logo

İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin 19. Olağan Genel Kurulu Hayırlı Olsun

İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma
Derneğimizin 19. Olağan Genel Kurulu Hayırlı Olsun

Türkiye’mizin kalbi mesafesinde olan İstanbul’daki hemşehrilerimizin birlik ve beraberliğini sağlamak, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu geliştirmek, Develili girişimci hemşehrilerimize ve özellikle öğrencilerimize ve ihtiyaç sahibi ailelilere destek olmak amacıyla 1987 yılında yeniden kurulan Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma derneğimizin 19. Genel Kurulu 23 Aralık 2023 Cumartesi günü dernek merkezinde yapıldı.
Derneğimizin Başkanları :
Kuruluşundan bu güne kadar İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin yönetim Kurullarında görev alan Değerli Başkanlarımız; 1940′ lı yıllarda merhum Dr. Ali Akdemir, merhum Atilla Oral, merhum Orhan Gürlek, Şükrü Maşlak, merhum Cihat Develioğlu başkanlık yaptılar. Başkanlarımızdan sadece Şükrü Maşlak ağabey hayatta. Allah ona sağlıklı uzun bir ömür versin.
1987 Yılından Bugüne:
1987 yılında ikinci kez merhum Ali Servet Develioğlu başkanlığında yeniden kuruldu. Merhum Hüseyin Setenci, merhum Yücel Suyolcu, merhum Lütfü Avcı, merhum Asb. Zeki Sevimay, merhum Muzaffer Aksu, Necati Develioğlu, Mehmet Paksoy, Sami Dedeoğlu, Mehmet Papak’ın başkanlıkları sonrasında bu görevi 2017 yılından itibaren M.Orhan Cebeci yürütmektedir.
Derneğimizin faaliyetlerine katkı sağlayan Değerli başkan ve üyelerimizden hayatta olanlara sağlıklı ömürler dilerken vefat edenlere Allahtan Rahmet dileriz.
Derneklerimizin Misyonu :
İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimiz ile Genç Develililer Derneğimiz ve mahalle derneklerimiz ülkemizin geleceğinde söz sahibi olabilecek Milli ve Manevi değerlerimize bağlı gençlerimizin yetişmesinde de önemli bir misyon üstlenmektedirler.
Program sunumu Yönetim Kurulu üyemiz, tanıtım ve medya sorumlusu Ahmet Keklik tarafından yapıldı.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları anılıp tüm şehitlerimiz için saygı duruşu yapıldı, İstiklal Marşı okundu. Filistin’de, Kuzey Irak’ta hayatını kaybeden şehitlerimiz için dua edildi.
Divan Başkanlığına Mustafa Şam, kâtip üyeliklere Ahmet Kelik ve M.Gültekin Ganioğlu seçildiler.
Genel Kurula; Onursal Başkanlarımız; 26.Dönem Kayseri Milletvekili Sayın Sami Dedeoğlu ile İstişare Kurulu Başkanı ve Onursal Başkan Sayın Av. Osman Deveci, Eski Başkan Mehmet Papak, Genç Develiler Derneği Başkanı Cengiz Avcılar olmak üzere; istişare kurulu, yönetim kurulu üyeleri, dernek üyeleri, İstanbul’da faaliyet gösteren Genç Develiler Derneği, Develi Mahalle dernek başkanları ile Develili bursiyer öğrencilerimiz katıldılar.
Faaliyet raporu ve denetim kurulu raporları okundu ve ibra edildi. Tek liste adayı olarak girdiği seçimde, M. Orhan Cebeci üst üste 4. Kez Yönetim Kurulu başkanlığına seçildi. Yeni Yönetim Kurulu üyelerini tanıtarak yapmış olduğu konuşmasında önümüzdeki iki yıl boyunca daha çok çalışarak güzel hizmetlere imza atılacağını ve bursiyer öğrenci sayılarının artması konusunda özveriyle çalışılacağının sözünü verdi. “Bize emanet edilen bu bayrağı daha yükseklere taşıyacağız.” diyerek 4. Kez bu göreve seçildiği için tüm üyelere teşekkür etti.
Genel Kurulun Konuşmacıları :
Toplantıda Onursal başkan Av. Osman Deveci, 26.Dönem Kayseri Milletvekilimiz Sami Dedeoğlu, Dünya Göz yönetim kurulu üyesi Dr.Yusuf Akça, Genç Develiler Derneği Başkanı Cengiz Avcılar, Av. Mustafa Tırtır, Eski başkanımız Mehmet Papak genel kurula katılarak bir konuşma yaptılar. Gençlik Komisyonu başkanı Ahmet Mert Usta bursiyerlerimiz adına bir konuşma yaparak bursveren hayırseverlerimize ve Yönetim Kurulu’na teşekkür etti. Bursiyerimiz Ömer Faruk Hazırcı, Seyrani’nin “Eski libas gibi aşık’ın gönlü’nü” seslendirdi.
Develi Belediye başkanı Mehmet Cabbar’ın tebrik telgrafı okundu. Emekli valimiz, eski dernek başkanımız Sayın Necati Develioğlu arayarak yeni yönetimi tebrik etti.
Yönetim kurulumuz katılımcılara Fatih- Kocamustafapaşa Develi Pidecisinden cıvıklı ve tahinli ikram etti. Katkıları için Mustafa Metin beye teşekkür ederiz. Yemek duasının ardından bursiyerlerimizin bursları verildi. Yönetim Kurulu üyemiz Oğuz Aksu Bey bursiyerlerimize kışlık bot ayakkabı hediye etti.
Selam olsun, Kalbi Develi için atanlara, Develi Sevdasını yaşayan ve yaşatanlara. Derneklerimizle İstanbul’dan Develi’ye Gönül Köprüsü Kurduk. Develi bizim sevdamızdır.
Ahmet Keklik- Nezir Ötegen – M. Orhan Cebeci

