logo

İSTANBUL GENÇ DEVELİLER DERNEĞİMİZİN 18.YILINDA “BİRLİK VE BERABERLİK BULUŞMASI”

 

Esenler Kadir Topbaş Kültür Merkezi’nde Genç Develiler Kültür Dayanışma Derneğimizin kuruluşunun 18.yılında “Birlik ve Beraberli Buluşması” yemeği ve programı düzenlendi.
Programın sunumunu Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Avcılar yaptı. Hafız Hasan Taha’nın Kuran-ı Kerim tilavetiyle program başladı. Develi Müftümüzün selamlama konuşması ve duasıyla devam etti. Açılış Konuşmasını Dernek Başkanı Mehmet Sabah Yaptı, Kayder Başkanı Gökhan Çetinsaya, Tümkayder Muhammed Ali Temel, Develi ve Yöresi Derneği başkanı olarak ben, Bahçelievler Belediye Başkan Yardımcısı Metin Alıcı, Emniyet Müdürü Başmüfettiş Ayhan Kurtoğlu, İTO Başkan Adayı Kayserili hemşehrimiz Abdullah Teber bir selamlama konuşması yaptılar. Son konuşmayı Develi ve Yöresi Derneğimizin onursal başkanı, Kayserinin gururu, Develi’nin Onuru Kayseri Milletvekilimiz Sami Dedeoğlu yaptı.
Toplantının Davetlileri:
Hayırsever İş Adamı Şükrü Kulak, Kayder Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Şam, Develi ve Yöresi Derneği Başkan Yardımcısı Hatice Ayden, Mali Sekreter Yusuf Palamut, Mustafa Ağca, eski Başkan Mehmet Papak, Denetleme Kurulu Üyemiz Ayşe Salman, Kadınlar Komisyonu Başkanımız Hanife Salman, Köy Dernek Başkanlarımız ve Yönetim Kurulları, Develi Belediye Meclis Üyelerimiz Hadi Türkmen, Bayram Sabah, Genç Develiler Derneği eski Başkanları; Mustafa Ötünç-Şeref Avcılar, Türkiye Yeşilay Kadıköy Şb. G. Sekr. Yusuf Zengin, Erciyes EFM Mahmut Kılınç ve Özay Gürsoy, Genç Develiler Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri ve Dernek üyeleri katıldılar.
Başkan Mehmet Sabah’ın Konuşması:
Değerli Milletvekilim, Emniyet Müdürüm, Belediye Başkan Yardımcım, il ilçe, Köy Dernek Başkanlarım değerli hemşehrilerim.
Genç Develiler Derneği olarak tüm hemşerilerimizle birlik ve beraberlik içinde olmaya devam edeceğiz. Derneğimiz hemşehrilerimizin iyi ve kötü günlerinde hep yanlarında oldu. Hayırsever İş Adamlarımızdan almış olduğumuz yardım ve bursları ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Yardımda bulunan tüm hemşehrilerimize teşekkür ederiz.
Hemşehrilerimizin ve üyelerimizim kaynaşması için sosyal etkinlikler yaptık. Piknik, Futbol Turnuvaları düzenledik. Yukarı Develi Hıdrellez Şenliklerine, Çanakkale Şehitlik gezilerine katıldık. Bu konuda bizlere destek olan tüm hemşehrilerimize teşekkür ederiz. Tekrar katılımlarınızdan dolayı Dernek Yönetim Kurulumuz adına teşekkür eder, saygılarımı sunarım.
Milletvekilimiz Sami Dedeoğlu’nun Konuşmasından Özetler;
Milletvekilimiz Türkiye’nin ve derneklerimizin birlik berberliğe çok ihtiyacı olduğunu anlatan anlamlı bir konuşma yaptı. Bu derneği kuranlarda ölenlere rahmet kalanlara sağlıklı bir ömür diliyorum. İstanbul’da dernekçilik yapmak çok zordur. Derneğimizin başkanını ve Yönetim Kurulunu tebrik ediyorum.
Kayseri Derneklerinin Başkanları hepsi bir arada. Gelin kardeşlerim bir çatı altında toplanalım. Bir yumruk olalım. Böyle yaparsak Kayseri ve ilçelerine daha çok hizmet yaparız. Kayseri’ye bugün ne hizmet yapıldıysa bu dernekler vasıtasıyla yapıldı. Bana Ankara’da bir görev düşerse emrinizdeyim. Kalıcı hizmetler yapmamız lazım diyerek birlik ve beraberlik mesajı verdi.
