logo

KARA MÜFTÜNÜN EVLAT SEVGİSİ

Sene 1948 Develinin en büyük camii Çarşı Camii yapılmaktadır.

Caminin yapımını dernek yönetimi ve hemşehriler üstlenirler. Eski caminin girişinde “Banisi Dernek” ibaresi yazılıydı. Cami ve şadırvan Merhum Süleyman Unutulmaz (Tekkeşin Kalfa) tarafından yapılmıştı. Şadırvanı görkemliydi.
Fevzi Numan Cebeci “namı diğer Kara Müftü” emekli olduktan sonra Develiye döner hayır ve hasenat işleri ile uğraşarak, fahri vaiz olarak halkı irşada devam eder. Sosyal faaliyetlerde ve cami derneklerinde faal görev alır, talebe yetiştirir.
Çarşı Caminin yapılması için baharda hasat zamanı eşek sırtında köy köy dolaşarak yardım toplar, Develi tabiriyle cami için cerre çıkarmış.
Cerre Çıkmak: Eski zamanda medrese talebelerinin, mübarek üç aylar olan Recep, Şaban ve Ramazanda köylere dağılıp halka, ahaliye dini nasihatlerde bulunmak, namaz kıldırmak veya müezzinlik etmek suretiyle para ve erzak toplamaları olarak anlatılır.
Kara Müftü köyün birinde tahsildar Ali Osman Amcaya rastlar. Tahsildarın yanında küçük çocuğu vardır. Çok sevdiği çocuğunu yanından ayırmazmış. Dedem sorar.
-Bu çocuk senin mi Ali Osman?
-Çok seviyorum hocam benim bir tane oğlum. Der.
-Allah onu senden çok sever, bir gün senden alır. Bu kadar çok sevme onu. Diye cevap verir.
Ali Osman Amca, Dedem Kara Müftüye hitaben:
-Hocam senin de çok çoluk çocuğun var. Sen hangisini daha çok seviyorsun? Der.
Dedem Kara müftünün cevabı çok manidardır.
Küçüğü severim, büyüyene kadar,
Hastayı severim, iyi oluncaya kadar,
Gurbettekini severim, gelinceye kadar.
*Not : Öğretmen Necdet Mamak (Av. Ahmet Özçay’ın kayın biraderi) dedesinden bizzat dinlediği yaşanmış bu anıyı ilk kez duydum. Çağdaş Develi Gazetesi okuyucularıyla paylaşmak istedim, hocama teşekkür ederim.
*Develiye hizmet etmiş bütün değerli insanları rahmetle anıyorum. Yazıma Dedemin vefatı üzerine ablamın bir şiirle nihayet veriyorum.
DEDEME
Gidiyorsun sessiz bir gemi gibi mezara,
Ölümün kalbimizde açtı çok derin yara,
Ağlıyorum ardından gözüme indi kara,
Özlüyorum seni çok, pamuk sakallı dedem,
Bize dua eden yok şimdi neyleyip ne edem.
Bayramda otururdun köşendeki mindere,
Şimdi kimler otura bilmem acep o yere.
Yılın ilkbaharında çiçekler dere dere.
Gözlüyorum yolunu pamuk sakallı dedem,
O yoldan bir dönen yok ben şimdi nere gidem.

Hayır, hayır ölmedin kalbimde duruyorsun,
Yaşıyorsun gönlümde, nabzımda vuruyorsun,
Ulu çınarlar gibi sen de mi kuruyorsun.

Gönlümüzde meş’ale güzel hayalin dedem,
Gözyaşım benzer sele karalı bayram edem.

Emekli Öğretmen A. Zeliha ASLAN (CEBECİ)

Not; Yazarın yazı ile ilgili resimlere ulaşmak için aşağıdaki linki tıklayınız. Resimleri büyütmek için tekrar üzerine tıklayınız!

Çağdaş Develi Gazetesi, 03 Mart 2017, Sayfa 5

Share
1.311 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...