logo

KAYSERİLİLER DARÜLACEZE’DE BULUŞTU


Orhan CEBECİ
orhan@cagdasdeveligazetesi.com.tr

7 Şubatta senenin 38. gününde Kayseri Derneklerimiz öğle yemeğinde İstanbul’da Darülaceze’de buluşarak Darülaceze sakinlerine bin kişiye yöresel damak tadımız olan mantı ikramında bulundu. Organizasyona iki yüze yakın İstanbul’daki Kayseri Derneklerimizin Başkanları ve Yönetim Kurulları ve davetli hemşehrilerimiz katıldılar. Sekiz yüze yakın Darülaceze sakinine mantı ikram edildi. Maksat elbette yemek değil; darülaceze sakinleri ile birlikte olmak, onlara güzel bir gün yaşatarak gönüllerini almak.
Program, Başakşehir Meclis Üyesi Aday Adayımız, Genç Develiler Derneği Başkan Yardımcımız Cengiz Avcılar tarafından sunuldu. Açılış Kur’an-ı Kerim okunması ile başladı. Tasavvuf Müziği Sanatçısı, Hafız Yusuf Karagöz’ün Kuran tilavetinin ardından İstanbul Müftülüğü Emekli Baş Vaizi Mustafa Akgül Hocamız selamlama konuşmasının ardından yemek duası yaptı.
SİNEVİZYONDA DARÜLACEZE SİNE-VİZYON GÖSTERİMİ
Darülacezeyi ve Darülaceze’nin yeni projelerini anlatan “Sosyal Hizmet Şehri” ve “Üniversite ve Yurt Projesi”ni anlatan sine-vizyon gösterimi ilgi ile izlendi.
Kayseri Belediye Başkanı Adayı, hemşehrimiz Dr. Memduh Büyükkılıç video konferansı ile katılımcılara hitap ederek bu günü kutladı. “Hemşehrilerimize Erciyesimizin eteğinden, Kayserimizden 16 ilçemizin tamamını kucaklayarak sevgilerimi saygılarımı sunuyorum. Günlerini tebrik ediyorum.” Dedi. Başkan Büyükkılıç Ahmet Keklik kardeşimizin bu projesine destek vererek mantı ikramına ana sponsor olduğu için teşekkür ederiz.
Bu projenin mimarı, gerçekleşmesi için büyük emek sarf eden Kayseri sevdalısı, hemşehrimiz Ahmet Keklik’e, Derneklerimiz adına teşekkür ediyoruz. Kayseri’den bu programa desteklerinden dolayı Av. Ramazan Bedir’e şükranlarımızı sunuyoruz.
DARÜLACEZE BAŞKANI HAMZA CEBECİ’NİN KONUŞMASI
Darülaceze Başkan Yardımcısı Ahmet Malatyalı hoş geldiniz konuşmasının ardından Darülaceze Başkanı Yüksek Mimar Hamza Cebeci’yi kürsüye davet etti. Başkan Cebeci; “Böyle anlamlı bir toplantı için kurumumuzu seçtiğinizden dolayı derneklere ve misafirlere teşekkür ederim.” Dedi. Darülaceze Başkanı Mimar Hamza Cebeci toplantı öncesi heyetimize makamında ağırladı, ilgi gösterdi ve bilgilendirmeler yaptı. Samimi bir hava içinde geçen sohbetten bizde mutlu olduk. Kayseri Dernekleri olarak Başkan Hamza Cebeci’ye Darülaceze’ye yaptıkları güzel hizmetlerden dolayı teşekkür ederiz.
PROTOKOL KONUŞMALARI İLE PROGRAM DEVAM ETTİ
Sunucu, Cengiz Avcılar Kayseri Milletvekilimiz Sami Dedeoğlu’nu konuşmasını yapmak üzere kürsiye davet etti.26. Dönem Kayseri Milletvekili Sami Dedeoğlu İstanbul’da Kayseri Derneklerimizin birlik ve beraberlik içinde hizmetler yaptığını anlatarak, Kartaldaki faciadan dolayı yaralılara acil şifalar, vefat edenlerin ailelerine baş sağlığı diledi.
TBMM Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Binali Yıldırım ile bir telefon bağlantısı yaptı. TBMM Başbakanı Binali Yıldırım;“Bugünü kalbi duygularla tebrik ederek, gününüz aydınlık geleceğinizin mübarek olmasını diliyorum.” Dedi. Dedeoğlu “31 Marta kadar beraberiz Başbakanım” dedi ve anlamlı bir cevap verdi, Binali Bey.“31 Marttan sonra da İstanbullularla birlikteyiz inşallah .”
İstanbul’daki gururumuz Bahçelievler Belediye Başkanımız Osman Develioğlu selamlama konuşmasının ardından Darülaceze’nin tarihçesini anlatarak Dünya’da bir örneği olmadığını söyledi. Programı düzenleyen derneklerimize ve ev sahipliği yapan Darülaceze’ye teşekkür etti.
23.24. ve 25.Dönem Milletvekili olarak parlamentoda görev alan, Milletvekilliği döneminde aradığımızda her zaman ulaştığımız ağabeyimiz Yaşar Karayel, bu organizasyonu düzenleyen Derneklerimize teşekkür ederek, birlik beraberlik içinde bu tür buluşmaların devam etmesi dileğinde bulundu.
Darülaceze buluşmamızda sponsor olan İstanbul’daki Epçe Mahallemizin Dernek Başkanı, Bayrampaşa Meclis Üyesi aday adayımız Osman Atmaca’ya, Gazi Mahallesi Derneği Başkanımız, K.Çekmece Meclis Üyesi aday adayımız Sinan Tekiner’e, Esenler Meclis Üyesi aday adayımız Alaaddin Candemir’e ve Darülaceze Başkanı ve Yönetimine teşekkür ederiz.
KATILAN PROTOKOLE TEŞEKKÜR EDERİZ
Milletvekillerimiz; Yaşar Karayel, Sami Dedeoğlu, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Bahçelievler Belediye Başkanımız Osman Develioğlu, Başkan yardımcısı Metin Alıcı, Develi ve Yöresi eski başkanı Mehmet Papak, Ayvansaray Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Bozdoğan, Develili Hayırsever Suat Köylüoğlu, Tekstilci Mustafa Sırgüveç, Develi ve Yöresi Derneği Onursal Başkanı Osman Deveci, misafiri eski Parlamenter Hilmi Develi, Birlik Vakfı Adına Nevzat Sudaş, Bağcılar MHP Teşkilat Başkanı Ali Öztürk, MUTAŞ Yapı Malzemeleri Firması Sahibi, Bağcılar MHP Meclis üyesi adayımız İbrahim Karahanlı ve Develi ve Yöresi Derneği, Genç Develiler Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri katıldılar. Bize birlik ve beraberlik adına destek veren katılımcılara tertip heyeti adına teşekkür ederiz.
DARÜLACEZE’DE EKMEĞİNİ PAYLAŞAN BAŞKANLARIMIZ
KAYDER Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Şam, KAYFED Başkanı Muhammed Ali Temel, Genç Develiler Derneği Başkanı Mehmet Sabah, Develi-Çöten Mahallesi Derneği Başkanı: Hamza Başaran, Kabaklı Derneği Başkanı: Yüksel Baykar, Sarıkaya Derneği Başkanı: Fahri Yıldırım, Çaylıca Derneği Başkanı Memduh Şahan, Öksüt Derneği Başkanı: Mustafa Kahraman, Şahmelik Derneği Başkanı: Orhan Gönen,Çomaklı Derneği adına Mehmet Tuaç, Tomarzalılar Vakfı adına: Faruk Akbaş,ESDEF Başkanı Cuma Helvacı,Tomarza Çömlekçi Mahallesi Derneği Başkanı: Cahit Demircioğlu, Sarımehmetli Derneği Başkanı: Mahmut Küpeli,Kızılörenliler Derneği Başkanı: Mustafa Göçen,Yahyalılar Derneği Başkanı: Halit Göncü ve Derneklerimizin Yönetim Kurulu ve üyeleri katıldılar.
Darülaceze Başkanı tarafından Dernekler adına Mehmet Sabah’a ve bana Darülaceze sakinlerinin el emeği göz nuru el örgü şal hediye edildi. Toplu fotoğrafın çekildiği organizasyon güzel bir ortamda sona erdi.
DARÜLAZENİN KURULUŞ VE AMACI:

