logo

İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Yücel Suyolcu Dönemi (07.01.1992-12.12.1993)

Derneğimizin bu konuma gelmesinde büyük emeği olan Başkanlarımızı hayırla yâd ediyorum. O günün şartlarına göre hizmet eden değerli Başkanlarımız başımızın tacıdır. Derneğimizin bu günlere gelmesinde onların payı büyüktür. Yücel Suyolcu ağabey, Başkanlık nöbetini Hüseyin Setenci ağabeyden devir alarak bayrağı daha yükseklere taşımıştır. Bu dönemde dernek merkezimiz ilk kez kendine ait bir mülke sahip oldu.
Bu da başkanımıza nasip olmuştur. Ruhu şad, mekânı cennet olsun.
Genel Kurul Toplantısı:
Genel Kurul; en yaşlı üye Mehmet Kağıtçı’nın Divan Kurulu Başkanlığı’nda ve iki yazman üye ile ilan edilen gündem gereğince toplandı. Her zamanki gibi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ve şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. İstiklal Marşı’nın ardından toplantı Divan Başkanı tarafından açıldı.
Dernek Başkanı Hüseyin Setenci açılış konuşması yaptı ve faaliyet raporu, denetleme kurulu, gelir gider tabloları okundu, görüşmeye açıldı ve ayrı ayrı ibra edildi. Yeni Yönetim Kurulu ve Onur Kurulu seçimi yapıldı. 1992 Tahmini bütçesi okunarak görüşmeye açıldı ve onaylandı. Yeni Yönetim Kurulu’na gayrimenkul alımı ve satımı için yetki veridi. Dilek ve temennilerden sonra Divan Başkanı yeni yönetimi tebrik ederek genel kurulu kapattı,
Yücel Suyolcu Dönemi:
Başkanlığa; Yücel Suyolu, 2. Başkanlığa; İhsan Bingöl, Muhasipliğe; Mehmet Kâğıtçı Sekreterliğe; Muzaffer Aksu, Yönetim Kurulu Üyeliklerine; Mehmet Örük, Mahir Sevimay, Seyit Subay, Naci Kaman, Orhan Deveci seçildiler.
Binbirdirek Mahallesi Piyerloti Caddesi Onur Apt.No:41/B dernek merkezimiz Yönetim Kuruluna verilen yetki üzerine mal sahibi ile yapılan sıkı pazarlıklar neticesinde elli bin liraya satın alındı. Alınan bu dairenin derneğin bünyesine uygun okuma salonu, lokal, çay salonu ve başkanlık ve idareci odası gibi ihtiyaçlar dikkate alınarak içerisinde gerekli tadilat ve tamirat yapılmasına ve bu iş için Yönetim Kurulu Üyesi Naci Kaman’ a görev verildi.
Yapılan Faaliyetler ve Etkinlikler:
26 Mart 1992 yılında Laleli Büyük Şahinler Oteli’nde geleneksel iftar yemeği üyelerin katılımıyla yapılmıştır. Hemşehrilerimizde Mülkiyeti derneğimize ait ilk merkezimiz açılış nedeniyle üyelerimize pide, meşrubat, çay kahve ikramı yapılmıştır. 18.05.1992 tarihinde hemşehrimiz Em. Asb. Zeki Sevimay dernekte idari işleri yürütmek üzere Yönetim Kurulu kararıyla görevlendirildi.
Fatih’teki arsa davasını takip için Av. Ahmet Özçay’a vekâlet verilmiştir. Fatih’teki arsa davasının kazanılması Av. Ahmet Özçay ağabeyimin sayesinde olmuştur.Develi’de ihtiyaç sahibi öğrencilere yardım maksadıyla 70 adet deri ceket ve evlerden toplanacak kullanılmış elbise ve ayakkabılar ile birlikte öğretmen İsmail Bakır’a gönderilme kararı alındı.
Nakkaştepe’de Asrum Gazinosunda Kermes:
Derneğin yemekli kadınlar kolu organizasyonu (Nihal Nayman, Seher Dinç, Münevver Kaman, Yüksel Akdemir) öncülüğünde Üsküdar/Nakkaştepe Asrum Gazinosu’nda yapılmış ve kermes düzenlenerek gelir elde edilmiştir. Evlerden toplanan 23 koli giyecek Aras Kargo ile Develi Belediye Başkanlığı’na muhtaç öğrencilere ve halka dağıtılması üzere gönderildi.
Görev süresi tamamlanan yönetim Kurulu toplanarak Olağan Genel Kurul’un ilk toplantısının 05.12.1993 Pazar Günü saat:14.00’te yapılamasına, çoğunluk temin edilemediği takdirde ekseriyet aranmaksızın 12.12.1993 günü aynı saatte dernek merkezimizde yapılma kararı alındı.
Yücel Suyolcu’nun Biyografisi:
1937 yılında Develi’de doğdu. Babası öğretmen Hasan Suyolcu, annesi Şerife Hanımdır. Develi Ortaokulu’nu bitirdikten sonra İstanbul’a geldi, genç yaşta çalışma hayatına atıldı. Çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra, demir çelik sektöründe sanayiciliğe başladı. Kendi kurduğu Demir Topuz A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptı.
Emir Ağalar’dan Kurtuluş Hanımla evlenen Suyolcu’nun Osman Caner ve Oya adlı iki çocuğu dünyaya geldi. Derneğimizin (07.01.1992-05.02.1994) döneminde başkanlığını yaptı. 27.03. 2010 tarihinden İstanbul’da vefat etmiştir.
İstanbul’daki Develilere önder olmuş müteşebbis çok değerli bir işadamıydı. Dernek Yönetim Kurulu olarak son günlerinde hasta yattığı Kartal Devlet Hastanesi’nde ziyaret ettik. Cenazesine de katıldık, Küçükyalı Mezarlığındaki ebedi istinatgâhına hemşerilerimizle birlikte yolcu ettik.
Allah rahmet eylesin.
Öldükten sonrada hayırla anılmak ve unutulmamak herkese nasip olmaz. Gök kubbede hoş bir seda bırakmak ne güzel. Başkanımız Yücel Suyolcu, nüktedan, sevecen ve hoş sohbetleri ile anılarımızda her zaman yaşayacaktır.

Not: Derneğimizin Hafızası kitabımızdan kısaltılarak alınmıştır.

Çağdaş Develi Gazetesi, 02 Nisan 2021, Sayfa 7

Share
3.474 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...