logo

İstanbul Develi ve Yöresi Derneği’nde Başkan Sami DEDEOĞLU Dönemi:(26.11.2005 – 03.11.2007)

Başkan: Sami Dedeoğlu, 2. Başkan: M. Orhan Cebeci, Genel Sekreter: Mehmet Beşparmak, Mali Sekreter: Mehmet Papak, Asil Üyeliklere: Prof. Dr. Cavit Avcı, Av. Zeki Demirtaş, Mustafa Karaca, Av. Mustafa Tırtır, Seyit Halit Subay seçildiler.
Develi Diyarı Dergisi İmtiyaz Sahibi Başkan Sami Dedeoğlu, Yazı İşleri Müdürlüğü’ne Av. Ramazan Kaya, Yayın Yönetmeni M. Orhan Cebeci olması, derneğimizde masa ve sandalyelerimizin tümünü, kütüphanemizi yaptırıp derneğimize bağışlayan Yönetim Kurulu Üyemiz Sıtkı Devecioğlu’na bir teşekkür belgesi hazırlanması ve kütüphanemize “Sıtkı Devecioğlu”adının verilmesi kararı alındı.
Hayırsever hemşehrilerimiz Mehmet Paksoy, Sami Dedeoğlu ve Hüseyin Şahin’in yaptırdıkları Seyrani Kampüsü (PAKSA Ziraat Fakültesi ve Hüseyin Şahin Meslek Yüksek Okulu) 12 Ağustos 2006 tarihinde açılışı yapılması planlanmaktadır. Seyrani Kampüsümüzün açılışına tüm hemşehrilerimizi davet etmeyi, ilgili kurum ve kuruluşları bilgilendirilip açılışı duyurma kararı alındı.
Derneğimiz tarafından Kadıköy Evlendirme Dairesi Salonu’nda 2006-2017 düzenlenen gecelere İstanbul’da yaşayan Develili 1000’e yakın hemşehrimiz katıldı.
Yeşilköy Cıvıklı restoranda yapılan istişare toplantısı sonunda SeyraniKampusuneSait Erdal Metiner,Nevzat Nüzhet Çulhaoğlu,Şükrü Kulak,Hamdi Özdamar ve Mustafa ve Şükrü Karaca tarafından bir blok yapılması kararı alındı. Daha sonra bloka hayırseverler tarafından merhum (Mahmut Karaca’nın) adı verilmesi kararı alındı..
Derneğimizin ilk yayını Yıldız Coşkun Yeğenağa’nın “Babam ve Ben” kitabı Av. Ahmet ÖzçayAğabey’in sponsorluğunda Uyanış Yayınevi tarafından basıldı
2006 yılında Muammer Kocatürk Kadın Doğum Hastanesi’nin temeli Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül tarafından atıldı. Keziban İbrahim Kocatürk Kız Öğrenci Yurdu açılışı yapıldı.
15 Kasım 2014 tarihinde DeveliSeyraniKampüsü’nde Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un katılımıyla Mahmut Karaca bloku temel atma programı düzenlendi.
Derneğimizin Develi’de yapılan hayır eserlere katkısı:
Sami Dedeoğlu on yıl, beş dönem dernek başkanlığı yapmıştır. Bu dönemlerde Develi Seyrani Kampüsü, Ziraat Fakültesi ve Hüseyin Şahin MYO, Develi Muammer Bakkaloğlu Öğretmenevi gibi Develi’ye birçok hayır eser yapıldı. Develi İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hizmet Binası, Mahmut Karaca Bloku, Mehmet Palamut Bloku, Fahri Mor Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yukarı Develi Yolu, Yukarı Develi Engelsiz Yaşam Merkezi,Develi Devlet Hastanesi,Kayseri Tekir Develi Karayolu gibi projeler hayata geçirildi. Hiçbir karşılık beklemeden derneğimize ve Develi’ye hizmet eden Sami Dedeoğlu Develi’den aday gösterildi ve 26.Dönem Kayseri Milletvekili seçildi. Seçilmesi ile birlikte hizmetler artarak devam etti. Öksüt Madenciliği’nin maden ruhsatı vekilimizin gayretiyle alınmıştır. Hemşehrilerimizin Ankara’da eli kolu, gözü kulağı olmuştur. Yaptığı hizmetlerden dolayı Kayseri Milletvekilimiz, Derneğimizin Onursal Başkanı Sami Dedeoğlu hizmetleri hiçbir zaman unutulmayacak ve hayırla yâd edilecektir.
Sami Dedeoğlu’nun Biyografisi:
SamiDedeoğlu, 9 Eylül 1953 Kayseri Develi’de doğdu. Babasının adı Osman, annesinin adı Penpe’dir. Harita Mühendisi ve İş adamı. Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Kadastro Mühendisliği bölümünü bitirdi.
1972 yılında İller Bankası Harita eğitimini derece ile bitirip, İstanbul’da İller Bankası Harita Teknik Uzmanı olarak göreve başladı, 1985 yılında İstanbul’da Paksa İnşaat, Sanayi ve Tic. A.Ş. Gayrimenkul ve İnşaat Şirketini kurucuları arasında yer aldı. Develi’de Erciyes Üniversitesi Seyrani Kampüsü PAKSA Ziraat Fakültesi’ni ortağı Mehmet Paksoy ile birlikte yaparak bağışladı. 2005-2015 tarihleri arasında on sene İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği’nin Başkanlığını yaptı. Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarında yönetici olarak görev yaptı.
26.Dönem Kayseri Milletvekili seçildi.01.12.2015 tarihinde TBMM’de Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyeliğine ve Türkiye-Bahreyn Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı’na seçildi. Fransızca bilen Dedeoğlu, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Çağdaş Develi Gazetesi, 30 Nisan 2021, Sayfa 7