Darülaceze’nin kuruluş süreci 1877 Osmanlı-Rus Savaşı’na kadar uzanmaktadır. Bu savaşın ardından, göçler başlamış 1877-79 arasında İstanbul’a dört yüz bine yakın göçmen gelmiştir. Sokaklarda evsiz, barksız, hasta, kimsesiz çocuk ve dilenciler artmıştır. İstanbul’daki dilencileri, sokaklarda başıboş gezen kimsesiz çocukları, cami avlusunda yatan kimsesiz muhtaçları bir araya toplayıp ıslah ederek sanat sahibi yapmak, kimsesizlerin son ömürlerini huzur içinde yaşamalarını sağlamak maksadıyla zamanın Padişahı II. Abdülhamid Han, bir Darülaceze kurulmasını ferman ile emir buyurmuştur.
Bu ferman sonrası oluşturulan komisyonun tetkikleri neticesinde, Darülaceze’nin Okmeydanı’nda kurulmasının muvafık olacağı ve inşaatının 72.000 altın liraya çıkabileceğini padişaha arz etmişlerdir. Bunun üzerine Darülaceze’nin Okmeydanı’nda inşasına başlanması Padişahın 25 Mart 1306 (6 Nisan 1890) tarihli fermanı ile emir buyrulmuş ve bu ferman 30 Mart 1306 (11 Nisan 1890) tarihli Resmî Tebliğ ile yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Share
1869 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Anaların Evlat Nöbeti

  13 Eylül 2019 Köşe Yazarları

    Gözü yaşlı, bağrı yanık Emine Kaya ana Diyarbakır'dan evladım diye haykırıyor. Bazı Sivil Toplum Kuruluşları ve sözde sanatçılar sağır ve dilsiz, üç maymunu oynuyorlar. “Oğlumu HDP' den istiyorum. HDP oğlumu götürmüş onların eline vermiş. Onların çocukları Amerika'da okuyor, niye kendi çocuklarını dağa göndermiyorlar. Çocuklarımızı Kandil'e götürüyorlar. HDP = Kandildir. Ben çocuğumu istiyorum.” Bazı siyasi partiler, insan hakları savunucuları, kanaat önderleri bu çocuklar için tepki göstermek şöyle dursun maalesef HDP'yi ve PKK'yı ...
 • DÜNYA İNTİHARI ÖNLEME GÜNÜ

  13 Eylül 2019 Köşe Yazarları

  İntihar, psikolojik olarak rahatsız olan kişinin istemli olarak yaşamına son vermesi olup kendisine yönelik bir saldırganlık halidir. Bu nedenle intihar olayı bir düşünce, bir eğilim ya da bir girişim sonucu ortaya çıkmaktadır. Toplumun sosyal ve ekonomik yapısının önemli göstergelerden biri olan intihar, çeşitli psikolojik, sosyolojik, ekonomik ve kültürel faktörlerin etkisinde olan çok değişkenli bir olaydır. Uluslararası İntiharı Önleme Derneğinin bir girişimi olarak 2003 yılından bu yana tüm dünyada insan hayatını tehdit eden intihar olgus...
 • HAVADAN KÖYÜNDE ŞİNASİ KÖYLÜOĞLU İLKOKULU

  13 Eylül 2019 Köşe Yazarları

  Varlık şuurlu bir insanımız için sınavdır. Neyin sınavı bu? Elbette adam olmanın, bölüşmenin, hayratın hasılı, bu kubbede bir hoş seda olmanın sınavıdır! Hani meşhur bir sözümüz vardır:Cebinde akrep olanlar !…,Var ya. Bir türlü bölüşmenin, Allah için bir hayrın lezzetini tadamaz, tatmamıştır da. İnsana hizmet, doğduğu yere sevdalı olma, insanına hizmet aşkı bir Allah vergisidir.! Vermezse mabût, neylesin Sultan Mahmut . Ben yıllar önce Develi Devlet Hastahanesi'nin yapımında büyük bir para yardımında bulunan Tombaklı Cemal Ercis Develi'de topr...
 • Hazin Bir Aşk Hikâyesi Hasan Boğuldu

  06 Eylül 2019 Köşe Yazarları

    Kaz Dağları, Kuzey Ege'de Edremit Körfezi kuzeyinde, Biga Yarımadası'nın içine doğru uzanır. Kazdağları denilince, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesi ile Balıkesir'in Edremit ilçesi arasındaki geniş alanı kapsıyor. Koruma altındaki Kazdağı Milli Parkı, Balıkesir'e bağlı Altınoluk ile Edremit arasında; Güre, Akçay ve Zeytinlinin kuzeyinde yer alıyor. Kaz dağlarının en yüksek noktası 1774 metre yükseklikteki Karataş tepesi. Efsaneler konu olmuş Sarıkız tepesi de yine Kazdağı Milli parkı sınırları içinde 1726 metre y...
astropay bozdurma bitcoin bozdurma paykwik bozdurma