logo

İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Yücel Suyolcu Dönemi (07.01.1992-12.12.1993)

Derneğimizin bu konuma gelmesinde büyük emeği olan Başkanlarımızı hayırla yâd ediyorum. O günün şartlarına göre hizmet eden değerli Başkanlarımız başımızın tacıdır. Derneğimizin bu günlere gelmesinde onların payı büyüktür. Yücel Suyolcu ağabey, Başkanlık nöbetini Hüseyin Setenci ağabeyden devir alarak bayrağı daha yükseklere taşımıştır. Bu dönemde dernek merkezimiz ilk kez kendine ait bir mülke sahip oldu.
Bu da başkanımıza nasip olmuştur. Ruhu şad, mekânı cennet olsun.
Genel Kurul Toplantısı:
Genel Kurul; en yaşlı üye Mehmet Kağıtçı’nın Divan Kurulu Başkanlığı’nda ve iki yazman üye ile ilan edilen gündem gereğince toplandı. Her zamanki gibi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ve şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. İstiklal Marşı’nın ardından toplantı Divan Başkanı tarafından açıldı.
Dernek Başkanı Hüseyin Setenci açılış konuşması yaptı ve faaliyet raporu, denetleme kurulu, gelir gider tabloları okundu, görüşmeye açıldı ve ayrı ayrı ibra edildi. Yeni Yönetim Kurulu ve Onur Kurulu seçimi yapıldı. 1992 Tahmini bütçesi okunarak görüşmeye açıldı ve onaylandı. Yeni Yönetim Kurulu’na gayrimenkul alımı ve satımı için yetki veridi. Dilek ve temennilerden sonra Divan Başkanı yeni yönetimi tebrik ederek genel kurulu kapattı,
Yücel Suyolcu Dönemi:
Başkanlığa; Yücel Suyolu, 2. Başkanlığa; İhsan Bingöl, Muhasipliğe; Mehmet Kâğıtçı Sekreterliğe; Muzaffer Aksu, Yönetim Kurulu Üyeliklerine; Mehmet Örük, Mahir Sevimay, Seyit Subay, Naci Kaman, Orhan Deveci seçildiler.
Binbirdirek Mahallesi Piyerloti Caddesi Onur Apt.No:41/B dernek merkezimiz Yönetim Kuruluna verilen yetki üzerine mal sahibi ile yapılan sıkı pazarlıklar neticesinde elli bin liraya satın alındı. Alınan bu dairenin derneğin bünyesine uygun okuma salonu, lokal, çay salonu ve başkanlık ve idareci odası gibi ihtiyaçlar dikkate alınarak içerisinde gerekli tadilat ve tamirat yapılmasına ve bu iş için Yönetim Kurulu Üyesi Naci Kaman’ a görev verildi.
Yapılan Faaliyetler ve Etkinlikler:
26 Mart 1992 yılında Laleli Büyük Şahinler Oteli’nde geleneksel iftar yemeği üyelerin katılımıyla yapılmıştır. Hemşehrilerimizde Mülkiyeti derneğimize ait ilk merkezimiz açılış nedeniyle üyelerimize pide, meşrubat, çay kahve ikramı yapılmıştır. 18.05.1992 tarihinde hemşehrimiz Em. Asb. Zeki Sevimay dernekte idari işleri yürütmek üzere Yönetim Kurulu kararıyla görevlendirildi.
Fatih’teki arsa davasını takip için Av. Ahmet Özçay’a vekâlet verilmiştir. Fatih’teki arsa davasının kazanılması Av. Ahmet Özçay ağabeyimin sayesinde olmuştur.Develi’de ihtiyaç sahibi öğrencilere yardım maksadıyla 70 adet deri ceket ve evlerden toplanacak kullanılmış elbise ve ayakkabılar ile birlikte öğretmen İsmail Bakır’a gönderilme kararı alındı.
Nakkaştepe’de Asrum Gazinosunda Kermes:
Derneğin yemekli kadınlar kolu organizasyonu (Nihal Nayman, Seher Dinç, Münevver Kaman, Yüksel Akdemir) öncülüğünde Üsküdar/Nakkaştepe Asrum Gazinosu’nda yapılmış ve kermes düzenlenerek gelir elde edilmiştir. Evlerden toplanan 23 koli giyecek Aras Kargo ile Develi Belediye Başkanlığı’na muhtaç öğrencilere ve halka dağıtılması üzere gönderildi.
Görev süresi tamamlanan yönetim Kurulu toplanarak Olağan Genel Kurul’un ilk toplantısının 05.12.1993 Pazar Günü saat:14.00’te yapılamasına, çoğunluk temin edilemediği takdirde ekseriyet aranmaksızın 12.12.1993 günü aynı saatte dernek merkezimizde yapılma kararı alındı.
Yücel Suyolcu’nun Biyografisi:
1937 yılında Develi’de doğdu. Babası öğretmen Hasan Suyolcu, annesi Şerife Hanımdır. Develi Ortaokulu’nu bitirdikten sonra İstanbul’a geldi, genç yaşta çalışma hayatına atıldı. Çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra, demir çelik sektöründe sanayiciliğe başladı. Kendi kurduğu Demir Topuz A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptı.
Emir Ağalar’dan Kurtuluş Hanımla evlenen Suyolcu’nun Osman Caner ve Oya adlı iki çocuğu dünyaya geldi. Derneğimizin (07.01.1992-05.02.1994) döneminde başkanlığını yaptı. 27.03. 2010 tarihinden İstanbul’da vefat etmiştir.
İstanbul’daki Develilere önder olmuş müteşebbis çok değerli bir işadamıydı. Dernek Yönetim Kurulu olarak son günlerinde hasta yattığı Kartal Devlet Hastanesi’nde ziyaret ettik. Cenazesine de katıldık, Küçükyalı Mezarlığındaki ebedi istinatgâhına hemşerilerimizle birlikte yolcu ettik.
Allah rahmet eylesin.
Öldükten sonrada hayırla anılmak ve unutulmamak herkese nasip olmaz. Gök kubbede hoş bir seda bırakmak ne güzel. Başkanımız Yücel Suyolcu, nüktedan, sevecen ve hoş sohbetleri ile anılarımızda her zaman yaşayacaktır.

