logo

İstanbul’a Adanmış Bir Ömür Kadir Topbaş Prof. Dr. Recep Bozdoğan

İstanbul’a hizmet etmek az sayıda insana nasip olabilecek bir lütuftur. İstanbul’a layıkıyla hizmet ederek şehrin kutlu tarihine geçmek ise bir bahtiyarlık vesilesidir.
Fatih İstanbul’u fethederken “Hüner bir şehir bünyâd etmektir, reaya kalbin âbâd etmektir” sözüyle aslında hakiki başarının insanların kalbini huzur ve mutlulukla dolduran şehirler inşa etmek olduğunu söylemişti. Merhum Kadir Topbaş da Fatih’in bu veciz sözünün sırrına erenlerdendi. Ömrünü İstanbul’a vakfetti, tutkuyla, azimle. İstanbul benim evim, burası benim yârim, derdi, işlerini daima halis niyetle yapma gayreti içinde oldu. Bu nedenle, nasibine hep iyi işler düştü. İstanbullu da Kadir Başkan’ın kadrini bildi, ona bu görevi üç defa verdi, hem de büyük bir güvenle. Kadir Başkan İstanbul’a kol kanat gerdi.” Kadir Abisi” oldu koca şehrin. Geleceğin İstanbul’unun hayalini kurdu, geçmişin İstanbul’undan feyz alarak. Şehrin ufkunu açan, onu yarınlara taşıyan sayısız projelere imza attı.
Yerel yöneticilerin erişebileceği en yüksek platformlara başkanlık yaptı, hem İstanbul’u hem de Türkiye’yi layıkıyla temsil etti. İşleri daima sulh üzere çözme gayretinde oldu.” Hayata ve birbirimize coşku ve umutla sarılmalıyız. Kardeşliğimizi birlik ve beraberliğimizi canlı tutmalıyız” derdi ve hep öyle yaptı. Zaman gelince bayrağı devretmesini bildi, vakar ve tevazu ile.
İstanbul ‘a ve İstanbulluya sevgiyle sarıldıkça sadece şehrin tarihinde değil, İstanbulluların gönlünde makes buldu. Sayın Dr. Kadir Topbaş’ın yazmakla bitmeyecek icraatlarının özetini çıkarmak da bize nasip oldu. Hem de kendi sağlığında ve bizzat kendisinin arzusuyla. Sayın Topbaş’ı rahmet ve şükranla anıyorum, tıpkı bütün İstanbullular gibi. İstanbul Kadir Abisini asla unutmayacaktır. Ruhu şad, mekânı cennet olsun.
Prof. Dr. Recep Bozdoğan

 

Bu Dünyadan Bir Kadir Topbaş Geçti:


Takdim : Kalemin titrediği anlar vardır, hüzün ve hasretle karışık. Kendinizi ne kadar zorlarsanız da kelimeler boğazda düğümlenir.
Gözler yaşla, kalpler acıyla dolar. Titreyen aslında ellerdir, kalem değil. Allah’ın lütfu ile sabır ve metanet hâkim olunca; duygular kalpten dökülmeye başlar, kalem dile gelir, kâğıt tercüman olur. Şairin dediği gibi “Geçmiş zaman olur ki hayli cihan değer”
Bu dünyadan Kadir Topbaş geçti. Hayal gibi bir hayat yaşayarak. Karıncalar gibi çalışıp devler gibi eserler vererek. Allah rızası için sayısız sadaka-i cariye bırakarak. Salih bir kul, iyi bir insan, sevgi dolu bir eş, müşfik bir baba, azimli bir girişimci ve İstanbul’a layık bir belediye başkanı olma gayreti içinde.
Kadir Topbaş, babamız kale gibi sağlam sığındığımız. Biz kendisinden razıyız. Allah da ondan razı olsun. Bu dünyadan Kadir Topbaş geçti.
Gönlünde İstanbul sevdası, gecesini gündüzüne katarak. Ömrünü İstanbul’a adayarak. Hayalleri aşan icraatlar ortaya koyarak. Medeniyetlerimizin kalbinin attığı bu aziz şehre layık olmaya çalışarak. O İstanbul’u sevdikçe İstanbul da onu çok sevdi, her seferinde daha büyük bir güvenle bağrına bastı. İstanbul’un “Kadir Abi”si yaptı. ”İstanbul’a ne yapsak azdır” der, şehrin bugününü dününden, yarınını bugününden daha iyi yapmanın gayreti içine girerdi. Allah ondan razı olsun.
Sevgili babamızın ömrünün belki de en verimli yılları oldu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı.
Peygamberimizin müjdelediği, Fatih’in fethettiği bu kutlu şehre gerçek bir “Şehremini” şuuruyla hizmet etmeye çalıştı. Vazifesini bihakkın yapmış olmanın huzuru içinde emaneti teslim etti. Halini hatırını soranlara “İstanbul gibiyim” derdi hep. İstanbul gibi yaşadı, İstanbul sevgisiyle son nefesini verdi. Kadrini bilenlere seng-i musallada durup el bağladı saf saf. Bundan sonra bize düşen sevgili babamızın hatırasını yaşatmak.
Bu cümleden; Dr. Mimar Kadir Topbaş’ın belediyecilik felsefesini yansıtan bu eseri sizlerin istifadesine sunuyoruz.
Eseri, sevgili babamızın ricasıyla kaleme alan Prof. Dr. Recep Bozdoğan’a Topbaş ailesi olarak kalpten teşekkür ederiz. Eserin basımını üstlenen Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı’nın (WALD) yönetim kurulu başkanı Sayın Mehmet Duman’a ve ekip arkadaşlarına çok teşekkür ederiz.
Eserin Türkiye’de belediyeciliğin daha yüksek seviyelere çıkmasına katkı sağlanmasını dileriz. İstanbul’un Kadir Topbaş’ın hayal ettiği seviyeye ulaşması dileğiyle.
Topbaş Ailesi. (İstanbul Ekim 2021)
Yazarın Biyografisi:
Kayseri’nin Develi İlçesi’nin Avlağa mezrasında doğdu. 1995 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilim ve Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Yerel Yönetimler ve Şehir Politikaları Bilim Dalında 1997 yılında yüksek lisans ve 2001 yılında doktora yaptı.2002 yılında yardımcı doçent,2006 yılında doçent,2011 yılında profesör unvanını aldı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesinde danışmanlık, İstanbul İl Özel İdaresinde genel sekreter yardımcılığı, Marmara Belediyecilere Birliğinde genel sekreterlik ve Marmara Üniversitesinde dekanlık ve rektör yardımcılığı yaptı.
Eserleri:
*Küresel Şehirler ve İstanbul,
*Gaziantep; Tarihe Tat Katan Şehir,
*İstanbul’da Bir Kent Doğdu: Ümraniye,
*Küresel Kentler ve Türk Kentlerinin Uluslararası Konumu,
*Türk Tipi Başkanlık,
*Liderlik Yaklaşımları ve Belediyeler.
*İstanbul 2053 Vizyonu,
*İstanbul *Derinlik, Değişim ve Güç,
*Belediyelerde Örgüt Geliştirme,
* Yerel Hizmetlerin Özelleştirilmesi.
Bozdoğan’ın editörlüğünü yaptığı kitapları, çeşitli bilimsel dergilerde yayımlanmış makaleleri bulunmaktadır. “Küresel Şehirler”, “Metropoliten Yönetimler”, “Kamu Kesiminde Stratejik Yönetim”, “Marka Şehirler” ve “Liderlik” konularında teorik ve uygulamalı çalışmalarını sürdürmektedir. İyi derece İngilizce bilen Bozdoğan ,evli ve üç çocuk babasıdır.

Share
232 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Alaattin Özdemir Namı Diğer Alaattin Ağa (Keş Alaattin)

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  1960'lı yıllardan beri tanıdığım Alaattin Ağabey'i ben bir kabadayıdan ziyade fakir fukara dostu adam gibi bir adam olarak tanırım. Keş Alaattin diye yazmadı kalemim ona olan sevgi ve saygımdan, ama yiğit lakabıyla anılır. Rahmetli Ahmet İslamoğlu hocam Alaattin Ağabey'in işletmeciliğini yaptığı Belediye Gazinosu'nun önünden geçerken ayağa kalkıp saygısını gösterdiğine tanık oldum. Büyüklerine saygılı küçüklerine sevgi dolu bir insandı. Ahmet Hocam da bir bayram sabahı vaazında yılda bir kez bayram namazına gelen de dağıtılan bu ikramdan seva...
 • DÜNYA HAMBURGER GÜNÜ

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Başta ABD olmak üzere, dünyanın dört bir yanında bilinen bir hazır yemek (fast food) sandviçi olan Hamburger, birçok farklı çeşitte yapılabilen ve oldukça popüler olan bir yiyecektir. Hamburger, herkes için vazgeçilmeyecek lezzetlerden birisidir. ”Hamburger Günü” her sene 28 Mayıs günü kutlanmaktadır. Hamburger, adını Almanya'daki Hamburg kentine borçlu olsa da, bugün dünya çapında bilinen ve sevilen bir yiyecektir. Hamburgerin sözlük anlamı “Hamburglu” dur. Hamburger, ilk olarak bir Türk boyu olan Orta Asyalı Tatar toplumundan çıkmıştır. Tat...
 • CIRTLIK

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Develi'de faydalı, zehirli ve faydalı vs.otlar hakkında bilgi sahibi değiliz. Veya biz bilgi sahibi değiliz. Bu konuda yazılı bir bilgimiz de yoktur. Bir ara K.Maraş'tayız. Orada dost bir biyolog arkadaşın elinden çıkma K.Maraş'taki ot ve bitki eşitleri ile değişik türleri üzerinde çok değişik bir dergi yazısı okumuş ve çok da hoşuma gitmişti. Develi'ye geldiğimde Tarım İl Müdüdürlüğü'ne uğramış ve varsa kaç çeşit nebatat var onları öğrenmeye çalışmıştım. 1OO çeşit'i biraz aşkın bitkinin listelendiğini görmüştüm. Halbuki K.Maraş'da Dr.arkadaş'...
 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...