logo

İstanbul Develi’yi Sevenler Derneğinden Develi ve Yöresi Derneği’ne Derneğimizin Tarihçesi

Derneğimiz 1950’li yıllarda İstanbul Aksaray’da Akdemir Apartmanı’nda Merhum Dr. Ali Akdemir, Av. Hayrettin Bıçakçı, Nuri Kalem, Mustafa Elbaşı, Hacı Mahmut İzzet Özilhan, Av. Mustafa Süllüoğlu, Fevzi Özdemir ve Muharrem Topuz Beyler tarafından “Develililer ve Develi’yi Sevenler Derneği” adıyla kuruluyor. Doktor Ali Akdemir Bey’in muayenehanesinde hizmete başlıyor. Derneğimiz üyelerine sağlık konusunda yardımcı olan Dr. Ali Bey’in üyelerden muayene ücreti almadığını o günleri yaşayan ağabeyim merhum Nevzat Cebeci’den dinlemiştim. Çünkü, 1957 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğrenciydi. Merhum Nuri Kalem 1944 yılında Develi’den İstanbul’a göç eden Develili ilk iş adamlarımızdandır. Derneğimizin bu tarihten sonra kurulduğu tespit edilmiştir. .
Başkan Gönenç’ten Arsa Tahsisi.
Merhum Mehmet Gönenç Develi Belediye Başkanlığı dönemimde (1955-1960) İstanbul’da Develi Belediyesi adına Fatih Akdeniz Caddesi’nde bir arsa tahsis ediliyor. Belediye Başkanı Gönenç arsayı bir yurt yapılması maksadıyla derneğe devrediyor.
Nuri Kalem ve Develi Yüksek Tahsil Talebe Yurdu:
Nuri Kalem, 116,58 metrekare arsa üzerinde dört katlı bir yurt yapmak için teşebbüse geçiyor. Develi tabiriyle” Yüze gelen Develilerle” bir toplantı düzenliyor. Merhum Kazım Topuz demir, Merhum Mahir Gürlek, Ahmet Gürlek çimento vereceklerini diğer hemşerilerimizde maddi destek yapmayı taahhüt ediyorlar. Fakat 1960 ihtilali oluyor. Bu teşebbüs de yarıda kalıyor. Develi’den İstanbul’a tahsile gelen öğrencilerin yurt ihtiyacını karşılama düşüncesi gerçekleşemiyor. Hâlbuki onlar Develi ve köylerinden kuru bakliyat toplayıp, Kurban Bayramı’nda da yıllık et ihtiyacını karşılayarak tahsile gelen öğrencilere rahat bir öğrenim görmelerini sağlamayı düşünmüşler. O yıllarda Develi dışında üniversitede okuyan onlarca Develili öğrenci olduğunu büyüklerimizden dinlemiştim. Nedeni ise; Develi’de 1933 yılında şimdiki tarihi lise binasının yapılarak ortaokul olarak, 1957 yılında da lise kısmının öğretime açılmasıdır.
Nuh Naci Yazgan İstanbul’da İlk Kayseri Yurdu:
Yine o yıllarda Laleli’de “Kayseri Okutma ve Yardımlaşma Derneği” Kayserili hemşerilerimiz tarafından kurulmuştur. Merhum Nuh Naci Yazgan tarafından Laleli’de “Kayseri Öğrenci Yurdu” açılmıştır. Kayseri ve ilçelerinden gelen öğrencilerin burada kaldıkları bizzat o zaman öğrenci olan ağabeyimiz Av. Ahmet Özçay Bey’den dernekte bursiyer öğrencilerimize verdiği bir konferansta dinlemiştik. “Bu yurt olmasa okuyamazdım” diyerek Merhum Nuh Naci Yazgan’ı rahmetle anmış, Develi’den iki üç gün otobüsle gelecek yatak ve yorganı beklerken bakkaldan aldığı mukavva kutularla yurtta yer tuttuğunu anlatmıştı.
Yemekli İlk Gece ve Develi Erciyes Gecesi:
Merhum Dr. Ali Akdemir başkanımızın Fizikçi oğlu hocam Prof. Dr. Bilgin Akdemir tarafından ilk yemekli gecenin Beyazıt Beyzasaray Düğün Salonu’nda yapıldığını ve gecede sanatçı Gönül Yazar’ın konser verdiğini nakletmiştir.
23.02.1959 tarihinde Taksim Belediye Gazinosu’nda Dr.Ali Akdemir başkanlığında “Develi Erciyes Gecesi” düzenlendiğini Develi’den gilaburu getirilip yemekte ikram edildiğini, sanayici Neşet Dever tarafından temsili “deve maketi” hazırlanarak açık artırmaya çıkarıldığını buradan elde edilen gelirlerle öğrencilere burs, ihtiyaç sahiplerine yardım yapıldığını öğreniyoruz. Develi Erciyes Gecelerinin sabahlara kadar devam ettiği ve gurbetteki hemşerilerimizin büyük ilgi gösterdiği katılımların davetiyeli olduğu edindiğim bilgiler arasındaydı.
