logo

KAYSERİLİLER DARÜLACEZE’DE BULUŞTU

7 Şubatta senenin 38. gününde Kayseri Derneklerimiz öğle yemeğinde İstanbul’da Darülaceze’de buluşarak Darülaceze sakinlerine bin kişiye yöresel damak tadımız olan mantı ikramında bulundu. Organizasyona iki yüze yakın İstanbul’daki Kayseri Derneklerimizin Başkanları ve Yönetim Kurulları ve davetli hemşehrilerimiz katıldılar. Sekiz yüze yakın Darülaceze sakinine mantı ikram edildi. Maksat elbette yemek değil; darülaceze sakinleri ile birlikte olmak, onlara güzel bir gün yaşatarak gönüllerini almak.
Program, Başakşehir Meclis Üyesi Aday Adayımız, Genç Develiler Derneği Başkan Yardımcımız Cengiz Avcılar tarafından sunuldu. Açılış Kur’an-ı Kerim okunması ile başladı. Tasavvuf Müziği Sanatçısı, Hafız Yusuf Karagöz’ün Kuran tilavetinin ardından İstanbul Müftülüğü Emekli Baş Vaizi Mustafa Akgül Hocamız selamlama konuşmasının ardından yemek duası yaptı.
SİNEVİZYONDA DARÜLACEZE SİNE-VİZYON GÖSTERİMİ
Darülacezeyi ve Darülaceze’nin yeni projelerini anlatan “Sosyal Hizmet Şehri” ve “Üniversite ve Yurt Projesi”ni anlatan sine-vizyon gösterimi ilgi ile izlendi.
Kayseri Belediye Başkanı Adayı, hemşehrimiz Dr. Memduh Büyükkılıç video konferansı ile katılımcılara hitap ederek bu günü kutladı. “Hemşehrilerimize Erciyesimizin eteğinden, Kayserimizden 16 ilçemizin tamamını kucaklayarak sevgilerimi saygılarımı sunuyorum. Günlerini tebrik ediyorum.” Dedi. Başkan Büyükkılıç Ahmet Keklik kardeşimizin bu projesine destek vererek mantı ikramına ana sponsor olduğu için teşekkür ederiz.
Bu projenin mimarı, gerçekleşmesi için büyük emek sarf eden Kayseri sevdalısı, hemşehrimiz Ahmet Keklik’e, Derneklerimiz adına teşekkür ediyoruz. Kayseri’den bu programa desteklerinden dolayı Av. Ramazan Bedir’e şükranlarımızı sunuyoruz.
DARÜLACEZE BAŞKANI HAMZA CEBECİ’NİN KONUŞMASI
Darülaceze Başkan Yardımcısı Ahmet Malatyalı hoş geldiniz konuşmasının ardından Darülaceze Başkanı Yüksek Mimar Hamza Cebeci’yi kürsüye davet etti. Başkan Cebeci; “Böyle anlamlı bir toplantı için kurumumuzu seçtiğinizden dolayı derneklere ve misafirlere teşekkür ederim.” Dedi. Darülaceze Başkanı Mimar Hamza Cebeci toplantı öncesi heyetimize makamında ağırladı, ilgi gösterdi ve bilgilendirmeler yaptı. Samimi bir hava içinde geçen sohbetten bizde mutlu olduk. Kayseri Dernekleri olarak Başkan Hamza Cebeci’ye Darülaceze’ye yaptıkları güzel hizmetlerden dolayı teşekkür ederiz.
PROTOKOL KONUŞMALARI İLE PROGRAM DEVAM ETTİ
Sunucu, Cengiz Avcılar Kayseri Milletvekilimiz Sami Dedeoğlu’nu konuşmasını yapmak üzere kürsiye davet etti.26. Dönem Kayseri Milletvekili Sami Dedeoğlu İstanbul’da Kayseri Derneklerimizin birlik ve beraberlik içinde hizmetler yaptığını anlatarak, Kartaldaki faciadan dolayı yaralılara acil şifalar, vefat edenlerin ailelerine baş sağlığı diledi.
TBMM Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Binali Yıldırım ile bir telefon bağlantısı yaptı. TBMM Başbakanı Binali Yıldırım;“Bugünü kalbi duygularla tebrik ederek, gününüz aydınlık geleceğinizin mübarek olmasını diliyorum.” Dedi. Dedeoğlu “31 Marta kadar beraberiz Başbakanım” dedi ve anlamlı bir cevap verdi, Binali Bey.“31 Marttan sonra da İstanbullularla birlikteyiz inşallah .”
İstanbul’daki gururumuz Bahçelievler Belediye Başkanımız Osman Develioğlu selamlama konuşmasının ardından Darülaceze’nin tarihçesini anlatarak Dünya’da bir örneği olmadığını söyledi. Programı düzenleyen derneklerimize ve ev sahipliği yapan Darülaceze’ye teşekkür etti.
23.24. ve 25.Dönem Milletvekili olarak parlamentoda görev alan, Milletvekilliği döneminde aradığımızda her zaman ulaştığımız ağabeyimiz Yaşar Karayel, bu organizasyonu düzenleyen Derneklerimize teşekkür ederek, birlik beraberlik içinde bu tür buluşmaların devam etmesi dileğinde bulundu.
Darülaceze buluşmamızda sponsor olan İstanbul’daki Epçe Mahallemizin Dernek Başkanı, Bayrampaşa Meclis Üyesi aday adayımız Osman Atmaca’ya, Gazi Mahallesi Derneği Başkanımız, K.Çekmece Meclis Üyesi aday adayımız Sinan Tekiner’e, Esenler Meclis Üyesi aday adayımız Alaaddin Candemir’e ve Darülaceze Başkanı ve Yönetimine teşekkür ederiz.
KATILAN PROTOKOLE TEŞEKKÜR EDERİZ
Milletvekillerimiz; Yaşar Karayel, Sami Dedeoğlu, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Bahçelievler Belediye Başkanımız Osman Develioğlu, Başkan yardımcısı Metin Alıcı, Develi ve Yöresi eski başkanı Mehmet Papak, Ayvansaray Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Bozdoğan, Develili Hayırsever Suat Köylüoğlu, Tekstilci Mustafa Sırgüveç, Develi ve Yöresi Derneği Onursal Başkanı Osman Deveci, misafiri eski Parlamenter Hilmi Develi, Birlik Vakfı Adına Nevzat Sudaş, Bağcılar MHP Teşkilat Başkanı Ali Öztürk, MUTAŞ Yapı Malzemeleri Firması Sahibi, Bağcılar MHP Meclis üyesi adayımız İbrahim Karahanlı ve Develi ve Yöresi Derneği, Genç Develiler Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri katıldılar. Bize birlik ve beraberlik adına destek veren katılımcılara tertip heyeti adına teşekkür ederiz.
DARÜLACEZE’DE EKMEĞİNİ PAYLAŞAN BAŞKANLARIMIZ
KAYDER Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Şam, KAYFED Başkanı Muhammed Ali Temel, Genç Develiler Derneği Başkanı Mehmet Sabah, Develi-Çöten Mahallesi Derneği Başkanı: Hamza Başaran, Kabaklı Derneği Başkanı: Yüksel Baykar, Sarıkaya Derneği Başkanı: Fahri Yıldırım, Çaylıca Derneği Başkanı Memduh Şahan, Öksüt Derneği Başkanı: Mustafa Kahraman, Şahmelik Derneği Başkanı: Orhan Gönen,Çomaklı Derneği adına Mehmet Tuaç, Tomarzalılar Vakfı adına: Faruk Akbaş,ESDEF Başkanı Cuma Helvacı,Tomarza Çömlekçi Mahallesi Derneği Başkanı: Cahit Demircioğlu, Sarımehmetli Derneği Başkanı: Mahmut Küpeli,Kızılörenliler Derneği Başkanı: Mustafa Göçen,Yahyalılar Derneği Başkanı: Halit Göncü ve Derneklerimizin Yönetim Kurulu ve üyeleri katıldılar.
Darülaceze Başkanı tarafından Dernekler adına Mehmet Sabah’a ve bana Darülaceze sakinlerinin el emeği göz nuru el örgü şal hediye edildi. Toplu fotoğrafın çekildiği organizasyon güzel bir ortamda sona erdi.
DARÜLAZENİN KURULUŞ VE AMACI:

