logo

KARA VEYA EFSANE CUMA

Kara Cuma ismini son yıllarda adını sıklıkla duymaktayız. Kara Cuma, adından da kolayca anlaşılabildiği gibi doğrudan ülkemiz kültürü ile ilgili özel günlerden biri olmadığını söyleyebiliriz. Öyleyse Kara Cuma (Black Friday) nedir?
Kara Cuma, ABD’de başlayan ve Şükran Günü ile sıkı bağları bulunan bir gelenektir. Her yıl Kasım ayının dördüncü Perşembe gününde kutlanan Şükran Gününden sonraki Cuma günü, halk çarşı veya meydanlarda bulunan büyük mağazalara giderek alışveriş yapmaktadır. Bazı şirketler bu rutini kâra çevirmek ve daha çok ürün satmak istemektedir. Şirketler, bu gün için kampanyalar düzenleyerek ve büyük oranda indirimler yaparak tüketicilerin daha fazla alışveriş yapmalarını sağlamaya çalışmaktadırlar.
Kara Cuma, her yıl sadece bir gün için geçerli olmakta ve bu günde mağazalar büyük indirimler yapmaktadır. Bu günün Kara Cuma yani Black Friday olarak anılmasının sebebi, o gün oluşan alışveriş hacminin büyüklüğü, alışverişe yetişebilmek için meydana gelen trafik kazaları, hatta alışveriş çılgını insanlar arasındaki şiddet sonucu oluşan kaza ve yaralanmalar gibi birçok durum, bu ismin kullanılmasına neden olmuştur.
Son yıllarda oldukça popülerleşmeye başlayan ve geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de hem fiziki hem de online mağazaların da pazarlama ve satış planlarına dahil ettiği Kara Cuma, 1980’lerde Amerika’da ortaya çıkışının ardından tüketicilerin ilgisinden dolayı farklı ülkelerde de yapılmaya başlamıştır.
Son 3-4 yıldır bu ilginç çılgınlık, Türkiye’de de uygulanmaya başlamıştır. Büyük alışveriş siteleri ve çeşitli şirketler de bu günde oldukça indirimli satış yapmışlardır. Bizde farklı isimlerle kampanyalar düzenleniyor olsa da prensip hep aynıdır. Orijinali her ne kadar Kara Cuma (Black Friday) olsa da Türkiye’deki şirketler bugüne ‘dini hassasiyetler’ nedeniyle “Şahane Cuma”, “ Muhteşem Cuma”, “Efsane Cuma” ya da “Süper Cuma” demeyi tercih etmişlerdir.
Bir süredir gündemimizde bulunan tüketim çılgınlığı, geçtiğimiz yıllarda iyice kontrolden çıkmış durumdadır. İndirimler ve kampanyalar vasıtasıyla bizi ihtiyacımız olmayan şeyleri satın almaya iten üret-kullan-at kültürü, aşırı üretime, dolayısıyla doğal kaynakların aşırı tüketimine sebep olmaktadır. Birçok farklı rivayete dayansa da yıllar içinde tamamen pazarlama stratejisine dönüştürülen Kara veya Efsane Cuma, arkasındaki muhteşem gelenekle beraber markalar için en kârlı günlerden biri haline gelmektedir.
Her yıl dünyanın her yerinde milyonlarca insan tarafından heyecanla beklenen Kara Cuma, insanların ihtiyacı olup olmadığını sorgulamadan cebindeki, hatta kredi kartlarını kullanarak sahip olmadığı parayı çılgınca harcamaya iten bir pazarlama stratejisidir. Bu strateji ile şirketler, toplu bir indirimle kullanıcıya avantajlı fiyatlar saplamakta ve bu sayede satıcılar hem stoklarını eritmekte hem de sektörü canlandırmaktadır.
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük indirimlerin olduğu Kara veya Efsane Cuma’da firmalar, diğer zamanlara kıyasla daha büyük kampanyalar yaparak insanları alışverişe teşvik etmektedirler. Giyim, ayakkabı, kozmetik ürünler, teknolojik ürünler, hatta otomobillere bile yansıyan Kara veya Efsane Cuma’da mağazalar, çok erken saatte açılıp ve geç saatte kapanmaktadır.
Dünyada ve ülkemizde yaşanan korana virüs salgınından dolayı, geçtiğimiz yıllara göre bu yıl daha farklı bir Efsane Cuma yaşanacağı tahmin edilmektedir. Bazı firmalar daha önce başlatmış olmasına rağmen, 27 Kasım 2020 Cuma günü yapılacak olan büyük indirimde korona virüs salgınından dolayı kalabalık ortamların yaşanmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla Türkiye’de Efsane Cuma bu yıl nasıl olacak, sadece internet üzerinden mi alışveriş yapılacak merak edilmektedir.
Hesaplı alışveriş yapmayı seven indirimleri hevesle takip eden vatandaşlar için benzersiz bir fırsat olan Efsane Cuma sayesinde, hayalinizdeki ürünlere büyük indirimlerle sahip olabilirsiniz. Sizlere iyi alışverişler dilerim.

Share
7.842 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...
 • Mısırlı Aile’sinin Gelini Melek Öztürk ve Kızları Bilge ve Banu Öztürk

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Melek Öztürk hanım, merhum Ali Orhan Öztürk’ün eşidir. Özel İdare Memuru Ali Atlas ile Ev Hanımı Safiye Hanım’ın 3. çocukları olarak 2 Ekim 1942’de Sandıklı, Afyon’da dünyaya geldi. İlkokul ve Ortaokulu Sandıklı’da tamamladıktan sonra 1960 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1966 yılında Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Van’ın Edremit Nahiyesi Sağlık Ocağı’nda göreve başladı. 24 Kasım 1967 Cuma günü Ali Orhan Öztürk Bey ile evlendi. Bu tarihten itibaren 1969 yılına kadar Malatya’da Sağlık Ocağı’nda, 1969 - 1970 yıllarınd...
 • TÜRKİYE SERBEST PARAŞÜTÇÜLER GÜNÜ

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Paraşütle atlama, genellikle hava araçlarından çıkış yapılarak boşlukta ve belirli bir yükseklikte de paraşüt açarak yavaş bir şekilde yere inilen bir aksiyon sporudur. Hava aracından çıkış ve paraşütün açılması arasındaki zaman “serbest düşüş” olarak adlandırılmaktadır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşında, malzeme ve asker indirmek, uçakları arıza yapan pilotların yaşamlarını kurtarmak için sık sık kullanılmıştır. Askeri amaçla kullanılan paraşüt zaman içerisinde spor dalı halini almış olup, Türkiye’de de bu spora rağbet görmüştür. Bu spor özel...