logo

KANTARIN TOPUZU KAÇTI

1649

Seçim sonuçlarını değerlendiren stratejistler ve halk ister istemez bu soruyu sordu. İstikrar sürer mi? Yatırımlar devam eder mi?
Galiba halk bu sefer kantarın topuzunu biraz kaçırdı. Aslında bir ikaz yapmak istedi ama; Ak Parti birinci parti olarak çıkar ve hükümeti kurar, her şey kesintiye uğramadan devam eder diye düşündü. Fakat evdeki hesap çarşıya uymadı. Neden böyle oldu, birçok varsayımlar yazıldı çizildi.
Aday belirlerken teşkilatların görüş ve düşüncelerine gerekli özen gösterilmedi. İllerin çoğunda ithal aday vardı. Tabanın sesine kulak verilmediği dile getirildi.
Üç dönem kuralı uygulanması Ak Parti’ye oy kaybettirdi. Tecrübeli siyasetçiler meydanlarda yoktu. Yeni aday olan bürokratlarda heyecan yoktu. Bazı bakanlar dar gelirlinin ve emeklinin feryadını duymadı. Bu kesimin sesine kulak verilmeliydi. Ak Parti’de her dönemin adamlarına yüz verildi. Menfaatçi takım işinin yürümesine baktı. Her iktidarda olduğu gibi dalkavuklar gerçeklerin gözükmesini engelledi. Halk bazı sorulara cevap bulamadı. Halkoyuyla sandıkta ikaz etmek istedi ama kantarın topuzunu biraz kaçırdı. Seçim sonucundan koalisyon çıkacağını beklemiyordu, büyük bir sürpriz oldu.
Başkanlık sisteminin sırası değildi. Halka gereği gibi anlatılamadı. Tartışılıp özümsenmedi. Ak Parti adayları daha aktif mücadeleci bir tutum sergileyemedi. Paralel yapıyla mücadeleden kaçınan isimler aday yapıldı. Bazı illerde teşkilatlar istedikleri adaylar olmayınca yeteri kadar seçime asılmadı. Ak Parti malum partiyi hedefine koyması barajı aşmasına yardım etti. Onu hedef alarak gündemde tuttu. Dış güçler ve blok halindeki muhalefet istikrara dur dedi. Etnik milliyetçilik öne çıktı. İki parti aynı sayıda vekil çıkardı.
Ak Parti icraatlarını anlattı, geleceğe dönük projeler, emekliye dar gelirliye bir ümit veremedi. Muhalefetin vaatlerine karşı çıktı. Ama sadece karşı çıkmakta kaldı. Enflasyon yükselmesin diye kemer sıkma politikası izledi. Muhalefetin vaatlerine seçmen inanmadı. Emekliye iki maaş ikramiye, asgari ücretin artırılması, tatilde askerlik, üniversite harçlarının kaldırılması, mazotun bin beş yüz lira olması tutmadı. Seçmen bu vaatleri seçim rüşveti olarak gördü, sadece gülümsedi.
Yapılan hataların neden ve niçinlerini halka anlatamadı. Kafasına takılan bazı sorulara cevap bulamadı. Yapılan hizmetleri oya tahvil edemedi.13 yıllık iktidar birinci parti olarak çıkmayı başardı, halk hizmetleri gördü ama yetmez dedi.
DEVELİ SEVDASI ÖZDE DEĞİL SÖZDE KALDI
Develi bu seçimde bir milletvekili çıkaramadı. Develi teşkilatı dimdik ayaktaydı. Halil Ergen Ak Partiden 6.sırada en şanslı adaydı. Diğer partilerin seçilecek yerde adayları olmamalarına rağmen partilerine oy verdiler. Siyasi görüşleri ön plana çıktı. Bir milletvekili seçtirmek için birleşemedik. Parlamentoda Develili bir vekilimiz yok.
Seçim sonucunda ilk günden elini taşın altına koymayanları seçmen gördü. Erken seçimin ayak sesleri duyuluyor. Maalesef, gerçek Türkiye sevdası ve Develi sevdası özde değil, sözde kaldı.

Share
1.878 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?

#

KANTARIN TOPUZU KAÇTI” için 3 Yorum

 1. Avatar Develili : diyor ki:

  İstikrara akp hükümetiyse o sizin gorusunuz. Almanya yıllardır koalisyonlar idare ediliyor hiç sorun yok. Siz bu benim gorusum diye belirtin. Develiden listede aday yok diyorsunuz MHP den Mustafa Alkan 4 sıradan çekilmeseydi siz oy verirmiydiniz çok merak ediyorum. Halil ergen hiçbir Develilinin yararına bir şey yapmıştı acaba

  • Avatar orhan cebeci : diyor ki:

   Develili rumuz ile yazan kardeşim.Tabiiki ben görüşlerimi yazarım.Siz katılır yada katılmazsınız. Almanyada kolisyonlar yürür fakat Türkiyede yürümez.Mustafa Alkan ilk ikide olsaydı Develiden ona oy veren olurdu.Milliyetçilik te budur.Ergen seçilse hizmet eder miydi onuda seçildiğinde görürdük.Bana göre hizmet ederdi.Kayseri ilçelere şans tanımadı.İl listeyi yapmadı. Özhaseki bile listeyi beğenmedi.Ama yapacak birşey yoktu.Emir buyuk yerden geldi.Seçmen son sözü söyledi, cevabını sandıkta verdi.

 2. Avatar Develili : diyor ki:

  Ben elli yaşındayım halil ergeni yeni tanıdım hicmi develiye gelmez bu adam seçim olmasa hiç tanımayacağını sonrada develiden vekil çıkaramadıkları. Olsun sivaslı Samsunlu adayları çıkardık sanki onlar develili

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...