Darülaceze’nin kuruluş süreci 1877 Osmanlı-Rus Savaşı’na kadar uzanmaktadır. Bu savaşın ardından, göçler başlamış 1877-79 arasında İstanbul’a dört yüz bine yakın göçmen gelmiştir. Sokaklarda evsiz, barksız, hasta, kimsesiz çocuk ve dilenciler artmıştır. İstanbul’daki dilencileri, sokaklarda başıboş gezen kimsesiz çocukları, cami avlusunda yatan kimsesiz muhtaçları bir araya toplayıp ıslah ederek sanat sahibi yapmak, kimsesizlerin son ömürlerini huzur içinde yaşamalarını sağlamak maksadıyla zamanın Padişahı II. Abdülhamid Han, bir Darülaceze kurulmasını ferman ile emir buyurmuştur.
Bu ferman sonrası oluşturulan komisyonun tetkikleri neticesinde, Darülaceze’nin Okmeydanı’nda kurulmasının muvafık olacağı ve inşaatının 72.000 altın liraya çıkabileceğini padişaha arz etmişlerdir. Bunun üzerine Darülaceze’nin Okmeydanı’nda inşasına başlanması Padişahın 25 Mart 1306 (6 Nisan 1890) tarihli fermanı ile emir buyrulmuş ve bu ferman 30 Mart 1306 (11 Nisan 1890) tarihli Resmî Tebliğ ile yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Share
2.062 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Darülaceze’de “Dünya Kayserililer Günü” Kutlandı