Derneğin Kurucu İlk Başkanı ve Başkanlar:
Merhum Dr. Ali Akdemir Kurucu ilk başkanı (1950-1960) uzun zaman derneğimizde başkanlık yapmış, birçok hemşerimiz Yönetim kurullarında görev alarak bu hizmeti devam ettirmişlerdir.1960 ihtilali ile derneklerin faaliyeti durdurulmuştur.
Av. Atilla Oral, Orhan Gürlek:
Başkanımızın eşi Nimet Oral Abla ile görüşmemizde Ankara’ya taşınana kadar Av. Atilla Oral (1963-1966) tarihleri arası başkanlık yaptığını ifade etti. Merhum Orhan Gürlek’in (1966-1968) yıllarında Dernek Başkanlığı ile devam edilmiştir. Başkanımızın oğlu Oktay Gürlek ile görüşerek babası ile ilgili bilgi aldım. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu başkanlığı yaptığını hatırlıyorum. Başkanımızla ilgili bir yazı hazırlamayı düşünüyorum. Merhumlara Allahtan rahmet dilerim.
Şükrü Maşlak, Cihat Develioğlu:
Başkanımız Şükrü Maşlak’ın kızı Tülay Hanım ile görüştüğümüzde babasının on yıl başkanlık yaptığını söyledi.1968 Yılında Merhum Şükrü Maşlak (1968-1978) ve merhum Cihat Develioğlu’nun (1978) başkanlığı ile dernek faaliyetine devam ederken.1980 ihtilali ile dernek faaliyetleri durdurulmuştur.2011 yılında başkanımız vefat etmiştir. Cihat Develioğlu başkanımızın kardeşi Nihat Bey ağabeyinin fotoğrafını gönderdi. Dernekte başkanlık yapan yönetimde görev alan tüm büyüklerimizin ortak paydası Develi sevdasıdır. Ruhu şad, mekânları cennet olsun.
Dernek Yönetiminde Hizmet Edenler.
Eski dönemlerde Ecz. Haluk Yalçın, Nevzat Cebeci, Mevlüt Sülkü, Yüksel Çekemoğlu, Merhum Mahmut Karaca ve Cevdet Avcı ağabeyler dernekte öğrencilik yıllarında derneğe sahip çıkmışlar yönetimde görev almışlardır.
Derneğin Fatih’ teki arsasının üzerine bir bina yapmak için Beyoğlu’ndaki Tepebaşı Kazablanka Gazinosu’nda 1969 yılında “Develi Gecesi” düzenlenir ve kayda değer bir hasılat elde edilir. Bu gece ile yapılan hazırlıkları Ecz. Haluk Yalçın ağabey şöyle anlattı; “Sirkeci’den İzzet Özilhan’ın firmasından motosiklet, evlerimizden halılar getirip çekilişe koyduk. Motosikleti Kazım Topuz’a çıkardık. O da derneğe bağışladı. Çekilişte halıları kazanan kişiler halıları tekrar derneğe bağışladılar. Önemli miktarda bir bağış toplandı. Bu geceye Ahmet Gürlek, Cemil Gürlek, Mahir Gürlek, Hacı Muhmut Özilhan, İzzet Özilhan, Kazım Topuz, Yücel Suyolcu, Av. Hüseyin Paşalıoğlu, Av. Sebati Karslıoğlu, Şükrü Maşlak, Mahmut Karaca, Mevlüt Sülkü, Paşa ve Cihat Develioğlu gibi derneğe destek veren hemşehrilerimiz katıldılar. O yıllarda Şükrü Maşlak Beyazıt Piyorloti’de dernek için bir oda kiraladı ve dernek faaliyetlerine orada devam ettik. Dernekte birçok bilgi ve belgeler vardı, daha sonra dernek taşınma esnasında çoğu kayboldu. Ben o yıllarda Haydarpaşa Lisesi’nde öğrenciydim.” Derneğin bir mülkü olmadığı için derneğe ilgi azalır, genel kurulları yapılmaz, dernek bir süre sonra faaliyetlerine ara verir.
Necati Develioğlu’nun İstanbul Vali Yardımcılığı yaptığı 1986 yıllarında münfesih olması için onay bekleyen dernekler arasında “Develi’yi Sevenler Derneği’nin” de arsası olduğunu görür. Konuyu Merhum amcazadesi Servet Develioğlu’na açar. Bakırköy Gelik Restoran’da düzenlenen yemekli toplantıda Servet Develioğlu Başkanlığı’nda bir yıl önce Aksaray Kızılay Binası’nda kurulan Develi ve Yöresi Derneği’ne Fatih’te bulunan arsa valilik onayıyla Vali Yardımcısı Necati Ağabeyin girişimiyle intikal ettirilir.
Derneğin devamında çok önemli olan bu arsa için Necati Ağabeyime Develililer adına minnet ve şükranlarımı arz ediyorum.

