logo

“KAYSERİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ GÜZERGAHLARI” ve HALİM DEMİR HİDAYETOĞLU

Kayseri ve bağlı mahallelere ait sporlar ve kulüpler hakkında bilgiler çok zayıftır. Hele bu konuda bilimsel çalışmalar ve hatıra kitapları maalesef sayılıdır. Bir ara Develi’de spor tarihi hakkında bir denemede bulunmak istemiştim. Develi’de, İlk defa resmen 19.04.1955 yılında kurulan kulüp Develi spor Kulübüdür. Fakat araştırmalarımız sırasında gördük ki 1933’te ilk defa kayak, boks, dağcılık, futbol hakkında girişimler belediye başkanımız Hadi Erdoğan zamanında ele alınmış fakat bu hayırlı girişimler ilgisizlikten yarıda kalmıştır. Bu günleri hatırlatan elimizde sadece iki kare fotoğraf bulunmuştur. İşin acı yanı bu konuda ilk bilgiler buralara gelen ilk misyonerlere ve seyyahlara aittir. Türklerde ise spor sevdalısı bazı insanlarımıza aittir.
Kütüphanemde Kayseri ve bağlı mahallelerdeki spor çalışmaları hakkında şu kitaplar mevcuttur:Naci Ulucan (1973),Kayseri Bölge Sporunda 50 Yıl,1923-1973, Alim Gerçel, Ahmet Culfacı,Oktay Ensari (1983).Kayseri Sporunda 50.Yıl, Kayseri; Dr.Bozkurt Ergör,(2001 )Dağcılık Anılar Belgeler,İstanbul; Aydemir Doğan,(2002),Kayseri Spor Hayatından Anılar Albümü,Kayseri; Hasan Çiftçi,(2010) 1925’den Günümüze İncespor, Kayseri; Orhan, Şevki, (2018) Azınlık Spor Kulüpleri ve Sporcular, İstanbul. İşte bu değerli çalışmalar yanında Halim Demir Hidayetoğlu’nun (2016) Kayseri Doğa Yürüyüşü -Güzergahları, Kayseri adlı kitabı ,sağ olsun, imzalı olarak bize ulaşmıştı!
Dağcılık denince banim aklıma ve yadıma hep göz doktoru Bozkurt Ergör rahmetli gelir. Kendisi Bor’ludur ve 1927’de burada doğmuş ve 2009 yılında Aydın’da ölmüştür. Kayseri’de 1968 yılında ilk defa Kayseri Dağcılık Kulübü’nü kurup, ilk disiplinli bir dağcılık kültürünü oluşturmuştur. Kendisi insanlık örneği bir göz doktoru idi. Haza adamdı. Yazdığı eserler ve dağcılık ile ilgili kurduğu teşkilatlarla spora bilimi kazandıran bir değerimizdi. Kayseri’ye gelip’te Erciyes’e aşık olan Muharrem Barut gibi bir öğretmenimiz yanında Bozkurt Ergör de ayrı bir değerimizdi. Kendisini hayırla yad ediyorum .Tabii bu arada Aydemir Doğan ağabeyimizi de unutmuyorum! Mekanları Cennet olsun .
Halim Demir Hidayetoğlu 1945 Yılında Kayseri’de doğmuştur.1.3.1970 tarihinde Kayseri Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü’nde “Sicil-Lisans memuru olarak göreve başlamış, Kayseri Akşam Lisesi’ne devam ederek lise mezunu olmuştur.1972 yılında Judo ve yüzme sporunda fahri ajan olarak görev almıştır. Daha sonra da fahri boks antrenörü ve ajanı olmuştur. Fakat görev yaptığı her zaman, Kayseri Spor dünyasına hizmetle geçen nadir insanlardandır. Şimdilerde de “Kar Kaplanları” ve “Hayat Boyu Spor ve Doğa Yürüyüşçüleri” adlı bir ekip kurarak yaz ve kış aylarında Kayseri ve çevresinin önemli mekanları ve dağ ile tepeleri gezdirmektedir.
Kardeş Okul Projesi ile Almanya Krefeld şehri’nde bulunan bir okulla dostluk kurmuştuk. Temel amacımız Dazlakların aşırılıklarını önlemek ve Almanya’da bulunan PKK’nın Türkiye aleyhine yaptığı kötüleyici propagandalarının yanlışlığını gençlere göstermek için Türk aile hayatını ve güzelliklerini göstermek için Alman öğrencileri Kayseri’ye davet etmiş ve Lifos Tepesi’ne çıkarmıştık. Burada bize rehberlik yapan Halim Demir Hidayetoğlu olmuştur. Kayseri ve Erciyes’i çok iyi tanıması, öğrenciler ve yetkilerle kurduğu uyum, Almanya ‘ya davet üzere gittiğimizde, bize coşkunca anlatılmıştı. Bir de Kayseri doğasında faydalı ve zehirli bitkileri çok iyi tanıması ve halk tıbbında kullanma metotlarını bilmesi de ayrı bir meziyetidir.
Son olarak Kayseri ve çevresi için son derece önemli olan doğa yürüyüşü ve güzergahlarını ele alan bir çalışmasını yayınlamıştı. Bu eseri çıkararak hem toplu, hem de bireysel spor, özellikle boş zamanlarını doldurmak isteyen spor meraklıları için bulunmaz bir rehberdir.
Eserinde yazar Kayseri ve çevresinde 180 parkur ve güzergahları tespit etmiş ve bunlardan on yedi tanesini haritalar üzerinde, başlangıç, yürüyüş ve dönüş yollarını tarihi bilgiler de vererek ele almıştır. Develi’den de Homurlu ve Kartın bölgesine yürüyüşleri ele almıştır. Bunlara ilave olarak bir de gezdiğimiz ve yürüdüğümüz yerlerin Anadolu coğrafyasındaki yerlerini tespit etmek için bir de Türkiye Karayolları Haritası eklemesidir.
Hasılı yürümekten zevk alan, yürüyüşleri zevkli ve tarihi bilgilerle süslemek isteyenler için gerçekten bulunmaz bir kaynak kitaptır.
Böyle bir çalışma da ancak ona yakışır. Tebrik ediyor doğa sporlarına meraklı her sporsevere tavsiye ediyorum .