  14 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  İstanbul’un en eski Kamu Yararı Derneği, Kayder İstanbul Şubesi Başkanı Gökhan Çetinsaya’nın öncülüğünde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın, Diriliş Postası Gazetesi’nin ve Darülaceze Başkanlığı’nın katkılarıyla “Dünya Kayserililer Günü” etkinliğinin 2.si 08.02.2020 tarihinde Cumartesi günü saat 14.00’te Darülaceze Darülfünun salonunda gerçekleştirildi. Programa hava muhalefeti nedeniyle Kayseri milletvekili Av. Mehmet Özhaseki, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ve diğer Kayseri milletvekilleri, il...
 • TÜRK HAVA KURUMU KURULUŞ GÜNÜ

  14 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  Bir havacılık eğitim kurumu olan Türk Hava Kurumu (THK), 16 Şubat 1925 tarihinde, yüce önderimiz Atatürk'ün “İstikbal Göklerdedir” öngörüsüyle kurulmuştur. THK, önce 16 Şubat 1925'de “Türk Tayyare Cemiyeti” adıyla kurulmuş, 24 Mayıs 1935 tarihinde yapılan 6. Kongresinde ise “Türk Hava Kurumu” adını almıştır. Türk Hava Kurumu, Türkiye'nin sivil havacılık alanındaki en eski ve köklü kuruluşudur. Ankara'nın Etimesgut ve Eskişehir'in İnönü ilçelerinde iki önemli merkezi bulunmaktadır. THK, havadan yangın söndürme, hava ambulans, hava taksi, sivil ...
 • DEVELİ’DE BİR SES,BİR NEFES : MUSTAFA AKDOĞAN

  14 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  Erciyes Dağı’nın eteklerinde kurulan ve İç Anadolumuzun şirin bir ilçesi olan Develimiz; nice yıllar ilmî-fikir ve devlet adamları Çanakkkale Cehenneminde 200’ün üzerinde şehidi ile de tarihimize damgasını vurmuştur. Develi’den geçen güzel insanlarından birisi de hayatının baharında (1914-1955 ) aramızdan ayrılan; hem terzi, hem tüccar, hem gazeteci, udî, DP’nin kurucu başkanı Mustafa Akdoğan’dır. Daha çok DP kurucu başkanı ve Develi’de ilk özel gazeteyi çıkararak gündemi tutan Mustafa Akdoğan’ın Arap harfleri ile yazdığı mektupları, dilek...
 • Gurban Olduğum

  07 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  On beşten altmış beşe ahret mektebi, Her zaman hak doğru söyledi dili, Dünya onun için demir leblebi, Zar ahu zarına gurban olduğum. Yanardağ nedir ki onun adı var, Seyrani patlarsa bu cihan yanar, Gerçeği söyleme sana sürgün var, Yoluna yönüne gurban olduğum. Padişah da bu şakşaka özenmiş, Sırmalara kaftanlara bezenmiş, De Seyrani de, beni beni öv demiş, Sazına sözüne gurban olduğum. Midesi de kesesi de dolmamış, Sıratı müstakimden ayrılmamış, Yokluğun önünde selam durmamış, İzzet onuruna gurban olduğum. Ateşten gömleği...