logo

Katliam ve Emperyalizm

Değerli Okurlar!
Avrupa’da yaşanan katliamın kökeninde yatan sebep nedir? Bunu hiç düşündük mü? On iki insanın öldürülmesinin ardından pek çok devlet adamı bir araya gelerek olayı lanetledi. Biz de nefretle kınıyoruz. Peki, bu katliam neden yapıldı? Bunun üzerinde acaba hiç düşündüler mi? Bu yazımda onun üzerinde kısaca durmak istiyorum.
Bu katliama tepki gösteren devletler bir kaç yıl içinde binlerce, yüz binlerce Müslüman’ın öldürülmesine, evlerinden, yurtlarından sürülmesine neden ses çıkarmadılar? Kendi emellerini ve ekonomik güçlerini korumak için emperyalist Batı ve Avrupa yüz elli yıldır petrol yataklarının merkezi olan Ortadoğu’da gaddarlıkla ve vahşice kan dökmeye devam etmektedir. Uygarlık, özgürlük, yurt ve ulus duygusu gibi insanlığın ortaya koyduğu temel ilkelere en acımasız darbeyi indirilirken bunlara neden ses çıkarılamadı.
Demokrasi adıyla sınırları aşarak ülkeleri işgal edilirken acaba nerelerdeydiler bu devletler? İnsanların kanını acımasızca döken bu emperyalistler; milyonlarca insanın yazgısını ellerine geçirerek onları sefalete sürüklerken hiç mi vicdanları sızlamıyordu? İslam dünyasının doğal zengin kaynaklarını, servetlerini ve gelirlerini sömürerek, onları ayakta kalma mücadelesi vermeye bile tahammül etmeyen Batı ve Avrupa değil miydi? Müslümanların payına düşenin yoksulluk olduğunu söyleyenler de bunlar değil miydi?
Bu materyalist zihniyet hala Ortadoğu’yu kana ve ateşe bulamıyor mu? Hazin manzaralara, birçok musibetlere insanlar hala maruz bırakılmıyorlar mı? Bu ideoloji insanları, değişmelerin, bozulmaların ve ölümlerin, türlü didinmelerin, uğraşmaların ve fani tutkuların tutsağı haline getirmiyor mu? Yıllardır bu bölge bölücü, sapkın ve marjinallerle dolup taşmaktadır.
İşte Batının ve Avrupa’nın demokrasi ve insan hakları anlayışının sonuçları bunlardır. Batının kendi şeytani yorumlarının kaynağı yine kendileridir.
Yirmi birinci yüzyılda, insanoğlu egemen sınıfların, emperyalist devletlerin sloganları altında ezilmek ve Onların zulümleri altında mahkum olmak Emperyalistler mutlak kötülük inançlarıyla hem kendilerini hem de başkalarını zehirliyorlar.

Share
1.418 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?

#

Katliam ve Emperyalizm” için 1 yorum

 1. Avatar FAHRETTİN : diyor ki:

  Değerli Hocam, kaleminizin gücü artsın. Saygılar sunarım.F.BAKIR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEZİYETLİ BİR AĞABEYİMİZ : MAZHAR GÜNGÖR

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi’de ortaokul ve lise bugünkü binalarında, aynı anda eğitim yapıyorlardı. İstiklal mezun olduğum 1959-1960 öğretim yılında , Develi Ortaokulu’na kaydoldum. Orta 1’de ve Lise !’de sınıfta kaldım. Sekiz yıl bu sayılı okulumuzda neler gördüm, neler! Develi Lisesi 15.09. 1957 yılında eğitim ve öğretime başlamıştı. Lisemiz 2.sınıfta bir yönetmelik değişimi ile ”Edebiyat ve Fen bölümleri”ne ayrılmıştı. Yalnız Fen bölümünün açılması için on beş öğrenci gerekiyordu. On dört öğrenci gerekiyordu. Fakat bir öğrenci eksikliği ile fen bölümü açıla...
 • Aşağı Everek’teki Osman Usta’nın “Numune Kıraathanesi”

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Değerli hemşehrim Metin Usta ile bir konuşmamızda babası merhum Osman Usta'yı rahmetle andık. ”Babam 40 yıl İstanbul'da kaldıktan sonra Develi'ye dönmüş, Develi sevdası ağır basmış, bir Develi sevdalısıydı” diye anlattı. Develimizde İz Bırakan merhumu anmak maksadıyla ulaşabildiğim bilgiler ve fotoğraflar nihayetinde bu yazı kaleme aldım. Osman Usta'nın babası Kervancı Süleyman'dır (Hanife'nin Süleyman) olarak da tanınırmış. O yıllarda çevre vilayetlere Develi'de yetişen ürünleri atla götürür, oradakileri de Develi'ye getirir satarmış. Kervan ...
 • DÜNYA KALP GÜNÜ

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Kalp- damar hastalığı gerek dünyada gerekse ülkemiz için tehdit olmaya devam etmektedir. Yaşamı tehdit eden sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan kalp hastalıkları, anne karnından başlayarak her yaş grubunda görülmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp hastalığı ömrümüzü kısaltan en önemli nedenlerden birisidir. 2000 yılından bu yana her yıl 29 Eylül günü, “Dünya Kalp Günü” olarak kutlanmaktadır. Burada amaç, ülkemiz ve tüm dünyada en başta gelen ölüm sebebi olan kalp damar hastalıklarına dikkati çekmek, halkın bu şekilde b...
 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...