logo

KANTARIN TOPUZU KAÇTI

1649

Seçim sonuçlarını değerlendiren stratejistler ve halk ister istemez bu soruyu sordu. İstikrar sürer mi? Yatırımlar devam eder mi?
Galiba halk bu sefer kantarın topuzunu biraz kaçırdı. Aslında bir ikaz yapmak istedi ama; Ak Parti birinci parti olarak çıkar ve hükümeti kurar, her şey kesintiye uğramadan devam eder diye düşündü. Fakat evdeki hesap çarşıya uymadı. Neden böyle oldu, birçok varsayımlar yazıldı çizildi.
Aday belirlerken teşkilatların görüş ve düşüncelerine gerekli özen gösterilmedi. İllerin çoğunda ithal aday vardı. Tabanın sesine kulak verilmediği dile getirildi.
Üç dönem kuralı uygulanması Ak Parti’ye oy kaybettirdi. Tecrübeli siyasetçiler meydanlarda yoktu. Yeni aday olan bürokratlarda heyecan yoktu. Bazı bakanlar dar gelirlinin ve emeklinin feryadını duymadı. Bu kesimin sesine kulak verilmeliydi. Ak Parti’de her dönemin adamlarına yüz verildi. Menfaatçi takım işinin yürümesine baktı. Her iktidarda olduğu gibi dalkavuklar gerçeklerin gözükmesini engelledi. Halk bazı sorulara cevap bulamadı. Halkoyuyla sandıkta ikaz etmek istedi ama kantarın topuzunu biraz kaçırdı. Seçim sonucundan koalisyon çıkacağını beklemiyordu, büyük bir sürpriz oldu.
Başkanlık sisteminin sırası değildi. Halka gereği gibi anlatılamadı. Tartışılıp özümsenmedi. Ak Parti adayları daha aktif mücadeleci bir tutum sergileyemedi. Paralel yapıyla mücadeleden kaçınan isimler aday yapıldı. Bazı illerde teşkilatlar istedikleri adaylar olmayınca yeteri kadar seçime asılmadı. Ak Parti malum partiyi hedefine koyması barajı aşmasına yardım etti. Onu hedef alarak gündemde tuttu. Dış güçler ve blok halindeki muhalefet istikrara dur dedi. Etnik milliyetçilik öne çıktı. İki parti aynı sayıda vekil çıkardı.
Ak Parti icraatlarını anlattı, geleceğe dönük projeler, emekliye dar gelirliye bir ümit veremedi. Muhalefetin vaatlerine karşı çıktı. Ama sadece karşı çıkmakta kaldı. Enflasyon yükselmesin diye kemer sıkma politikası izledi. Muhalefetin vaatlerine seçmen inanmadı. Emekliye iki maaş ikramiye, asgari ücretin artırılması, tatilde askerlik, üniversite harçlarının kaldırılması, mazotun bin beş yüz lira olması tutmadı. Seçmen bu vaatleri seçim rüşveti olarak gördü, sadece gülümsedi.
Yapılan hataların neden ve niçinlerini halka anlatamadı. Kafasına takılan bazı sorulara cevap bulamadı. Yapılan hizmetleri oya tahvil edemedi.13 yıllık iktidar birinci parti olarak çıkmayı başardı, halk hizmetleri gördü ama yetmez dedi.
DEVELİ SEVDASI ÖZDE DEĞİL SÖZDE KALDI
Develi bu seçimde bir milletvekili çıkaramadı. Develi teşkilatı dimdik ayaktaydı. Halil Ergen Ak Partiden 6.sırada en şanslı adaydı. Diğer partilerin seçilecek yerde adayları olmamalarına rağmen partilerine oy verdiler. Siyasi görüşleri ön plana çıktı. Bir milletvekili seçtirmek için birleşemedik. Parlamentoda Develili bir vekilimiz yok.
Seçim sonucunda ilk günden elini taşın altına koymayanları seçmen gördü. Erken seçimin ayak sesleri duyuluyor. Maalesef, gerçek Türkiye sevdası ve Develi sevdası özde değil, sözde kaldı.

Share
1.686 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

#

KANTARIN TOPUZU KAÇTI” için 3 Yorum

 1. Avatar Develili : diyor ki:

  İstikrara akp hükümetiyse o sizin gorusunuz. Almanya yıllardır koalisyonlar idare ediliyor hiç sorun yok. Siz bu benim gorusum diye belirtin. Develiden listede aday yok diyorsunuz MHP den Mustafa Alkan 4 sıradan çekilmeseydi siz oy verirmiydiniz çok merak ediyorum. Halil ergen hiçbir Develilinin yararına bir şey yapmıştı acaba

  • Avatar orhan cebeci : diyor ki:

   Develili rumuz ile yazan kardeşim.Tabiiki ben görüşlerimi yazarım.Siz katılır yada katılmazsınız. Almanyada kolisyonlar yürür fakat Türkiyede yürümez.Mustafa Alkan ilk ikide olsaydı Develiden ona oy veren olurdu.Milliyetçilik te budur.Ergen seçilse hizmet eder miydi onuda seçildiğinde görürdük.Bana göre hizmet ederdi.Kayseri ilçelere şans tanımadı.İl listeyi yapmadı. Özhaseki bile listeyi beğenmedi.Ama yapacak birşey yoktu.Emir buyuk yerden geldi.Seçmen son sözü söyledi, cevabını sandıkta verdi.

 2. Avatar Develili : diyor ki:

  Ben elli yaşındayım halil ergeni yeni tanıdım hicmi develiye gelmez bu adam seçim olmasa hiç tanımayacağını sonrada develiden vekil çıkaramadıkları. Olsun sivaslı Samsunlu adayları çıkardık sanki onlar develili

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...