logo

KAYSERİ MİLLETVEKİLİ HULUSİ AKAR KONUĞUMUZDU

24.02.2024 Tarihinde İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizde 29. Türk Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk Milli Savunma Bakanı, TBMM Millî Savunma Komisyonu Başkanı, AK Parti Kayseri milletvekili Sayın Hulusi Akar konuğumuzdu. Akar Yönetim ve İstişare Kurulu ve bursiyerler tarafından çiçeklerle karşılandı.
Programı dernek medya sorumlusu, sunucumuz; Ahmet Keklik sundu. Keklik konuşmasına tüm konuklara Hoş geldiniz diyerek başladı.
Daha sonra açılış konuşması yapmak üzere dernek başkanı olarak beni kürsiye davet etti. Ben de konuşmama AK parti Kayseri milletvekilimiz, değerli hemşehrimiz Sayın Hulusi AKAR Paşam teşriflerinizden dolayı yönetim kurulumuz adına teşekkür eder saygılarımı sunarım. Diye başladım.
26. Dönem Kayseri Milletvekilimiz Sayın Sami Dedeoğlu 11. Cumhurbaşkanı başdanışmanı M. Bahaeddin Cebeci ağabeyim, Onursal başkanımız Av. Osman Deveci, Kayseri Derneği eski başkanı Muzaffer Oflaz, Sağlık Bakanlığı daire başkanı Avşar Aslan, Dünya Göz Hastanesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Yusuf Akça, Emekli Topçu Kıdemli Albay Vahdettin Kahraman, Üsküdar Belediye Meclis Üyesi Münevver Yorulmaz, Nevzat Nüzhet Çulhaoğlu, Ali Dedeoğlu ağabeylerim, Derneğimizin Yönetim Kurulu Üyeleri: Başkan Yardımcımız Sait Erdal Metiner, Genel Sekreter Av. Yusuf Tırtır, Mali Sekreter Yusuf Palamut, Yönetim Kurulu üyelerimiz; Seyit Subay, Ömer Arslantürk, Ayşe Salman, Hatice Ayden, Şükrü Paksoy, Orhan Deveci, Orhan Erdoğan, Cenk Erdoğan, AK Parti Develi Belediye Başkan Adayı, Adem Şengül, İlçe Başkanı Mehmet Toker, İsmail Kocabaş, Ali Ekmen, Genç Develiler Derneği Başkanımız Ahmet Bayırsokak ve eski başkanlar Mustafa Ağca ve Mustafa Şam, Osman Atmaca, Sinan Tekiner, köy dernek başkanlarımız, değerli dernek üyelerimiz, sevgili bursiyer öğrencilerimiz sizleri saygı sevgi ve muhabbetle selamlıyorum. Hoş geldiniz, Sefa geldiniz.
1950’li yıllarda Laleli’de kurulan derneğimiz darbelerle zaman zaman kesintiye uğramasına rağmen bugüne gelmiştir. 2003 yılından beri kendi mülkü olan bu mekânda hizmete devam etmektedir.
Derneğimizin 1. Amacı hemşehriler arasında birlik ve beraberliğimizi temin ve tesis etmek. 2. amacı ihtiyaç sahibi başarılı üniversite öğrencilerimize burs vermek. 3. amacı ise ihtiyaç sahibi ailelere yardım etmektir.
Derneğimiz ve Yönetim Kurulumuz 500 üzerinde Develili üniversite öğrencilerine burs vermektedir. Allah hayırseverlerimizin bağış ve yardımlarını kabul etsin.
Seyrani’den ve Develi’den şiirler okuduğum konuşmamı katılımcılara teşekkür edip, Berat Kandillerini tebrik ederek sonlandırdım.
AK Parti Develi Belediye başkanı adayı Adem Şengül Develi’den selamlar getirdiğini söyleyerek, konuşmasında birlik ve beraberlik mesajı vererek güzel anlamlı bir konuşma yaptı.
Daha sonra sunucumuz Ahmet Keklik Hulusi Akar paşamızın konuşmasını yapmak üzere kürsiye arz etti.
Hulusi Akar paşamızın konuşması tek kelime ile harikaydı. Gündeme dair konuları anlatan Akar’ın konuşması ilgi ile takip edildi.
Konuşmadan Notlar:
Değerli hemşehrilerim hepiniz hoş geldiniz. Hemşehrilerimle bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyorum.
Kayseri’den biraz farklı İstanbul. Kayseri’den çıkıp da hemen Develi’ye varmak gibi kolay olmuyor. Trafikle uğraşıyorsunuz maalesef.
Türkiye’mizin her tarafı bir cennet İstanbul öyle, Kayseri’de öyle. Develinin konumu, coğrafyası, tarihi, insanları , heybetiyle yanından geçtiğimiz Erciyes Dağı gerçekten her şeyi ile bizi kendisine bağlıyor. Develi’de, tüm ilçelerimizde, Kayserimizde bizim cennet vatanımızdan bir parça..
Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Şiirini okudu. Develili Aşık Seyrani kadar olmasa da Dr. Yusuf Akça’nında güzel şiirler yazdığını söyledi.
Burada sevgili gençlerimiz, orta yaşlılarımız ve tecrübeli ağabeylerimizde var. Herkese hitap edecek bir konuşma yapacağım, diyerek konuşmasına devam etti.
Özetle: Filistin Gazze’deki insanlık dramını ve eli kanlı katillerin bir gün mutlaka hesap vereceğini, otuz bini geçen suçsuz günahsız Müslümanların dünyanın gözü önünde şehit edildiğini , dünyanın bu insanlık dramını seyrettiğini söyledi.
Asrın vebası Covid’den bahsederken; dünyayı ve bizi de etkilediğini anlattı. Asrın felaketi deprem ile ilgili neler yapıldığını ve Kuzey Irak ve Suriye’ye yapılan harekâtlarla ilgili bilgiler verdi.
Konuşma sonunda Sayın Hulusi Akar’a teşekkür ederek plaketini takdim ettim. Develi Belediye Başkanı adayımız Adem Şengül Akar’a yün kilim, Derneğimizin Hafızası, Develi’de İz Bırakanlar kitabımızı, Hacı Osman Yıldırım’ın
“Develi Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Karar Defteri “kitabını armağan etti.
26. Dönem milletvekilimiz Sami Dedeoğlu ise; Prof. Dr. Recep Bozdoğan’ın yazdığı “Erciyes’in Ak Yüzü Develi” kitabını takdim etti.
Bu ayın burslarını veren Yönetim Kurulu üyelerimiz, hayırsever iş adamlarımız; Şükrü Kulak ve Sait Erdal Metiner tarafından Güngören Develi Sofrasından “Develi Cıvıklısı ve tahinlisi” ikram edildi.
Bursların dağıtıldığı program yemek duası ile sona erdi.

