logo

KAYSERİ MİLLETVEKİLİMİZ SAMİ DEDEOĞLU İLE İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (İTÜ) ZİYARETİMİZ

 

Kayseri Milletvekilimiz Sami Dedeoğlu ile birlikte Develili hemşehrimiz Bilişim Enstitüsü Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Helvacı’yı İTÜ’deki makamında ziyaret ettik. Ziyarete hocamın oğlu İsmail Helvacı ve Bilgi Güvenliği Mühendisliği ve Kriptografi doktorası yapan kızım Sena Efsun Cebeci’de katıldı. Helvacı Hocamla yaptıkları ”insansız hava aracından” Seyrani Kampüsü’ne Helvacı Hocamın kurulmasını teklif ettiği Mühendislik Fakültesi, (yazılım ve kriptografi) bölümlerine kadar birçok konuyu konuşma fırsatı bulduk.
UHEM’ deki süper bilgisayar bölümünü gezdik ve çeşitli yeni bilgiler edindik. Ülkemizin tekonoloji alanında çok ileri bir düzeye gelmesinden gurur duyduk. Tarihinden vizyonuna, misyonuna ve Bilişim Enstitüsü’ne kadar birçok yeni bilgiler edindik.
(www.be.itu.tr)sayfasından İTÜ ile ilgili bilgilerin özetini okuyucularımızla paylaşmayı uygun gördüm. Develi’de mühendislik tercih edecek lise son sınıf öğrencilerimiz için dünyanın en eski üniversitelerinden İTÜ ilk seçeneklerden biri olmalı.
Milletvekilimiz ziyarete karar verince Rektör Mehmet Karaca’dan randevu alarak ziyaret etmek istedi. Rektör Bey üniversite dışında olduğu ve toplantısı uzadığı için ziyaret başka bir güne kaldı. Karaca, milletvekilimizi telefonla arayarak toplantılarının uzadığını söyleyerek özür diledi. Sami Bey de üniversiteyi çok beğendiğini ifade ederek Rektör Beye çalışmalarında başarılar diledi. Vekilimizin kısıtlı bir zamanı olduğu, Ankara’da TBMM çalışmalarına katılacağı için hocamız Dr. Mustafa Helvacı’ya teşekkür ederek üniversiteden ayrıldık.
İTÜ’nün Tarihi:
İstanbul Teknik Üniversitesi’nin tarihi Osmanlı İmparatorluğu’na Sultan III.Mustafa’nın Saltanat yıllarına kadar uzanmaktadır. Osmanlı Devletinde ilk kez Batılı anlamda mühendislik eğitimi vermek üzere 1773 yılında kurulan Mühendisane-i Bahr0i Hümayun (İmparatorluk Deniz Mühendishanesi )gemi inşaatı ve deniz haritalarının yapılması konusunda uzman personel yetiştirmiştir. Haliç Tersanesi’nde yer alan kurucusu, bir Macar soylusu olan Baron de Tott’ dur.
Misyonu, Vizyonu ve Hedefleri:
Misyon: İstanbul Teknik Üniversitesi’nin varlık nedeni bilim, teknoloji ve sanatta bilginin sınırlarını genişletmek ve uygulamaları ile toplumun ihtiyaçlarına cevap vermektir.
Vizyon: Bilim, teknoloji ve sanatta, uzmanlığı ve yaratıcılığı ile uluslararası, lider bir üniversite olmak.
Hedefler: Değişim ve gelişmeyi hedefleyen eğitim ve öğretim Çıktı odaklı, disiplinler arası ve topluma fayda sağlayan araştırma. Uluslararası ilişkilerde etkin işbirliği. Çok yönlü, etkin ve sürdürülebilir üniversite-sanayi-işbirliği(ÜSİ).Katılımcı ve şeffaf yönetişim, artan öz gelir ve toplumdaki İTÜ algısının güçlendirilmesi.
Geçmişten Geleceğe İTÜ:
İstanbul Teknik Üniversitesi, 250. yılına doğru yol alan, dünyanın en eski teknik üniversitelerinden biridir. Ülkemizin ilk teknik üniversitesi olan İTÜ’nün adı, mühendislik ve mimarlık öğretimi ile özdeşleşmiştir.
İTÜ; 242 yıllık tarihiyle, bilimle, teknolojiyle, sanatla ve sporla markalaşmış bir kurumdur. Geçmişi günümüze bağlayan, gelecek için projeler üreten bir bilim merkezidir. Üniversitemiz, bilimsel ve teknolojik sayısız ilerlemenin mimarı olan, ilkleri başaran, teklere imza atan dünyanın en eski ve en seçkin teknik üniversitelerinden biri olarak eğitim vermektedir.
İstanbul’un merkezi noktalarına konumlanmış 5 ayrı kampüste, 13 fakültede 39 lisans programı ve 6 enstitüde yüksek lisans ve doktora programlarında eğitim verilmektedir.
İTÜ’de; 360 laboratuvar ve 13 araştırma merkezi bulunmaktadır. 23 akredite mühendislik programı ile dünyanın en fazla ABET Akreditasyonuna sahip üniversitesidir. Uluslararası Ortak Lisans Programına katılan öğrenciler eğitimlerinin yarısını ABD’deki anlaşmalı üniversitelerde tamamlayarak çift diploma almaya hak kazanmaktadır. Birçok bölümde çift anadal ve yandal imkânı sunan İTÜ, 900’den fazla anlaşma ile Türkiye’nin en fazla Erasmus değişim programına sahiptir.
İTÜ, bünyesindeki ARI Teknokent’te yürütülen 200’e yakın Ar-Ge projesi ile bir bilim-sanayi-teknoloji yuvasıdır. Bir girişimcilik ekosistemi olan İTÜ Çekirdek ile girişimci öğrenciler desteklenmektedir.
İTÜ’de İlk küp uydu, ilk elektrikli minibüs, ilk hidrojen ile çalışan tekne, ilk insansız otomobil, ilk yerli bilgisayar üretilmiştir. Türkiye’nin ilk televizyon yayını İTÜ’den yapılmış, ilk üniversite radyosu İTÜ’de kurulmuştur.
iTÜ’nün kurumsal tarihi, entelektüel hafızası ve sahip olduğu seçkin ortam.
Geçmişten geleceğe uzanan güçlü bir köprüdür. Çağın gereklerine göre sürekli gelişimi ilke edinen anlayışı, yenilikçi bakış açısı ve uluslararası ilişkilerini her zaman güçlü tutan yapısıyla İTÜ; dünün, bu günün, yarının üniversitesidir.
1961- Nükleer Enerji Enstitüsü kuruldu.
1979- İTÜ TRİGA Mark-II Eğitim ve Araştırma Reaktörü devreye girdi.
2009- Türkiye’nin ilk küp uydusu İTÜpSAT1 fırlatıldı.
2010 – Türkiye’nin ilk elektrikli minibüsü yapıldı.
2010 – Türkiye’nin en üretken teknoloji bölgesi İTÜ Arı Teknokent açıldı.
2011- Türkiye’nin ilk hidrojen ile çalışan teknesi “Martı” yapıldı.
2012- İlk yerli helikopter aracı “ARIKOPTER” yapıldı.
2012- Türkiye’nin ilk insansız otomobili “Otonobil” yapıldı.
İTÜ-Bilişim Enstitüsü:
Bilişim Enstitüsü insan gelişiminin tüm boyutlarında bilgi teknolojileri uygulamalarına yönelik lisansüstü düzeyde eğitim ve araştırma yapan bir İTÜ birimidir.
Bilişim Enstitüsü’nün görevi, bilgi teknolojilerinin tüm uygulama alanlarında araştırma ve eğitimi teşvik edecek disiplinler arası bir platform oluşturmaktır.
Vizyon: 21. Yüzyılda bilgi teknolojileri tüm insani ve ekonomik gelişmenin esas itici gücünü oluşturmaktadır. Bu teknolojilerin etkin kullanımı, toplumlardan bireylere, tüm örgütsel düzeylerde gelişmelerin sonucunu belirleyecektir. Bu etkinliğin elde edilmesinde, yaratıcı ve kapsamlı araştırma programları ve insan kaynakları geliştirme girişimleri anahtar bir rol oynayacaktır. Açık kaynak kodu ve kamusal lisanslama yaklaşımları entelektüel gelişmeyi ve işbirliğini önemli bir şekilde kolaylaştıracaktır.
Misyon: Bilişim Enstitüsü, bilgi teknolojilerinin tüm uygulama alanlarında araştırma ve eğitimi teşvik edecek disiplinler arası bir platform oluşturmalıdır. Bu amaçla, yerel, ulusal ve küresel ölçeklerde yaratıcı uygulamaların geliştirilmesine imkân verecek yüksek kalitede hizmetler, sürekli güncellenen donanım ve yazılım kaynakları ve zengin bir entelektüel ortam sunar.
Enstitü öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından alınan ödüllerden bazıları:
· Tübitak Teşvik Ödülü; 2016 Doç.Dr. Adem Tekin.
· Amerikan Isıtma Soğutma ve İklimlendirme Derneği tarafından “Teknik Makale” ve “Willis H. Carrier” Ödülü; 2016 Yrd.Doç.Dr. H. Salih Erden.
· Bilim Kahramanları Derneği Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü; 2016 Doç.Dr. B. Uğur Töreyin.
· PRACEdays 2016 konferansında En İyi Poster Ödülü; Samet Demir.
· İTÜ En Başarılı Tez Ödülü; 2016 Hatice Gökcan.
Enstitü bünyesinde, Devlet Planlama Teşkilatı desteğiyle kurulan bir Yüksek Başarımlı Hesaplama Laboratuvarı da bulunmaktadır.

Çağdaş Develi Gazetesi, 02 Şubat 2018, Sayfa 7

Share
1.716 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA FİL GÜNÜ

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Fil, hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya Fili ve Afrika Fili olmak üzere iki türü ile tanınmaktadır. Ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili ile Afrika orman filinin de iki ayrı tür olduğu öne sürülmektedir. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür. Filler ot obur hayvanlardır. Yani tamamen bitkilerle ...
 • Yaşar Civelek Zade Ağabeyden Dedem “Kara Müftü” ye Dair Anılar

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Rahmetli dedeniz Kara Müftü, hayatta olduğu 1950’li yıllarda Develi’nin ve bizlerin de manevi dedemiz olarak özellikle saygıda kusur etmemeye azami itina ettiğimiz, müstesna, yeri halen doldurulmamış milli duyguları önde gelen bir İslam ulemasıdır. Dedenizi size anlatmak haddim değildir. Rahmetli dedeniz müftülük görevinden sonra, rahat bir emekli yaşamı yapamamış, halkı dini bakımdan aydınlatmaya şevkle devam etmiştir. Bilhassa cuma günlerindeki vaazları cami cemaatleri tarafından huşu içinde adeta nefes almadan takip edilmiştir....
 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...