logo

İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Yücel Suyolcu Dönemi (07.01.1992-12.12.1993)

Derneğimizin bu konuma gelmesinde büyük emeği olan Başkanlarımızı hayırla yâd ediyorum. O günün şartlarına göre hizmet eden değerli Başkanlarımız başımızın tacıdır. Derneğimizin bu günlere gelmesinde onların payı büyüktür. Yücel Suyolcu ağabey, Başkanlık nöbetini Hüseyin Setenci ağabeyden devir alarak bayrağı daha yükseklere taşımıştır. Bu dönemde dernek merkezimiz ilk kez kendine ait bir mülke sahip oldu.
Bu da başkanımıza nasip olmuştur. Ruhu şad, mekânı cennet olsun.
Genel Kurul Toplantısı:
Genel Kurul; en yaşlı üye Mehmet Kağıtçı’nın Divan Kurulu Başkanlığı’nda ve iki yazman üye ile ilan edilen gündem gereğince toplandı. Her zamanki gibi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ve şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. İstiklal Marşı’nın ardından toplantı Divan Başkanı tarafından açıldı.
Dernek Başkanı Hüseyin Setenci açılış konuşması yaptı ve faaliyet raporu, denetleme kurulu, gelir gider tabloları okundu, görüşmeye açıldı ve ayrı ayrı ibra edildi. Yeni Yönetim Kurulu ve Onur Kurulu seçimi yapıldı. 1992 Tahmini bütçesi okunarak görüşmeye açıldı ve onaylandı. Yeni Yönetim Kurulu’na gayrimenkul alımı ve satımı için yetki veridi. Dilek ve temennilerden sonra Divan Başkanı yeni yönetimi tebrik ederek genel kurulu kapattı,
Yücel Suyolcu Dönemi:
Başkanlığa; Yücel Suyolu, 2. Başkanlığa; İhsan Bingöl, Muhasipliğe; Mehmet Kâğıtçı Sekreterliğe; Muzaffer Aksu, Yönetim Kurulu Üyeliklerine; Mehmet Örük, Mahir Sevimay, Seyit Subay, Naci Kaman, Orhan Deveci seçildiler.
Binbirdirek Mahallesi Piyerloti Caddesi Onur Apt.No:41/B dernek merkezimiz Yönetim Kuruluna verilen yetki üzerine mal sahibi ile yapılan sıkı pazarlıklar neticesinde elli bin liraya satın alındı. Alınan bu dairenin derneğin bünyesine uygun okuma salonu, lokal, çay salonu ve başkanlık ve idareci odası gibi ihtiyaçlar dikkate alınarak içerisinde gerekli tadilat ve tamirat yapılmasına ve bu iş için Yönetim Kurulu Üyesi Naci Kaman’ a görev verildi.
Yapılan Faaliyetler ve Etkinlikler:
26 Mart 1992 yılında Laleli Büyük Şahinler Oteli’nde geleneksel iftar yemeği üyelerin katılımıyla yapılmıştır. Hemşehrilerimizde Mülkiyeti derneğimize ait ilk merkezimiz açılış nedeniyle üyelerimize pide, meşrubat, çay kahve ikramı yapılmıştır. 18.05.1992 tarihinde hemşehrimiz Em. Asb. Zeki Sevimay dernekte idari işleri yürütmek üzere Yönetim Kurulu kararıyla görevlendirildi.
Fatih’teki arsa davasını takip için Av. Ahmet Özçay’a vekâlet verilmiştir. Fatih’teki arsa davasının kazanılması Av. Ahmet Özçay ağabeyimin sayesinde olmuştur.Develi’de ihtiyaç sahibi öğrencilere yardım maksadıyla 70 adet deri ceket ve evlerden toplanacak kullanılmış elbise ve ayakkabılar ile birlikte öğretmen İsmail Bakır’a gönderilme kararı alındı.
Nakkaştepe’de Asrum Gazinosunda Kermes:
Derneğin yemekli kadınlar kolu organizasyonu (Nihal Nayman, Seher Dinç, Münevver Kaman, Yüksel Akdemir) öncülüğünde Üsküdar/Nakkaştepe Asrum Gazinosu’nda yapılmış ve kermes düzenlenerek gelir elde edilmiştir. Evlerden toplanan 23 koli giyecek Aras Kargo ile Develi Belediye Başkanlığı’na muhtaç öğrencilere ve halka dağıtılması üzere gönderildi.
Görev süresi tamamlanan yönetim Kurulu toplanarak Olağan Genel Kurul’un ilk toplantısının 05.12.1993 Pazar Günü saat:14.00’te yapılamasına, çoğunluk temin edilemediği takdirde ekseriyet aranmaksızın 12.12.1993 günü aynı saatte dernek merkezimizde yapılma kararı alındı.
Yücel Suyolcu’nun Biyografisi:
1937 yılında Develi’de doğdu. Babası öğretmen Hasan Suyolcu, annesi Şerife Hanımdır. Develi Ortaokulu’nu bitirdikten sonra İstanbul’a geldi, genç yaşta çalışma hayatına atıldı. Çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra, demir çelik sektöründe sanayiciliğe başladı. Kendi kurduğu Demir Topuz A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptı.
Emir Ağalar’dan Kurtuluş Hanımla evlenen Suyolcu’nun Osman Caner ve Oya adlı iki çocuğu dünyaya geldi. Derneğimizin (07.01.1992-05.02.1994) döneminde başkanlığını yaptı. 27.03. 2010 tarihinden İstanbul’da vefat etmiştir.
İstanbul’daki Develilere önder olmuş müteşebbis çok değerli bir işadamıydı. Dernek Yönetim Kurulu olarak son günlerinde hasta yattığı Kartal Devlet Hastanesi’nde ziyaret ettik. Cenazesine de katıldık, Küçükyalı Mezarlığındaki ebedi istinatgâhına hemşerilerimizle birlikte yolcu ettik.
Allah rahmet eylesin.
Öldükten sonrada hayırla anılmak ve unutulmamak herkese nasip olmaz. Gök kubbede hoş bir seda bırakmak ne güzel. Başkanımız Yücel Suyolcu, nüktedan, sevecen ve hoş sohbetleri ile anılarımızda her zaman yaşayacaktır.

Not: Derneğimizin Hafızası kitabımızdan kısaltılarak alınmıştır.

Çağdaş Develi Gazetesi, 02 Nisan 2021, Sayfa 7

Share
3.636 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SEYRANİ’NİN DÜŞÜNCE DÜNYASI

  29 Temmuz 2021 Köşe Yazarları

  Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin Kültür Yayınları Edebiyat dizisinin 172. kitabı olarak Nisan 2021'de yayınlandı. Kitabın ilk sayfalarında yazarlarımız Muammer Yılmaz ve Kadir Özdamarlar'ın özgeçmişlerine ve yayınlanan kitaplarına yer verilmiş. Değerli Kadir ağabeyime kitabını gönderdiği için teşekkür ederim. Seyrani ile ilgili çok kitap okudum ama bu kitap Seyrani'yi tanıyıp anlamaya çalışan okurlar için çok güzel bir çalışma olmuş. Yazarlarımızı kutlarım. Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Memduh Büyükkılıç'ın “takdim” yazısı ile kitap deva...
 • DÜNYA ARKADAŞLIK GÜNÜ

  29 Temmuz 2021 Köşe Yazarları

  “Dünya Arkadaşlık Günü”, belki bir çoğumuzun yeni bildiği bir gündür. Her sene arkadaşlık ve dostluk adında kutlanan özel gün, dünyadaki dostluğu ve arkadaşlığı kutlamak için ayrılan bir gündür. Bazı ülkelerde uzunca zamandır kutlanırken, “Dünya Arkadaşlık Günü”, 2011 yılından beri diğer birçok ülkede de kutlanmaya başlanmıştır. “Dünya Arkadaşlık Günü” ya da “Dünya Dostluk Günü” ilk defa 30 Temmuz 1958 tarihinde önerilmiştir. Bunun sebebi Güney Amerika ülkelerinde özellikle Paraguay'da uzun zamandır yapıldığı gözlemlenmiştir. Birleşmiş Milletl...
 • Çocukluğumda Develi’de Kurban Bayramları

  23 Temmuz 2021 Köşe Yazarları

  Bir başkaydı çocukluğumuzun bayramları. Gurbetten akın akın insanlar gelirdi, özlem vardı, hasret vardı, arkadaşlık, dostluk vardı. Yıllardır ayrı kalanlar buluşur, hatıralar canlanır, özlemler biterdi. Mesafeler kısaldı özlem ve hasret azaldı. Her Kurban Bayramında Develi'ye giderdik. O zamanlar annem ve babam hayattaydı. Kurbanı Develi'de kesmek adet olmuştu. En az yirminin üzerinde çoluk çocuk düğüncü usulü kadınlar bir odada, erkekler bir odada haremlik selamlık kalırdık evimizde. Buna rağmen odalara sığmaz akrabalarda yatıya giderdik. ...
 • DÜNYA HAMAK GÜNÜ

  23 Temmuz 2021 Köşe Yazarları

  Dünyada kutlanan ilginç günlerden bir tanesi de “Hamak Günüdür”. Hamak, iki ağaç ya da ahşap direk arasına iki ucundan asılarak kurulan, içinde uzanıp sallanarak keyif amaçlı yatılan, ağdan ya da bezden yapılmış bir tür salıncak yataktır. Ayrıca gemilerde personelin yatması için kullanılan, kalın brandadan yapılan asma yataktır. Şöyle düşünelim. Temmuz ayı ortası, güneş yakıyor, gölgede ve serin bir yerde hamakta dinlenmeyi düşünelim. Hamak Günü tam olarak bunların keyfini çıkarmayı amaçlamaktadır. Hamağınız kumaş, halat ya da örgüden yapılmış...