Share
196 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • RAHMET İKLİMİNDEKİ KAZANIMLARIMIZ VE DEVAMI

  19 Nisan 2024 Köşe Yazarları

  İnsanda ibadet ihtiyacı fıtri ve doğaldır. İnsanlık tarihi boyunca ilahi dinlerin tamamı, insanların bu fıtrî ihtiyaçlarını karşılamak üzere formel ve informel olmak üzere ibadet kurallarını getirmişlerdir. Bu noktadan hareketle diyebiliriz ki, İbadetler dinin bir emri olmasından önce fıtratın bir gereği olarak ortaya çıkmaktadır. Yani ibadetler, Allah’ın değil, insanların ihtiyacı olduğu için vardır. Fıtrat ve yaratılışın amacı, Allah’ı tanımak ve O’na kulluk etmektir. Kur’an’ın temel hakikatlerinden biri olan İbadet, Allah’ın emirlerini...
 • DEVELİLİ SEYRANİ ÂŞIĞI ALİ ÇATAK DR. AHMET ŞÜKRÜ SOMUNCU

  19 Nisan 2024 Köşe Yazarları

  Develili Âşık Ali Çatak'ın hayatı sosyokültürel çevresi, âşık edebiyatında yeri ve şiir sanatı konulu doktora tezinden dolayı Dr. Ahmet Şükrü Somuncu kardeşimi kutluyorum. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalında doktorasını tamamlayarak Develi kültürüne sağladığı büyük katkı bizler için çok önemli ve değerlidir. Ayrıca Seyrani âşığı ve Seyrani şenliklerinin mimarı Âşık Ali Çatak'ın şiirini ve sanatını konu alması biz hemşehrileri için övünç kaynağı olmuştur. Bu tür çalışmalarını...
 • DÜNYA SARIMSAK GÜNÜ

  19 Nisan 2024 Köşe Yazarları

  Bizim sofralarımızın vazgeçilmezi olan sarımsağın da özel bir günü olduğunu ve her yıl 19 Nisan’da tüm dünyada Sarımsak Günü olarak kutlandığını biliyor muydunuz? Sarımsakların çok yönlü doğasının kutlanması için Sarımsak Günü oluşturulmuştur. Sarımsak, kökleri toprak altında, yüzeyi yeşil soğan yapraklarını andıran bir sebzedir. Toprak altında beyaz renginde, genellikle 10-15 dişten oluşan bir başı bulunmaktadır. Sarımsak, bir bitkidir ve muhtemelen keskin bir aromasıyla bilinen bir sebzedir. Dünya Sarımsak Günü, her yıl 19 Nisan’da kutl...
 • DÜNYA KIZARMIŞ PEYNİR GÜNÜ

  09 Nisan 2024 Köşe Yazarları

  Peynir, dünyanın hemen hemen her yerinde, değişik tür sütlerden yapılan bir süt ürünüdür. Peynir, genel olarak, sütün pıhtılaşması, pıhtıdan peynir altı suyunun ayrılması, daha sonra da pıhtının değişik şekillerde işlenmesiyle elde edilmektedir. Peynir yapımında esas olarak, inek, koyun, keçi ve manda sütü kullanılmaktadır. Yüksek oranda kalsiyum içeren peynir, vücudun kalsiyum ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaktadır. Dünya Kızarmış Peynir Günü, her yıl 12 Nisan'da kutlanmaktadır. Bu özel gün, lezzetli ve doyurucu bir atıştırmalık olan...