logo

İstanbul Develi’yi Sevenler Derneğinden Develi ve Yöresi Derneği’ne Derneğimizin Tarihçesi

Derneğimiz 1950’li yıllarda İstanbul Aksaray’da Akdemir Apartmanı’nda Merhum Dr. Ali Akdemir, Av. Hayrettin Bıçakçı, Nuri Kalem, Mustafa Elbaşı, Hacı Mahmut İzzet Özilhan, Av. Mustafa Süllüoğlu, Fevzi Özdemir ve Muharrem Topuz Beyler tarafından “Develililer ve Develi’yi Sevenler Derneği” adıyla kuruluyor. Doktor Ali Akdemir Bey’in muayenehanesinde hizmete başlıyor. Derneğimiz üyelerine sağlık konusunda yardımcı olan Dr. Ali Bey’in üyelerden muayene ücreti almadığını o günleri yaşayan ağabeyim merhum Nevzat Cebeci’den dinlemiştim. Çünkü, 1957 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğrenciydi. Merhum Nuri Kalem 1944 yılında Develi’den İstanbul’a göç eden Develili ilk iş adamlarımızdandır. Derneğimizin bu tarihten sonra kurulduğu tespit edilmiştir. .
Başkan Gönenç’ten Arsa Tahsisi.
Merhum Mehmet Gönenç Develi Belediye Başkanlığı dönemimde (1955-1960) İstanbul’da Develi Belediyesi adına Fatih Akdeniz Caddesi’nde bir arsa tahsis ediliyor. Belediye Başkanı Gönenç arsayı bir yurt yapılması maksadıyla derneğe devrediyor.
Nuri Kalem ve Develi Yüksek Tahsil Talebe Yurdu:
Nuri Kalem, 116,58 metrekare arsa üzerinde dört katlı bir yurt yapmak için teşebbüse geçiyor. Develi tabiriyle” Yüze gelen Develilerle” bir toplantı düzenliyor. Merhum Kazım Topuz demir, Merhum Mahir Gürlek, Ahmet Gürlek çimento vereceklerini diğer hemşerilerimizde maddi destek yapmayı taahhüt ediyorlar. Fakat 1960 ihtilali oluyor. Bu teşebbüs de yarıda kalıyor. Develi’den İstanbul’a tahsile gelen öğrencilerin yurt ihtiyacını karşılama düşüncesi gerçekleşemiyor. Hâlbuki onlar Develi ve köylerinden kuru bakliyat toplayıp, Kurban Bayramı’nda da yıllık et ihtiyacını karşılayarak tahsile gelen öğrencilere rahat bir öğrenim görmelerini sağlamayı düşünmüşler. O yıllarda Develi dışında üniversitede okuyan onlarca Develili öğrenci olduğunu büyüklerimizden dinlemiştim. Nedeni ise; Develi’de 1933 yılında şimdiki tarihi lise binasının yapılarak ortaokul olarak, 1957 yılında da lise kısmının öğretime açılmasıdır.
Nuh Naci Yazgan İstanbul’da İlk Kayseri Yurdu:
Yine o yıllarda Laleli’de “Kayseri Okutma ve Yardımlaşma Derneği” Kayserili hemşerilerimiz tarafından kurulmuştur. Merhum Nuh Naci Yazgan tarafından Laleli’de “Kayseri Öğrenci Yurdu” açılmıştır. Kayseri ve ilçelerinden gelen öğrencilerin burada kaldıkları bizzat o zaman öğrenci olan ağabeyimiz Av. Ahmet Özçay Bey’den dernekte bursiyer öğrencilerimize verdiği bir konferansta dinlemiştik. “Bu yurt olmasa okuyamazdım” diyerek Merhum Nuh Naci Yazgan’ı rahmetle anmış, Develi’den iki üç gün otobüsle gelecek yatak ve yorganı beklerken bakkaldan aldığı mukavva kutularla yurtta yer tuttuğunu anlatmıştı.
Yemekli İlk Gece ve Develi Erciyes Gecesi:
Merhum Dr. Ali Akdemir başkanımızın Fizikçi oğlu hocam Prof. Dr. Bilgin Akdemir tarafından ilk yemekli gecenin Beyazıt Beyzasaray Düğün Salonu’nda yapıldığını ve gecede sanatçı Gönül Yazar’ın konser verdiğini nakletmiştir.
23.02.1959 tarihinde Taksim Belediye Gazinosu’nda Dr.Ali Akdemir başkanlığında “Develi Erciyes Gecesi” düzenlendiğini Develi’den gilaburu getirilip yemekte ikram edildiğini, sanayici Neşet Dever tarafından temsili “deve maketi” hazırlanarak açık artırmaya çıkarıldığını buradan elde edilen gelirlerle öğrencilere burs, ihtiyaç sahiplerine yardım yapıldığını öğreniyoruz. Develi Erciyes Gecelerinin sabahlara kadar devam ettiği ve gurbetteki hemşerilerimizin büyük ilgi gösterdiği katılımların davetiyeli olduğu edindiğim bilgiler arasındaydı.
Derneğin Kurucu İlk Başkanı ve Başkanlar:
Merhum Dr. Ali Akdemir Kurucu ilk başkanı (1950-1960) uzun zaman derneğimizde başkanlık yapmış, birçok hemşerimiz Yönetim kurullarında görev alarak bu hizmeti devam ettirmişlerdir.1960 ihtilali ile derneklerin faaliyeti durdurulmuştur.
Av. Atilla Oral, Orhan Gürlek:
Başkanımızın eşi Nimet Oral Abla ile görüşmemizde Ankara’ya taşınana kadar Av. Atilla Oral (1963-1966) tarihleri arası başkanlık yaptığını ifade etti. Merhum Orhan Gürlek’in (1966-1968) yıllarında Dernek Başkanlığı ile devam edilmiştir. Başkanımızın oğlu Oktay Gürlek ile görüşerek babası ile ilgili bilgi aldım. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu başkanlığı yaptığını hatırlıyorum. Başkanımızla ilgili bir yazı hazırlamayı düşünüyorum. Merhumlara Allahtan rahmet dilerim.
Şükrü Maşlak, Cihat Develioğlu:
Başkanımız Şükrü Maşlak’ın kızı Tülay Hanım ile görüştüğümüzde babasının on yıl başkanlık yaptığını söyledi.1968 Yılında Merhum Şükrü Maşlak (1968-1978) ve merhum Cihat Develioğlu’nun (1978) başkanlığı ile dernek faaliyetine devam ederken.1980 ihtilali ile dernek faaliyetleri durdurulmuştur.2011 yılında başkanımız vefat etmiştir. Cihat Develioğlu başkanımızın kardeşi Nihat Bey ağabeyinin fotoğrafını gönderdi. Dernekte başkanlık yapan yönetimde görev alan tüm büyüklerimizin ortak paydası Develi sevdasıdır. Ruhu şad, mekânları cennet olsun.
Dernek Yönetiminde Hizmet Edenler.
Eski dönemlerde Ecz. Haluk Yalçın, Nevzat Cebeci, Mevlüt Sülkü, Yüksel Çekemoğlu, Merhum Mahmut Karaca ve Cevdet Avcı ağabeyler dernekte öğrencilik yıllarında derneğe sahip çıkmışlar yönetimde görev almışlardır.
Derneğin Fatih’ teki arsasının üzerine bir bina yapmak için Beyoğlu’ndaki Tepebaşı Kazablanka Gazinosu’nda 1969 yılında “Develi Gecesi” düzenlenir ve kayda değer bir hasılat elde edilir. Bu gece ile yapılan hazırlıkları Ecz. Haluk Yalçın ağabey şöyle anlattı; “Sirkeci’den İzzet Özilhan’ın firmasından motosiklet, evlerimizden halılar getirip çekilişe koyduk. Motosikleti Kazım Topuz’a çıkardık. O da derneğe bağışladı. Çekilişte halıları kazanan kişiler halıları tekrar derneğe bağışladılar. Önemli miktarda bir bağış toplandı. Bu geceye Ahmet Gürlek, Cemil Gürlek, Mahir Gürlek, Hacı Muhmut Özilhan, İzzet Özilhan, Kazım Topuz, Yücel Suyolcu, Av. Hüseyin Paşalıoğlu, Av. Sebati Karslıoğlu, Şükrü Maşlak, Mahmut Karaca, Mevlüt Sülkü, Paşa ve Cihat Develioğlu gibi derneğe destek veren hemşehrilerimiz katıldılar. O yıllarda Şükrü Maşlak Beyazıt Piyorloti’de dernek için bir oda kiraladı ve dernek faaliyetlerine orada devam ettik. Dernekte birçok bilgi ve belgeler vardı, daha sonra dernek taşınma esnasında çoğu kayboldu. Ben o yıllarda Haydarpaşa Lisesi’nde öğrenciydim.” Derneğin bir mülkü olmadığı için derneğe ilgi azalır, genel kurulları yapılmaz, dernek bir süre sonra faaliyetlerine ara verir.
Necati Develioğlu’nun İstanbul Vali Yardımcılığı yaptığı 1986 yıllarında münfesih olması için onay bekleyen dernekler arasında “Develi’yi Sevenler Derneği’nin” de arsası olduğunu görür. Konuyu Merhum amcazadesi Servet Develioğlu’na açar. Bakırköy Gelik Restoran’da düzenlenen yemekli toplantıda Servet Develioğlu Başkanlığı’nda bir yıl önce Aksaray Kızılay Binası’nda kurulan Develi ve Yöresi Derneği’ne Fatih’te bulunan arsa valilik onayıyla Vali Yardımcısı Necati Ağabeyin girişimiyle intikal ettirilir.
Derneğin devamında çok önemli olan bu arsa için Necati Ağabeyime Develililer adına minnet ve şükranlarımı arz ediyorum.

Çağdaş Develi Gazetesi, 14 Mayıs 2021, Sayfa 7

Share
474 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İSTANBUL DEVELİ VE YÖRESİ DERNEĞİMİZİN 18.GENEL KURULU HAYIRLI OLSUN

  26 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  1945 yılından itibaren 67 yıldan beri hizmet bayrağını günümüze kadar taşıyan Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin 18. Olağan Genel Kurulu'nu 20.11.2021 Cumartesi günü saat:14.00'da dernek merkezimizde çok değerli üyelerimizin ve misafirlerimizin katılımlarıyla gerçekleştirdik. Genel kurulumuz açılış konuşmasının ardından oy birliği ile divan başkanı seçilen Osman Deveci'nin ve divan kâtipleri; Mustafa Şam ve İbrahim Palamut'un salondaki yerlerini almalarıyla tüm katılımcılarla birlikte saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Divan B...
 • ULUSLARARASI AURA BİLİNÇLENDİRME GÜNÜ

  26 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  Evrendeki her şey, enerjinin farklı bir boyutudur ve bizler de enerjilerden oluşan canlılarız. Gözümüzle göremesek de vücudumuz, aslında sürekli çok sayıda hareket halinde bulunan enerji parçacıklarından meydana gelmektedir. İnsanların vücudunu çevreleyen elektromanyetik alana Aura denilmektedir. Aura, biyolojik ve nörolojik olduğu kadar fiziksel olarak da zihnimiz, bedenimiz, duygularımız ve ruhsal anlamda içeriye aldığımız ve dışarıya yaydığımız enerji frekanslarını içermektedir. Aura bütün varlıklar için kullanılmakta olan ortak bir kavramd...
 • Üsküdar Belediyesi’nden Kardeş Şehir Ziyareti

  19 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  Üsküdar Belediyesi ile Develi Belediyesi arasında kardeş şehir projesi kapsamında Üsküdar Belediyesi tarafından organize edilen bir ziyaret gerçekleşti. Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve beraberinde İstanbul'dan gelen heyeti Develi'de misafir etti. Erciyes Kayak Merkezi'nde Kardan Adam Tesislerinde düzenlenen kahvaltıda Kayseri Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Memduh Büyükkılıç, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ...
 • DÜNYA KOAH GÜNÜ

  19 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  “Kronik (müzmin) Obstrüktif (Tıkayıcı) Akciğer Hastalığının” kısaltılmış ismi olan KOAH, zararlı toz, gaz ve parçacıkların solunması sonucu hava yollarında ve akciğerlerde gelişen mikrobik olmayan iltihabın neden olduğu, hava yollarının daralması ve tıkanması ile sonuçlanan genellikle ilerleyici özellikle bir hastalıktır. KOAH, hava yollarında yerleşip ilerleyebilen bir hastalıktır. Diğer ifadeyle hava yollarının daralması sonucu rahat ve sağlıklı bir şekilde nefes almayı engelleyen bir akciğer hastalığıdır. Nefes darlığı, öksürük ve balgam çık...