keçi sütü ve keçi peyniri üretiminde dünyada da söz sahibi olmaya çalışmaktadır. Ancak, sahip olduğu iklimsel özellikleri ve biyolojik çeşitliliği sayesinde binlerce yıldır süregelen zengin bir peynir üretim kültürü oluşan Türkiye, ne yazık ki bu büyük avantajını gereğince kullanamamaktadır.
Keçi peyniri besin değeri açısından zengindir. 100 gram keçi peyniri 21 gram yağ ve 22 gram protein içermektedir. Potasyum, sodyum, fosfor, kalsiyum gibi mineral içeriği ile dikkat çeken keçi peyniri, yüksek oranda A vitamini ve demir de içermektedir. Keçi peyniri kolesterol içeriği düşük bir peynir türüdür. Özellikle kolesterol hastaları, hamileler, emzikliler ve çocuklar tarafından tüketilmesi önerilen keçi peyniri Türk mutfağında özel ve önemli bir yere sahiptir.
Keçi sütünde yüksek oranda fosfor vardır. Çok fazla et ve balık yemeyen ya da yiyemeyenler fosfor ihtiyacını keçi sütüyle giderebilir. Anne sütüyle beslenemeyen bebekler keçi sütü içebilir. Çünkü yapısı anne sütüne çok benzemektedir. Astım, alerji, sindirim sistemi rahatsızlıkları, hazım sorunları, cilt hastalıkları, bebek egzamaları ve varise iyi geldiği belirtilmektedir. Hazmı kolaylaştıran, cilde iyi gelen keçi sütündeki bakteri miktarı diğer hayvanların sütünden daha azdır.
Keçi peyniri vücudu kanserden korumaktadır. Keçi peyniri vücudun kötü tümörlerle savaşım aktivitelerini de desteklemektedir. Keçi peyniri bağışıklık sistemini güçlendirmekte olup, çok besleyici ve sağlıklıdır.
Keçi peynirinin kendine özgü bir kokusu vardır. Bu koku bazı insanları rahatsız edebilir. Satın alınan keçi peyniri kendine özgü kokusundan farklı olarak hoş olmayan kokular yaymaya başladıysa bu yanlış saklama koşullarından ileri gelebilir. Aşırı keçi peyniri tüketimi bağırsak hareketlerini hızlandırarak ishale neden olabilir. Isıtılmış sütten yapıldığı için keçi peyniri zehirlenmesi yaşanabilir.
Vitamin ve mineraller bakımından çok zengin, kolay sindirilebilen ve alerji yapmayan bir peynir türü olduğu için, özellikle kahvaltı sofralarından eksik olmadığı için her zaman taze tüketilerek lezzetini yitirmemektedir. Hem eti hem sütü hem de tiftiği açısından bakıldığında keçi yetiştiriciliğinin önemli bir üretim alanı olduğunu da unutmayalım.

Share
340 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...