logo

KAN BAĞIŞI NEDEN ÖNEMLİDİR

Kan, hayat sıvısıdır. Kan dokudur ve en temel yaşam kaynağıdır. Hücrelerden oluşmaktadır. Kan vücutta oksijeni, besin maddelerini, hormonları, vitaminleri ve antikorları dokulara taşıyan ve oluşan karbondioksit ve atık maddelerini vücuttan uzaklaştıran yaşamsal sıvıdır.
Vücutta birçok sistemin doğrudan kan ile bir bağı vardır. Çünkü vücut içinde gerekli mineraller, vitaminler, atıklar, elementler kan yoluyla taşınmaktadır. Bir canlıda, kan akışının durması demek, hayatın sona ermesi anlamına gelmektedir. Kan, kalpte temizlenir ve vücuda gönderilir. Kan, akciğerden aldığı oksijeni dokulara ve dokularda üretilen karbondioksiti akciğere taşır. Gerekli besin ve hormonları, dokuların süzgecinden geçirir. İletirken de artık maddeleri atmak için akciğer, karaciğer ve böbrek gibi organlara taşır. Ayrıca vücut ısı dengesini sağlar, asit- baz dengesini korur.
Bağışlanan kanlar, ciddi kazalar, savaş ve afetler, çeşitli suç girişimleri, cerrahi müdahaleler hastanın kaybettiği kanı yenilemek veya Hemofili (Kanın pıhtılaşamadığı hastalık), Lösemi (Kan kanseri) ve Cooley Anemi kan hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca, gebelik gibi ciddi klinik durumlarda kana ihtiyaç duyulmaktadır.
Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre en güvenilir kan, kişinin kendi özgür iradesiyle, hiçbir karşılık beklemeksizin, gönüllü, düzenli ve bilinçli olarak verdiği kandır. Yetişkin bir insanda ortalama 5-6 litre kan bulunur. Kan, yapay olarak üretilemez. Bu nedenle tek kaynağı sağlıklı bir bireydir.
Yılda bir veya iki kez yapılacak kan bağışı birçok insana yaşam umudu olabilir. Her gün çeşitli kazalar, yaralanmalar ve tıbbi operasyonlar gerçekleşmektedir. Bu noktada kan ihtiyacı hayati önem taşımaktadır. Kanamalı hastalığı olan bir hastanın, ameliyatta 6-8 ünite kana ihtiyacı olabilmektedir. Kan bağışının olmadığı bir toplumda, her gün binlerce kişi hayatını kaybedebilir. Bu sebep ile düzenli kan bağışında bulunmak insanların hayatını kurtarır. Kan bağışı, bir sosyal sorumluluk olup, bir gün herkesin kana ihtiyaç duyacağı da bir gerçektir.
Siz ya da bir yakınınız veya bir başkası günün birinde kana ihtiyaç duyabilir. Çünkü hastalıklar ve kazalar yaşamımızın bir parçası olup hiç bitmemektedir. Kısa bir süre içerisinde bulunamaz ise yaşama veda edebilecek o kadar çok yetişkin hasta, masum bebek ve çocuk var ki bunlar hasta yatağında bir damla kana acil ihtiyaç duymaktadır.
Kan bağışı tamamıyla tehlikesizdir. Kan bağışı yaparken tehlikeli bir hastalığa yakalanma olasılığımız yoktur. Kan alınırken kullanılan tüm aletler sterilize edilmiş ve bir kez kullanıldıktan sonra çöpe atılmaktadır. Vücudunuz bağışladığınız kanı çok kısa bir sürede yenilemektedir. Daha doğrusu bağış yaptığınız kan alınır alınmaz vücudunuz bunu yenilemeye başlamıştır. Kan bağışı yaptıktan sonra birkaç saat süreyle ağır egzersiz yapmamanız, sigara veya içki içmemeniz tavsiye edilmektedir.
Ülkemizde kan alışverişinin organize edilmesinde, kan stokunun sağlanmasında ve insanların kan verme eğiliminin arttırılmasında Kızılay, gönüllü olarak hizmetler sunmaktadır. Kan vermek, insan sağlığı için de çok önemlidir. Verilere göre ülkemizde son dönemlerde gönüllü kan verenlerin sayısında düşüşler olduğu belirlenmiştir.
Ülkemizde binlerce kalıtsal kan hastalığı ve kanser hastası bulunmakta ve bu kişiler devamlı olarak kan nakline ihtiyaç duymaktadır. Pandemi döneminde azalan kan bağışları, kan nakli olmadan hayatlarını devam ettiremeyecek bu hastaların zor günler geçirmesine neden olmaktadır. Pandemi nedeniyle insanlarda birtakım tedirginlikler bulunmasına rağmen şu an için ülkemizde kan ihtiyaçları karşılanabilmektedir. Üstelik toplanan immün (Bağışıklık) plazmalar sayesinde korona virüs mücadelesinde önemli bir destek verilmiştir. Ancak, bizim yoğun kana ihtiyacımızın olduğu da bir gerçek. Bu nedenle sağlıklı insanların gönüllü kan bağışında bulunmasında fayda vardır.
Unutmayalım ki bir ünite kan bağışı ile birkaç hastaya yardım etme düşüncesi insanı mutlu eder, psikolojik olarak rahatlatır. Kendi ihtiyacı olduğunda da kan bağışlayacak gönüllülerin olacağını ümidi artar. Hiç yüzünü görmediğiniz bir insanın yaşamını kurtarmanın verdiği iç huzur inanın hiçbir şeye değişmeyeceksiniz. Gelin siz de kan bağışında bulunun ya da bağış sıklığını artırın. Sadece bir hastaya değil, hasta yakınları ile birlikte binlerce kişiye umut olun.

Share
196 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Derneğin Hafızası Kitabını Neden Yazmaya Gerek Duydum?

  18 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan bugüne derneğimize hizmet eden değerli büyüklerimizi anmak ve bizden sonra gelecek yönetimlere ışık tutmak için bu kitap kaleme alınmıştır. Amaç derneğin yazılı hafızasına bir katkı sunmaktır. Çünkü toplumun hafızası olan kitaplar kültürel bir mirastır, kitaplar gönülden gönüle giden bir yoldur. Her dönemde Başkanların ve yönetimlerin karşılaştığı zorluklar, yaptıkları fedakârlıklar ve hizmetler hiçbir zaman küçümsenemez. Dernekçilik bir gönül, sevda ve fedakârlık işidir. Hemşehrilerinin dertlerine ortak olmak, hastalara ve yoksul...
 • DÜNYA PİKNİK GÜNÜ

  18 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Havaların ısınmaya başladığı ilkbahar aylarından itibaren piknikler, hafta sonlarının en keyifli aktiviteleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Pikniğe gitmek için kimimiz deniz kenarını, kimimiz ormanı, kimimiz su veya göl kenarını, kimimiz de parklar gibi doğal ortamlar veya bir açık alanı tercih ediyoruz. Piknik, yemek yemek, eğlenmek için açık alanda yapılan günübirlik gezintidir. Piknik, kelimesinin kökeni Fransızca “pique-nique” kelimesinden gelmekte olup, anlamı “Suyu, yeşilliği olan, gezinti yapılacak yer” olarak tanımlanmaktadır....
 • ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir! Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri ...
 • Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci'nin Takdim Yazısı Değerli Hemşehrilerim, İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve...