logo

KAYSERİ MİLLETVEKİLİMİZ SAMİ DEDEOĞLU’NUN “TÜRKİYE’DE İŞ HAYATI VE SİYASET” KONULU KONFERANSI

 

Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizde 28.04.2018 Tarihinde düzenlediğimiz “ayın konuşmacısı” programımızın konuğu Kayseri Milletvekilimiz ve Onursal Başkanımız Sami Dedeoğlu idi. Dedeoğlu’nun konuşmasının ardından bursiyer öğrencilerimizin bursu dağıtıldı ve ikram yapıldı. Her yıl olduğu gibi bu yılda değerli hayırsever hemşehrimiz, Yönetim Kurulu Üyemiz, Mustafa ve Şükrü Karaca her zaman olduğu gibi bu ayın burslarını ve ikramını üstlendiler. Allah hayırlarını kabul etsin. Ağabeyleri merhum Mahmut Karaca’yı rahmetle anıyorum. Ruhu şad, mekânı cennet olsun.
Toplantı; sunucu Marmara Üniversitesi Yüksek Lisans Tez Dönemi Merve Yürek’in açılış konuşması ve katılan üyelerimize ve misafirlerimize hoş geldiniz anonsu ile başladı. Sunucu Dernek Başkanı olarak beni açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet etti.
AÇILIŞ KONUŞMAM:
Konuşmama Kayserinin gururu Develi’nin onuru, Kayseri Milletvekilim, Onursal Başkanım Sayın Sami Dedeoğlu, değerli hocalarım; Prof. Dr. Cavit Avcı, Prof. Dr. Recep Bozlağan, Prof. Dr. Tuncer Erciyes, hayırsever işadamı Nevzat Çulhaoğlu, Yönetim Kurulu üyelerimiz, derneğimizin değerli üyeleri, sevgili öğrenciler hepinizi saygıyla, sevgiyle ve muhabbetle selamlıyorum. Diyerek başladım. Çağdaş Develi Gazetesi’nde geçen hafta yayınlanan “ÖZLEDİĞİMİZ BİR VEKİL PORTRESİ” başlıklı yazımı okuduktan sonra, Milletvekilimizin, Kayseri ve İlçelerinde yaptığı hizmetleri ve projelerini anlattım.
DEDEOĞLU’NUN KAYSERİ VE İLÇELERİNE HİZMETLERİ VE PROJELERİ:
Seyrani Kampüsü’nün ortağı Mehmet Paksoy ile PAKSA Ziraat Fakültesi, kampüse yapılan diğer bloklar, Develi Muammer Bakkaloğlu Öğretmenevi, bu yıl hizmete giren Fahri Mor Teknik Lisesi, Develi’ye 150 yataklı Devlet Hastanesi, Develi-Kayseri Tekir yolu, İlçe Tarım Müdürlüğü binası, Kayseri Tapu Dairelerini bir araya getirme projesi, Ankara Kayseri hızlı tren projesi, Develi Engelli Yaşam Projesi, Develi Açık Cezaevi projesi, Develi Yahyalı yolu, Develi-Yahyalı-Yeşilhisar Doğalgaz, Opet Kavşağına geçit projesi, Yahyalı’ya 100 yataklı Öğretmenevi projesi, Yahyalı’ya 75 yataklı Devlet Hastanesi, Bünyan’a 75 yataklı Devlet Hastanesi, Şükrü Kulak ilkokulu, Kayseri Maraş yolu projesi, Develi’ye Hükümet Konağı, Emniyet Müdürlüğü binası, Develi’ye araç gereç, iş makinası temini konusunda Ankara’da makamının kapısı hemşehrilerine her zaman açıktır. Kayseri ve İlçelerine yapılacak olan tüm projelere emeğini ve katkısını esirgememiştir. On yıl derneğimizin başkanlığını yaptı. Şimdide Onursal Başkan olarak desteğini ve yardımını sürdürmektedir. Seyrani Kampüsü’ne fakülte açılması, üniversite olması yolunda girişimleri ve çalışmaları devam etmektedir. Derneğimiz Yönetim Kurulu ve hemşehrileri adına kendisine teşekkür ederim.
