logo

KADINA ŞİDDET

Bugün 25 Kasım, “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü”dür. Ülkemizde de kutlanan bu mücadele günü nasıl ortaya çıkmıştır? Neden her yıl kutlama ihtiyacı duyulmuştur? Bu konuyu bilmemizde fayda var.
25 Kasım’ların “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü” olarak kabul edilmesinde trajik bir olay yer almış ve şöyle gelişmiştir. Dominik Cumhuriyeti’nde diktatörlüğe karşı mücadele eden Patria, Minerva, Maria Mirabel isimli üç kız kardeş, 25 Kasım 1960 tarihinde, cezaevinde bulunan eşlerini ziyaret dönüşü, yolda arabalarının önü kesilerek durdurulmuştur. Mirabel kardeşler, arabadan indirilerek tecavüz edilmiş ve vahşice öldürülmüştür. Bu olayın ardından tüm dünyada kadına yönelik şiddete karşı kampanyalar düzenlenmiştir.
1981 yılında yapılan Kadınlar Kongresinde, Mirabel kardeşlerin öldürüldüğü gün olan 25 Kasım’ı, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü” olarak ilan edilmiştir.
Bütün dünyada yankı bulan bu gelişmeler karşısında Birleşmiş Milletler de, 17 Aralık 1999 tarihinde, 25 Kasım’ın “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü” olarak benimsenmesine karar vermiştir. Bu karara bağlı olarak ülkemizde de her yıl 25 Kasım’da bu gün kutlanmaktadır.
Kadına yönelik şiddet; Kadın üzerinde baskı ve üstünlük kurma amacıyla yapılan, tehdit, dayatma, fiziki şiddet ve kontrol içeren her türlü eylemdir. Uzmanlar kadına yönelik şiddeti, psikolojik şiddet, cinsel şiddet, ekonomik şiddet ve fiziksel şiddet olarak dört ana başlıkta toplamaktadır. Yapılan araştırmalarda kadının en çok yakın sosyal çevresinden ve ailesinden şiddet gördüğünü ortaya koymaktadır.
Türkiye’de kadına yönelik şiddet üzerine yapılmış araştırma sayısı oldukça sınırlıdır. Bu araştırmalarda da her üç kadından birinin şiddete maruz kaldığı belirtilmektedir. Şiddet toplumsal bir sorundur. Bir haftadır Türkiye gündemine oturan “Cinsel İstismar Yasa Tasarısı” yoğun tepkiler sonucu geri çekilmek zorunda bırakılmıştır. Bu tepkilerin ülkemizde önemli bir sorun haline gelen kadına şiddet konusunda da gösterilmesi gerekmektedir.
Günümüzde de kadın cinayetleri ve kadına şiddet olaylarını her gün gazetelerde okuyor veya televizyonlarda izliyoruz. Yapılan bir araştırmada ülkemizde 2002- 2015 yılları arasında öldürülen kadın sayısı 5.046 olduğu belirtiliyor. Her geçen gün de bu sayı azalacağı yerde artarak devam ediyor. Pekiyi bu cinayetler neden işleniyor? Maalesef ülkemizde, kadın dövmeyi güç gösterisi ve erkeklik sanan, boşandığı karısını kıskanan sadist ruhlu insanlar oldukça bu sayı hiçbir zaman azalmayacak gibi görülüyor.
Yaşanan kadın cinayetlerine ilişkin toplumsal duyarlılığın yetersiz olması ve bu durum karşısında devletin caydırıcı önlemler almaması, istatistikî verilerde görüleceği gibi, kadın cinayetlerinde büyük bir artışın yaşanmasında rol oynamaktadır. Şiddet, sadece şiddeti gören tarafından değil toplumun tüm kesimi tarafından ele alınması gerekmektedir. Ayrıca bu sorun kadının ve toplumun gelişmesine de engel olmaktadır.
Kadına şiddet konusunda yeni stratejiler geliştirilerek yasal düzenlemeler yapılmalıdır.
Bu konuda deneyimi olan kadın kuruluşları ve akademisyenlerin fikirleri bir araya getirilmeli ve hükümet tarafından da acilen bu düzenlenme desteklenmelidir.
Sonuç olarak kadınların ne kadar narin, zarif ve ince ruhlu olduklarını unutmadan onları biraz daha anlamaya çalışalım ve kadınlarımıza sahip çıkalım. Peygamberimiz bir hadisinde “Sizin hayırlınız, kadınlara iyi davranandır” diye söylemiştir. Biz de kadınlarımıza iyi davranalım.

Share
1.426 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA FİL GÜNÜ

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Fil, hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya Fili ve Afrika Fili olmak üzere iki türü ile tanınmaktadır. Ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili ile Afrika orman filinin de iki ayrı tür olduğu öne sürülmektedir. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür. Filler ot obur hayvanlardır. Yani tamamen bitkilerle ...
 • Yaşar Civelek Zade Ağabeyden Dedem “Kara Müftü” ye Dair Anılar

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Rahmetli dedeniz Kara Müftü, hayatta olduğu 1950’li yıllarda Develi’nin ve bizlerin de manevi dedemiz olarak özellikle saygıda kusur etmemeye azami itina ettiğimiz, müstesna, yeri halen doldurulmamış milli duyguları önde gelen bir İslam ulemasıdır. Dedenizi size anlatmak haddim değildir. Rahmetli dedeniz müftülük görevinden sonra, rahat bir emekli yaşamı yapamamış, halkı dini bakımdan aydınlatmaya şevkle devam etmiştir. Bilhassa cuma günlerindeki vaazları cami cemaatleri tarafından huşu içinde adeta nefes almadan takip edilmiştir....
 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...