logo

KARA MÜFTÜNÜN EVLAT SEVGİSİ

Sene 1948 Develinin en büyük camii Çarşı Camii yapılmaktadır.

Caminin yapımını dernek yönetimi ve hemşehriler üstlenirler. Eski caminin girişinde “Banisi Dernek” ibaresi yazılıydı. Cami ve şadırvan Merhum Süleyman Unutulmaz (Tekkeşin Kalfa) tarafından yapılmıştı. Şadırvanı görkemliydi.
Fevzi Numan Cebeci “namı diğer Kara Müftü” emekli olduktan sonra Develiye döner hayır ve hasenat işleri ile uğraşarak, fahri vaiz olarak halkı irşada devam eder. Sosyal faaliyetlerde ve cami derneklerinde faal görev alır, talebe yetiştirir.
Çarşı Caminin yapılması için baharda hasat zamanı eşek sırtında köy köy dolaşarak yardım toplar, Develi tabiriyle cami için cerre çıkarmış.
Cerre Çıkmak: Eski zamanda medrese talebelerinin, mübarek üç aylar olan Recep, Şaban ve Ramazanda köylere dağılıp halka, ahaliye dini nasihatlerde bulunmak, namaz kıldırmak veya müezzinlik etmek suretiyle para ve erzak toplamaları olarak anlatılır.
Kara Müftü köyün birinde tahsildar Ali Osman Amcaya rastlar. Tahsildarın yanında küçük çocuğu vardır. Çok sevdiği çocuğunu yanından ayırmazmış. Dedem sorar.
-Bu çocuk senin mi Ali Osman?
-Çok seviyorum hocam benim bir tane oğlum. Der.
-Allah onu senden çok sever, bir gün senden alır. Bu kadar çok sevme onu. Diye cevap verir.
Ali Osman Amca, Dedem Kara Müftüye hitaben:
-Hocam senin de çok çoluk çocuğun var. Sen hangisini daha çok seviyorsun? Der.
Dedem Kara müftünün cevabı çok manidardır.
Küçüğü severim, büyüyene kadar,
Hastayı severim, iyi oluncaya kadar,
Gurbettekini severim, gelinceye kadar.
*Not : Öğretmen Necdet Mamak (Av. Ahmet Özçay’ın eniştesi) dedesinden bizzat dinlediği yaşanmış bu anıyı ilk kez duydum. Çağdaş Develi Gazetesi okuyucularıyla paylaşmak istedim, hocama teşekkür ederim.
*Develiye hizmet etmiş bütün değerli insanları rahmetle anıyorum. Yazıma Dedemin vefatı üzerine ablamın bir şiirle nihayet veriyorum.
DEDEME
Gidiyorsun sessiz bir gemi gibi mezara,
Ölümün kalbimizde açtı çok derin yara,
Ağlıyorum ardından gözüme indi kara,
Özlüyorum seni çok, pamuk sakallı dedem,
Bize dua eden yok şimdi neyleyip ne edem.
Bayramda otururdun köşendeki mindere,
Şimdi kimler otura bilmem acep o yere.
Yılın ilkbaharında çiçekler dere dere.
Gözlüyorum yolunu pamuk sakallı dedem,
O yoldan bir dönen yok ben şimdi nere gidem.

Hayır, hayır ölmedin kalbimde duruyorsun,
Yaşıyorsun gönlümde, nabzımda vuruyorsun,
Ulu çınarlar gibi sen de mi kuruyorsun.

Gönlümüzde meş’ale güzel hayalin dedem,
Gözyaşım benzer sele karalı bayram edem.

Emekli Öğretmen A. Zeliha ASLAN (CEBECİ)

Not; Yazarın yazı ile ilgili resimlere ulaşmak için aşağıdaki linki tıklayınız. Resimleri büyütmek için tekrar üzerine tıklayınız!

Çağdaş Develi Gazetesi, 03 Mart 2017, Sayfa 5

Share
1.493 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir! Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri ...
 • Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci'nin Takdim Yazısı Değerli Hemşehrilerim, İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve...
 • DÜNYA TÜKENMEZ KALEM GÜNÜ

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Günümüzde kalem basit ve kolay bir yazma aracı olarak bilinmektedir. Kalemin tarihi çok eski çağlara dayanmaktadır. Özellikle sanayi devriminin ardından sanayinin de gelişmesiyle birlikte kalemin de bu gelişme ile paralel bir gelişme gösterdiğini görmekteyiz. İnsanlar asırlar boyunca mürekkebe batırılan tüylü kalemleri kullandılar. Ancak bu çok zahmetli bir olaydı. Çünkü sürekli sızıntı yapma problemi vardı. Ve ayrıca mürekkep sayfada çok yavaş bir şekilde kuruyordu. Modern zamanın yazım araçlarından bir olan “Tükenmez Kalem” icat edilip seri...
 • Gönül Sadakası

  03 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Okuyucu tarafından zaman zaman dersler çıkarılacak, kıssadan hisse alınacak metinler geliyor. Neşe ve sevinçler paylaştıkça çoğalır. Üzüntü ve kederler paylaştıkça azalır. İşe öyle dostlar ararız bazen. Bizimle üzülüp, bizimle sevinecek dostlar. Ama her şeyden önemlisi öncelikle bizim kendimizin omuz dayanacak bir dost olmamızdır. Bir hanımefendi anlatıyor: Biraz fasulye ve biraz pilav alarak bakır bir tepsiye koydum. Üzerine patlıcan, salatalık ve bir kaç tane kayısı ekledim... Tam dışarı çıkacaktım ki babam sordu: - “Nereye gidiyorsun kızı...