logo

KARDEŞLİK HAFTASI

Her hafta değişik konular hakkında siz değerli okuyuculara bilgiler aktarmaya çalışıyorum. Her haftanın bir adı var. Bu adı kim vermiş, neden böyle söylenmiş diye sorarsanız, inanınız ben de bilmiyorum. Ancak yaptığım araştırmalarla o haftaya neden bu adın verildiğini öğrenip sizlerle paylaşıyorum. Bu haftanın da Kardeşlik Haftası olması nedeniyle yaptığım araştırmamı aktaracağım.
Kardeş sözcüğü aynı karından doğmuş insanlar anlamına gelen “Karındaş” sözcüğünden türemiştir. Aynı anneden doğan kişilere kardeş denildiğini hepimiz biliyoruz. Ancak bu kardeşlik biyolojik kardeşliktir. Asıl önemli olan biyolojik kardeşlik değil manevi kardeşliktir. Din, dil, ırk ayrımı yapmadan herkesin kardeş gibi görünmesi ve kabul edilmesidir.
Kardeş olmak, kan bağı olsun veya olmasın aynı amaca hizmet etmek, birbirine karşı samimi duygular beslemektir. Kardeşlik güzel ahlaki duygularla ailenin, ülkenin veya gönül verilen faaliyetlerin iyiliği için çalışmak, ilerlemek için gayret göstermektir. Kardeşlik duygusu insanın yüreğinden gelmeli, samimi olmalıdır. Bu itibarla kardeşlik, sevgi, dostluk ve güzellikleri kapsamalıdır.
28 Nisan ve 4 Mayıs tarihleri arası, “Kardeşlik Haftası” olarak ilan edilmiştir. Kardeşlik haftasının amacı, tüm insanlar arasında manevi bir kardeşlik bağı kurmak, insanlara hoşgörüyü ve insanlık sevgisini aşılamak ve geliştirmektir. İçinde bulunduğumuz hafta bu duyguların güçlenmesi, gayret birliğinin pekiştirilmesi, kırgınlıkların giderilmesi adına önemlidir. Maalesef savaşların, terörün, kavgaların, öfkenin devam ettiği bir dünyada yaşıyoruz. Kardeşliğin insana katkısı sadece yaşamı kolaylaştırması değil, birlik ve beraberliği korumasıdır. Atatürk de, “Yurtta sulh, cihanda sulh” diyerek insanlar arasındaki kardeşliğin barış temeline dayandırılmasını tavsiye etmiştir.
Kişiler çeşitli nedenlerle birbirleriyle iletişim halinde bulunmaktadır. Bu iletişim, karşılıklı saygı ve sevgi çerçevesinde yürütülmelidir. Bunun sonucu hem sağlıklı bireyler hem de sağlıklı toplumlar ortaya çıkartılmalıdır. Bu nedenle de kişilerin bazı sorumlulukları vardır. Bunların başında da kardeşlik duygusunu hissetmeleri gerekmektedir.
Pekiyi kişiler arasında kardeşlik duygusu nasıl gelişir? Bu soruya verilecek en güzel cevap insanların birbirlerine tahammül göstermeleri, hoşgörülü olmayı öğrenmeleri gelmektedir. Eğer karşımızdaki kişi “Bizden farklı düşünüyor” diye ona göre olumsuz tavır alırsak bu kardeşlik duygusunu hiçbir zaman oluşturmayız. Bu nedenle karşımızdaki kişinin değişik özelliklere sahip olduğunu bilerek ona göre hareket etmeliyiz.
İnsan olmanın en büyük özelliği ve insanın en önemli görevi, karşısındaki insana iyi davranmak, hatalarından dolayı affedici olmak, hoşgörülü davranmak ve bütün insanlığın huzuru ve mutluluğu için çalışmaktır. En güzel kardeşliklerden birisi de birbiri hakkında fesat düşünmeden yaşayan insanlar arasındaki kardeşliktir. Bu konuda İslamiyet, Müslümanlar arasında manevi bir kardeşlik tesis etmiştir. Bu kardeşlik tüm Müslümanları birbirlerine gönül bağıyla bağlamış olup, dünyanın her yerinde, rengi, ırkı, cinsi ne olursa olsun birlik ve beraberlik içinde bir İslam Kardeşliği oluşturmuştur.
Hayatımızda asla vazgeçemeyeceğiz şey sevgi, dostluk ve kardeşliktir. Yaşamımız boyunca değişik yapıda birçok insanla temas kurmaktayız. Hepimiz bu toplum içinde yaşıyoruz. Önemli olan birbirimize saygı ve sevgi çerçevesinde yaklaşarak kardeşlik tohumlarını filizlendirmektir. Özünde sevgi bulunan insanlar, düşmanlık ve kinden uzak kalarak, çevrelerine sevgi ve sevecenlik dağıtmayı başarırlar. Bunun sonucu olumlu düşünen ve iyi girişimde bulunan bu kişiler hayatlarını güzelliklerle dolu geçirirler.
Dolayısıyla kardeşlik sadece kan bağı değildir. Dünyadaki insanların kardeşliği evrensel huzuru yakalamak için gerekli ve önemlidir. Çünkü kardeşlik barışı getiren en temel, en samimi duygudur. Unutmayalım, arkadaşlık dostluğu, dostluk kardeşliği, kardeşlikte barışı getirir. Ülkemizin birliği ve beraberliği, dünya üzerindeki tüm ülkelerin huzuru ve bütünlüğü için bu kardeşlik duygusunu geliştirmeli ve gelecek nesil olan çocuklarımıza aşılamalıyız. Bu yüzden kardeşlik duygusunun ne kadar önemli olduğunu tüm insanlara göstermeliyiz.

