logo

Kardeşim Merhum Alaaddin Lütfi Kuday Anısına

Soğuk mu soğuk bir kış günü 22 Ocak 1947 tarihinde Develi Cami Cedit Mahallesi’nde Hacı Köseler’den Hakkı Ağa’nın oğlu öğretmen Mehmet Kuday ile Hukuk Hâkimi Ömer Lütfi Perker’in kızı Neriman Kuday’ın 3. çocuğu dünyaya gözlerini açmıştı. Kızları Hülya ve Meral’den sonra doğan bu erkek çocuk babamı çok mutlu etmişti.
Genç yaşta kaybettiği ağabeyi Alaaddin’in adını koymuştu ona. Diğer taraftan, annemin gönlünü kırmamak adına Alaaddin Lütfi olmuştu, bu sevimli, cin gibi bebeğin adı. Babaannem Alaaddin’in üstüne titrerdi. İsimleri onu ailede özel, bambaşka bir yere koymuştu.
O Bizim Her Şeyimizdi
Alaaddin’in ilkokul öğretmeni babamdı. Onu özel bir şekilde yetiştirmek istiyordu. Oğlunun doktor veya mühendis olmasını hayal ediyordu.
Dedemden kalma, Soysallı Köyü’nde bulunan bahçemize kavak ağacı dikmişti. Merhum öğretmen Ahmet Yıldırım ile birlikte Alaaddin’in okul masraflarını karşılamaktı düşüncesi.
Ne var ki bu düşüncesi Alaaddin ortaokulu bitirdiği sene hayatın garip bir cilvesiyle değişti. Ankara’da hava kuvvetlerinde Astsubay olan eniştesi Hasan Yücel, babama İzmir’de bir hava lisesi açıldığını, bu liseden mezun olanların her fakülteye devam edebileceklerini hevesle anlatmıştı.
Sevgili babam çok fazla araştırmadan Alaaddin’i lise sınavlarına sokmak için İzmir’e götürmüş, çok zeki olan kardeşim sınavı başarı ile kazanmıştı. Böylece askerlik yıllarına ilk adımını atmış oldu.
O döneme kadar Develi’nin dışına dahi çıkmamış, büyükşehir görmemiş olan Alaaddin yatılı okulun ilk yıllarında çok zorlanmıştı. Develi’ye yazdığı hasret dolu mektuplarda erken yaşta yuvasından, ailesinden ayrılmış olmanın yalnızlığını, sıkıntılarını dile getirirdi. Ama azimli ve çalışkandı, erkenden dünyayla tanışmış, zamanla güçlüklerle başa çıkmayı, ayakta kalmayı öğrenmişti.
Can kardeşimiz Alaaddin Lütfi Kuday 1964 yılında Askeri Hava Lisesini bitirerek Hava Harp Okulu’na başladı. 1966 yılında Asteğmen Rütbesi ile mezun oldu. 1967 yılında Teğmen oldu. Hava Savunma okulunu bitirdikten sonra İstanbul 15. Füze Üs Komutanlığı’na tayin edildi. Orada füze rampasında meydana gelen bir arızayı canı pahasına giderirken zehirlenerek aylarca hastanede yatmıştı. 1970 yılında Üsteğmen, 1976 yılında Yüzbaşı, 1982’de Binbaşı ve 1988’de Yarbay oldu.
Diyarbakır ve Antalya’da üstlendiği görevlerin ardından Ankara Hava Kuvvetleri Karargâhından Yarbay rütbesi ile emekli oldu.
Ardından kamu kurumlarında ve özel şirketlerde görev aldı. Dönemin TBMM Başkanı Hüsamettin CİNDORUK’un danışmanlığını üstlendi. TAİ ve Türk Hava Yolları’nda Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu. Çeşitli özel şirketlerin genel koordinatörlüğünü yürüttü.
Yaşamayı çok severdi, son derece romantik bir insandı. Bir yandan alnında zor, mücadele dolu bir hayatın derin izlerini, diğer yanda o cin gibi, şakacı çocuğun muzip gülüşünü taşırdı yüzünde.
Şarkıların, şiirlerin önemli bir yeri vardı hayatında. Hele hele “Çırpınırdı Karadeniz bakıp Türk’ün bayrağına” türküsünü her yerde mutlaka söyletir, söylerdi. Milliyetçi bir fikir yapısına sahipti. Vatanına, milletine, bayrağına çok düşkündü. ABD’de Füze Eğitim Merkezi Okulu’nun mezuniyet töreninde Türk bayrağının ütülü olmaması nedeniyle töreni protesto etmiş, merasime ancak bayrak ütülenip tekrar göndere çekilince katılmıştı.
Okumayı çok severdi. Görev yeri olan Diyarbakır ve Alemdağ’da büyük kütüphaneler kurmuştu. Önce eşi Aynur’u, daha sonra kızı Banu’yu kaybetti. Banu’nun acısı kalbinde çok derin, onulmaz yaralar açtı.
2016 yılında Canan Kuday ile evlenerek mutluluğu tekrar yakalamıştı. Ama yorgun kalbi hep tekliyordu. Kalbindeki stentlerin sayısı her geçen sene biraz daha artıyordu. Kızının başında ümitle iyileşmesini beklerken bıraktığı sigaraya tekrar başlayan kardeşim gün be gün içtiği sigaranın sayısını arttırıyor, ambulansla hastaneye giderken bile sigara içmeye çalışıyordu. Sanki bile bile ölüme gitmek istiyordu.
15 Eylül 2021 günü can kardeşimiz, kiminin baba diye sarıldığı, kiminin komutanım dediği, gönül dostu, kendini memleketine toprağına adamış koca adam yağmurlu, sisli, puslu bir Ankara sabahında gözlerini hayata yumdu.
Bizi can yangını ile bırakıp sonsuzluğa uçtu gitti. Bir avuç kırık cam koydu yüreğimize.
Sonunda güzel günler, mutluluklar acılar son buldu bir hastane yatağında, bir bir kapandı güzel gözleri aydınlığa ve sonsuz yolculuğuna başladı. Bizi yalnız, çaresiz, kırık kanatlarımızla bırakarak. İnsanlara dokunan gönül dostu bir adam, çok sevgi dolu bir kardeşti.
O bizim her şeyimizdi, dayanağımızdı. Neşe kaynağımızdı. Onsuz eksik, kırık dökük kaldık. Yaşarken “üzülme herkes ölür, kimi toprağa, kimi yüreklere gömülür. Tanrı beni yüreklere gömülenlerden eylesin”, derdi.
Yiğit kardeşim toprağa değil, gönüllere, yüreklere gömüldün. Nurlar içinde uyu. Çok sevenin vardı. Son yolculuğuna seni gönül dostların sevgi ve saygı ile uğurladılar. “Giden gitmiyor aslında. Sevenleri yaşadıkça baki dünyada”.
İşte benim kardeşim Alaaddin Lütfi Kuday’ın çok kısa hayat hikâyesi… Aslında her satırının içinde binlerce hikâye var. Kimi acı, kimi tatlı bu hikâyeler kitaplara sığmaz. Ruhun şad mekânın cennet olsun kardeşim, seni çok özleyeceğim.

