logo

İSTANBUL’DA BİR DEVELİ SEVDALISI:AV.AHMET ÖZÇAY

Aşağı Everek Mahallesi veya eski adıyla Tekuşe veya Büyük Küllük Mahallesi Develi’nin önemli bir mahallesidir.Bu mahalle genelde Yukarı Develi’den göçen Türkmenlerden oluşmuştur.1960 yılına kadar az sayıda da olsa Ermeni vatandaşkarımızla birlikte yaşanmıştır.Hem kültürel zenginliği,hem insani değerlerimizin yaşatıldığı,komşuluk ilişkilerinin samimiyeti, insani değerlerin korunması ve özellikle çoğu evlerde üniversite mezunu gençlerimizin çokluğu vb.bu mahallenin önemli özellikleridir.
Bu sütunlarda uzun bir süre önce yazdığım”Kuyumcular Sokağı” ile yakın zamanda Kayseri Büyükşehir Belediyesi tasarılarından olan ve Heyamola yayınları arasında çıkan “Develi-Aşağı Everek’ten Hatıralar” adlı eserimizde yaşadığımız süre içerisinde ,gözlemlerimizi de katarak bir dönemlerin değerler manzumesini anlatmaya çalışmıştık.
Daha geçen haftalarda Develi altı hayırseverimiz Seyrânî kampüsü’nde attırdıkları temelle, Develi eğitimine yaptıkları hizmetle göğsümüzü kabartmışlardı.İşin enterasan olanı nedir biliyor musunuz?Bu değerli hayırseverlerimizin de hepsi Aşağı Everekli’dir ki toprağı ile ödeşmenin çok güzel örneğini sundular.
Bizim kuşağın sokağımızdaki ağabeyleri şimdilerde avukat olan Ahmet Özçay,Prof.Dr.Cavit Avcı,İş adamı İsmail Erciyes ve Eczacı Şahin Azman’dır.Diğer sokaklarda ise futbolcu Beton Ali Şahin,daha yakınlarda vefat eden Kafilerin Muazzez ve İlahiyatçı Abdulkadir Etöz’dür.Hepsi de nükteleri, zekaları ve irfanları ile Develi sevdalılarıdır.İş hayatlarında da hep başarılı olmuşlardır.
Bu ağabeylerimizin içerisinde kapı komşumuz ve her zaman insanlığına, güzelliklerine, kendini yetiştirmesine ve Develi hayranlığına,Develileri bir arada tutma gayretlerine hayran olduğumuz ve örnek almaya çalıştığımız ağabeylerden biri de Av.Ahmet Özçay’dır.
İlk direncini Develi’den kurtularak ,İstanbul’da mesleğine devam etmekle gösteren Ahmey Ağabey,biraz da yakınlarının desteğiyle İstanbul’da tutundu.İyi bir avukat oldu.Akılcı davrandı,iyi de servet edindi.
İstanbul’daki Develileri ciddi bir biçimde derleyen,toplayan hamleyi kim ne derse desin Prof.Dr.Cavit Avcı ve ailesidir.Çiftliğinde Develi seçkinlerini toplayarak Develi beyin ve para gücünü derleyen , bu gücün Develi’ye nasıl yansıtılabileceğinin çok önemli hizmetini Cavit Avcı göstermiştir.Birlikten güç doğar ,ilkesini ikinci olarak gören Av.Ahmet Özçay ağabeydir.Sıkça Develili münevverleri bir yemekte toplayıp görüş alış verişinde toplamada çok ciddi hizmeti olmaktadır.Bu yemekler sanki bir Develi Senatosu niteliğindedir.Bundan da Develi faydalanmaktadır.
Nitekim bu son temel atmada görütüğümüzde kendisi de bir bina yapmanın heyacanını taşıdığını belirtmişti.Gel de sevinme !.
Yazıhanesi ve bazı kendine ait mekanlar Develi duyarlılar için düşünme ve hayır yaspma planlarının yapıldığı üretim merkezleridir.Nitekim bir İstanbul gezimizde biz de bu yemekli birlikteliğe davet edilince bizzat bunu görmüş ve mutlu olmuştuk.Zaten bu birliktelikteki mutluluğumuzu da yine bu köşedeki bir yazımızda belirtmiştik.
Muhterem ağabeyimize buradan kendine , eşlerine,evladına ve sevdiklerine selam ve saygılarımızı gönderiyoruz.İnşallah hayali gerçekleşir ve hem arzusuna kavuşur,hem de Seyrânî Üniversitesi yolunda bir ivme daha kazanılmış olur!

Share
1.285 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sana Bir Şiirim Var Dr. Yusuf Akça

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Şiir; büyük zekâların rüyalarıdır. Şiir, insanlara bütün hayatı boyunca eşlik eden bir felsefedir. Şiir, bir kavganın, bir mücadelenin, çiçek açan hayatın dilidir. Şiir, mavi bir gökyüzüdür. Şiir, zifiri karanlıkta parlayan bir ışıktır. Şiir, sessiz gecelerin, sessiz çığlığıdır. Değerli, hemşehrim Dr. Yusuf AKÇA Hocamın “Bir dost Arıyorum ve Gül Elması” şiir kitaplarından sonra “sana bir şiirim var” adlı şiir kitabı Kırmızı Yayınevi'nden yayınlandı. Kitabın gelirini Mehmetçik Vakfına bağışlayan hocamı kutluyorum. Aynı zaman da Çağdaş Develi G...
 • “Bisiklet Bir Kültür” Dedik, Katkıları İse Şöyle Oldu…

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Merhaba sevgili okuyucular, uzunca bir aradan sonra tekrar aranızdayım. Bu süre zarfı içerisinde birçok projelerle, birçok oluşumlarla meşguldüm. Yıllar önce kendime hedefler koymuştum. Ölmeden önce yapmak istediğim projeler diye. 4 projem var. 1.cisi tahmin ettiğiniz gibi Bisikletle ilgili :) ...Yalnız bu projenin olgunlaşması uzun zaman aldı. İç Anadolu Bölgesinin bir ilçesinde olduğundan mı, bayan olduğumdan mı, yaşantımdan mı yoksa hepsinden bir parça kaynaklı olduğundan mı nedir beni biraz yıprattığını söyleyebilirim. Daha önce defalar...
 • Pekmez Hikâyeleri (Develi’de Kaynatma)

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Develi'de ilk önce sergilik üzümler yetişir. Sergilikler serilir. Ekim Ayında üzümler olgunlaşınca bağlara girilir. Bağlara girilmesi kaynatmanın habercisidir. İsmail SAMUR Hocam Develi'de anılarda kalan bağ bozumunu pekmez hikâyelerini” kaleme aldı. Bize de bu güzel yazıyı yayınlamak düştü. Bağ Bozumu: Yine bağ bozumu mevsimi geldi memleketimde, şimdi her tarafta kazanlar kaynamakta, altın renkli pekmezler küplere dolmaktadır. Hatırlıyorum, çook küçükken Fenese'deki o zaman bana çook büyük gelen evimizin alt katındaki tandırlı evde(oda), bana...
 • DÜNYA STANDARTLAR GÜNÜ

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Standart kelimesi, günlük hayatta vatandaşların sıklıkla kullandığı kelimelerden bir tanesidir. (Standart dil, çifte standart, hayat standardı, yaşam standardı gibi). Standart kelimesi Fransızcadan Türkçemize geçmiştir. Dünyada yaşanan teknolojik gelişmelerin üretim ve tüketim yapılarını yeniden şekillendirmesi ve rekabet ortamı ürünlerde kaliteyi ön plana çıkarılması amacıyla uluslararası standartların getirilmesini zorunlu kılmıştır. Standart, belli bir tipe göre yapılmış veya ayrılmış, belirli ölçülere, yasaya, kullanıma uygun olan bir ürü...