Share
426 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mısırlızade Dr. Tuncer Öztürk ve Ailesi

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Dr. Tuncer Öztürk Mısırlızade ailesinin dördüncü kuşak temsilcilerinden. Mısırlızade İbrahim Feyzi Öztürk'ün oğludur. 28.06.1941 tarihinde Develi'de doğdu. İlkokulu Develi Merkez İlkokulu'nda, Ortaokulu Develi Merkez Ortaokulu'nda bitirdi. Liseyi Sivas Lisesi ve Ankara Kurtuluş Lisesi'nde tamamladı. Yüksek tahsilini 1960-1966 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı. 1966-1970 yılları arasında Ankara Zekai Tahir Doğumevi Hastanesi'nde doktor olarak görev yaptı. Askerliğini Ağrı Askeri Hastanesi'nde askeri doktor olarak...
 • DÜNYA EL YIKAMA GÜNÜ

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Günlük yaşantımızda ellerimiz, çevre ile sürekli temas halindedir. Ellerimiz en fazla mikroorganizma barındıran organımızdır. Ellerimiz temiz gibi görünse de, gözle görülmeyen bakteri, virüs ve parazitler gibi pek çok hastalık yapıcı etkeni üzerinde taşıyabilir. Çağdaş sağlık hizmeti anlayışı, öncelikle sağlığın koruması ve geliştirilmesini gerektirmektedir. Bu çerçevede ele alındığında, günümüzde toplumda hijyen uygulamalarının yaygınlaştırılması önemli bir koruyucu sağlık hizmeti olarak değerlendirilmektedir. Çocukların çoğu, sadece ellerini...
 • Hayırsever Hava Yarbay Merhum Alaaddin Lütfi Kuday’ın Albümünden

  07 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Hayırsever Hava Yarbay Merhum Alaaddin Lütfi Kuday'ın Albümünden Dünyanın neresinde olursam olayım bu bayrak için ölürüm. (A.L.K) Rahmetle Anıyoruz... ...
 • DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ

  07 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Tüm dünyayı ve hayatımızı akıl almaz bir biçimde değiştiren Covid-19 salgını nedeniyle küresel olarak eşi görülmemiş bir sağlık önceliği taşımaktadır. Covid-19 virüsünden kendimizi korumaya çalıştığımız bugünlerde ruh sağlığımızı da ihmal etmememiz gerekiyor. Dünya virüsü kontrol altına almak ve çözüm bulmak için mücadele etmektedir. Bu arada yaşanan endişe, korku, izolasyon, sosyal etkileşimimizin temassız ve mesafeli niteliği, enflasyon sonucu ağırlaşan ekonomik koşullar, kısıtlamalar kendimizi sürekli tehlike ve tehdit altında hissetmemiz, ...