logo

İSTİKLAL SAVAŞINDA DEVELİ YETİMHANELERİ (2)

Hiç şüphesiz İstiklal Harbi’nin fedakar insanları Kuvva-i milliyecileri : Atıf Bey(Kaymakam). Kamberli Osman (Bel.Bşk.), Osman Coşkun, Bnb. Nebih Tankut, Abdullah Bey (Jn.Kom.) Dr.Abdullah Develioğlu,Takittin Ayata, Paşazade Osman, Numan Cebeci, Hocazade Tevfik, Osman Üstün, Velittin Çakıoğlu,Emin Develioğlu,Hadi Erdoğan,Yakup Arıkan vs.dir.İnsanları nasihatları ile bilgilendiren,yol gösteren moralleri yüksek tutma gayretinde olan dört gönül adamı vardır ki bunlar Hazım Ulusoy, İbrahim Emekliöz, Caferzade Abdullah ile Abdullah Develioğlu’dur.
Bu münevverler şehitler ordusu olan Develi’de savaşın o alevini her zaman duymuşlar ve ama şehitlerimizin çocuklarını da ihmal etmemişlerdir! Sonuçta İstiklal Komitesi üyeleri bu yetim çocukları için bugün hala ayakta duran Meteris Camii’nin giriş kapısının tam karşısında iki katlı bir ev vardı.Bugün bu ev yıkılmış yerine betonarma iki katlı bir ev yapılmıştır. İşte bu ev kiralanmış yetim çocuklar burada eğitilmeye başlanmıştır. Başta Hazım ve İbrahim Suphi hocalar burada fedekarca görev almışlar ve bu yavruların eğitimini tamamlamasında önemli rol oynamışlardır.
İsterseniz bu yetimhanenin kuruluşu hakkında Osman Coşkun’un “İkinci Ergenekon “adlı hatıratının 49-50. sayfalarında heyecanla şu bilgileri verir.Haçın’ın işgali üzerine M.K.Atatürk’ün emri ile Develi’de Saimbeyli’nin düşmandan kurtarılması için İstiklal Komitesi kurulmuş ve bu komite uyum içerisinde çalışıyor ve bir taraftan silahlanılıyor ve bir taraftan da teşkilatı güçlendirmek için çalışmalara olağanüstü başlamışlardı..İşte çalışmalardan biri de eğitim ve öğretimdi.Bu konuda Osman Çoşkun diyor ki:” Cemiyet-i İslamiye’nin gayesi şehit çocuklarını korumak,okutmak ve ailelerini sefaletten kurtarmak olacaktı….
Merkez İlk Mektebi’nin bir dershanesinde büyük bir toplantı yapıldı.Memleketin kalbur üstü adamlarının hemen hepsi orada bulunuyordu.Köylerden de gelenler vardı.Ufak tefek münakaşalardan sonra karara varıldı.Müessisler belli oldu.İdare heyeti belli oldu.Heyetin reisliğine mensup Hürriyet ve İtilaf Fırkası reisi Osman Bey seçildi.
Cemiyetin ,yukarda ziredilen gayelerinden maada memleket dahilinde sosyal ve kültürel işlerle de meşgul olacaktı.
Cemiyetin varidatı çiftçilerin teberru edeceği yüzde yarım zehair ve hububat ve çiftçi olmayanların verecekleri nakdi yardımlarla idare edilecek,aşar zamanında n sonra toplanacak zehair ve hububat satılarak sarf olunacaktı. Hiç bir müşkülata maruz kalmaksızın nakdi yardımlar gelmeye başladı. Halk adeta yardım yarışına çıkmıştı.
Eski hükümet binasının yanında bir itamhane tesis edildi.Köylerden ve kasabalardan toplanan şehit çocukları buraya yerleştirildi. Elbiseleri ve yiyecekleri tedarik olundu. Bir de hoca tutularak okutturulmaya başlandı. İdare heyetinin faaliyeti her türlü takdire layıktır.
Erciş Öğrenci Yurdu
İşin acı yanı bir avuç hamiyet erbabının uzak görüşlülüğü ile açılan yetimhane var .Burada görev alan değerli eğitimcileri de belirtmiştik. Fakat burada değerli öğretmen, Artvin muhacirlerinden Ömer Bakır dışında kimler okumuştur? Bilemiyoruz. En zor zamanlarda elinden tutulan bu öğrenciler kimlerdir en ufak bir bilgimiz yoktur.
İşte tam burada Develi’nin değerli hayır sahibi Cemal Erciş’i bu konuda bir ilki başarıp, yurd açtığı için nasıl hatırlamayız.? İnsanımıza yatırım yapan her insanımıza selam olsun. Mekanları Cennet olsun.

Çağdaş Develi Gazetesi 28.02.2017

 

Not; Yazarın yazı ile ilgili resimlere ulaşmak için aşağıdaki linki tıklayınız. Resimleri büyütmek için tekrar üzerine tıklayınız!

Çağdaş Develi Gazetesi, 17 Mart 2017, Sayfa 2

Share
1.494 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Derneğin Hafızası Kitabını Neden Yazmaya Gerek Duydum?

  18 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan bugüne derneğimize hizmet eden değerli büyüklerimizi anmak ve bizden sonra gelecek yönetimlere ışık tutmak için bu kitap kaleme alınmıştır. Amaç derneğin yazılı hafızasına bir katkı sunmaktır. Çünkü toplumun hafızası olan kitaplar kültürel bir mirastır, kitaplar gönülden gönüle giden bir yoldur. Her dönemde Başkanların ve yönetimlerin karşılaştığı zorluklar, yaptıkları fedakârlıklar ve hizmetler hiçbir zaman küçümsenemez. Dernekçilik bir gönül, sevda ve fedakârlık işidir. Hemşehrilerinin dertlerine ortak olmak, hastalara ve yoksul...
 • DÜNYA PİKNİK GÜNÜ

  18 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Havaların ısınmaya başladığı ilkbahar aylarından itibaren piknikler, hafta sonlarının en keyifli aktiviteleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Pikniğe gitmek için kimimiz deniz kenarını, kimimiz ormanı, kimimiz su veya göl kenarını, kimimiz de parklar gibi doğal ortamlar veya bir açık alanı tercih ediyoruz. Piknik, yemek yemek, eğlenmek için açık alanda yapılan günübirlik gezintidir. Piknik, kelimesinin kökeni Fransızca “pique-nique” kelimesinden gelmekte olup, anlamı “Suyu, yeşilliği olan, gezinti yapılacak yer” olarak tanımlanmaktadır....
 • ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir! Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri ...
 • Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci'nin Takdim Yazısı Değerli Hemşehrilerim, İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve...