logo

KAN BAĞIŞI NEDEN ÖNEMLİDİR

Kan, hayat sıvısıdır. Kan dokudur ve en temel yaşam kaynağıdır. Hücrelerden oluşmaktadır. Kan vücutta oksijeni, besin maddelerini, hormonları, vitaminleri ve antikorları dokulara taşıyan ve oluşan karbondioksit ve atık maddelerini vücuttan uzaklaştıran yaşamsal sıvıdır.
Vücutta birçok sistemin doğrudan kan ile bir bağı vardır. Çünkü vücut içinde gerekli mineraller, vitaminler, atıklar, elementler kan yoluyla taşınmaktadır. Bir canlıda, kan akışının durması demek, hayatın sona ermesi anlamına gelmektedir. Kan, kalpte temizlenir ve vücuda gönderilir. Kan, akciğerden aldığı oksijeni dokulara ve dokularda üretilen karbondioksiti akciğere taşır. Gerekli besin ve hormonları, dokuların süzgecinden geçirir. İletirken de artık maddeleri atmak için akciğer, karaciğer ve böbrek gibi organlara taşır. Ayrıca vücut ısı dengesini sağlar, asit- baz dengesini korur.
Bağışlanan kanlar, ciddi kazalar, savaş ve afetler, çeşitli suç girişimleri, cerrahi müdahaleler hastanın kaybettiği kanı yenilemek veya Hemofili (Kanın pıhtılaşamadığı hastalık), Lösemi (Kan kanseri) ve Cooley Anemi kan hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca, gebelik gibi ciddi klinik durumlarda kana ihtiyaç duyulmaktadır.
Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre en güvenilir kan, kişinin kendi özgür iradesiyle, hiçbir karşılık beklemeksizin, gönüllü, düzenli ve bilinçli olarak verdiği kandır. Yetişkin bir insanda ortalama 5-6 litre kan bulunur. Kan, yapay olarak üretilemez. Bu nedenle tek kaynağı sağlıklı bir bireydir.
Yılda bir veya iki kez yapılacak kan bağışı birçok insana yaşam umudu olabilir. Her gün çeşitli kazalar, yaralanmalar ve tıbbi operasyonlar gerçekleşmektedir. Bu noktada kan ihtiyacı hayati önem taşımaktadır. Kanamalı hastalığı olan bir hastanın, ameliyatta 6-8 ünite kana ihtiyacı olabilmektedir. Kan bağışının olmadığı bir toplumda, her gün binlerce kişi hayatını kaybedebilir. Bu sebep ile düzenli kan bağışında bulunmak insanların hayatını kurtarır. Kan bağışı, bir sosyal sorumluluk olup, bir gün herkesin kana ihtiyaç duyacağı da bir gerçektir.
Siz ya da bir yakınınız veya bir başkası günün birinde kana ihtiyaç duyabilir. Çünkü hastalıklar ve kazalar yaşamımızın bir parçası olup hiç bitmemektedir. Kısa bir süre içerisinde bulunamaz ise yaşama veda edebilecek o kadar çok yetişkin hasta, masum bebek ve çocuk var ki bunlar hasta yatağında bir damla kana acil ihtiyaç duymaktadır.
Kan bağışı tamamıyla tehlikesizdir. Kan bağışı yaparken tehlikeli bir hastalığa yakalanma olasılığımız yoktur. Kan alınırken kullanılan tüm aletler sterilize edilmiş ve bir kez kullanıldıktan sonra çöpe atılmaktadır. Vücudunuz bağışladığınız kanı çok kısa bir sürede yenilemektedir. Daha doğrusu bağış yaptığınız kan alınır alınmaz vücudunuz bunu yenilemeye başlamıştır. Kan bağışı yaptıktan sonra birkaç saat süreyle ağır egzersiz yapmamanız, sigara veya içki içmemeniz tavsiye edilmektedir.
Ülkemizde kan alışverişinin organize edilmesinde, kan stokunun sağlanmasında ve insanların kan verme eğiliminin arttırılmasında Kızılay, gönüllü olarak hizmetler sunmaktadır. Kan vermek, insan sağlığı için de çok önemlidir. Verilere göre ülkemizde son dönemlerde gönüllü kan verenlerin sayısında düşüşler olduğu belirlenmiştir.
Ülkemizde binlerce kalıtsal kan hastalığı ve kanser hastası bulunmakta ve bu kişiler devamlı olarak kan nakline ihtiyaç duymaktadır. Pandemi döneminde azalan kan bağışları, kan nakli olmadan hayatlarını devam ettiremeyecek bu hastaların zor günler geçirmesine neden olmaktadır. Pandemi nedeniyle insanlarda birtakım tedirginlikler bulunmasına rağmen şu an için ülkemizde kan ihtiyaçları karşılanabilmektedir. Üstelik toplanan immün (Bağışıklık) plazmalar sayesinde korona virüs mücadelesinde önemli bir destek verilmiştir. Ancak, bizim yoğun kana ihtiyacımızın olduğu da bir gerçek. Bu nedenle sağlıklı insanların gönüllü kan bağışında bulunmasında fayda vardır.
Unutmayalım ki bir ünite kan bağışı ile birkaç hastaya yardım etme düşüncesi insanı mutlu eder, psikolojik olarak rahatlatır. Kendi ihtiyacı olduğunda da kan bağışlayacak gönüllülerin olacağını ümidi artar. Hiç yüzünü görmediğiniz bir insanın yaşamını kurtarmanın verdiği iç huzur inanın hiçbir şeye değişmeyeceksiniz. Gelin siz de kan bağışında bulunun ya da bağış sıklığını artırın. Sadece bir hastaya değil, hasta yakınları ile birlikte binlerce kişiye umut olun.

Share
362 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İSTANBUL DEVELİ VE YÖRESİ DERNEĞİMİZİN 18.GENEL KURULU HAYIRLI OLSUN

  26 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  1945 yılından itibaren 67 yıldan beri hizmet bayrağını günümüze kadar taşıyan Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin 18. Olağan Genel Kurulu'nu 20.11.2021 Cumartesi günü saat:14.00'da dernek merkezimizde çok değerli üyelerimizin ve misafirlerimizin katılımlarıyla gerçekleştirdik. Genel kurulumuz açılış konuşmasının ardından oy birliği ile divan başkanı seçilen Osman Deveci'nin ve divan kâtipleri; Mustafa Şam ve İbrahim Palamut'un salondaki yerlerini almalarıyla tüm katılımcılarla birlikte saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Divan B...
 • ULUSLARARASI AURA BİLİNÇLENDİRME GÜNÜ

  26 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  Evrendeki her şey, enerjinin farklı bir boyutudur ve bizler de enerjilerden oluşan canlılarız. Gözümüzle göremesek de vücudumuz, aslında sürekli çok sayıda hareket halinde bulunan enerji parçacıklarından meydana gelmektedir. İnsanların vücudunu çevreleyen elektromanyetik alana Aura denilmektedir. Aura, biyolojik ve nörolojik olduğu kadar fiziksel olarak da zihnimiz, bedenimiz, duygularımız ve ruhsal anlamda içeriye aldığımız ve dışarıya yaydığımız enerji frekanslarını içermektedir. Aura bütün varlıklar için kullanılmakta olan ortak bir kavramd...
 • Üsküdar Belediyesi’nden Kardeş Şehir Ziyareti

  19 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  Üsküdar Belediyesi ile Develi Belediyesi arasında kardeş şehir projesi kapsamında Üsküdar Belediyesi tarafından organize edilen bir ziyaret gerçekleşti. Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve beraberinde İstanbul'dan gelen heyeti Develi'de misafir etti. Erciyes Kayak Merkezi'nde Kardan Adam Tesislerinde düzenlenen kahvaltıda Kayseri Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Memduh Büyükkılıç, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ...
 • DÜNYA KOAH GÜNÜ

  19 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  “Kronik (müzmin) Obstrüktif (Tıkayıcı) Akciğer Hastalığının” kısaltılmış ismi olan KOAH, zararlı toz, gaz ve parçacıkların solunması sonucu hava yollarında ve akciğerlerde gelişen mikrobik olmayan iltihabın neden olduğu, hava yollarının daralması ve tıkanması ile sonuçlanan genellikle ilerleyici özellikle bir hastalıktır. KOAH, hava yollarında yerleşip ilerleyebilen bir hastalıktır. Diğer ifadeyle hava yollarının daralması sonucu rahat ve sağlıklı bir şekilde nefes almayı engelleyen bir akciğer hastalığıdır. Nefes darlığı, öksürük ve balgam çık...