Ankara Kayseri yolumuz bitiyor, Hızlı Trenimizin 28 Martta start alacak, Erciyes Kayak Merkeziyle, yapımı devam eden şehir hastanemizle, Maraş Kayseri yolumuzla, Kayseri Tapu dairelerinin bir merkezde toplanmasıyla Kayserimiz modern bir şehir olacaktır.
Türkiye’den Afrin’e giden 1600 tır yardımın 335 tırı Kayseri’den gitmiştir. Kayserili hemşehrilerim vatanı, milleti devleti için her şeyini vermeye hazır vatansever insanlardır. Zeytindalı harekâtında tünelden çıkan sürü ile teröristi gören komutanın bombayı üzerimize atın sürü ile üzerimize geliyorlar dediğini anlattı. İşte bizim askerimiz böyle bir askerdir, dedi.
Şimdi, Suriyeli bir mazlumun kahraman Türk askerimize seslenişini size okumak istiyorum.
“Sana hasret kalmıştı bir asırdır bu bölge,
Hoş geldin ey kahraman Türk askeri, hoş geldin.
Kokunu arardık her zaman esen yelde,
Hoş geldin ey kahraman Türk askeri, hoş geldin.
Mazlum bir haykırışım ben, zulmetti zalim bana,
Sizlerden ayırdılar, bak kalmadı mecalim,
Sen gelmeseydin ne olurdu acep hâlim.
Hoş geldin ey kahraman Türk askeri, hoş geldin.
Türk şehri Halep viran, Afrin ağlamaktaydı,
Haçının vurduğu ülkem karalar bağlamaktaydı,
Senin ayak seslerin yurduma ümit yaydı,
Hoş geldin ey kahraman Türk askeri, hoş geldin
“Şehadet yoluna gülerek giden yiğit,
Mazlumlara umut, zalime kin güden yiğit,
Uğruna feda olsun bendeki beden yiğit,
Hoş geldin ey kahraman Türk askeri, hoş geldin.
Topyekûn milletime saldırmak isteyen haç,
Mazlumların yardımına duyulduğunda ihtiyaç,
Muhammed’in ordusu her derde olur ilaç,
Hoş geldin ey kahraman Türk askeri hoş geldin.
Recep Tayyip Erdoğan yumruğunu sıkınca,
Bir sözle dünyadaki sultanları yıkınca,
Ümmetin liderinden ‘Haydi!’ emri çıkınca,
Hoş geldin ey kahraman Türk askeri hoş geldin.”
Etkinliğe Katılan Dernek Başkanlarımız;
Ankara Kayserililer Derneği adına H. Hüseyin Etöz, Antalya Kayserililer Derneği Adına İsmail Etöz, İst. Yahyalılar Derneği Başkanı; Halit Göncü, Sarız Derneği; Akın Kılıç, Develi Epçe Köyü; Osman Atmaca, Çaylıca Köyü; Memduh Şahan, Öksüt Köyü; Mustafa Kahraman, Gaziköy; Sinan Tekiner, Kabaklı Köyü Dernek Başkanı Alaatin Candemir, Yayhalı Kopçu; Osman Köseoğlu, Tomarza Yeşilbağ; Cuma Helvacı başkanlarımız yönetim kurullarıyla beraber derneğimizin “Birlik ve Beraberlik Buluşması’na” katıldılar.
Toplantıya ayrıca, Develi’den Çarşı Cami Müezzini Adem Kavak, Reşadiye Camii İmamı Kerem Aydınoğlu, Develi 75.Yıl ilkokulu Müdürü Hacı Ali Ekinci iştirak ettiler. Erciyes EFM Mahmut Kılınç tarafından milletvekilimize, Develi Dernek Başkanlarına plaket verildi.
Yemeğin ve konuşmaların ardından İlahiler ve ezgilerle program sona erdi. Bu vesileyle derneğimizden ahirete intikal eden kurucu güzel hemşehrilerimizi; Metin Kılıçaslan’ı, Mevlüt Öztürk’ü Mustafa Avcılar’ı, Mevlüt Şamı’ı rahmetle anıyor, ruhları şad, mekânları cennet olsun.

Çağdaş Develi Gazetesi, 09 Mart 2018, Sayfa 7

Share
1.251 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

#

İSTANBUL GENÇ DEVELİLER DERNEĞİMİZİN 18.YILINDA “BİRLİK VE BERABERLİK BULUŞMASI”” için 1 yorum

 1. Avatar Adem Bakmaz : diyor ki:

  Bu yazıyı okuyunca kendimi bir an Develide hissettim emeği geçenlere teşekkür ediyorum Adem Bakmaz Gönen BalıkesirÁdem

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...