Milletvekilimizin özgeçmişi bursiyer öğrencimiz İsmail Tüfekçi tarafından okundu. Dedeoğlu’nun hayatı dersler çıkarmak için, gençlere bir nasihat, bir öğüt niteliğinde örnek bir hayat hikâyesiydi. Kayseri’nin gururu Develi’nin onuru Milletvekilimiz Sami Dedeoğlu’nu konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet ettim.
MİLLETVEKİLİMİZ, SAMİ DEDEOĞLU’NUN KONUŞMASI:
“Öncelikle teşekkür ederim. Sayın başkanım, değerli büyüklerim, değerli öğrenci kardeşlerim hepinizi saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum. Bu toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum.
Biraz geçmişe gidersek, siz de kendinize, özellikle öğrenci kardeşlerim size sesleniyorum. Benim anlattıklarımdan dersler çıkararak, geleceğinizi prensiplerle daha güzel düzenleyebilirsiniz.
1953 doğumluyum.7 erkek kardeşin en küçüğüyüm. İlkokulu Develi’de bitirdim. Sabah 6 da rahmetli annem bizi kaldırır kalk oğlum kuşluk oldu. Diye. Sabahın köründe kalkar ya dükkâna ya da bağ bahçeye babama yardıma giderdim. Ortaokula kadar hep günler böyle geçti. Hem iş hem de okul. Kayseri’ye yatılı okul imtihanına girdim. Kayseri Yapı Sanat Okulu’na Develi’den 150 kişi imtihana girdi. 6 kişi parasız yatılı -leyli meccanen-olarak kazandık. Bütün ihtiyaçlarımız okul tarafından karşılanıyordu. Sabah kahvaltısı, öğle, akşam yemeği, iki takım elbise, okul kitapları, defterleri hepsi devlet tarafından karşılanıyordu. Baktım burası 5 yıldızlı otel. Burada okumakta ne var dedim. Bütün gücümle derslerime çalıştım. Yazın tatile iki buçuk ay Develi’de inşaatlarda demirci, kalıpçı, fayansçı ve duvarcıların yanında çalışarak çok şey öğrendim. Günlük 20 lira yevmiye alıyordum. Annem azığımı hazırlıyor. Günlük bir lira masrafım var.19 lirayı biriktiriyorum. Son sınıfa gelince Matematik ve Fen derslerimiz yeterli olmadığı için Sümer Lisesi’ndeki hocalardan on kişi özel dersler aldık. Herkes gezerken tatil yaparken biz ders çalıştık. Bu kadar çalışmamıza rağmen yine de üniversiteyi kazanamadık.
İLK GÖREV YERİM ANKARA İLLER BANKASI:
Ankara’da İller Bankası’nda teknik eleman alınacağını öğrendim. İmtihana 300 kişi girdik. 8 kişi içinde ikinci olarak kazandım. Ankara’da altı ay eğitim aldık.1.2.3. gelen istediği yere gidiyordu. Biz 3 kişiyi İstanbul’a verdiler. İstanbul’da üç ay staj yaptık ve burada kaldık. Arkadaşlarım günde 1500-2000 metrekare ölçüm yapıyorlar akşama kadar kahvede “al papazı ver kızı” vakit geçiriyorlar ay sonuna da paraları kalmıyordu. Ben onların iki katı ölçüm yapıyor param da yetiyor artıyordu.2000 TL maaş 1000 TL harcırah alıyorduk.
Üniversite kursuna gitmeye karar verdim. Ama yine kazanamadım.3 sene daha iyi hazırlandım İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi’nin bütün bölümlerini kazandım ama ben harita bölümünü tercih ettim.