Ablası Meral TEKER (KUDAY)

Çağdaş Develi Gazetesi, 24 Aralık 2021, Sayfa 7

Share
190 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İŞYERİNİN DEVRİ HALİNDE İŞ SÖZLEŞMELERİNİN DURUMU

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İşçi işveren ilişkisinin önemli ölçüde korunması, geçerli ya da haklı bir neden olmaksızın sona erdirilememesi ve işçinin gelirinde sürekliliğin sağlanması modern iş hukukunun en temel gayelerinden birini oluşturur. İş hukukunun bu temel gayesini tehlikeye sokan en önemli nedenlerden biri işyerinin devir yoluyla bir işverenden başka bir işverene geçmesidir. İşyeri devri başta satım sözleşmesi olmak üzere, işyerinin kiralanması, intifa hakkının kurulması vb. yollarla devretme, işverenin ölümü, işyerinin özelleştirilmesi ya da devletleştirilmesi,...
 • REKABET NEDEN ÖNEMLİDİR?

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Rekabet, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan rekabet kelimesi uzun yıllardan beri dilimizdedir. Rekabet, üstünlük sağlama amacı ile rakiplere karşı yürütülen yarışma etkinliklerinin bütünüdür. Bu terim işletmecilik, iktisat, çevrebilim, spor ve sanat dallarını da içeren alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Rekabet iki ya da daha çok güç, kuruluş, işletme, sistem, birey ya da grup arasında yer alabilmektedir. Diğer bir ifadeyle rekabet, hırs, başarma...
 • Gurbette Yıllar 2

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Gurbette Yıllar 2 (Birfâni Tornacı Ömer) İlçemiz Bakırdağı Mahallesi sakinlerinden ve “Birfâni Tornacı Ömer” mahlasıyla bilinen Ömer Develioğlu’nun ikinci şiir kitabı olan “Gurbette Yıllar 2” şiir kitabı Develi Belediyesi Kültür Yayınları arasında çıktı. Başkanımız Mehmet Cabbar’a, Kültür Müdürü Ali Orhan’a ve emeği geçenlere teşekkür ederim. Kitabın Önsözünden: Köklü bir edebiyat gelenek ve birikimimiz içerisinde şiirin ayrı bir yeri vardır. Millet olarak da şiire ayrı bir önem vermişizdir. Derviş Osman, Âşık Seyrani, Ali Celalettin, A...
 • Süphan Dağı Efsanesi

  19 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Doğu’nun uzun kış gecelerinde nenemi dinlemeye bayılırdım.  Siyabend ile Hace’nin hikâyesi, Süphan Dağı’nda geçiyordu. Zozan (yayla) nenem anlatırken bende gözümün önünde Süphan Dağı olayını yeniden yaşıyordum. Nasıl unuturum Siyabend’in parmak ısırtan kahramanlığını? Ve göz yaşartan hikâyesini. Süphan Dağı eteklerinde yaşayan bir yiğittir. Yoksul bir köylüdür. Zayıf ve cılız delikanlıdır. Bu nedenle ona Kürtçede “ipin gölgesi”anlamına gelen Siyabend adı verilir. Annesi, babası, kardeşi yoktur. Amcasının sürülerine çobanlık yapar. Her gün S...