logo

KAYSERİ ANSİKLOPEDİSİ’NDE DEVELİ’Lİ ŞAİR VE YAZARLAR

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin kültür çalışmalarının başında bize göre “Kayseri Büyükşehir Belediyesi KAYSERİ ANSİKLOPEDİSİ” adlı 4.cildi elimizde olan eser gelir. Bütün eksikliğine rağmen.İlki 2009 yılında elimizde olan bu eserin 5.cildi çıkmak üzere.Bu çalışmaların kitaplaşmasını üstlenen Fatih Gökdağ kardeşimizin üstün çalışmaları ile 5.cildin son aşamasına gelinmiştir.
Ansiklopedi çalışmaları risklidir. Zira hayat devam etmektedir. Bugün bir şahsiyeti ele alır ve yayınlarsınız fakat bir gün sonra o şahsiyetin öldüğünü görürsünüz. Böylece o şahsiyetin hayatı hakkında yazdığınız bu yazı eskimiş ve eksik kalmış olur. Çünkü ölüm tarihi yoktur. Fakat bütün bunlara rağmen ansiklopediler ele aldıkları konulara göre toplu bilgi verdikleri için her zaman kıymetlerini korurlar. Derli toplu bilgi verdikleri için de her zaman başucu kitaplarıdır. Fakat bilgiler eskidikçe,ilim alanları genişledikçe,yeni bilgiler ve belgeler ortaya çıktıkça ansiklopediler de eskirler eski ilgi ve alakalarını koruyamazlar.Her cilt çıktıkça Belediye ansiklopedisinin yazar Kadir Dayıoğlu’nun hışmına uğraması da bundandır!
İşte ansiklopediler derli toplu bilgi verdikleri için Kayseri’de ilk ansiklopedi çalışması değerli araştırmacı ve gazetecimiz Abdullah Satoğlu’nun çıkardığı Kayseri Ansiklopedisi,Ankara 2002’dir. Kayseri’yi bütün özellikleri ile ele alan bu ansiklopedi; salnameler ve il yıllıklarını tamamlayan kapsamlı bilgileri bakımından da büyük önem taşımaktadır. Fakat bu eserden hemen yedi yıl sonra akademisyen ve yazarlarımızca ele alınan konuların bir bütünü olan Büyükşehir Belediyesi Ansiklopedisi ise şüphesiz durmadan yeni konuların olması,yeni bilgilerle genişlemesi sonucu 3-4 ciltte tamamlanması düşünülen ansiklopedi, herhalde 6-7 ciltte ancak tamamlanacak gözükmektedir. Tamamlandığında da her Kayseri’li evinde bulunması gereken bir el kitabı olacaktır!
Bu ansiklopedinin alt yapısı hazırlanırken biz Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde öğretim üyesiydik. Bu bakımdan Develi üzerinde ele alınması gereken kişiler ve yerler,sosyal,dini ve siyasi olaylar hakkında bir çok bilgi eksik kalmıştı. Emekli olup Kayseri’ye döndüğümüzde bir Develi’li olarak bu eksiklikleri görmüş, kırk yıldır Develi üzerinde yazı yazan biri olarak her nedense biz ihmal edilmiştik! Dostlar sağ olsun,dedik ve sonradan biz de madde yazarları arasına girmiş ve yazmamız arzu edilen maddeleri elimizden geldiğince yazmaya gayret gösteriyoruz.
5. ve Ek Cilt için şimdilerde Develi Basın hayatına ,siyasi hayatına ve yazı hayatına hizmeti geçen şair ve yazarlardan bazılarını hazırladık ve ansiklopediye gönderdik.
Bu şahsiyetler şunlar, Erdal Akdoğan, Selim Akdoğan, Yrd.Doç.Dr.Kadir Özdamarlar, Osman Kapusuz, Ozan Moruk, Haşim Nezihi Okay, Etem Paksoy, Fuat Sevimay, Şahin Selçuk Polat, vb.
Görüldüğü gibi bunlardan Haşim Nezihi Okay mesela Develi’li değil.Ama bir vefa duygusu olarak Seyrânî hakkında değerli bir çalışma yayınlayarak unutulmaktan kurtarmıştır! Böyle bir vefayı da hak etmiştir.
Toprağı ve insanları ile ödeşmeye çalışan insanlarımız hakkında nice hatalarına rağmen (şayet varsa) duyarsız kalamayız. Kalmamalıyız.İşte bu sebeple bu insanlarımız hakkında da hatıralar yazılmalı ve yarına belge olacak yazılar yazılmalıdır.”Oda kim?”diye küçümsenmemelidir!
Biz elimizden geldiğince bu hassasiyetin peşindeyiz. Elimizden geldiğince de yazıyoruz,yazmaya da sağlığımız el verdiğince de yazmaya çalışacağız..Bu arada Ansiklopedinin de 5.cildini merakla bekliyoruz.

Çağdaş Develi Gazetesi 28/07/2016

Share
1.924 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...