Share
614 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 15 TEMMUZ’U UNUTMAMAK LAZIM

  19 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  15 Temmuz 2016 işgal girişiminin üzerinden sekiz yıl geçti. Etkileri ve ülkemize ve necip milletimize verdiği zararlar hala devam ediyor. Bu sebeple 15 Temmuz 2016 işgal girişimini, ülkemiz açısından birçok yönü ile değerlendirmek elbette mümkündür. Peki, en büyük kayıplar hangi alanlarda olmuştur? sorusunun cevabı vermek zordur. Çünkü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin o kadar çok ve çeşitli zarar ve kaybı olmuştur ki, bunu tam anlamıyla tespit etme imkânı maalesef yoktur. Tabi ki en önemli kaybı o gün verilen 252 şehididir. Bununla beraber 2734...
 • DÜNYA DONDURMA GÜNÜ

  19 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Sıcak yaz günlerinde içimizi serinletirken mutlu eden dondurmanın da günü olduğunu biliyor muydunuz? Yaz sıcaklarının vazgeçilmezi dondurmanın varlığı her yıl tüm dünyada Temmuz ayının üçüncü Pazar günü “Dünya Dondurma Günü” olarak kutlanmaktadır. 2024 yılının 3.cü pazarı 21 Temmuz gününe denk gelmektedir. Dondurma Günü ilk olarak 1984 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nde Başkan Ronald Reagan tarafından ilan edilmiştir. Bütün dünya insanlarının dondurmaya olan zaafı sayesinde zaman içerisinde tüm dünyaya yayılmıştır. Her yıl temmuz ayın...
 • KUR’AN’I OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Yaz Kur’an Kurslarımız hem camilerimizde ve Kur’an Kurslarımızda başladı ve devam ediyor. Bu önemli faaliyet, dinimize kaynaklık eden Kur’an-ı Kerim’in insanlığa getirdiği rahmet yüklü mesajlarını başta ümidimiz, istikbalimiz olan çocuklarımız olmak üzere toplumun bütün kesimlerine ulaştırmayı ve paylaşmayı hedeflemiştir. Bu sebeple, başta öğrenci velilerimize, kurslarda görev alan tüm hocalarımıza ve ilgili kişilere büyük sorumluluklar düşmektedir. Sorumluluğun büyüklüğü kadar da mükafatının olduğu aşikardır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v....
 • ÇOK ANLAMLIK BAĞLAMINDA FİTNE KAVRAMI

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Fitne kelimesi, sözlükte “altın ve gümüş gibi değerli madenleri saflığını anlamak için ateşte eritmek” mânasına gelen fetn kökünden türemiştir. Klasik sözlüklerde ise : “Sınama, maddî ve mânevî sıkıntı, üzüntü, belâ ve felâketle imtihan etme.” şekilde sıralanmıştır Kur’ân-ı Kerîm’de atmış âyette fitne kelimesi ve türevleri geçmektedir. Fitnenin Kur’an’daki kullanımına göre bir çok anlamı vardır. Başlıca şu mânalara geldiği görülür: Sınama ve imtihan (Bakara,102; Tâhâ,40, 85, 90, 131); Şirk, küfür, müşriklerin Müslümanlara uyguladıkl...