logo

İstanbul Develi ve Yöresi Derneği’nde Başkan Sami DEDEOĞLU Dönemi:(26.11.2005 – 03.11.2007)

Başkan: Sami Dedeoğlu, 2. Başkan: M. Orhan Cebeci, Genel Sekreter: Mehmet Beşparmak, Mali Sekreter: Mehmet Papak, Asil Üyeliklere: Prof. Dr. Cavit Avcı, Av. Zeki Demirtaş, Mustafa Karaca, Av. Mustafa Tırtır, Seyit Halit Subay seçildiler.
Develi Diyarı Dergisi İmtiyaz Sahibi Başkan Sami Dedeoğlu, Yazı İşleri Müdürlüğü’ne Av. Ramazan Kaya, Yayın Yönetmeni M. Orhan Cebeci olması, derneğimizde masa ve sandalyelerimizin tümünü, kütüphanemizi yaptırıp derneğimize bağışlayan Yönetim Kurulu Üyemiz Sıtkı Devecioğlu’na bir teşekkür belgesi hazırlanması ve kütüphanemize “Sıtkı Devecioğlu”adının verilmesi kararı alındı.
Hayırsever hemşehrilerimiz Mehmet Paksoy, Sami Dedeoğlu ve Hüseyin Şahin’in yaptırdıkları Seyrani Kampüsü (PAKSA Ziraat Fakültesi ve Hüseyin Şahin Meslek Yüksek Okulu) 12 Ağustos 2006 tarihinde açılışı yapılması planlanmaktadır. Seyrani Kampüsümüzün açılışına tüm hemşehrilerimizi davet etmeyi, ilgili kurum ve kuruluşları bilgilendirilip açılışı duyurma kararı alındı.
Derneğimiz tarafından Kadıköy Evlendirme Dairesi Salonu’nda 2006-2017 düzenlenen gecelere İstanbul’da yaşayan Develili 1000’e yakın hemşehrimiz katıldı.
Yeşilköy Cıvıklı restoranda yapılan istişare toplantısı sonunda SeyraniKampusuneSait Erdal Metiner,Nevzat Nüzhet Çulhaoğlu,Şükrü Kulak,Hamdi Özdamar ve Mustafa ve Şükrü Karaca tarafından bir blok yapılması kararı alındı. Daha sonra bloka hayırseverler tarafından merhum (Mahmut Karaca’nın) adı verilmesi kararı alındı..
Derneğimizin ilk yayını Yıldız Coşkun Yeğenağa’nın “Babam ve Ben” kitabı Av. Ahmet ÖzçayAğabey’in sponsorluğunda Uyanış Yayınevi tarafından basıldı
2006 yılında Muammer Kocatürk Kadın Doğum Hastanesi’nin temeli Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül tarafından atıldı. Keziban İbrahim Kocatürk Kız Öğrenci Yurdu açılışı yapıldı.
15 Kasım 2014 tarihinde DeveliSeyraniKampüsü’nde Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un katılımıyla Mahmut Karaca bloku temel atma programı düzenlendi.
Derneğimizin Develi’de yapılan hayır eserlere katkısı:
Sami Dedeoğlu on yıl, beş dönem dernek başkanlığı yapmıştır. Bu dönemlerde Develi Seyrani Kampüsü, Ziraat Fakültesi ve Hüseyin Şahin MYO, Develi Muammer Bakkaloğlu Öğretmenevi gibi Develi’ye birçok hayır eser yapıldı. Develi İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hizmet Binası, Mahmut Karaca Bloku, Mehmet Palamut Bloku, Fahri Mor Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yukarı Develi Yolu, Yukarı Develi Engelsiz Yaşam Merkezi,Develi Devlet Hastanesi,Kayseri Tekir Develi Karayolu gibi projeler hayata geçirildi. Hiçbir karşılık beklemeden derneğimize ve Develi’ye hizmet eden Sami Dedeoğlu Develi’den aday gösterildi ve 26.Dönem Kayseri Milletvekili seçildi. Seçilmesi ile birlikte hizmetler artarak devam etti. Öksüt Madenciliği’nin maden ruhsatı vekilimizin gayretiyle alınmıştır. Hemşehrilerimizin Ankara’da eli kolu, gözü kulağı olmuştur. Yaptığı hizmetlerden dolayı Kayseri Milletvekilimiz, Derneğimizin Onursal Başkanı Sami Dedeoğlu hizmetleri hiçbir zaman unutulmayacak ve hayırla yâd edilecektir.
Sami Dedeoğlu’nun Biyografisi:
SamiDedeoğlu, 9 Eylül 1953 Kayseri Develi’de doğdu. Babasının adı Osman, annesinin adı Penpe’dir. Harita Mühendisi ve İş adamı. Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Kadastro Mühendisliği bölümünü bitirdi.
1972 yılında İller Bankası Harita eğitimini derece ile bitirip, İstanbul’da İller Bankası Harita Teknik Uzmanı olarak göreve başladı, 1985 yılında İstanbul’da Paksa İnşaat, Sanayi ve Tic. A.Ş. Gayrimenkul ve İnşaat Şirketini kurucuları arasında yer aldı. Develi’de Erciyes Üniversitesi Seyrani Kampüsü PAKSA Ziraat Fakültesi’ni ortağı Mehmet Paksoy ile birlikte yaparak bağışladı. 2005-2015 tarihleri arasında on sene İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği’nin Başkanlığını yaptı. Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarında yönetici olarak görev yaptı.
26.Dönem Kayseri Milletvekili seçildi.01.12.2015 tarihinde TBMM’de Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyeliğine ve Türkiye-Bahreyn Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı’na seçildi. Fransızca bilen Dedeoğlu, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Çağdaş Develi Gazetesi, 30 Nisan 2021, Sayfa 7

