logo

KAYSERİ MİLLETVEKİLİMİZ SAMİ DEDEOĞLU İLE İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (İTÜ) ZİYARETİMİZ

 

Kayseri Milletvekilimiz Sami Dedeoğlu ile birlikte Develili hemşehrimiz Bilişim Enstitüsü Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Helvacı’yı İTÜ’deki makamında ziyaret ettik. Ziyarete hocamın oğlu İsmail Helvacı ve Bilgi Güvenliği Mühendisliği ve Kriptografi doktorası yapan kızım Sena Efsun Cebeci’de katıldı. Helvacı Hocamla yaptıkları ”insansız hava aracından” Seyrani Kampüsü’ne Helvacı Hocamın kurulmasını teklif ettiği Mühendislik Fakültesi, (yazılım ve kriptografi) bölümlerine kadar birçok konuyu konuşma fırsatı bulduk.
UHEM’ deki süper bilgisayar bölümünü gezdik ve çeşitli yeni bilgiler edindik. Ülkemizin tekonoloji alanında çok ileri bir düzeye gelmesinden gurur duyduk. Tarihinden vizyonuna, misyonuna ve Bilişim Enstitüsü’ne kadar birçok yeni bilgiler edindik.
(www.be.itu.tr)sayfasından İTÜ ile ilgili bilgilerin özetini okuyucularımızla paylaşmayı uygun gördüm. Develi’de mühendislik tercih edecek lise son sınıf öğrencilerimiz için dünyanın en eski üniversitelerinden İTÜ ilk seçeneklerden biri olmalı.
Milletvekilimiz ziyarete karar verince Rektör Mehmet Karaca’dan randevu alarak ziyaret etmek istedi. Rektör Bey üniversite dışında olduğu ve toplantısı uzadığı için ziyaret başka bir güne kaldı. Karaca, milletvekilimizi telefonla arayarak toplantılarının uzadığını söyleyerek özür diledi. Sami Bey de üniversiteyi çok beğendiğini ifade ederek Rektör Beye çalışmalarında başarılar diledi. Vekilimizin kısıtlı bir zamanı olduğu, Ankara’da TBMM çalışmalarına katılacağı için hocamız Dr. Mustafa Helvacı’ya teşekkür ederek üniversiteden ayrıldık.
İTÜ’nün Tarihi:
İstanbul Teknik Üniversitesi’nin tarihi Osmanlı İmparatorluğu’na Sultan III.Mustafa’nın Saltanat yıllarına kadar uzanmaktadır. Osmanlı Devletinde ilk kez Batılı anlamda mühendislik eğitimi vermek üzere 1773 yılında kurulan Mühendisane-i Bahr0i Hümayun (İmparatorluk Deniz Mühendishanesi )gemi inşaatı ve deniz haritalarının yapılması konusunda uzman personel yetiştirmiştir. Haliç Tersanesi’nde yer alan kurucusu, bir Macar soylusu olan Baron de Tott’ dur.
Misyonu, Vizyonu ve Hedefleri:
Misyon: İstanbul Teknik Üniversitesi’nin varlık nedeni bilim, teknoloji ve sanatta bilginin sınırlarını genişletmek ve uygulamaları ile toplumun ihtiyaçlarına cevap vermektir.
Vizyon: Bilim, teknoloji ve sanatta, uzmanlığı ve yaratıcılığı ile uluslararası, lider bir üniversite olmak.
Hedefler: Değişim ve gelişmeyi hedefleyen eğitim ve öğretim Çıktı odaklı, disiplinler arası ve topluma fayda sağlayan araştırma. Uluslararası ilişkilerde etkin işbirliği. Çok yönlü, etkin ve sürdürülebilir üniversite-sanayi-işbirliği(ÜSİ).Katılımcı ve şeffaf yönetişim, artan öz gelir ve toplumdaki İTÜ algısının güçlendirilmesi.
Geçmişten Geleceğe İTÜ:
İstanbul Teknik Üniversitesi, 250. yılına doğru yol alan, dünyanın en eski teknik üniversitelerinden biridir. Ülkemizin ilk teknik üniversitesi olan İTÜ’nün adı, mühendislik ve mimarlık öğretimi ile özdeşleşmiştir.
İTÜ; 242 yıllık tarihiyle, bilimle, teknolojiyle, sanatla ve sporla markalaşmış bir kurumdur. Geçmişi günümüze bağlayan, gelecek için projeler üreten bir bilim merkezidir. Üniversitemiz, bilimsel ve teknolojik sayısız ilerlemenin mimarı olan, ilkleri başaran, teklere imza atan dünyanın en eski ve en seçkin teknik üniversitelerinden biri olarak eğitim vermektedir.
İstanbul’un merkezi noktalarına konumlanmış 5 ayrı kampüste, 13 fakültede 39 lisans programı ve 6 enstitüde yüksek lisans ve doktora programlarında eğitim verilmektedir.
İTÜ’de; 360 laboratuvar ve 13 araştırma merkezi bulunmaktadır. 23 akredite mühendislik programı ile dünyanın en fazla ABET Akreditasyonuna sahip üniversitesidir. Uluslararası Ortak Lisans Programına katılan öğrenciler eğitimlerinin yarısını ABD’deki anlaşmalı üniversitelerde tamamlayarak çift diploma almaya hak kazanmaktadır. Birçok bölümde çift anadal ve yandal imkânı sunan İTÜ, 900’den fazla anlaşma ile Türkiye’nin en fazla Erasmus değişim programına sahiptir.
İTÜ, bünyesindeki ARI Teknokent’te yürütülen 200’e yakın Ar-Ge projesi ile bir bilim-sanayi-teknoloji yuvasıdır. Bir girişimcilik ekosistemi olan İTÜ Çekirdek ile girişimci öğrenciler desteklenmektedir.
İTÜ’de İlk küp uydu, ilk elektrikli minibüs, ilk hidrojen ile çalışan tekne, ilk insansız otomobil, ilk yerli bilgisayar üretilmiştir. Türkiye’nin ilk televizyon yayını İTÜ’den yapılmış, ilk üniversite radyosu İTÜ’de kurulmuştur.
iTÜ’nün kurumsal tarihi, entelektüel hafızası ve sahip olduğu seçkin ortam.
Geçmişten geleceğe uzanan güçlü bir köprüdür. Çağın gereklerine göre sürekli gelişimi ilke edinen anlayışı, yenilikçi bakış açısı ve uluslararası ilişkilerini her zaman güçlü tutan yapısıyla İTÜ; dünün, bu günün, yarının üniversitesidir.
1961- Nükleer Enerji Enstitüsü kuruldu.
1979- İTÜ TRİGA Mark-II Eğitim ve Araştırma Reaktörü devreye girdi.
2009- Türkiye’nin ilk küp uydusu İTÜpSAT1 fırlatıldı.
2010 – Türkiye’nin ilk elektrikli minibüsü yapıldı.
2010 – Türkiye’nin en üretken teknoloji bölgesi İTÜ Arı Teknokent açıldı.
2011- Türkiye’nin ilk hidrojen ile çalışan teknesi “Martı” yapıldı.
2012- İlk yerli helikopter aracı “ARIKOPTER” yapıldı.
2012- Türkiye’nin ilk insansız otomobili “Otonobil” yapıldı.
İTÜ-Bilişim Enstitüsü:
Bilişim Enstitüsü insan gelişiminin tüm boyutlarında bilgi teknolojileri uygulamalarına yönelik lisansüstü düzeyde eğitim ve araştırma yapan bir İTÜ birimidir.
Bilişim Enstitüsü’nün görevi, bilgi teknolojilerinin tüm uygulama alanlarında araştırma ve eğitimi teşvik edecek disiplinler arası bir platform oluşturmaktır.
Vizyon: 21. Yüzyılda bilgi teknolojileri tüm insani ve ekonomik gelişmenin esas itici gücünü oluşturmaktadır. Bu teknolojilerin etkin kullanımı, toplumlardan bireylere, tüm örgütsel düzeylerde gelişmelerin sonucunu belirleyecektir. Bu etkinliğin elde edilmesinde, yaratıcı ve kapsamlı araştırma programları ve insan kaynakları geliştirme girişimleri anahtar bir rol oynayacaktır. Açık kaynak kodu ve kamusal lisanslama yaklaşımları entelektüel gelişmeyi ve işbirliğini önemli bir şekilde kolaylaştıracaktır.
Misyon: Bilişim Enstitüsü, bilgi teknolojilerinin tüm uygulama alanlarında araştırma ve eğitimi teşvik edecek disiplinler arası bir platform oluşturmalıdır. Bu amaçla, yerel, ulusal ve küresel ölçeklerde yaratıcı uygulamaların geliştirilmesine imkân verecek yüksek kalitede hizmetler, sürekli güncellenen donanım ve yazılım kaynakları ve zengin bir entelektüel ortam sunar.
Enstitü öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından alınan ödüllerden bazıları:
· Tübitak Teşvik Ödülü; 2016 Doç.Dr. Adem Tekin.
· Amerikan Isıtma Soğutma ve İklimlendirme Derneği tarafından “Teknik Makale” ve “Willis H. Carrier” Ödülü; 2016 Yrd.Doç.Dr. H. Salih Erden.
· Bilim Kahramanları Derneği Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü; 2016 Doç.Dr. B. Uğur Töreyin.
· PRACEdays 2016 konferansında En İyi Poster Ödülü; Samet Demir.
· İTÜ En Başarılı Tez Ödülü; 2016 Hatice Gökcan.
Enstitü bünyesinde, Devlet Planlama Teşkilatı desteğiyle kurulan bir Yüksek Başarımlı Hesaplama Laboratuvarı da bulunmaktadır.

Çağdaş Develi Gazetesi, 02 Şubat 2018, Sayfa 7

Share
1.128 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...