logo

KARA VEYA EFSANE CUMA

Kara Cuma ismini son yıllarda adını sıklıkla duymaktayız. Kara Cuma, adından da kolayca anlaşılabildiği gibi doğrudan ülkemiz kültürü ile ilgili özel günlerden biri olmadığını söyleyebiliriz. Öyleyse Kara Cuma (Black Friday) nedir?
Kara Cuma, ABD’de başlayan ve Şükran Günü ile sıkı bağları bulunan bir gelenektir. Her yıl Kasım ayının dördüncü Perşembe gününde kutlanan Şükran Gününden sonraki Cuma günü, halk çarşı veya meydanlarda bulunan büyük mağazalara giderek alışveriş yapmaktadır. Bazı şirketler bu rutini kâra çevirmek ve daha çok ürün satmak istemektedir. Şirketler, bu gün için kampanyalar düzenleyerek ve büyük oranda indirimler yaparak tüketicilerin daha fazla alışveriş yapmalarını sağlamaya çalışmaktadırlar.
Kara Cuma, her yıl sadece bir gün için geçerli olmakta ve bu günde mağazalar büyük indirimler yapmaktadır. Bu günün Kara Cuma yani Black Friday olarak anılmasının sebebi, o gün oluşan alışveriş hacminin büyüklüğü, alışverişe yetişebilmek için meydana gelen trafik kazaları, hatta alışveriş çılgını insanlar arasındaki şiddet sonucu oluşan kaza ve yaralanmalar gibi birçok durum, bu ismin kullanılmasına neden olmuştur.
Son yıllarda oldukça popülerleşmeye başlayan ve geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de hem fiziki hem de online mağazaların da pazarlama ve satış planlarına dahil ettiği Kara Cuma, 1980’lerde Amerika’da ortaya çıkışının ardından tüketicilerin ilgisinden dolayı farklı ülkelerde de yapılmaya başlamıştır.
Son 3-4 yıldır bu ilginç çılgınlık, Türkiye’de de uygulanmaya başlamıştır. Büyük alışveriş siteleri ve çeşitli şirketler de bu günde oldukça indirimli satış yapmışlardır. Bizde farklı isimlerle kampanyalar düzenleniyor olsa da prensip hep aynıdır. Orijinali her ne kadar Kara Cuma (Black Friday) olsa da Türkiye’deki şirketler bugüne ‘dini hassasiyetler’ nedeniyle “Şahane Cuma”, “ Muhteşem Cuma”, “Efsane Cuma” ya da “Süper Cuma” demeyi tercih etmişlerdir.
Bir süredir gündemimizde bulunan tüketim çılgınlığı, geçtiğimiz yıllarda iyice kontrolden çıkmış durumdadır. İndirimler ve kampanyalar vasıtasıyla bizi ihtiyacımız olmayan şeyleri satın almaya iten üret-kullan-at kültürü, aşırı üretime, dolayısıyla doğal kaynakların aşırı tüketimine sebep olmaktadır. Birçok farklı rivayete dayansa da yıllar içinde tamamen pazarlama stratejisine dönüştürülen Kara veya Efsane Cuma, arkasındaki muhteşem gelenekle beraber markalar için en kârlı günlerden biri haline gelmektedir.
Her yıl dünyanın her yerinde milyonlarca insan tarafından heyecanla beklenen Kara Cuma, insanların ihtiyacı olup olmadığını sorgulamadan cebindeki, hatta kredi kartlarını kullanarak sahip olmadığı parayı çılgınca harcamaya iten bir pazarlama stratejisidir. Bu strateji ile şirketler, toplu bir indirimle kullanıcıya avantajlı fiyatlar saplamakta ve bu sayede satıcılar hem stoklarını eritmekte hem de sektörü canlandırmaktadır.
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük indirimlerin olduğu Kara veya Efsane Cuma’da firmalar, diğer zamanlara kıyasla daha büyük kampanyalar yaparak insanları alışverişe teşvik etmektedirler. Giyim, ayakkabı, kozmetik ürünler, teknolojik ürünler, hatta otomobillere bile yansıyan Kara veya Efsane Cuma’da mağazalar, çok erken saatte açılıp ve geç saatte kapanmaktadır.
Dünyada ve ülkemizde yaşanan korana virüs salgınından dolayı, geçtiğimiz yıllara göre bu yıl daha farklı bir Efsane Cuma yaşanacağı tahmin edilmektedir. Bazı firmalar daha önce başlatmış olmasına rağmen, 27 Kasım 2020 Cuma günü yapılacak olan büyük indirimde korona virüs salgınından dolayı kalabalık ortamların yaşanmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla Türkiye’de Efsane Cuma bu yıl nasıl olacak, sadece internet üzerinden mi alışveriş yapılacak merak edilmektedir.
Hesaplı alışveriş yapmayı seven indirimleri hevesle takip eden vatandaşlar için benzersiz bir fırsat olan Efsane Cuma sayesinde, hayalinizdeki ürünlere büyük indirimlerle sahip olabilirsiniz. Sizlere iyi alışverişler dilerim.

Share
7.704 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca: 1928 yılında Develi'de dünyaya geldi. Ailesi askere geç gitsin diye iki yaş küçük yazdırmış. Babası Selamlardan Ömer Özkul'dur. Muharrem Amca'nın babası ikinci evliliğini yapıyor ve annesi evden ayrılıyor. Daha sonra Muharrem Amca büyük babası Yusuf'un yanında kız kardeşi ile birlikte yaşantılarına devam ediyorlar. Muharrem Amca'nın eğitim hayatı başlıyor. Bolu Orman Mühendisliği'ni kazanıyor ama babası beraber çalışacağız diyor ve göndermiyor. Askerlik çağı gelince Bitlis'te üç yıl askerlik görevini if...
 • DÜNYA KUCAKLAŞMA (SARILMA) GÜNÜ

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Hayatın koşturmacası içerinde bazen kendimizi bazen de sevdiklerimizi ihmal ettiğimiz zamanlar olmaktadır. Özellikle son aylarda korona virüs nedeniyle yakınlarımızla, dostlarımızla mecburen görüşememekteyiz. Ayrıca soğuk, karlı ve kasvetli kış günlerinde insanların motivasyonları doğal olarak düşmektedir. İnsanların sıcak ve sevgi dolu bir kucaklaşması insana kendini iyi hissettirir. Bu günlerde manevi ruhu biraz yükseltmek için 21 Ocak tarihinde, “Dünya Sarılma veya Kucaklaşma Günü” kutlanmaktadır. Dünya Sarılma Günü, bir neden aramadan, her...
 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...