logo

KANTARIN TOPUZU KAÇTI

1649

Seçim sonuçlarını değerlendiren stratejistler ve halk ister istemez bu soruyu sordu. İstikrar sürer mi? Yatırımlar devam eder mi?
Galiba halk bu sefer kantarın topuzunu biraz kaçırdı. Aslında bir ikaz yapmak istedi ama; Ak Parti birinci parti olarak çıkar ve hükümeti kurar, her şey kesintiye uğramadan devam eder diye düşündü. Fakat evdeki hesap çarşıya uymadı. Neden böyle oldu, birçok varsayımlar yazıldı çizildi.
Aday belirlerken teşkilatların görüş ve düşüncelerine gerekli özen gösterilmedi. İllerin çoğunda ithal aday vardı. Tabanın sesine kulak verilmediği dile getirildi.
Üç dönem kuralı uygulanması Ak Parti’ye oy kaybettirdi. Tecrübeli siyasetçiler meydanlarda yoktu. Yeni aday olan bürokratlarda heyecan yoktu. Bazı bakanlar dar gelirlinin ve emeklinin feryadını duymadı. Bu kesimin sesine kulak verilmeliydi. Ak Parti’de her dönemin adamlarına yüz verildi. Menfaatçi takım işinin yürümesine baktı. Her iktidarda olduğu gibi dalkavuklar gerçeklerin gözükmesini engelledi. Halk bazı sorulara cevap bulamadı. Halkoyuyla sandıkta ikaz etmek istedi ama kantarın topuzunu biraz kaçırdı. Seçim sonucundan koalisyon çıkacağını beklemiyordu, büyük bir sürpriz oldu.
Başkanlık sisteminin sırası değildi. Halka gereği gibi anlatılamadı. Tartışılıp özümsenmedi. Ak Parti adayları daha aktif mücadeleci bir tutum sergileyemedi. Paralel yapıyla mücadeleden kaçınan isimler aday yapıldı. Bazı illerde teşkilatlar istedikleri adaylar olmayınca yeteri kadar seçime asılmadı. Ak Parti malum partiyi hedefine koyması barajı aşmasına yardım etti. Onu hedef alarak gündemde tuttu. Dış güçler ve blok halindeki muhalefet istikrara dur dedi. Etnik milliyetçilik öne çıktı. İki parti aynı sayıda vekil çıkardı.
Ak Parti icraatlarını anlattı, geleceğe dönük projeler, emekliye dar gelirliye bir ümit veremedi. Muhalefetin vaatlerine karşı çıktı. Ama sadece karşı çıkmakta kaldı. Enflasyon yükselmesin diye kemer sıkma politikası izledi. Muhalefetin vaatlerine seçmen inanmadı. Emekliye iki maaş ikramiye, asgari ücretin artırılması, tatilde askerlik, üniversite harçlarının kaldırılması, mazotun bin beş yüz lira olması tutmadı. Seçmen bu vaatleri seçim rüşveti olarak gördü, sadece gülümsedi.
Yapılan hataların neden ve niçinlerini halka anlatamadı. Kafasına takılan bazı sorulara cevap bulamadı. Yapılan hizmetleri oya tahvil edemedi.13 yıllık iktidar birinci parti olarak çıkmayı başardı, halk hizmetleri gördü ama yetmez dedi.
DEVELİ SEVDASI ÖZDE DEĞİL SÖZDE KALDI
Develi bu seçimde bir milletvekili çıkaramadı. Develi teşkilatı dimdik ayaktaydı. Halil Ergen Ak Partiden 6.sırada en şanslı adaydı. Diğer partilerin seçilecek yerde adayları olmamalarına rağmen partilerine oy verdiler. Siyasi görüşleri ön plana çıktı. Bir milletvekili seçtirmek için birleşemedik. Parlamentoda Develili bir vekilimiz yok.
Seçim sonucunda ilk günden elini taşın altına koymayanları seçmen gördü. Erken seçimin ayak sesleri duyuluyor. Maalesef, gerçek Türkiye sevdası ve Develi sevdası özde değil, sözde kaldı.

Share
1.796 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

#

KANTARIN TOPUZU KAÇTI” için 3 Yorum

 1. Avatar Develili : diyor ki:

  İstikrara akp hükümetiyse o sizin gorusunuz. Almanya yıllardır koalisyonlar idare ediliyor hiç sorun yok. Siz bu benim gorusum diye belirtin. Develiden listede aday yok diyorsunuz MHP den Mustafa Alkan 4 sıradan çekilmeseydi siz oy verirmiydiniz çok merak ediyorum. Halil ergen hiçbir Develilinin yararına bir şey yapmıştı acaba

  • Avatar orhan cebeci : diyor ki:

   Develili rumuz ile yazan kardeşim.Tabiiki ben görüşlerimi yazarım.Siz katılır yada katılmazsınız. Almanyada kolisyonlar yürür fakat Türkiyede yürümez.Mustafa Alkan ilk ikide olsaydı Develiden ona oy veren olurdu.Milliyetçilik te budur.Ergen seçilse hizmet eder miydi onuda seçildiğinde görürdük.Bana göre hizmet ederdi.Kayseri ilçelere şans tanımadı.İl listeyi yapmadı. Özhaseki bile listeyi beğenmedi.Ama yapacak birşey yoktu.Emir buyuk yerden geldi.Seçmen son sözü söyledi, cevabını sandıkta verdi.

 2. Avatar Develili : diyor ki:

  Ben elli yaşındayım halil ergeni yeni tanıdım hicmi develiye gelmez bu adam seçim olmasa hiç tanımayacağını sonrada develiden vekil çıkaramadıkları. Olsun sivaslı Samsunlu adayları çıkardık sanki onlar develili

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca: 1928 yılında Develi'de dünyaya geldi. Ailesi askere geç gitsin diye iki yaş küçük yazdırmış. Babası Selamlardan Ömer Özkul'dur. Muharrem Amca'nın babası ikinci evliliğini yapıyor ve annesi evden ayrılıyor. Daha sonra Muharrem Amca büyük babası Yusuf'un yanında kız kardeşi ile birlikte yaşantılarına devam ediyorlar. Muharrem Amca'nın eğitim hayatı başlıyor. Bolu Orman Mühendisliği'ni kazanıyor ama babası beraber çalışacağız diyor ve göndermiyor. Askerlik çağı gelince Bitlis'te üç yıl askerlik görevini if...
 • DÜNYA KUCAKLAŞMA (SARILMA) GÜNÜ

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Hayatın koşturmacası içerinde bazen kendimizi bazen de sevdiklerimizi ihmal ettiğimiz zamanlar olmaktadır. Özellikle son aylarda korona virüs nedeniyle yakınlarımızla, dostlarımızla mecburen görüşememekteyiz. Ayrıca soğuk, karlı ve kasvetli kış günlerinde insanların motivasyonları doğal olarak düşmektedir. İnsanların sıcak ve sevgi dolu bir kucaklaşması insana kendini iyi hissettirir. Bu günlerde manevi ruhu biraz yükseltmek için 21 Ocak tarihinde, “Dünya Sarılma veya Kucaklaşma Günü” kutlanmaktadır. Dünya Sarılma Günü, bir neden aramadan, her...
 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...