Çağdaş Develi Gazetesi, 14 Mayıs 2021, Sayfa 7

Share
340 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Derneğin Hafızası Kitabını Neden Yazmaya Gerek Duydum?

  18 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan bugüne derneğimize hizmet eden değerli büyüklerimizi anmak ve bizden sonra gelecek yönetimlere ışık tutmak için bu kitap kaleme alınmıştır. Amaç derneğin yazılı hafızasına bir katkı sunmaktır. Çünkü toplumun hafızası olan kitaplar kültürel bir mirastır, kitaplar gönülden gönüle giden bir yoldur. Her dönemde Başkanların ve yönetimlerin karşılaştığı zorluklar, yaptıkları fedakârlıklar ve hizmetler hiçbir zaman küçümsenemez. Dernekçilik bir gönül, sevda ve fedakârlık işidir. Hemşehrilerinin dertlerine ortak olmak, hastalara ve yoksul...
 • DÜNYA PİKNİK GÜNÜ

  18 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Havaların ısınmaya başladığı ilkbahar aylarından itibaren piknikler, hafta sonlarının en keyifli aktiviteleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Pikniğe gitmek için kimimiz deniz kenarını, kimimiz ormanı, kimimiz su veya göl kenarını, kimimiz de parklar gibi doğal ortamlar veya bir açık alanı tercih ediyoruz. Piknik, yemek yemek, eğlenmek için açık alanda yapılan günübirlik gezintidir. Piknik, kelimesinin kökeni Fransızca “pique-nique” kelimesinden gelmekte olup, anlamı “Suyu, yeşilliği olan, gezinti yapılacak yer” olarak tanımlanmaktadır....
 • ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir! Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri ...
 • Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci'nin Takdim Yazısı Değerli Hemşehrilerim, İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve...