logo

KAYSERİLİLER DARÜLACEZE’DE BULUŞTU

7 Şubatta senenin 38. gününde Kayseri Derneklerimiz öğle yemeğinde İstanbul’da Darülaceze’de buluşarak Darülaceze sakinlerine bin kişiye yöresel damak tadımız olan mantı ikramında bulundu. Organizasyona iki yüze yakın İstanbul’daki Kayseri Derneklerimizin Başkanları ve Yönetim Kurulları ve davetli hemşehrilerimiz katıldılar. Sekiz yüze yakın Darülaceze sakinine mantı ikram edildi. Maksat elbette yemek değil; darülaceze sakinleri ile birlikte olmak, onlara güzel bir gün yaşatarak gönüllerini almak.
Program, Başakşehir Meclis Üyesi Aday Adayımız, Genç Develiler Derneği Başkan Yardımcımız Cengiz Avcılar tarafından sunuldu. Açılış Kur’an-ı Kerim okunması ile başladı. Tasavvuf Müziği Sanatçısı, Hafız Yusuf Karagöz’ün Kuran tilavetinin ardından İstanbul Müftülüğü Emekli Baş Vaizi Mustafa Akgül Hocamız selamlama konuşmasının ardından yemek duası yaptı.
SİNEVİZYONDA DARÜLACEZE SİNE-VİZYON GÖSTERİMİ
Darülacezeyi ve Darülaceze’nin yeni projelerini anlatan “Sosyal Hizmet Şehri” ve “Üniversite ve Yurt Projesi”ni anlatan sine-vizyon gösterimi ilgi ile izlendi.
Kayseri Belediye Başkanı Adayı, hemşehrimiz Dr. Memduh Büyükkılıç video konferansı ile katılımcılara hitap ederek bu günü kutladı. “Hemşehrilerimize Erciyesimizin eteğinden, Kayserimizden 16 ilçemizin tamamını kucaklayarak sevgilerimi saygılarımı sunuyorum. Günlerini tebrik ediyorum.” Dedi. Başkan Büyükkılıç Ahmet Keklik kardeşimizin bu projesine destek vererek mantı ikramına ana sponsor olduğu için teşekkür ederiz.
Bu projenin mimarı, gerçekleşmesi için büyük emek sarf eden Kayseri sevdalısı, hemşehrimiz Ahmet Keklik’e, Derneklerimiz adına teşekkür ediyoruz. Kayseri’den bu programa desteklerinden dolayı Av. Ramazan Bedir’e şükranlarımızı sunuyoruz.
DARÜLACEZE BAŞKANI HAMZA CEBECİ’NİN KONUŞMASI
Darülaceze Başkan Yardımcısı Ahmet Malatyalı hoş geldiniz konuşmasının ardından Darülaceze Başkanı Yüksek Mimar Hamza Cebeci’yi kürsüye davet etti. Başkan Cebeci; “Böyle anlamlı bir toplantı için kurumumuzu seçtiğinizden dolayı derneklere ve misafirlere teşekkür ederim.” Dedi. Darülaceze Başkanı Mimar Hamza Cebeci toplantı öncesi heyetimize makamında ağırladı, ilgi gösterdi ve bilgilendirmeler yaptı. Samimi bir hava içinde geçen sohbetten bizde mutlu olduk. Kayseri Dernekleri olarak Başkan Hamza Cebeci’ye Darülaceze’ye yaptıkları güzel hizmetlerden dolayı teşekkür ederiz.
PROTOKOL KONUŞMALARI İLE PROGRAM DEVAM ETTİ
Sunucu, Cengiz Avcılar Kayseri Milletvekilimiz Sami Dedeoğlu’nu konuşmasını yapmak üzere kürsiye davet etti.26. Dönem Kayseri Milletvekili Sami Dedeoğlu İstanbul’da Kayseri Derneklerimizin birlik ve beraberlik içinde hizmetler yaptığını anlatarak, Kartaldaki faciadan dolayı yaralılara acil şifalar, vefat edenlerin ailelerine baş sağlığı diledi.
TBMM Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Binali Yıldırım ile bir telefon bağlantısı yaptı. TBMM Başbakanı Binali Yıldırım;“Bugünü kalbi duygularla tebrik ederek, gününüz aydınlık geleceğinizin mübarek olmasını diliyorum.” Dedi. Dedeoğlu “31 Marta kadar beraberiz Başbakanım” dedi ve anlamlı bir cevap verdi, Binali Bey.“31 Marttan sonra da İstanbullularla birlikteyiz inşallah .”
İstanbul’daki gururumuz Bahçelievler Belediye Başkanımız Osman Develioğlu selamlama konuşmasının ardından Darülaceze’nin tarihçesini anlatarak Dünya’da bir örneği olmadığını söyledi. Programı düzenleyen derneklerimize ve ev sahipliği yapan Darülaceze’ye teşekkür etti.
23.24. ve 25.Dönem Milletvekili olarak parlamentoda görev alan, Milletvekilliği döneminde aradığımızda her zaman ulaştığımız ağabeyimiz Yaşar Karayel, bu organizasyonu düzenleyen Derneklerimize teşekkür ederek, birlik beraberlik içinde bu tür buluşmaların devam etmesi dileğinde bulundu.
Darülaceze buluşmamızda sponsor olan İstanbul’daki Epçe Mahallemizin Dernek Başkanı, Bayrampaşa Meclis Üyesi aday adayımız Osman Atmaca’ya, Gazi Mahallesi Derneği Başkanımız, K.Çekmece Meclis Üyesi aday adayımız Sinan Tekiner’e, Esenler Meclis Üyesi aday adayımız Alaaddin Candemir’e ve Darülaceze Başkanı ve Yönetimine teşekkür ederiz.
KATILAN PROTOKOLE TEŞEKKÜR EDERİZ
Milletvekillerimiz; Yaşar Karayel, Sami Dedeoğlu, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Bahçelievler Belediye Başkanımız Osman Develioğlu, Başkan yardımcısı Metin Alıcı, Develi ve Yöresi eski başkanı Mehmet Papak, Ayvansaray Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Bozdoğan, Develili Hayırsever Suat Köylüoğlu, Tekstilci Mustafa Sırgüveç, Develi ve Yöresi Derneği Onursal Başkanı Osman Deveci, misafiri eski Parlamenter Hilmi Develi, Birlik Vakfı Adına Nevzat Sudaş, Bağcılar MHP Teşkilat Başkanı Ali Öztürk, MUTAŞ Yapı Malzemeleri Firması Sahibi, Bağcılar MHP Meclis üyesi adayımız İbrahim Karahanlı ve Develi ve Yöresi Derneği, Genç Develiler Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri katıldılar. Bize birlik ve beraberlik adına destek veren katılımcılara tertip heyeti adına teşekkür ederiz.
DARÜLACEZE’DE EKMEĞİNİ PAYLAŞAN BAŞKANLARIMIZ
KAYDER Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Şam, KAYFED Başkanı Muhammed Ali Temel, Genç Develiler Derneği Başkanı Mehmet Sabah, Develi-Çöten Mahallesi Derneği Başkanı: Hamza Başaran, Kabaklı Derneği Başkanı: Yüksel Baykar, Sarıkaya Derneği Başkanı: Fahri Yıldırım, Çaylıca Derneği Başkanı Memduh Şahan, Öksüt Derneği Başkanı: Mustafa Kahraman, Şahmelik Derneği Başkanı: Orhan Gönen,Çomaklı Derneği adına Mehmet Tuaç, Tomarzalılar Vakfı adına: Faruk Akbaş,ESDEF Başkanı Cuma Helvacı,Tomarza Çömlekçi Mahallesi Derneği Başkanı: Cahit Demircioğlu, Sarımehmetli Derneği Başkanı: Mahmut Küpeli,Kızılörenliler Derneği Başkanı: Mustafa Göçen,Yahyalılar Derneği Başkanı: Halit Göncü ve Derneklerimizin Yönetim Kurulu ve üyeleri katıldılar.
Darülaceze Başkanı tarafından Dernekler adına Mehmet Sabah’a ve bana Darülaceze sakinlerinin el emeği göz nuru el örgü şal hediye edildi. Toplu fotoğrafın çekildiği organizasyon güzel bir ortamda sona erdi.
DARÜLAZENİN KURULUŞ VE AMACI:

Darülaceze’nin kuruluş süreci 1877 Osmanlı-Rus Savaşı’na kadar uzanmaktadır. Bu savaşın ardından, göçler başlamış 1877-79 arasında İstanbul’a dört yüz bine yakın göçmen gelmiştir. Sokaklarda evsiz, barksız, hasta, kimsesiz çocuk ve dilenciler artmıştır. İstanbul’daki dilencileri, sokaklarda başıboş gezen kimsesiz çocukları, cami avlusunda yatan kimsesiz muhtaçları bir araya toplayıp ıslah ederek sanat sahibi yapmak, kimsesizlerin son ömürlerini huzur içinde yaşamalarını sağlamak maksadıyla zamanın Padişahı II. Abdülhamid Han, bir Darülaceze kurulmasını ferman ile emir buyurmuştur.
Bu ferman sonrası oluşturulan komisyonun tetkikleri neticesinde, Darülaceze’nin Okmeydanı’nda kurulmasının muvafık olacağı ve inşaatının 72.000 altın liraya çıkabileceğini padişaha arz etmişlerdir. Bunun üzerine Darülaceze’nin Okmeydanı’nda inşasına başlanması Padişahın 25 Mart 1306 (6 Nisan 1890) tarihli fermanı ile emir buyrulmuş ve bu ferman 30 Mart 1306 (11 Nisan 1890) tarihli Resmî Tebliğ ile yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Share
2.652 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mısırlızade Dr. Tuncer Öztürk ve Ailesi

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Dr. Tuncer Öztürk Mısırlızade ailesinin dördüncü kuşak temsilcilerinden. Mısırlızade İbrahim Feyzi Öztürk'ün oğludur. 28.06.1941 tarihinde Develi'de doğdu. İlkokulu Develi Merkez İlkokulu'nda, Ortaokulu Develi Merkez Ortaokulu'nda bitirdi. Liseyi Sivas Lisesi ve Ankara Kurtuluş Lisesi'nde tamamladı. Yüksek tahsilini 1960-1966 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı. 1966-1970 yılları arasında Ankara Zekai Tahir Doğumevi Hastanesi'nde doktor olarak görev yaptı. Askerliğini Ağrı Askeri Hastanesi'nde askeri doktor olarak...
 • DÜNYA EL YIKAMA GÜNÜ

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Günlük yaşantımızda ellerimiz, çevre ile sürekli temas halindedir. Ellerimiz en fazla mikroorganizma barındıran organımızdır. Ellerimiz temiz gibi görünse de, gözle görülmeyen bakteri, virüs ve parazitler gibi pek çok hastalık yapıcı etkeni üzerinde taşıyabilir. Çağdaş sağlık hizmeti anlayışı, öncelikle sağlığın koruması ve geliştirilmesini gerektirmektedir. Bu çerçevede ele alındığında, günümüzde toplumda hijyen uygulamalarının yaygınlaştırılması önemli bir koruyucu sağlık hizmeti olarak değerlendirilmektedir. Çocukların çoğu, sadece ellerini...
 • Hayırsever Hava Yarbay Merhum Alaaddin Lütfi Kuday’ın Albümünden

  07 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Hayırsever Hava Yarbay Merhum Alaaddin Lütfi Kuday'ın Albümünden Dünyanın neresinde olursam olayım bu bayrak için ölürüm. (A.L.K) Rahmetle Anıyoruz... ...
 • DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ

  07 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Tüm dünyayı ve hayatımızı akıl almaz bir biçimde değiştiren Covid-19 salgını nedeniyle küresel olarak eşi görülmemiş bir sağlık önceliği taşımaktadır. Covid-19 virüsünden kendimizi korumaya çalıştığımız bugünlerde ruh sağlığımızı da ihmal etmememiz gerekiyor. Dünya virüsü kontrol altına almak ve çözüm bulmak için mücadele etmektedir. Bu arada yaşanan endişe, korku, izolasyon, sosyal etkileşimimizin temassız ve mesafeli niteliği, enflasyon sonucu ağırlaşan ekonomik koşullar, kısıtlamalar kendimizi sürekli tehlike ve tehdit altında hissetmemiz, ...