Share
196 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi’yi Sevenler Derneğinden Develi ve Yöresi Derneği’ne Derneğimizin Tarihçesi

  13 Mayıs 2021 Köşe Yazarları

  Derneğimiz 1950'li yıllarda İstanbul Aksaray'da Akdemir Apartmanı'nda Merhum Dr. Ali Akdemir, Av. Hayrettin Bıçakçı, Nuri Kalem, Mustafa Elbaşı, Hacı Mahmut İzzet Özilhan, Av. Mustafa Süllüoğlu, Fevzi Özdemir ve Muharrem Topuz Beyler tarafından “Develililer ve Develi'yi Sevenler Derneği” adıyla kuruluyor. Doktor Ali Akdemir Bey'in muayenehanesinde hizmete başlıyor. Derneğimiz üyelerine sağlık konusunda yardımcı olan Dr. Ali Bey'in üyelerden muayene ücreti almadığını o günleri yaşayan ağabeyim merhum Nevzat Cebeci'den dinlemiştim. Çünkü, 1957 yı...
 • DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ

  13 Mayıs 2021 Köşe Yazarları

  Ülkemiz farklı coğrafi ve iklim koşullarında her çeşit ürünün üretilmesine imkân veren önemli bir tarım ülkesidir. Çiftçi, yiyecek ya da hammadde elde etmek için hayvan yetiştiren ve tarımla uğraşan kişidir. Çiftçilerimiz, çok önemli olan gıda sağlama görevinin yanı sıra çevreye, ekonomiye ve topluma yarar sağlayan çok sayıda görevi yerine getirmektedir. Kısa adı İFAB olan “Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu”, 14 Mayıs 1946 tarihinde kurulmuştur. Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu, çiftçilik mesleğinin önemine dikkat çekmek ve ...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneği’nde Başkan Mehmet PAPAK Dönemi : (28.11.2015 -11.11.2017)

  07 Mayıs 2021 Köşe Yazarları

  Başkan: Mehmet Papak, Başkan Yardımcıları: M. Orhan Cebeci, Mustafa Ağca, Mehmet Beşparmak, Genel Sekreter: Av. Mustafa Tırtır, Mali Sekreter, Nuri Gürcan, Üyelikler: Mustafa Karaca, Prof. Dr. Cavit Avcı, , Seyit Halit Subay, Denetim Kurulu: Cemal Karakaya, Cüneyt Büyükkılıç, Feridun Özkul'dan oluştu. Bu dönemde tüzük değişikliği yapılarak Yönetim Kurulu üyeleri sayısı 9 kişiden 11 kişiye çıkarıldı. Develi Diyarı Dergimiz'in İmtiyaz Sahibi Mehmet Papak, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Av. Mustafa Tırtır olmasına, Develi Diyarı dergimizin 12. sayısı...
 • KAN BAĞIŞI NEDEN ÖNEMLİDİR

  07 Mayıs 2021 Köşe Yazarları

  Kan, hayat sıvısıdır. Kan dokudur ve en temel yaşam kaynağıdır. Hücrelerden oluşmaktadır. Kan vücutta oksijeni, besin maddelerini, hormonları, vitaminleri ve antikorları dokulara taşıyan ve oluşan karbondioksit ve atık maddelerini vücuttan uzaklaştıran yaşamsal sıvıdır. Vücutta birçok sistemin doğrudan kan ile bir bağı vardır. Çünkü vücut içinde gerekli mineraller, vitaminler, atıklar, elementler kan yoluyla taşınmaktadır. Bir canlıda, kan akışının durması demek, hayatın sona ermesi anlamına gelmektedir. Kan, kalpte temizlenir ve vücuda gönder...