logo

Kardeşim Merhum Alaaddin Lütfi Kuday Anısına

Soğuk mu soğuk bir kış günü 22 Ocak 1947 tarihinde Develi Cami Cedit Mahallesi’nde Hacı Köseler’den Hakkı Ağa’nın oğlu öğretmen Mehmet Kuday ile Hukuk Hâkimi Ömer Lütfi Perker’in kızı Neriman Kuday’ın 3. çocuğu dünyaya gözlerini açmıştı. Kızları Hülya ve Meral’den sonra doğan bu erkek çocuk babamı çok mutlu etmişti.
Genç yaşta kaybettiği ağabeyi Alaaddin’in adını koymuştu ona. Diğer taraftan, annemin gönlünü kırmamak adına Alaaddin Lütfi olmuştu, bu sevimli, cin gibi bebeğin adı. Babaannem Alaaddin’in üstüne titrerdi. İsimleri onu ailede özel, bambaşka bir yere koymuştu.
O Bizim Her Şeyimizdi
Alaaddin’in ilkokul öğretmeni babamdı. Onu özel bir şekilde yetiştirmek istiyordu. Oğlunun doktor veya mühendis olmasını hayal ediyordu.
Dedemden kalma, Soysallı Köyü’nde bulunan bahçemize kavak ağacı dikmişti. Merhum öğretmen Ahmet Yıldırım ile birlikte Alaaddin’in okul masraflarını karşılamaktı düşüncesi.
Ne var ki bu düşüncesi Alaaddin ortaokulu bitirdiği sene hayatın garip bir cilvesiyle değişti. Ankara’da hava kuvvetlerinde Astsubay olan eniştesi Hasan Yücel, babama İzmir’de bir hava lisesi açıldığını, bu liseden mezun olanların her fakülteye devam edebileceklerini hevesle anlatmıştı.
Sevgili babam çok fazla araştırmadan Alaaddin’i lise sınavlarına sokmak için İzmir’e götürmüş, çok zeki olan kardeşim sınavı başarı ile kazanmıştı. Böylece askerlik yıllarına ilk adımını atmış oldu.
O döneme kadar Develi’nin dışına dahi çıkmamış, büyükşehir görmemiş olan Alaaddin yatılı okulun ilk yıllarında çok zorlanmıştı. Develi’ye yazdığı hasret dolu mektuplarda erken yaşta yuvasından, ailesinden ayrılmış olmanın yalnızlığını, sıkıntılarını dile getirirdi. Ama azimli ve çalışkandı, erkenden dünyayla tanışmış, zamanla güçlüklerle başa çıkmayı, ayakta kalmayı öğrenmişti.
Can kardeşimiz Alaaddin Lütfi Kuday 1964 yılında Askeri Hava Lisesini bitirerek Hava Harp Okulu’na başladı. 1966 yılında Asteğmen Rütbesi ile mezun oldu. 1967 yılında Teğmen oldu. Hava Savunma okulunu bitirdikten sonra İstanbul 15. Füze Üs Komutanlığı’na tayin edildi. Orada füze rampasında meydana gelen bir arızayı canı pahasına giderirken zehirlenerek aylarca hastanede yatmıştı. 1970 yılında Üsteğmen, 1976 yılında Yüzbaşı, 1982’de Binbaşı ve 1988’de Yarbay oldu.
Diyarbakır ve Antalya’da üstlendiği görevlerin ardından Ankara Hava Kuvvetleri Karargâhından Yarbay rütbesi ile emekli oldu.
Ardından kamu kurumlarında ve özel şirketlerde görev aldı. Dönemin TBMM Başkanı Hüsamettin CİNDORUK’un danışmanlığını üstlendi. TAİ ve Türk Hava Yolları’nda Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu. Çeşitli özel şirketlerin genel koordinatörlüğünü yürüttü.
Yaşamayı çok severdi, son derece romantik bir insandı. Bir yandan alnında zor, mücadele dolu bir hayatın derin izlerini, diğer yanda o cin gibi, şakacı çocuğun muzip gülüşünü taşırdı yüzünde.
Şarkıların, şiirlerin önemli bir yeri vardı hayatında. Hele hele “Çırpınırdı Karadeniz bakıp Türk’ün bayrağına” türküsünü her yerde mutlaka söyletir, söylerdi. Milliyetçi bir fikir yapısına sahipti. Vatanına, milletine, bayrağına çok düşkündü. ABD’de Füze Eğitim Merkezi Okulu’nun mezuniyet töreninde Türk bayrağının ütülü olmaması nedeniyle töreni protesto etmiş, merasime ancak bayrak ütülenip tekrar göndere çekilince katılmıştı.
Okumayı çok severdi. Görev yeri olan Diyarbakır ve Alemdağ’da büyük kütüphaneler kurmuştu. Önce eşi Aynur’u, daha sonra kızı Banu’yu kaybetti. Banu’nun acısı kalbinde çok derin, onulmaz yaralar açtı.
2016 yılında Canan Kuday ile evlenerek mutluluğu tekrar yakalamıştı. Ama yorgun kalbi hep tekliyordu. Kalbindeki stentlerin sayısı her geçen sene biraz daha artıyordu. Kızının başında ümitle iyileşmesini beklerken bıraktığı sigaraya tekrar başlayan kardeşim gün be gün içtiği sigaranın sayısını arttırıyor, ambulansla hastaneye giderken bile sigara içmeye çalışıyordu. Sanki bile bile ölüme gitmek istiyordu.
15 Eylül 2021 günü can kardeşimiz, kiminin baba diye sarıldığı, kiminin komutanım dediği, gönül dostu, kendini memleketine toprağına adamış koca adam yağmurlu, sisli, puslu bir Ankara sabahında gözlerini hayata yumdu.
Bizi can yangını ile bırakıp sonsuzluğa uçtu gitti. Bir avuç kırık cam koydu yüreğimize.
Sonunda güzel günler, mutluluklar acılar son buldu bir hastane yatağında, bir bir kapandı güzel gözleri aydınlığa ve sonsuz yolculuğuna başladı. Bizi yalnız, çaresiz, kırık kanatlarımızla bırakarak. İnsanlara dokunan gönül dostu bir adam, çok sevgi dolu bir kardeşti.
O bizim her şeyimizdi, dayanağımızdı. Neşe kaynağımızdı. Onsuz eksik, kırık dökük kaldık. Yaşarken “üzülme herkes ölür, kimi toprağa, kimi yüreklere gömülür. Tanrı beni yüreklere gömülenlerden eylesin”, derdi.
Yiğit kardeşim toprağa değil, gönüllere, yüreklere gömüldün. Nurlar içinde uyu. Çok sevenin vardı. Son yolculuğuna seni gönül dostların sevgi ve saygı ile uğurladılar. “Giden gitmiyor aslında. Sevenleri yaşadıkça baki dünyada”.
İşte benim kardeşim Alaaddin Lütfi Kuday’ın çok kısa hayat hikâyesi… Aslında her satırının içinde binlerce hikâye var. Kimi acı, kimi tatlı bu hikâyeler kitaplara sığmaz. Ruhun şad mekânın cennet olsun kardeşim, seni çok özleyeceğim.

