logo

İSTİKLAL SAVAŞINDA DEVELİ YETİMHANELERİ (2)

Hiç şüphesiz İstiklal Harbi’nin fedakar insanları Kuvva-i milliyecileri : Atıf Bey(Kaymakam). Kamberli Osman (Bel.Bşk.), Osman Coşkun, Bnb. Nebih Tankut, Abdullah Bey (Jn.Kom.) Dr.Abdullah Develioğlu,Takittin Ayata, Paşazade Osman, Numan Cebeci, Hocazade Tevfik, Osman Üstün, Velittin Çakıoğlu,Emin Develioğlu,Hadi Erdoğan,Yakup Arıkan vs.dir.İnsanları nasihatları ile bilgilendiren,yol gösteren moralleri yüksek tutma gayretinde olan dört gönül adamı vardır ki bunlar Hazım Ulusoy, İbrahim Emekliöz, Caferzade Abdullah ile Abdullah Develioğlu’dur.
Bu münevverler şehitler ordusu olan Develi’de savaşın o alevini her zaman duymuşlar ve ama şehitlerimizin çocuklarını da ihmal etmemişlerdir! Sonuçta İstiklal Komitesi üyeleri bu yetim çocukları için bugün hala ayakta duran Meteris Camii’nin giriş kapısının tam karşısında iki katlı bir ev vardı.Bugün bu ev yıkılmış yerine betonarma iki katlı bir ev yapılmıştır. İşte bu ev kiralanmış yetim çocuklar burada eğitilmeye başlanmıştır. Başta Hazım ve İbrahim Suphi hocalar burada fedekarca görev almışlar ve bu yavruların eğitimini tamamlamasında önemli rol oynamışlardır.
İsterseniz bu yetimhanenin kuruluşu hakkında Osman Coşkun’un “İkinci Ergenekon “adlı hatıratının 49-50. sayfalarında heyecanla şu bilgileri verir.Haçın’ın işgali üzerine M.K.Atatürk’ün emri ile Develi’de Saimbeyli’nin düşmandan kurtarılması için İstiklal Komitesi kurulmuş ve bu komite uyum içerisinde çalışıyor ve bir taraftan silahlanılıyor ve bir taraftan da teşkilatı güçlendirmek için çalışmalara olağanüstü başlamışlardı..İşte çalışmalardan biri de eğitim ve öğretimdi.Bu konuda Osman Çoşkun diyor ki:” Cemiyet-i İslamiye’nin gayesi şehit çocuklarını korumak,okutmak ve ailelerini sefaletten kurtarmak olacaktı….
Merkez İlk Mektebi’nin bir dershanesinde büyük bir toplantı yapıldı.Memleketin kalbur üstü adamlarının hemen hepsi orada bulunuyordu.Köylerden de gelenler vardı.Ufak tefek münakaşalardan sonra karara varıldı.Müessisler belli oldu.İdare heyeti belli oldu.Heyetin reisliğine mensup Hürriyet ve İtilaf Fırkası reisi Osman Bey seçildi.
Cemiyetin ,yukarda ziredilen gayelerinden maada memleket dahilinde sosyal ve kültürel işlerle de meşgul olacaktı.
Cemiyetin varidatı çiftçilerin teberru edeceği yüzde yarım zehair ve hububat ve çiftçi olmayanların verecekleri nakdi yardımlarla idare edilecek,aşar zamanında n sonra toplanacak zehair ve hububat satılarak sarf olunacaktı. Hiç bir müşkülata maruz kalmaksızın nakdi yardımlar gelmeye başladı. Halk adeta yardım yarışına çıkmıştı.
Eski hükümet binasının yanında bir itamhane tesis edildi.Köylerden ve kasabalardan toplanan şehit çocukları buraya yerleştirildi. Elbiseleri ve yiyecekleri tedarik olundu. Bir de hoca tutularak okutturulmaya başlandı. İdare heyetinin faaliyeti her türlü takdire layıktır.
Erciş Öğrenci Yurdu
İşin acı yanı bir avuç hamiyet erbabının uzak görüşlülüğü ile açılan yetimhane var .Burada görev alan değerli eğitimcileri de belirtmiştik. Fakat burada değerli öğretmen, Artvin muhacirlerinden Ömer Bakır dışında kimler okumuştur? Bilemiyoruz. En zor zamanlarda elinden tutulan bu öğrenciler kimlerdir en ufak bir bilgimiz yoktur.
İşte tam burada Develi’nin değerli hayır sahibi Cemal Erciş’i bu konuda bir ilki başarıp, yurd açtığı için nasıl hatırlamayız.? İnsanımıza yatırım yapan her insanımıza selam olsun. Mekanları Cennet olsun.

