logo

İstanbul Develi ve Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneğimizin 74 Yıllık Tarihçesi

Derneğimiz 1950’li yıllarda İstanbul’un Aksaray semti Akdemir Apartmanında Merhum Dr. Ali Akdemir, Av. Hayrettin Bıçakçı, Nuri Kalem, Mustafa Elbaşı, Hacı İzzet Özilhan, Av. Mustafa Süllüoğlu, Fevzi Özdemir ve Muharrem Topuz Beyler tarafından “Develililer ve Develi’yi Sevenler Derneği” adıyla kuruluyor. Doktor Ali Akdemir Bey’in muayenehanesinde hizmete başlıyor. Derneğimiz üyelerine sağlık konusunda yardımcı olan Dr. Ali Bey’in üyelerden muayene ücreti almadığını o günleri yaşayan ağabeyim merhum Nevzat Cebeci’den dinlemiştim. Çünkü 1957 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğrenciydi. Merhum Nuri Kalem 1944 yılında Develi’den İstanbul’a göç eden Develili ilk iş adamlarımızdandır. Derneğimizin bu tarihten sonra kurulduğu tahmin edilmektedir.
Kurucu başkan Merhum Dr. Ali Akdemir
(1950-1960) uzun zaman derneğimizde başkanlık yapmış, birçok hemşerimiz Yönetim kurullarında görev alarak bu hizmeti devam ettirmişlerdir. 1960 ihtilali ile derneklerin faaliyeti durdurulmuştur.
Av. Atilla Oral, Orhan Gürlek Dönemi:
Başkanımızın eşi Nimet Oral abla ile görüşmemizde Ankara’ya taşınana kadar Av. Atilla Oral (1963-1966) tarihleri arası başkanlık yaptığını ifade etti.
Merhum Orhan Gürlek’in (1966-1968) yıllarında Dernek Başkanlığı ile devam edilmiştir. Başkanımızın oğlu Oktay Gürlek ile görüşerek babası ile ilgili bilgi aldım. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu başkanlığı yaptığını hatırlıyorum. Merhumlara Allahtan rahmet dilerim.
Şükrü Maşlak ve Cihat Develioğlu Dönemi :
Başkanımız: Şükrü Maşlak’ın kızı Tülay Hanım ile görüştüğümüzde babasının on yıl başkanlık yaptığını söyledi.1968 Yılında Şükrü Maşlak (1968-1978) ve merhum Cihat Develioğlu’nun (1978) başkanlığı ile dernek faaliyetine devam ederken, 1980 ihtilali ile dernek faaliyetleri durdurulmuştur. 2010 yılında başkanımız vefat etmiştir.
Dernekte başkanlık yapan yönetimde görev alan tüm büyüklerimizin ortak paydası Develi sevdasıdır. Vefat eden başkanlarımıza Allahtan rahmet dilerim. Bu dönemden sadece Şükrü Maşlak başkanımız hayatta ona da sağlıklı uzun bir ömür dilerim.
Derneğimizin İkinci Kez Kuruluşu :
Değerli valim Necati Develioğlu’nun İstanbul Vali Yardımcılığı yaptığı 1986 yıllarında münfesih olması için onay bekleyen dernekler arasında “Develi’yi Sevenler Derneği”nin de arsası olduğunu görür. Konuyu Merhum amcazadesi Ali Servet Develioğlu’na söyler. Hemşehrilerimizle Bakırköy Gelik Restoran’da düzenlenen yemekli toplantıda Servet Develioğlu başkanlığında bir yıl önce Aksaray Kızılay Binası’nda kurulan Develi ve Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği’ne Fatih’te bulunan arsa valilik onayıyla Vali Yardımcısı Necati Ağabeyin girişimiyle intikal ettirilir. Derneğin ikinci kez yeniden kurulmasında çaba gösterip öncü olan Necati ağabeyime derneğimiz adına minnet ve şükranlarımı arz ederim.
İkinci Dönemden Bugüne Başkanlarımız :
1987 yılında denek Ali Servet Develioğlu tarafından yeniden kurulmuştur. Ali Servet Develioğlu (1987-1990), Hüseyin Setenci (1990-1992), Yücel Suyolcu (1992-1993),Dr. Lütfü Avcı (1993-1994), Asb. Zeki Sevimay (1994-1996), Muzaffer Aksu (1996-2001), Emekli Vali Necati Develioğlu (2001-2003), Mehmet Paksoy (2003-2005), Sami Dedeoğlu (2005-2015), Mehmet Papak (2015-2017),
M. Orhan Cebeci (2017-2025) yılından bugüne gelinmiştir.
Derneğimizin Beyazıt Gedik Paşa’daki dairesi ve Fatih’teki arsası satılarak 2003 yılında bugünkü Kadıköy, Rıhtım Caddesindeki dernek merkezi satın alınmıştır. Burada faaliyetlerine devam etmektedir. Derneğimiz Develi’de yapılan hayır eserlere öncülük yapmıştır. İhtiyaç sahibi öğrencilere ve ailelere yardımlar devam etmektedir. İstanbul’dan Develi’ye kurduğumuz gönül köprümüz her geçen gün güçlenmektedir. Mevlâm Develili Hayırsever, kadirşinas hemşerilerimizden razı ve memnun olsun.

Share
521 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KUR’AN’I OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Yaz Kur’an Kurslarımız hem camilerimizde ve Kur’an Kurslarımızda başladı ve devam ediyor. Bu önemli faaliyet, dinimize kaynaklık eden Kur’an-ı Kerim’in insanlığa getirdiği rahmet yüklü mesajlarını başta ümidimiz, istikbalimiz olan çocuklarımız olmak üzere toplumun bütün kesimlerine ulaştırmayı ve paylaşmayı hedeflemiştir. Bu sebeple, başta öğrenci velilerimize, kurslarda görev alan tüm hocalarımıza ve ilgili kişilere büyük sorumluluklar düşmektedir. Sorumluluğun büyüklüğü kadar da mükafatının olduğu aşikardır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v....
 • ÇOK ANLAMLIK BAĞLAMINDA FİTNE KAVRAMI

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Fitne kelimesi, sözlükte “altın ve gümüş gibi değerli madenleri saflığını anlamak için ateşte eritmek” mânasına gelen fetn kökünden türemiştir. Klasik sözlüklerde ise : “Sınama, maddî ve mânevî sıkıntı, üzüntü, belâ ve felâketle imtihan etme.” şekilde sıralanmıştır Kur’ân-ı Kerîm’de atmış âyette fitne kelimesi ve türevleri geçmektedir. Fitnenin Kur’an’daki kullanımına göre bir çok anlamı vardır. Başlıca şu mânalara geldiği görülür: Sınama ve imtihan (Bakara,102; Tâhâ,40, 85, 90, 131); Şirk, küfür, müşriklerin Müslümanlara uyguladıkl...
 • KAPI ÇALMA SESİ 2023 Yılının En İyi Öyküsü

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Hikâye ya da öykü, gerçek ya da gerçeğe yakın bir olayı aktaran kısa, düzyazı şeklindeki anlatıdır. Kısa oluşu, yalın bir olay örgüsüne sahip olması, genellikle önemli bir olay ya da sahne aracılığıyla tek ve yoğun bir etki uyandırması ve az sayıda karaktere yer vermesiyle roman ve diğer anlatım türlerinden ayrılır. 2023 yılının En İyi Yaratıcı Öyküsü : Geçen kış işimden çıkarıldım. Geçimimi sağlamak için gazete dağıtımcısı olarak geçici bir işe girmek zorunda kaldım. Dağıttığım evlerden birinin posta kutusu mühürlenmişti, bu yüzden kapı...
 • DÜNYA BASİT YAŞAMA GÜNÜ

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Yaşam tarzı terimi, bireylerin değerleri, nerede yaşadıkları, ne yaptıkları, ne yedikleri gibi günlük yaşantılarının hemen hemen her yönünü kapsayan geniş bir içeriğe sahiptir. Hayatlarımız giderek daha modern ve karmaşık hale geldikçe, çoğumuz daha basit ve daha az çılgın bir hayat aramaya çalışıyoruz. Basit bir yaşam, farklı bireyler için farklı şeyler ifade edebilir. Basit yaşam veya sade yaşam, günümüz insanının kaos içinde nefes alacak bir yol arayışı sonucu ortaya çıkmıştır. Sade ve basit yaşam ya da son zamanlarda popüler hale gelen a...