logo

KARDEŞLİK HAFTASI

Her hafta değişik konular hakkında siz değerli okuyuculara bilgiler aktarmaya çalışıyorum. Her haftanın bir adı var. Bu adı kim vermiş, neden böyle söylenmiş diye sorarsanız, inanınız ben de bilmiyorum. Ancak yaptığım araştırmalarla o haftaya neden bu adın verildiğini öğrenip sizlerle paylaşıyorum. Bu haftanın da Kardeşlik Haftası olması nedeniyle yaptığım araştırmamı aktaracağım.
Kardeş sözcüğü aynı karından doğmuş insanlar anlamına gelen “Karındaş” sözcüğünden türemiştir. Aynı anneden doğan kişilere kardeş denildiğini hepimiz biliyoruz. Ancak bu kardeşlik biyolojik kardeşliktir. Asıl önemli olan biyolojik kardeşlik değil manevi kardeşliktir. Din, dil, ırk ayrımı yapmadan herkesin kardeş gibi görünmesi ve kabul edilmesidir.
Kardeş olmak, kan bağı olsun veya olmasın aynı amaca hizmet etmek, birbirine karşı samimi duygular beslemektir. Kardeşlik güzel ahlaki duygularla ailenin, ülkenin veya gönül verilen faaliyetlerin iyiliği için çalışmak, ilerlemek için gayret göstermektir. Kardeşlik duygusu insanın yüreğinden gelmeli, samimi olmalıdır. Bu itibarla kardeşlik, sevgi, dostluk ve güzellikleri kapsamalıdır.
28 Nisan ve 4 Mayıs tarihleri arası, “Kardeşlik Haftası” olarak ilan edilmiştir. Kardeşlik haftasının amacı, tüm insanlar arasında manevi bir kardeşlik bağı kurmak, insanlara hoşgörüyü ve insanlık sevgisini aşılamak ve geliştirmektir. İçinde bulunduğumuz hafta bu duyguların güçlenmesi, gayret birliğinin pekiştirilmesi, kırgınlıkların giderilmesi adına önemlidir. Maalesef savaşların, terörün, kavgaların, öfkenin devam ettiği bir dünyada yaşıyoruz. Kardeşliğin insana katkısı sadece yaşamı kolaylaştırması değil, birlik ve beraberliği korumasıdır. Atatürk de, “Yurtta sulh, cihanda sulh” diyerek insanlar arasındaki kardeşliğin barış temeline dayandırılmasını tavsiye etmiştir.
Kişiler çeşitli nedenlerle birbirleriyle iletişim halinde bulunmaktadır. Bu iletişim, karşılıklı saygı ve sevgi çerçevesinde yürütülmelidir. Bunun sonucu hem sağlıklı bireyler hem de sağlıklı toplumlar ortaya çıkartılmalıdır. Bu nedenle de kişilerin bazı sorumlulukları vardır. Bunların başında da kardeşlik duygusunu hissetmeleri gerekmektedir.
Pekiyi kişiler arasında kardeşlik duygusu nasıl gelişir? Bu soruya verilecek en güzel cevap insanların birbirlerine tahammül göstermeleri, hoşgörülü olmayı öğrenmeleri gelmektedir. Eğer karşımızdaki kişi “Bizden farklı düşünüyor” diye ona göre olumsuz tavır alırsak bu kardeşlik duygusunu hiçbir zaman oluşturmayız. Bu nedenle karşımızdaki kişinin değişik özelliklere sahip olduğunu bilerek ona göre hareket etmeliyiz.
İnsan olmanın en büyük özelliği ve insanın en önemli görevi, karşısındaki insana iyi davranmak, hatalarından dolayı affedici olmak, hoşgörülü davranmak ve bütün insanlığın huzuru ve mutluluğu için çalışmaktır. En güzel kardeşliklerden birisi de birbiri hakkında fesat düşünmeden yaşayan insanlar arasındaki kardeşliktir. Bu konuda İslamiyet, Müslümanlar arasında manevi bir kardeşlik tesis etmiştir. Bu kardeşlik tüm Müslümanları birbirlerine gönül bağıyla bağlamış olup, dünyanın her yerinde, rengi, ırkı, cinsi ne olursa olsun birlik ve beraberlik içinde bir İslam Kardeşliği oluşturmuştur.
Hayatımızda asla vazgeçemeyeceğiz şey sevgi, dostluk ve kardeşliktir. Yaşamımız boyunca değişik yapıda birçok insanla temas kurmaktayız. Hepimiz bu toplum içinde yaşıyoruz. Önemli olan birbirimize saygı ve sevgi çerçevesinde yaklaşarak kardeşlik tohumlarını filizlendirmektir. Özünde sevgi bulunan insanlar, düşmanlık ve kinden uzak kalarak, çevrelerine sevgi ve sevecenlik dağıtmayı başarırlar. Bunun sonucu olumlu düşünen ve iyi girişimde bulunan bu kişiler hayatlarını güzelliklerle dolu geçirirler.
Dolayısıyla kardeşlik sadece kan bağı değildir. Dünyadaki insanların kardeşliği evrensel huzuru yakalamak için gerekli ve önemlidir. Çünkü kardeşlik barışı getiren en temel, en samimi duygudur. Unutmayalım, arkadaşlık dostluğu, dostluk kardeşliği, kardeşlikte barışı getirir. Ülkemizin birliği ve beraberliği, dünya üzerindeki tüm ülkelerin huzuru ve bütünlüğü için bu kardeşlik duygusunu geliştirmeli ve gelecek nesil olan çocuklarımıza aşılamalıyız. Bu yüzden kardeşlik duygusunun ne kadar önemli olduğunu tüm insanlara göstermeliyiz.

Share
3.047 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA FİL GÜNÜ

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Fil, hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya Fili ve Afrika Fili olmak üzere iki türü ile tanınmaktadır. Ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili ile Afrika orman filinin de iki ayrı tür olduğu öne sürülmektedir. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür. Filler ot obur hayvanlardır. Yani tamamen bitkilerle ...
 • Yaşar Civelek Zade Ağabeyden Dedem “Kara Müftü” ye Dair Anılar

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Rahmetli dedeniz Kara Müftü, hayatta olduğu 1950’li yıllarda Develi’nin ve bizlerin de manevi dedemiz olarak özellikle saygıda kusur etmemeye azami itina ettiğimiz, müstesna, yeri halen doldurulmamış milli duyguları önde gelen bir İslam ulemasıdır. Dedenizi size anlatmak haddim değildir. Rahmetli dedeniz müftülük görevinden sonra, rahat bir emekli yaşamı yapamamış, halkı dini bakımdan aydınlatmaya şevkle devam etmiştir. Bilhassa cuma günlerindeki vaazları cami cemaatleri tarafından huşu içinde adeta nefes almadan takip edilmiştir....
 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...