Ablası Meral TEKER (KUDAY)

Çağdaş Develi Gazetesi, 24 Aralık 2021, Sayfa 7

Share
610 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Arkadaşım Mustafa Sirgüveç (Gıdırık)

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  05.12 1959 Tarihinde Aşağı Everekte Kuyumcular Sokağında doğdu. Babasının adı Durmuş, annesinin adı Zeliha’dır. Babasının I. Melekgirmez Sokağı’nda terzi dükkânı vardı. Aile çevrede “Gıdırık” lakabıyla tanınırdı. Mustafa, Recep, Bünyamin adında üç çocukları oldu. Mustafa, 1981 yılında astsubay amcası İsmet Bey’in kızı Nermin Hanım ile evlendi. Üç çocukları oldu. Ali Onur (1982), Ahmet (1984), Şerife(1989). Kızı Şerife engelli olduğu için hayata tutunamadı, 2012 yılında vefat etti. Onu hiç unutmadı. Beş torunu oldu. Büyük torunu ilk göz ağrısı ...
 • LUNAPARK

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  İlk defa duyduğumuz Lunapark gibi kelimelerin anlamlarını öğrenme güdüsü sonucunda o kelimenin ne anlama geldiği ister istemez merak edilmektedir. Lunapark ne demektir? Lunapark ne anlama gelmektedir? Lunapark, insanların güzel vakit geçirmesini temin maksadıyla yapılan, içinde eğlendirici, heyecanlandırıcı bazen de korkutucu çeşitli oyun, mekanik araç ve eğlence yerlerinin bulunduğu parklara verilen addır. Türk Dil Kurumuna göre lunaparklar, “içinde farklı oyun ve eğlence yerleri bulunduran alan” olarak tanımlamaktadır. Lunapark kelimesi dil...
 • DELİ PINAR

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Deli Pınar Yukarı Develi'ye çıkarken İzne'nin Bayırı denilen dik yokuşun başlangıcında bir çeşmedir. Yaz, kış ince bir su akar Çeşmenin oyma iki haftı vardır. Kopçulu mahallesine çıkarken bu sudan insanlar ve dolan haftlardan ise yüklü ve yüksüz hayvanlar da su ihtiyacını kullanırlar. Bizim çocukluk dönemlerimizde bakımsızdı. Fakat şimdilerde bir hayırsever tarafından tamir görerek daha güzel bir duruma getirilmiştir. Bu çeşmenin suyu nereden gelir bilinmez! Fakat kalenin batı kısmında bir su kuyusu vardır. Buna parelel bir de kale eteğinde gu...
 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...