logo

Katliam ve Emperyalizm

Değerli Okurlar!
Avrupa’da yaşanan katliamın kökeninde yatan sebep nedir? Bunu hiç düşündük mü? On iki insanın öldürülmesinin ardından pek çok devlet adamı bir araya gelerek olayı lanetledi. Biz de nefretle kınıyoruz. Peki, bu katliam neden yapıldı? Bunun üzerinde acaba hiç düşündüler mi? Bu yazımda onun üzerinde kısaca durmak istiyorum.
Bu katliama tepki gösteren devletler bir kaç yıl içinde binlerce, yüz binlerce Müslüman’ın öldürülmesine, evlerinden, yurtlarından sürülmesine neden ses çıkarmadılar? Kendi emellerini ve ekonomik güçlerini korumak için emperyalist Batı ve Avrupa yüz elli yıldır petrol yataklarının merkezi olan Ortadoğu’da gaddarlıkla ve vahşice kan dökmeye devam etmektedir. Uygarlık, özgürlük, yurt ve ulus duygusu gibi insanlığın ortaya koyduğu temel ilkelere en acımasız darbeyi indirilirken bunlara neden ses çıkarılamadı.
Demokrasi adıyla sınırları aşarak ülkeleri işgal edilirken acaba nerelerdeydiler bu devletler? İnsanların kanını acımasızca döken bu emperyalistler; milyonlarca insanın yazgısını ellerine geçirerek onları sefalete sürüklerken hiç mi vicdanları sızlamıyordu? İslam dünyasının doğal zengin kaynaklarını, servetlerini ve gelirlerini sömürerek, onları ayakta kalma mücadelesi vermeye bile tahammül etmeyen Batı ve Avrupa değil miydi? Müslümanların payına düşenin yoksulluk olduğunu söyleyenler de bunlar değil miydi?
Bu materyalist zihniyet hala Ortadoğu’yu kana ve ateşe bulamıyor mu? Hazin manzaralara, birçok musibetlere insanlar hala maruz bırakılmıyorlar mı? Bu ideoloji insanları, değişmelerin, bozulmaların ve ölümlerin, türlü didinmelerin, uğraşmaların ve fani tutkuların tutsağı haline getirmiyor mu? Yıllardır bu bölge bölücü, sapkın ve marjinallerle dolup taşmaktadır.
İşte Batının ve Avrupa’nın demokrasi ve insan hakları anlayışının sonuçları bunlardır. Batının kendi şeytani yorumlarının kaynağı yine kendileridir.
Yirmi birinci yüzyılda, insanoğlu egemen sınıfların, emperyalist devletlerin sloganları altında ezilmek ve Onların zulümleri altında mahkum olmak Emperyalistler mutlak kötülük inançlarıyla hem kendilerini hem de başkalarını zehirliyorlar.

Share
1.552 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?

#

Katliam ve Emperyalizm” için 1 yorum

 1. Avatar FAHRETTİN : diyor ki:

  Değerli Hocam, kaleminizin gücü artsın. Saygılar sunarım.F.BAKIR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...