Çağdaş Develi Gazetesi 28.02.2017

 

Not; Yazarın yazı ile ilgili resimlere ulaşmak için aşağıdaki linki tıklayınız. Resimleri büyütmek için tekrar üzerine tıklayınız!

Çağdaş Develi Gazetesi, 17 Mart 2017, Sayfa 2

Share
1.636 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İSTANBUL DEVELİ VE YÖRESİ DERNEĞİMİZİN 18.GENEL KURULU HAYIRLI OLSUN

  26 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  1945 yılından itibaren 67 yıldan beri hizmet bayrağını günümüze kadar taşıyan Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin 18. Olağan Genel Kurulu'nu 20.11.2021 Cumartesi günü saat:14.00'da dernek merkezimizde çok değerli üyelerimizin ve misafirlerimizin katılımlarıyla gerçekleştirdik. Genel kurulumuz açılış konuşmasının ardından oy birliği ile divan başkanı seçilen Osman Deveci'nin ve divan kâtipleri; Mustafa Şam ve İbrahim Palamut'un salondaki yerlerini almalarıyla tüm katılımcılarla birlikte saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Divan B...
 • ULUSLARARASI AURA BİLİNÇLENDİRME GÜNÜ

  26 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  Evrendeki her şey, enerjinin farklı bir boyutudur ve bizler de enerjilerden oluşan canlılarız. Gözümüzle göremesek de vücudumuz, aslında sürekli çok sayıda hareket halinde bulunan enerji parçacıklarından meydana gelmektedir. İnsanların vücudunu çevreleyen elektromanyetik alana Aura denilmektedir. Aura, biyolojik ve nörolojik olduğu kadar fiziksel olarak da zihnimiz, bedenimiz, duygularımız ve ruhsal anlamda içeriye aldığımız ve dışarıya yaydığımız enerji frekanslarını içermektedir. Aura bütün varlıklar için kullanılmakta olan ortak bir kavramd...
 • Üsküdar Belediyesi’nden Kardeş Şehir Ziyareti

  19 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  Üsküdar Belediyesi ile Develi Belediyesi arasında kardeş şehir projesi kapsamında Üsküdar Belediyesi tarafından organize edilen bir ziyaret gerçekleşti. Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve beraberinde İstanbul'dan gelen heyeti Develi'de misafir etti. Erciyes Kayak Merkezi'nde Kardan Adam Tesislerinde düzenlenen kahvaltıda Kayseri Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Memduh Büyükkılıç, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ...
 • DÜNYA KOAH GÜNÜ

  19 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  “Kronik (müzmin) Obstrüktif (Tıkayıcı) Akciğer Hastalığının” kısaltılmış ismi olan KOAH, zararlı toz, gaz ve parçacıkların solunması sonucu hava yollarında ve akciğerlerde gelişen mikrobik olmayan iltihabın neden olduğu, hava yollarının daralması ve tıkanması ile sonuçlanan genellikle ilerleyici özellikle bir hastalıktır. KOAH, hava yollarında yerleşip ilerleyebilen bir hastalıktır. Diğer ifadeyle hava yollarının daralması sonucu rahat ve sağlıklı bir şekilde nefes almayı engelleyen bir akciğer hastalığıdır. Nefes darlığı, öksürük ve balgam çık...