Share
2.871 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Üstad Necip Fazıl Kısakürek ile Eskimez Hatıralar

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Necip Fazıl'ın ömrünü vakfettiği davanın, onun geride bıraktığı mirasın, onun cesur duruşunun bilhassa günümüzde çok daha iyi anlaşılması gerektiğine inandık ve Üstadımızın ocağı olan Milli Türk Talebe Birliği (MTBB) olarak 2020 yılını “Necip Fazıl yılı” ilan ettik. Türkiye'nin 81 ilinde edebiyat, kültür ve sanatın her alanında etkinlikler tertip ederek Üstad'ı eserleriyle genç nesillere anlatarak ideal gençlik tasavvuruna ulaşmak için çabaladık. Şimdi de Üstad'ı günlük hayatın akışıyla tanıtmak, anılarla zihinlerde canlandırmak ve onun çağın ...
 • İSTİFA EDEN İHBAR TAZMİNATI ALABİLİR Mİ?

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İhbar tazminatı, iş sözleşmesini fesheden tarafın karşı tarafa ödemek zorunda olduğu tazminattır. Söz konusu tazminat İş Kanunu’nun 17/4 maddesinde düzenlenmiştir. Şöyle ki;‘bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.’ İş sözleşmesini fesheden tarafın ihbar tazminatı ödeme zorunluluğu hem işçi hem de işveren için geçerlidir. Bildirim süreleri her iki taraf için de uyulması gerekli bir usuldür. Uyulması gereken bildirim süresi işçinin işyerindeki çalışma süresine göre değişir. İşçinin çal...
 • ULUSLARARASI UÇURTMA GÜNÜ

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Hayal kurmanın yaşı yok, uçurtma uçurmanın da. Uçurtma, üzeri renkli kâğıtlarla, bezle, naylon vb. kaplanmış hafif çıtalardan yapılmış çokgen biçimli bir gövde ve süslü bir kuyruktan oluşan, sicimle bağlanarak, rüzgâr yardımıyla uçurulan bir tür oyuncaktır. Uçurtma, hafif malzemeden yapılmış yüzeylerin, rüzgâra direnç oluşturan yükselme yönünde oluşturduğu kuvvet ile bağlı bulunduğu ipin oluşturduğu kuvvet arasındaki etkileşim sonucunda gökyüzünde asılı kalabilen nesnelere verilen isimdir. Eşkenar üçgen, dörtgen, altıgen gibi geometrik şekille...
 • Arkadaşımın Kızı (Dr.Ömür Kahraman)

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Çağdaş Develi Gazetesi’nde Ömür Hanım hakkında çok güzel bir yazı yayınlamışsınız. Çok beğendim, duygulandım. Develi’mizden çıkan böylesi örnek alınacak insanları herkesin bilmesi, tanıması ve bilhassa gençlerin örnek alması lazım. Yazınız bu bakımdan oldukça değerli, güzel bir konuya parmak basmışsınız. Benimde çorbada bir tuzum bulunması babından bir şeyler yazdım. Yayınlarsanız memnun kalırım. 17.12.2021 tarihinde gazetemizde yayınlanan “Ben Başardım Siz de Başarabilirsiniz Ömür Kahraman Torba ile Yaşamak” başlıklı yazımla ilgili...