YILDIZ TEKNİK ÜNÜVERSİTESİ YILLARIM:
Gençler o zaman bize yol gösteren önder yoktu. Şimdi siz çok şanslısınız. Önünüzde siz yol gösterecek kişiler var. Ben Sayısal ise Tıbba gidin diyorum. Hem para kazanın hem de dua alın. Eşit Ağırlık ise Hukuk Fakültesi’ne gidin. Çünkü iyi bir avukata, mali müşavire herkesin ihtiyacı var.
Üç yılda üniversiteyi çok zor kazandım. Ortaköy’ de sabah 6 da kalkıp işe Avcılar’a gidiyor. Akşam 5 te Yıldıza üniversiteye derse gidiyor.124 Nolu Fındıkzade-Beşiktaş otobüsünde Yıldıza gidene kadar uyukluyordum.1 ve2 sınıfta dersleri toparladım.3 ve 4.sınıfta siyasi olaylardan dolayı okula gidemedim.1980 yılında siyasi olaylar azaldı düzlüğe çıktık. Eylül ayında mezun oldum. Mesleki konumda kendimi çok iyi yetiştirdim. İstanbul’dan çok sıkıldım. Bir daha Ankara’ya ve İstanbul’a gitmeyeceğim Develi’de annemin dizinin dibinde oturacağım dedim.
DEVELİ’YE DÖNDÜM BÜRO AÇTIM:
Develi’ye geldim belediyenin üstünde bir büro açtım. Araba yok, para yok. Yeşilhisar’a ölçüme gitmek için Başköy’de otostop yaparak elimde malzemeler zor şartlar altında gidip geldim. Ailemizin ve ağabeyimin yardımıyla ineğimizi kavaklarımızı sattık 3. sınıf bir ölçüm aleti aldım.
Develi’de 1981 yılında Foto Ramazan ile bal tüccarlığı bile yaptım. Develi’de kayınbiraderim Mehmet Paksoy ile inşaat işine başladık. Yaz olunca Almanya’dan gurbetçiler geliyordu.1984 yılına kadar Develi’de işimiz gücümüzle ilgilendik. O yıllarda Develi’den Antalya’ya ve İstanbul’a gelmek belli bir konuma gelen kişilerin hedefiydi.1984 yılında İstanbul’a gitmeye karar verdik. İstanbul’da da güzel binalar yaptık. Ruhsatlarını aldık zamanında taahhütlerimizi yerine getirdik.
BİR OKUL YAPMAYA KARAR VERDİK:
Ortağım Mehmet Paksoy Bey ile bir okul yaptırmayı düşünüyorduk.2001 yılında Sepetçiler Kasrı’nda Kayserililer Brunchında Develi’ye bir fakülte yaptırma kararı verdik. Merhum, Hüseyin Şahin Ağabey de Meslek Yüksek Okulu yapmak için söz verdi. Develi’de inşaata başladık. İnşaat bitene kadar inşaatın başında durdum. Bağından sepetle üzüm getirip inşaatta çalışanlara ikram edenler oldu. Sami Bey buraya para aklamaya geldi diyenler de oldu. İşçilerden iki kişi inşaattan düştü. Hemen bir kurban kestirdim. Zorluklara aldırmadan 2003 yılında başladığımız fakülteyi 2004 yılında tamamladık. Fakülte açılması için protokol yapmıştık. Meslek Yüksel Okulu yapmak istediler kabul etmedik.2 yıl bekledik. 2006 yılında fakülte olarak açılışı yapıldı.
Fakülte hocaları ve öğrenciler Develi’de açılan fakülteyi Kayseri’ye taşımak istediler. 1 ve 4. sınıflar Kayseri’de, 2 ve 3. sınıflar Develi’de, laboratuvarlar Kayseri’de, öğrenim kör topal devam etti. 1 ve 4 Kayseri 2 ve 3 Develi ayrıca Zootekni ve Biyosistem Mühendisliği bölümlerinin tamamı Kayseride, Biz bunu kabul etmiyoruz, böyle fakülte olmaz. Bunun için mücadele ettik. YÖK başvurduk. Cumhurbaşkanımıza konuyu yazdık. Taşınmayı durdurduk. Fakülte ilçede olmaz dediler. Türkiye’de 50 ilçede fakülte vardı. Uygun değilse neden onay verdiler. “Ziraat Sivas Caddesi’nde değil, Develi’de düz ovada yapılır.” Diye demeçler verdik.
