logo

İstanbul Develi ve Yöresi Derneği’nde Başkan Mehmet PAPAK Dönemi : (28.11.2015 -11.11.2017)

Başkan: Mehmet Papak, Başkan Yardımcıları: M. Orhan Cebeci, Mustafa Ağca, Mehmet Beşparmak, Genel Sekreter: Av. Mustafa Tırtır, Mali Sekreter, Nuri Gürcan, Üyelikler: Mustafa Karaca, Prof. Dr. Cavit Avcı, , Seyit Halit Subay, Denetim Kurulu: Cemal Karakaya, Cüneyt Büyükkılıç, Feridun Özkul’dan oluştu.
Bu dönemde tüzük değişikliği yapılarak Yönetim Kurulu üyeleri sayısı 9 kişiden 11 kişiye çıkarıldı. Develi Diyarı Dergimiz’in İmtiyaz Sahibi Mehmet Papak, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Av. Mustafa Tırtır olmasına, Develi Diyarı dergimizin 12. sayısının hazırlıklarının başlanması, kararı alındı.
Faaliyetlerimiz ve Konferanslarımız:
Nisan ayında öğrencilerimiz ve derneklerimizle birlikte TBBM’de 26.Dönem Kayseri Milletvekilimiz Sami Dedeoğlu’nu ziyaret ederek meclis oturumuna katılma kararı alınmıştır. Eski dernek Başkanımız Sami Dedeoğlu’nun milletvekili seçilmesi dolayısıyla, derneğimize ve Develimize yaptığı hizmetlerden dolayı “onursal başkan” olarak plaket verilmesi, Büyük Şahinler Oteli’nde geleneksel iftar yemeği düzenlenmesine, Ramazan ayı dolayısıyla ihtiyaç sahibi ailelere iaşe yardımı yapılması kararı alındı.
İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Osman Öncel “ 75.Yılında Kayseri Develi Depremi” konulu bir sunum yaptı. İş Adamı Ahmet Yılmaz “Ticaretten ve Hayatından Ufak Tüyolar”, Alarko Holding Ceo’su Ayhan Yavrucu “Aile Şirketlerinde Değişim ve Dönüşüm” konulu, Tarihçi Muzaffer Albayrak “Çanakkale Savaşı neyin parçasıydı, nasıl ortaya çıktı. Nasıl sonuçlandı ve sonraki dönemlere nasıl yansıdı. Marmara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Bozdoğan “Küresel Şehirler ve İstanbul”. İTÜ Bilişim Fakültesi Öğretim Üyesi Uzay Mühendisi Dr. Mustafa Helvacı “İTÜ’de İnsansız Çalışma Sistemleri” konulu konferans verdi. Nuh Naci Yazgan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kaya “İnsani Gelişim”, Av. Ahmet Özçay “Geçmişten Günümüze”, Paksa İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Paksoy” İşte Benim Hayatım” konulu konferansında hayatlarından kesitler ilgi ile izlendi. Dünya Göz Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Başkanı Dr. Yusuf Akça “Eğitimin Önemi” konulu sunum yaptı.
Hayırsever hemşerimiz Kent Otel sahibi Fahri Mor’un Develi’de yaptırdığı “Fahri Mor Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” 06.05.2017 tarihinde açılışına katılma kararı alındı. 7 Mayıs 2017 tarihinde Yukarı Develi Hıdırellez Şenlikleri’ne dernekleriniz katıldı. Burs veren hayırseverlerimiz iş yerlerinde tek tek ziyaret edilerek plaket takdim edildi.
09.06.2017 tarihinde Büyük Şahinler Oteli’nde geleneksel iftar yemeği düzenlendi 11.11.2017 tarihinde Olağan Genel Kurul Toplantısı dernek merkezinde ekseriyet aranmaksızın yapılması kararı alındı.
Bu hizmet bayrağını M. Orhan Cebeci Bey kardeşime devretmenin bahtiyarlığını yaşıyorum. Kendisinin ve yönetim kurulu üyelerimizin bu bayrağı daha iyi hedeflere taşıyacağına inanıyorum. Bu güne kadar bizleri yalnız bırakmayan hayırseverlerimize, tüm üyelerimize, sahsım ve derneğimiz adına şükranlarımızı sunar, sağlıklı ve uzun ömürler dilerim.
Mehmet Papak’ın Kaleminden Biyografisi:
1956 Yılında Develi’de doğdum. İlk, orta ve lise tahsilimi Develi’de, Yükseköğretimimi de Erciyes Üniversitesi’nde tamamladım. 2 Yıllık memuriyetten sonra askerliğimi 162. Dönem yedek subay olarak ifa ettim. Askerlik sonrası İlçemiz Develi’ye yerleşerek Başak Ticaret ünvanyla ticaret hayatına atıldım. 1990 Yılında İstanbul’a gelerek Mepa Tekstil ve Örme Sanayi ve Ticaret ünvanıyla Sultanhamam Mahmutpaşa’da tekstil ticaretime devam ettim. Gerek Develi’de gerekse İstanbul’da çeşitli dernek, vakıf ve STK’larda görev aldım. Derneğimizin 1992 yılından beri yönetiminde bulundum.
Develili İliklilerden İzzet Hafız’ın torunu Sevim Hanımla evliyim. İki kız bir erkek çocuğum ve altı torunum var. İstanbul, Başakşehir’de ikamet etmekteyim.

Çağdaş Develi Gazetesi, 07 Mayıs 2021, Sayfa 7

Share
264 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Derneğin Hafızası Kitabını Neden Yazmaya Gerek Duydum?

  18 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan bugüne derneğimize hizmet eden değerli büyüklerimizi anmak ve bizden sonra gelecek yönetimlere ışık tutmak için bu kitap kaleme alınmıştır. Amaç derneğin yazılı hafızasına bir katkı sunmaktır. Çünkü toplumun hafızası olan kitaplar kültürel bir mirastır, kitaplar gönülden gönüle giden bir yoldur. Her dönemde Başkanların ve yönetimlerin karşılaştığı zorluklar, yaptıkları fedakârlıklar ve hizmetler hiçbir zaman küçümsenemez. Dernekçilik bir gönül, sevda ve fedakârlık işidir. Hemşehrilerinin dertlerine ortak olmak, hastalara ve yoksul...
 • DÜNYA PİKNİK GÜNÜ

  18 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Havaların ısınmaya başladığı ilkbahar aylarından itibaren piknikler, hafta sonlarının en keyifli aktiviteleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Pikniğe gitmek için kimimiz deniz kenarını, kimimiz ormanı, kimimiz su veya göl kenarını, kimimiz de parklar gibi doğal ortamlar veya bir açık alanı tercih ediyoruz. Piknik, yemek yemek, eğlenmek için açık alanda yapılan günübirlik gezintidir. Piknik, kelimesinin kökeni Fransızca “pique-nique” kelimesinden gelmekte olup, anlamı “Suyu, yeşilliği olan, gezinti yapılacak yer” olarak tanımlanmaktadır....
 • ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir! Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri ...
 • Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci'nin Takdim Yazısı Değerli Hemşehrilerim, İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve...