logo

Kayseri’ de Bir Yıldız Daha Kaydı İdris Demirel Ağabey

Kayseri’nin ünlü iş adamlarından Kayseri’de iz bırakan İdris Demirel ağabeyim son yolculuğuna uğurlandı. Uzun bir süre rahatsızdı ve tedavi oluyordu. Kayseri aşığı İdris Demirel 82 yaşında ahirete göçtü.28.11.2023 Salı günü saat:14.00 da Kayseri Hulusi Akar Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Asri Mezarlığa defnedildi. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı dilerim. Ruhu şad mekânı cennet olsun. Mayıs ayında kitabını imzalayarak bana göndermişti. Okuduktan sonra aradım teşekkür ettim. Mayıs ayında altı ay önce aşağıdaki yazıyı kaleme almıştım.
Aslımı ve Geçmişimi Unutmadım
Kayseri iş Dünyası’nın tanınan ve sevilen iş insanlarından Kayseri Sanayi Odası eski Başkanı İdris Demirel Ağabey anılarını “Aslımı ve Geçmişimi Unutmadım” adlı kitabını okuyucuyla buluşturdu. Hayatı boyunca yaşadıkları olayları, iş tecrübelerini, anılarını, karşılaştıkları ilginç olayları, Kayseri’nin mahallelerini, sokaklarını dolaşarak o yılları adeta yaşıyorsunuz. Biyografik kitaplar adeta o devrin panaması olduğu için kültürümüze büyük katkı sağlamaktadır.

İdris Demirel: Tomarza İlçemizin Küçükcanlı (Aliağalar) köyünde doğdu. Annesinin adı Meryem, babasının adı Bekir’dir. Beşkardeştiler: İdris, Ermiş, Yusuf, Gülistan ve Ahmet. Babasının vefatından sonra 1957 yılında Kayseri’ye gelerek iş hayatına atıldı. Merhum Osman Kavuncu’nun yanında muhasebeciliğe başladı.1965 yılında Nihal Aksu Hanımla evlendi ve Osman Fevzi, Bekir ve Meltem adında üç çocuğu oldu. Samtaş Sigorta, Demirel Sigorta, Demirel Otomotiv A.Ş. Demirel Ayakkabıcılık A.Ş.yi kurdu. Birçok kamu kuruluşu dernek, vakıf ve sanayi kuruluşlarında, kurucu ortak, yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı. Kayseri Sanayi Odası Meclis Başkanlığı, Yönetim Kurulu İkinci Başkanlığı ve Sanayi Odası Başkanlığı yaptı.
Nihal Aksu: Develi’nin tanınmış ailelerinden merhum Kayseri milletvekili ve Develi Belediye Başkanı Ebubekir Develioğlu’nun yeğeni, Develi Belediyesi’nde başkâtip merhum Ömer Aksu’ nun kızı olan Nihal ablama da sağlıklı uzun bir ömür diliyor ve saygılarımı sunuyorum. Nihal abla, merhum ablam Beyhan Celebcioğlu’nun Develi Ortaokulu’mdan sınıf arkadaşıydı.
Önsöz’den:
Bu eseri neden yazdığını şöyle ifade ediyor:
Bu kitabın yazılmasındaki temel maksadım nereden geldiğimi, şu an nerede olduğumu ve nereye gideceğimi geçmiş ile içinde bulunduğum zamanı ve geleceğimi birbirine bağlamaktadır. Ben bunu hayat kitabımın adı olan “Aslımı ve Geçmişimi Unutmadım” cümlesiyle ifade ediyorum.
Aslımı unutmamak, bugünümüzü anlatmak ve yorumlamak düşüncesiyle geçmişte kalsa da izlerini bu günüme taşıyan olaylardan seçtiklerimi sizlere anlatmak ve yaşadığım tecrübeleri, örnek alınabilecek anılarımı içinden dersler çıkartılması amacıyla sizlerle paylaşmak istedim. Ailemiz yakın çevremiz, dost ve arkadaşlarımızla geçmişte kalan olaylar, bir iş adamı olarak mesleki hayatım, sanayi ve ticarette karşılaştığım başarılar, yenilgiler, sorunlar ve bulduğum çözüm yolları, evet hepsini sizlere anlatacağım.
Bu kitapta aslımı ve geçmişimi unutmamak düşüncesiyle izlerini geçmişten bugüne taşıyan olaylardan seçtiklerimi deneyim ve anılarımı sizlerle paylaşıyorum. Evet, bir ömürde birtakım yanlışların yanında değerli ve kalıcı şeyler de yapabiliyormuş… Bir iş adamı olarak sanayi ve ticarette karşılaştığım başarılar, yenilgiler, sorunlar ve bulduğum özüm yollarını sizlere anlatıyorum.
Bildiklerim, hissettiklerim, şehrimiz ve ülkemiz için yaptıklarımı, abartısız ve gerçeklere sadık kalarak, belgeleriyle sizlere sunuyor, Kayserimize ve ülkeme yaptığım kırk bir yıllık hizmetimi özetliyorum. Başta canım kanım ailem örnek ve bir rehber olmanın yanı sıra, çalışma arkadaşlarımı o günlere götürerek aynı heyecanı yeniden yaşatmak istiyorum. Akranlarıma da deneyim ve birikimlerimi aktaran kitapları, yaşarken yazmalarını öneriyorum. Çünkü satırlara dökülmeyen bilgiler, sizinle birlikte unutulup gidiyor.
Kayserimizin tarihinden getirdiği kültür, medeniyet, bilim ticaret ve sanayi şehri olma niteliğini sürdüreceğinemüteşebbis hayırsever, vatan ve millet sevdalısı hemşehrilerimizin, bu bayrağı başarıyla daha ileriye taşıyacağına inanıyorum. Geleceğimizi gönül rahatlığıyla teslim edebileceğimiz, çağımızın bilgi, görgü, teknoloji alanındaki kazanımlarıyla yetişen gençlerimizin, bizlerden daha iyi hizmet edeceğini de biliyorum. Bizler yaşadığımız döneminin kısıtlı imkânlarıyla elimizden gelen büyük bir özveriyle yaptık. Yüce Rabbim bana ve arkadaşlarımıza sanayi, ticaret, eğitim, kültür vb. şehrimizi ve ülkemizi kalkındıran her konuda hizmet etmeyi nasip etti.
Kayserimizin tarihinden gelen kültür, bilim, ticaret ve sanayi şehri olma niteliğini önümüzdeki yıllarda da koruyacağını ümit ediyorum. Bu güzel şehrimiz ve müteşebbis, hayırsever, vatan ve millet sevdalısı Kayserililer, her şeyin en iyisine layıktır. Geleceğimiz gönül rahatlığıyla teslim edeceğimiz, çağımızın bilgi, görgü, teknoloji ve her alandaki kazanımlarıyla yetişen neslimiz, gençlerimiz çağdaş donanımlarıyla Kayseri’mize ve Türkiye’mize bizlerden daha iyi hizmet edeceklerdir.
Bizler yaşadığımız kısıtlı imkânlarıyla elimizden gelen büyük bir özveriyle yaptık. Allah bana sanayi, eğitim, kültür vb. şehrimizi ve ülkemizi kalkındıran her konuda hizmet etmeyi nasip etti, bunları da sizlere örnek olsun diye kitabımızda anlattık.
Bu eser vesilesiyle saygıdeğer okuyucularıma sonsuz sevgi ve saygılarımı iletiyor, sağlık ve esenlikler diliyorum.
Ey gençler, şimdi sıra sizde!
Bu vesileyle saygıdeğer Kayseri Halkı’na sonsuz saygı ve sevgilerimi sunuyor, sizleri Yüce Yaradan’a emanet ediyorum.
İdris Demirel-2023

Share
348 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BESLENMEDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

  23 Şubat 2024 Köşe Yazarları

  Beslenme konusunda her geçen gün yepyeni bilgiler ortaya çıkmaktadır. Gerek televizyonlarda, gerek sosyal medyada, gerekse çevremizde yeni bilgiler duyuyoruz. Çoğumuz artık ne yiyip ne içeceğimizi şaşırmış haldeyiz. Günlük beslenmemizde veya diyet yaparken kulaktan dolma bilgiler ile yanlış beslenme davranışlarına yönelebiliriz. Bu yanlış beslenme davranışları bazı besinleri diyetten dışlamak, bazı besinleri masum zannedip fazla tüketmek veya bir takım besinleri yan yana tüketmekten kaçınmak gibi davranışlar olabilmektedir. Sağlığımız ile...
 • BU BERAT KANDİLİ BERATIMIZ OLUR MU?

  21 Şubat 2024 Köşe Yazarları

  Rahmet ayı Ramazan-ı şerife her geçen gün biraz daha yaklaşıyoruz. Ramazan ayından önceki son kandil olan Berat Kandil’ini, 24 Şubat 2024 Cumartesi günü idrak edeceğiz inşallah. Şaban ayının yarısına denk gelen bu gece; günah, borç ve cezadan kurtulmak gibi anlamlara gelir. Kısaca “Berat” günahlardan arınmayı ve Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşmayı ifade eder. Aslında, Allah (c.c.)’nün yarattığı her zaman dilimi; senenin hangi ayı, hangi günü ve hangi saati olursa olsun kulluk bilinciyle geçirilen her ânı değerlidir. Fakat bazı vakit...
 • Develili Efsane Bilim Adamı

  20 Şubat 2024 Köşe Yazarları

  Develili Efsane Bilim Adamı Prof. Dr. Kirkor Yalçın Hayatını anlattığı belgeselde Develiyi, eğitimini ve buluşlarına yer verdiği bu güzel yazıyı okurken onu daha iyi tanıyacak. Onunla hemşehrisi olarak gurur duyacaksınız. İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin toplantılarına, iftarlarına katılırdı. Hayatı ve mücadelesi örnek alınacak bir bilim adamıydı. Ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Allah’tan rahmet eylesin. Hocamızın kendi anlatımıyla hayatından kesitler: Evet, Benim doğum yerim Kayseri’nin Develi ...
 • İSLÂMÎ SORUMLULUK İNSANÎ SORUMLUKTUR

  16 Şubat 2024 Köşe Yazarları

  Hz. Peygamber (sav), bir yandan gelen vahyi ve hidayeti yaşayarak bir yandan da ilâhî mesajları en hikmetli kelimelerle telaffuz ediyorlardı. Bir gün insanlık için hayatî bir önem taşıyan “sorumluluk” anlayışını arkadaşlarına şöyle bir örnekle ifade ettiler: “Allah Teâlâ’nın koymuş olduğu sınırlara uygun yaşayanlar ile bu sınırları ihlâl eden kimselerin durumu, bir gemiye binmiş, gemi içerisindeki yerleri kura ile belirlenmiş iki grup insanın durumuna benzer; Bunlardan bir kısmı geminin alt tarafında, bir kısmı da üst tarafında yolculuk etmeye ...