logo

Kayseri’de Edebi ve Sosyal Araştırmalar Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar

Memleket sevdalısı, araştırmacı yazar, akademisyen değerli ağabeyim Kadir Özdamarlar yeni yayınlanan iki kitabını gönderdi. İlki daha önce yayımlanan ikinci baskısı yapılan Şair ve Bestekâr Sabit Özdemir Özenç’in Hayatı, Sanatı ve Besteleri kitabı Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kültür yayınlarının 164. Yayını, 222 sayfa, Eylül 2020’de yayınlanmış.
İkincisi Kayseri’de Edebi ve Sosyal Denemeler ‘de şair Osmanlı padişahlarından, Kayseri’de ve Develi’de sosyal ve kültürel ilişkilere kadar birbirinden ilginç konuları kaleme almış ve kendisi finanse ederek bastırmış. 150 sayfadan oluşan bu kitabında “Develi’de İz Bırakanlar” kitabıma da yer verdiği ve bir değerlendirme yazısı yazdığı için teşekkür ederim. Her biri birbirinden güzel makalelerden oluşmuş kitap. Araştırmanın bilgi birikiminin ürünü. Kitaplar yazarın aynasıdır. Bana da düşen değerli hocamı tebrik etmektir.
Kitabı anlatmak ve buraya taşımak tabii ki imkânsız. Kadir Ağabey’im kitabında hayatını, yaşam mücadelesini- ilk kez kendini anlattığı – bir makalesinden alıntılarımı paylaşacağım. Yüreğine ve kalemine sağlık. Bilginin de zekâtı yazmaktır. Eli kalem tutana, sağlığı elverinceye kadar yazmasını umuyor, ona sağlıklı uzun bir ömür diliyorum.
Bu tür yöremiz kültürü, sosyal araştırmalar ile ilgili bilgi ve belgeler kayıt altına alınmalıdır. İlimizin, ilçemizin hafızasını, sosyal yaşamının gelecek kuşaklara aktarılması bakımından da çok önemlidir. Çünkü söz uçar yazı kalır.
Yazmak Kendini Bilmektir
1960 yılından beri, yani on iki yaşından beri seri günlük gazete okurum.1964 yılından beri şiir denemelerim, 1966 yılından itibaren duvar gazetesi yazılarım da sayılırsa aktif yazı hayatına atılmıştım.
Develi Lisesi’nden1966-1967 döneminde mezun olduğum zaman dayımdan kalan küçük seyyar kütüphanemde bine yakın kitabım vardı.
Bir vesile ile evimize gelen okul müdürüm ve değerli edebiyat hocam Mahir Tevfik Hocaoğlu, kütüphanemi görünce çok sevinmiş ve bu duygusunu da yüzüme söylemişti de ne kadar mutlu olmuştum.
Yıllar geçtikçe bende okuma hırsı arttı. Yerdeki gazeteleri bile okurdum ama yazı hayatıma devam edemedim zira bu sefer de ne zaman boş zamanım var, manavlık yaptık veya yağ sattık.
Yüksek tahsile gelince yine okuma hızımda azalma olmadı ama yazma-da çok azalma oldu. Zira ben gece bölümünde okurken gündüz de A.Ü. Tıp Fakültesi Beyin Cerrahi bölümü Biyokimya Laboratuvarında da çalışmıştım.
Okuma ve kitap edinme tam hızı ile devam ederken yazma hızımda hiç derecesinde idi.
Ne zaman öğretmen olarak Kayseri Lisesi’nde göreve başladım, bir dostun dürtüsüyle yazı yazmaya 1976 yılından beri başladım.
O gündür, bu gündür Kayseri şair ve yazarları başta olmak üzere elimizden geldiğince temasa geçmiş, edebiyat dünyası ile haşir neşir olmuşumdur. Derneklerde görev almış, dergiler çıkarmışız, sempozyumlarda görev almışız, ödüller almış, ödüller vermişizdir. Nereye kadar, Allah bilir.
Hayırdır, inşallah diyorsunuz. Kadir Hoca’dan hiç duymadığımız özel hayatı ile ilgili bilgiler geliyor! Doğrudur, mutlaka anlatılmalı ve sebep de ortalığa çıkmalıdır. Diye ilk kez anlatıyor. Bir dönem Kayseri Develililer Derneği Başkanlığını da yapan başkanımızın özgeçmişi başlı başına bir yazı konusu buraya kısaltarak alıyorum.
Yrd. Doç. Kadir Özdamarlar: 1948’de Develi’de doğdu. İlk orta ve liseyi Develi’de, yüksek tahsilini Ankara Üniversitesi DTCF’nin Türk Dili Bölümü’nde tamamladı. Kayseri’de liselerde öğretmen ve idarecilik yaptı. Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi, Sami Yangın Ticaret Lisesi ile Belediye Özel Lisesi’nde kurucu müdürlük yaptı. Kazakistan’daki Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. Çıngı, Türk Edebiyatı, Kayseri’de Kültür, Erciyes, Doğuş, Bilgiyurdu, Alkış, Küçük Dergi, Develi Belediyesi Bülteni vb. olmak üzere dergilerde birbirinde değerli makaleler yazdı. Kayseri Türk Ocağı Dergisinin yazı işleri müdürlüğünü ve yazarlığını yaptı. Kayseri Olay, Kayseri Hakimiyet gazetelerinde edebiyat sayfaları düzenledi. Develi’de düzenlenen tüm Âşık Seyrani sempozyumları, Seminerleri ve Şenlikleri Komitelerinde görev aldı. Develi Müdafi Hukuk Cemiyeti’nin Kuruluşu ve Hizmetlerinin 91. Yıl dönümü konulu panelini düzenledi. 3.Türk Latin Amerika ve Karayipler formunda bildiri sundu. Uzun süre Kayseri Elif TV, Erciyes TV, Kanal 38, Başak TV’de programlar hazırladı ve yönetmenlik yaptı. Türkiye çapında “Kasd Edebiyat Armağanları” adıyla edebiyat ödülleri verilmesini sağladı. Kayseri ve Develi ile ilgili yayınlanan tüm dergilerde makaleler yazarak yöre kültürünü ve insanlarını tanıttı. Halen Kayseri Hâkimiyet, Kayseri e Haber Gazetelerinde, Çağdaş Develi, Yeni Ufuk gazeteleri, Bigiyurdu, Çıngı, Erciyes, Alkış dergileri yazarları arasındadır.

Haftaya: Kadir Özdamarlar Hoca’mın “Develi’de İz Bırakanlar” üzerine kitabında yer verdiği yazısı.

Çağdaş Develi Gazetesi, 21 Mayıs 2021, Sayfa 7

Share
434 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...