logo

Katliam ve Emperyalizm

Değerli Okurlar!
Avrupa’da yaşanan katliamın kökeninde yatan sebep nedir? Bunu hiç düşündük mü? On iki insanın öldürülmesinin ardından pek çok devlet adamı bir araya gelerek olayı lanetledi. Biz de nefretle kınıyoruz. Peki, bu katliam neden yapıldı? Bunun üzerinde acaba hiç düşündüler mi? Bu yazımda onun üzerinde kısaca durmak istiyorum.
Bu katliama tepki gösteren devletler bir kaç yıl içinde binlerce, yüz binlerce Müslüman’ın öldürülmesine, evlerinden, yurtlarından sürülmesine neden ses çıkarmadılar? Kendi emellerini ve ekonomik güçlerini korumak için emperyalist Batı ve Avrupa yüz elli yıldır petrol yataklarının merkezi olan Ortadoğu’da gaddarlıkla ve vahşice kan dökmeye devam etmektedir. Uygarlık, özgürlük, yurt ve ulus duygusu gibi insanlığın ortaya koyduğu temel ilkelere en acımasız darbeyi indirilirken bunlara neden ses çıkarılamadı.
Demokrasi adıyla sınırları aşarak ülkeleri işgal edilirken acaba nerelerdeydiler bu devletler? İnsanların kanını acımasızca döken bu emperyalistler; milyonlarca insanın yazgısını ellerine geçirerek onları sefalete sürüklerken hiç mi vicdanları sızlamıyordu? İslam dünyasının doğal zengin kaynaklarını, servetlerini ve gelirlerini sömürerek, onları ayakta kalma mücadelesi vermeye bile tahammül etmeyen Batı ve Avrupa değil miydi? Müslümanların payına düşenin yoksulluk olduğunu söyleyenler de bunlar değil miydi?
Bu materyalist zihniyet hala Ortadoğu’yu kana ve ateşe bulamıyor mu? Hazin manzaralara, birçok musibetlere insanlar hala maruz bırakılmıyorlar mı? Bu ideoloji insanları, değişmelerin, bozulmaların ve ölümlerin, türlü didinmelerin, uğraşmaların ve fani tutkuların tutsağı haline getirmiyor mu? Yıllardır bu bölge bölücü, sapkın ve marjinallerle dolup taşmaktadır.
İşte Batının ve Avrupa’nın demokrasi ve insan hakları anlayışının sonuçları bunlardır. Batının kendi şeytani yorumlarının kaynağı yine kendileridir.
Yirmi birinci yüzyılda, insanoğlu egemen sınıfların, emperyalist devletlerin sloganları altında ezilmek ve Onların zulümleri altında mahkum olmak Emperyalistler mutlak kötülük inançlarıyla hem kendilerini hem de başkalarını zehirliyorlar.

Share
1.484 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

#

Katliam ve Emperyalizm” için 1 yorum

 1. Avatar FAHRETTİN : diyor ki:

  Değerli Hocam, kaleminizin gücü artsın. Saygılar sunarım.F.BAKIR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca: 1928 yılında Develi'de dünyaya geldi. Ailesi askere geç gitsin diye iki yaş küçük yazdırmış. Babası Selamlardan Ömer Özkul'dur. Muharrem Amca'nın babası ikinci evliliğini yapıyor ve annesi evden ayrılıyor. Daha sonra Muharrem Amca büyük babası Yusuf'un yanında kız kardeşi ile birlikte yaşantılarına devam ediyorlar. Muharrem Amca'nın eğitim hayatı başlıyor. Bolu Orman Mühendisliği'ni kazanıyor ama babası beraber çalışacağız diyor ve göndermiyor. Askerlik çağı gelince Bitlis'te üç yıl askerlik görevini if...
 • DÜNYA KUCAKLAŞMA (SARILMA) GÜNÜ

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Hayatın koşturmacası içerinde bazen kendimizi bazen de sevdiklerimizi ihmal ettiğimiz zamanlar olmaktadır. Özellikle son aylarda korona virüs nedeniyle yakınlarımızla, dostlarımızla mecburen görüşememekteyiz. Ayrıca soğuk, karlı ve kasvetli kış günlerinde insanların motivasyonları doğal olarak düşmektedir. İnsanların sıcak ve sevgi dolu bir kucaklaşması insana kendini iyi hissettirir. Bu günlerde manevi ruhu biraz yükseltmek için 21 Ocak tarihinde, “Dünya Sarılma veya Kucaklaşma Günü” kutlanmaktadır. Dünya Sarılma Günü, bir neden aramadan, her...
 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...