Share
4.543 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • M.Taki Cebeci’den Erciyes ve Özal Şiiri

  26 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Erciyes'in gölgesine sığmayan ecdadın torunlarına armağan, heybetli, esen yeli sert Erciyes üzerine yüzlerce şiirler yazılmıştır. İşte o güzel şiirlerden biride Amcam Emekli Öğretmen M.Taki Cebeci'den armağan. ERCİYES: Müstakbel Develi Vilayetinin Soyadı. NUH'un tufanına boyun eğmemiş Toprağına yadel eli değmemiş Tırmanıp tepene çıkmak isterken Yolda taş kesilmiş gelin ERCİYES. Yazın, kışın eksik olmaz dumanı, Dört mevsim başında beyaz yemeni, TEKİR yaylasında kışın harmanı MART' ta geçit vermez yolun ERCİYES. Halı dokur Hisarcık...
 • BİLGİ NEDİR?

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  İnsan, araştırma ve öğrenme içgüdüsünü gidermek, hayatını sürdürebilmek, sayısız ihtiyaçlarını karşılamak ve geleceğini güvence altına almak için öğrenmek, kısaca her şey hakkında bilgi sahibi olmaya ihtiyacı vardır. Bilgi öyle geniş bir kavramdır ki tanımlamaya güç yetmez. Çünkü bilgi sonsuzdur ve her şeydir. Sözlük anlamıyla BİLGİ, öğrenme, araştırma ve gözlem yoluyla elde edilen her türlü gerçek, malumat ve kavrayışın tümüdür. Bilgi, içinde yaşadığımız dünyayı ve olayları yorumlamak ve yönetmek için uyguladığımız bir dizi anlayış, kavrayı...
 • DEVELİZADELERDEN BİR BİLİM ADAMI : ALİ RIZA EFENDİ (1853-1913)

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Osmanlı saray eğitim sistemlerinden biri de Huzur dersleridir. Padişahlarımızın başkanlığında ,yüzün üzerinde ulemanın katıldığı “Huzur Dersleri” çok önemlidir.. Bu konuda, yine bu sütunlarda (Çağdaş Develi Gaz.14.05.2019) tarihinde bir yazımız yayınlanmıştı. Bazı bölümleri tekrar etmekte fayda görüyoruz:” Osmanlı sarayında eğitim konusunda en önemli konulardan ”Huzur Dersleri” ve “ Enderun Mektebi” dir. Huzur derslerinin temel amacı, Osmanlı hükümdarının başkanlığında toplana 100-120 kadar seçkin din adamıyla yapılan Kur’an tefsirleri, yo...
 • Mustafa Akdoğan Amca’nın Anısına

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Demokrat Develi Gazetesi imtiyaz sahibi Mustafa Akdoğan 2.2.1955 Çarşamba Günü Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Akdoğan'a tanrıdan rahmet ve kederli ailesine başsağlığı dileriz… Demokrat Develi Gazetesi Develi Lisesi Yatılı 5.Sınıf Öğrencilerinin Taziyesi; Değerli arkadaşımız Ahmet Akdoğan'ın babası Demokrat Develi Gazetesi'nin sahibi Meclisi Umumi Azası Mustafa Akdoğan'ın ansızın vefatı üzerine duyduğumuz teessürlerimizi bildirir kederli ailesine baş sağlığı diler, acılarını paylaşırız. Diye 2.2.1955'te çıkan gazete ile duyurulmuş. 66 yıl ö...