logo

“KAYSERİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ GÜZERGAHLARI” ve HALİM DEMİR HİDAYETOĞLU

Kayseri ve bağlı mahallelere ait sporlar ve kulüpler hakkında bilgiler çok zayıftır. Hele bu konuda bilimsel çalışmalar ve hatıra kitapları maalesef sayılıdır. Bir ara Develi’de spor tarihi hakkında bir denemede bulunmak istemiştim. Develi’de, İlk defa resmen 19.04.1955 yılında kurulan klüp Develi spor Kulübüdür. Fakat araştırmalarımız sırasında gördük ki 1933’te ilk defa kayak, boks, dağcılık, futbol hakkında girişimler belediye başkanımız Hadi Erdoğan zamanında ele alınmış fakat bu hayırlı girişimler ilgisizlikten yarıda kalmıştır. Bu günleri hatırlatan elimizde sadece iki kare fotoğraf bulunmuştur. İşin acı yanı bu konuda ilk bilgiler buralara gelen ilk misyonerlere ve seyyahlara aittir. Türklerde ise spor sevdalısı bazı insanlarımıza aittir.
Kütüphanemde Kayseri ve bağlı mahallelerdeki spor çalışmaları hakkında şu kitaplar mevcuttur:Naci Ulucan (1973),Kayseri Bölge Sporunda 50 Yıl,1923-1973, Alim Gerçel, Ahmet Culfacı,Oktay Ensari (1983).Kayseri Sporunda 50.Yıl, Kayseri; Dr.Bozkurt Ergör,(2001 )Dağcılık Anılar Belgeler,İstanbul; Aydemir Doğan,(2002),Kayseri Spor Hayatından Anılar Albümü,Kayseri; Hasan Çiftçi,(2010) 1925’den Günümüze İncespor, Kayseri; Orhan, Şevki, (2018) Azınlık Spor Kulüpleri ve Sporcular, İstanbul. İşte bu değerli çalışmalar yanında Halim Demir Hidayetoğlu’nun (2016) Kayseri Doğa Yürüyüşü-Güzergahları, Kayseri adlı kitabı ,sağ olsun, imzalı olarak bize ulaşmıştı!
Dağcılık denince banim aklıma ve yadıma hep göz doktoru Bozkurt Ergör rahmetli gelir. Kendisi Bor’ludur ve 1927’de burada doğmuş ve 2009 yılında Aydın’da ölmüştür. Kayseri’de 1968 yılında ilk defa Kayseri Dağcılık Kulübü’nü kurup, ilk disiplinli bir dağcılık kültürünü oluşturmuştur. Kendisi insanlık örneği bir göz doktoru idi. Haza adamdı. Yazdığı eserler ve dağcılık ile ilgili kurduğu teşkilatlarla spora bilimi kazandıran bir değerimizdi. Kayseri’ye gelip’te Erciyes’e aşık olan Muharrem Barut gibi bir öğretmenimiz yanında Bozkurt Ergör de ayrı bir değerimizdi. Kendisini hayırla yad ediyorum .Tabii bu arada Aydemir Doğan ağabeyimizi de unutmuyorum! Mekanları Cennet olsun .
Halim Demir Hidayetoğlu 1945 Yılında Kayseri’de doğmuştur.1.3.1970 tarihinde Kayseri Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü’nde “Sicil-Lisans memuru olarak göreve başlamış ,Kayseri Akşam Lisesi’ne devam ederek lise mezunu olmuştur.1972 yılında Judo ve yüzme sporunda fahri ajan olarak görev almıştır. Daha sonra da fahri boks antrenörü ve ajanı olmuştur. Fakat görev yaptığı her zaman, Kayseri Spor dünyasına hizmetle geçen nadir insanlardandır. Şimdilerde de “Kar Kaplanları” ve “Hayat Boyu Spor ve Doğa Yürüyüşçüleri” adlı bir ekip kurarak yaz ve kış aylarında Kayseri ve çevresinin önemli mekanları ve dağ ile tepeleri gezdirmektedir.
Kardeş Okul Projesi ile Almanya Krefeld şehri’nde bulunan bir okulla dostluk kurmuştuk. Temel amacımız Dazlakların aşırılıklarını önlemek ve Almanya’da bulunan PKK ‘nın Türkiye aleyhine yaptığı kötüleyici propagandalarının yanlışlığını gençlere göstermek için Türk aile hayatını ve güzelliklerini göstermek için Alman öğrencileri Kayseri’ye davet etmiş ve Lifos Tepesi’ne çıkarmıştık. Burada bize rehberlik yapan Halim Demir Hidayetoğlu olmuştur. Kayseri ve Erciyes’i çok iyi tanıması, öğrenciler ve yetkilerle kurduğu uyum, Almanya’ya davet üzere gittiğimizde, bize coşkunca anlatılmıştı. Bir de Kayseri doğasında faydalı ve zehirli bitkileri çok iyi tanıması ve halk tıbbında kullanma metotlarını bilmesi de ayrı bir meziyetidir.
Son olarak Kayseri ve çevresi için son derece önemli olan doğa yürüyüşü ve güzergahlarını ele alan bir çalışmasını yayınlamıştı. Bu eseri çıkararak hem toplu, hem de bireysel spor, özellikle boş zamanlarını doldurmak isteyen spor meraklıları için bulunmaz bir rehberdir.
Eserinde yazar Kayseri ve çevresinde 180 parkur ve güzergahları tespit etmiş ve bunlardan on yedi tanesini haritalar üzerinde, başlangıç, yürüyüş ve dönüş yollarını tarihi bilgiler de vererek ele almıştır. Develi’den de Homurlu ve Kartın bölgesine yürüyüşleri ele almıştır. Bunlara ilave olarak bir de gezdiğimiz ve yürüdüğümüz yerlerin Anadolu coğrafyasındaki yerlerini tespit etmek için bir de Türkiye Karayolları Haritası eklemesidir.
Hasılı yürümekten zevk alan, yürüyüşleri zevkli ve tarihi bilgilerle süslemek isteyenler için gerçekten bulunmaz bir kaynak kitaptır. Böyle bir çalışma da ancak ona yakışır. Tebrik ediyor doğa sporlarına meraklı her sporsevere tavsiye ediyorum.

Share
6.770 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Farkına Varmadan Yaşadıklarımız

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Ne kadar kıymetliymiş, denizin dalgalarını, gökyüzünün maviliğini izlemek. Ne kadar kıymetliymiş, sevdiklerine sarılabilmek, öpebilmek, onları ziyaret edebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, yağan yağmurda ıslanabilmek, rüzgârın kokusunu çekebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, sokaklarda, caddelerde gezinmek, amaçsızca yürümek. Ne kadar kıymetliymiş, korkmadan, tedirgin olmadan markete, alışverişe, pazara gidebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, kafeye, pastaneye, çay bahçesine oturup, bir çay kahve içebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, öksürebilmek, hapşırab...
 • Dolmuşculara Bir Çift Lafım Var!

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  65.000 Nüfuslu bir ilçede yaşıyoruz. Dolmuşçular bisiklet projesine itiraz ediyormuş ekmek kapılarına engel olur diye. Ben de şunu demek istiyorum dolmuşçuların ekmek kapısına engel oluyor diye özel araç kullanımını mı yasaklayalım ? Yok böyle bir dünya! 65.000 nüfuslu ilçede 30.000 araç var ve trafik sorunu var. Bu sorun gitgide artıyor. Bu sorunu nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz? 65.000 nüfuslu ilçede bisiklet kullanımı ne kadar etkiler ekmek kapısını. Neden alternatif ulaşım aracı hakkı verilmesin insanlara. Sadece dolmuşa bineceksiniz baş...
 • KARA VEYA EFSANE CUMA

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Kara Cuma ismini son yıllarda adını sıklıkla duymaktayız. Kara Cuma, adından da kolayca anlaşılabildiği gibi doğrudan ülkemiz kültürü ile ilgili özel günlerden biri olmadığını söyleyebiliriz. Öyleyse Kara Cuma (Black Friday) nedir? Kara Cuma, ABD'de başlayan ve Şükran Günü ile sıkı bağları bulunan bir gelenektir. Her yıl Kasım ayının dördüncü Perşembe gününde kutlanan Şükran Gününden sonraki Cuma günü, halk çarşı veya meydanlarda bulunan büyük mağazalara giderek alışveriş yapmaktadır. Bazı şirketler bu rutini kâra çevirmek ve daha çok ürün sat...
 • DEVELİ’DE İLK ÖĞRETİM KURUMLARI ve İLK ÖĞRETİM KADROSU-3

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Geçen hafta değerli eğitim tarihçimiz Prof.Dr.Yahya Akyüz'ün yazdığı Kız İlkokulları Tarihi Gelişimi hakkındaki mükemmel bir yazısından faydalanmış ve kısaltılarak sizlere derli toplu bir bilgi vermeye çalışmıştım. ”Eğitim Tarihçimiz” dedim, çünkü birde aynı isim ve soyadını taşıyan A.Ü.DTCF. Yeni Türk Edebiyatı öğretim üyelerinden Prof.Dr.Kenan Akyüz vardır ve benimde hocalarımdandır.” Modern okulculuğa, azınlıklar ile misyonerler bizde daha erken dönemlerde başlamışlardı. Hatta matbaalarıyla beraber ! Öyle ki, modern yetim haneler, iptid...