Milletvekili seçilince mücadeleye devam ettim. Bakan Bey’den ayrıca bir fakülte sözü daha aldım. Ziraat Fakültesinin taşınması halinde yerine başka bir fakülte açılması şartıyla kabul edeceğim. Çünkü yaptığımız protokolde burasının fakülte olarak hizmet vermesi, amacının dışında kullanılmama şartı var.
Erciyes Üniversitesi bölününce Kayseri Üniversitesi’ne geçeceğiz. Üç fakülte açılınca üniversite olması için hiçbir engel yok. Fakat siyasi bir destek gerek. Sorunların takipçisi bir milletvekili ile her şey hallolur.
Türkiye’ye Kayseri’ye, ilçelerine hizmet için siyasete girdim. Siyasi bir vasfınız olmasa bunları yapamazsınız.
Bir dönem daha Kayseri’ye ve ilçelerine hizmet için aday oldum. Aday olamasam da aday olacak hemşehrilerime destek vereceğim, onlar için var gücümle çalışacağım.”
Milletvekilimizin bu güzel sunumunun ardından 2015-2017 dönem başkanı Mehmet Papak, Prof. Dr. Cavit Avcı, Prof. Dr. Recep Bozlağan, Prof. Dr. Tuncer Erciyes söz aldılar. Konuşmacılar, duygu ve düşüncelerini açıklayarak Milletvekilimiz Dedeoğlu’na hizmetlerinden dolayı teşekkür ettiler. Başka söz alan olmadığı için konferans sona erdi. Dernek başkanı olarak hocalarımızı kürsüye davet ettim. Milletvekilimiz Sayın Sami Dedeoğlu’na birlikte plaketini verdik.
Katılımcılara ikramdan sonra, yemek duasını yapmak üzere, Milletvekilimizin Ağabeyi, Emekli Öğretmen Ali Dedeoğlu tarafından, yemek duası yapıldı.
Derneğimizde bir ayın konuşmacısı programı böylece sona erdi.

Share
1.290 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca: 1928 yılında Develi'de dünyaya geldi. Ailesi askere geç gitsin diye iki yaş küçük yazdırmış. Babası Selamlardan Ömer Özkul'dur. Muharrem Amca'nın babası ikinci evliliğini yapıyor ve annesi evden ayrılıyor. Daha sonra Muharrem Amca büyük babası Yusuf'un yanında kız kardeşi ile birlikte yaşantılarına devam ediyorlar. Muharrem Amca'nın eğitim hayatı başlıyor. Bolu Orman Mühendisliği'ni kazanıyor ama babası beraber çalışacağız diyor ve göndermiyor. Askerlik çağı gelince Bitlis'te üç yıl askerlik görevini if...
 • DÜNYA KUCAKLAŞMA (SARILMA) GÜNÜ

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Hayatın koşturmacası içerinde bazen kendimizi bazen de sevdiklerimizi ihmal ettiğimiz zamanlar olmaktadır. Özellikle son aylarda korona virüs nedeniyle yakınlarımızla, dostlarımızla mecburen görüşememekteyiz. Ayrıca soğuk, karlı ve kasvetli kış günlerinde insanların motivasyonları doğal olarak düşmektedir. İnsanların sıcak ve sevgi dolu bir kucaklaşması insana kendini iyi hissettirir. Bu günlerde manevi ruhu biraz yükseltmek için 21 Ocak tarihinde, “Dünya Sarılma veya Kucaklaşma Günü” kutlanmaktadır. Dünya Sarılma Günü, bir neden aramadan, her...
 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...