Not: Derneğimizin Hafızası kitabımızdan kısaltılarak alınmıştır.

Çağdaş Develi Gazetesi, 02 Nisan 2021, Sayfa 7

Share
3.708 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bir Portre Tevfik Yüksel Suyolcu ve Ailesi

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  1934 yılında Develi'de doğdu. Babası Öğretmen Hasan Suyolcu, annesi Mısırlılardan Şerife Suyolcu'dur. İlk ve orta öğrenimini Develi'de tamamladı. Kayseri Lisesi'nden mezun olduktan sonra 1957 yılında askere gitmeden önce Develi Dumlupınar İlkokulu'nda iki yıl öğretmen vekilliği yaptı. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde yükseköğrenimini tamamladı. Petrol Ofisi Genel Müdürlüğü'nde çalışma hayatına atıldı. Aynı kurumda uzun yıllar Satış Organizasyon Şube Müdürlüğü ve Daire Başkanlığı yaptı. 1964 yılında Mısırlılar ailesinin kızı F...
 • DÜNYA KEKEMELİK GÜNÜ

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Kekemelik, en genel anlamıyla konuşmanın akıcılığında, ritminde, vurgularında, tizliğinde ve ses birimlerinin çıkarılmasında ortaya çıkan bir bozukluktur. Kekemelik insanın içyapısını, özgüvenini, hayata bakışını, kendisine saygısını ve diğer insanlarla iletişimini etkileyen çok önemli bir olaydır. Diğer bir ifadeyle kekemelik, bireyin konuşmasının akıcılık ve zamanlama yönünden yaşına uygun olmayan bir biçimde bozulmasıdır. Kekemelik bilimsel çalışmalara göre dünyanın bütün kültürlerinde var olan bir konuşma bozukluğudur. Kekemelik üzerine çok...
 • ERMENİ OLAYLARI, İSYANLAR VE TEHCİR İLE SONRASI-2

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Geçici Sevk ve İskân Kanunu Ermeni milliyetçiliğinin önemli propaganda unsurlarından biri olan okullarda, muallimler gerek derslerde yaptıkları sözlü anlatımlar gerekse kullandıkları ders kitapları ve araç-gereçleri vasıtasıyla, genç zihinleri biçimlendirmeye ve talebeleri milliyetçi hareketlerin öncüleri yapmaya büyük çaba sarf etmişlerdir. Ermeni komitacıları 1892 yılında Ermenileri isyana yönlendirme amacıyla yurt dışında bastırdıkları bildirileri Samsun, Merzifon, Yozgat ve Kayseri'de dağıtıp astılar. Bu gelişmeler üzerine Hükûmet gerekli...
 • Mısırlızade Dr. Tuncer Öztürk ve Ailesi

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Dr. Tuncer Öztürk Mısırlızade ailesinin dördüncü kuşak temsilcilerinden. Mısırlızade İbrahim Feyzi Öztürk'ün oğludur. 28.06.1941 tarihinde Develi'de doğdu. İlkokulu Develi Merkez İlkokulu'nda, Ortaokulu Develi Merkez Ortaokulu'nda bitirdi. Liseyi Sivas Lisesi ve Ankara Kurtuluş Lisesi'nde tamamladı. Yüksek tahsilini 1960-1966 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı. 1966-1970 yılları arasında Ankara Zekai Tahir Doğumevi Hastanesi'nde doktor olarak görev yaptı. Askerliğini Ağrı Askeri Hastanesi'nde askeri doktor olarak...