logo

İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi:
( 21.04.1996-25.11.2001)

Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler.
Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı’na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak’a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece’ye şube olarak verilen iznin genel kurula kadar dondurulmasına, Ümraniye Belediye Başkanı Mehmet Bingöl’ü ziyaret için randevu alınmasına, Eminönü Belediye Başkanı Ahmet Çetinsaya’ya başsağlığı ziyaretine, İzzet Özilhan’ı ziyaret için randevu alınmasına karar verildi. 9-10 Ağustos 1996 tarihinde Develi’de yapılacak olan “Seyrani Şenlikleri’ne” Dernek Yönetimi olarak katılma kararı alınmıştır. Fatih’teki arsanın imarı ile ilgili Fatih Belediyesi’ne yazı yazılmış, derneğin vakfa dönüşmesi konusu tekrar gündeme gelmiştir.
Amacına uygun çalışmayan Büyükçekmece şubesinin kapatılmasına ve Büyükçekmece Kaymakamlığı’na yazı yazılmasına karar verilmiştir. Develi’deki lise ve lise dengi okul birincilerine derneğimiz adına birer adet cumhuriyet altını hediye edilmiştir. Derneğimize maddi katkılarından dolayı üyelerimiz iş adamı Recep Maşlak ve müteahhit Enver Çakıoğlu’na plaket verilmesi kararı alınmıştır. Bu dönemde 53 öğrenciye burs verilmiştir. Dernek kongresinin 27.12.1997 tarihinde saat 10.00’da çoğunluk aranmaksızın Dernek Merkezimizde yapılması kararı alınmıştır.
1997/1998 Dönemi
29.12.1997 tarihinde yeni seçilen Yönetim Kurulu görev bölümü yaparak Başkanlığa; Muzaffer Aksu, 2 Başkanlığa;
İ. Selim Develioğlu, Genel Sekreterliğe; Hüseyin Eren, Muhasip Üyeliğe; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyeliklerine; Mahir Sevimay, Mustafa Maşlak, Orhan Deveci, Hüseyin Eren ve Erol Bozkır seçildiler.
Öğrenci bursları için liste düzenlendi. Fatihteki arsa için Kaymakamlığa müracaat edildi. Keşfe gidilerek ihtarda bulunuldu. Bayram sonunda boşatılma sözü alındı.
21.04.1998 günü Devlet Bakanı Hüsamettin Özkan’dan randevu alınarak heyet halinde (Muzaffer Aksu, Mahir Sevimay, Selim Develioğlu) Ankara’ya gidilip görüşme kararı alındı. Develi’den gelen heyetle birlikte ziyarette Develi’de kurulması planlanan Meslek Yüksek Okulu bir an önce açılması için talepte bulunuldu.
Mezun olan bursiyer öğrencimiz Av. Ramazan Kaya’nın Avukatlık bürosuna bir hediye alınarak ziyaret gerçekleştirildi. 1998/1999 Dönemi 53, 1999/2001 Döneminde 59 üniversite öğrencisine burs verilmiştir.
1999/2001 Dönemi Yönetim Kurulu:
Başkan: Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Hüseyin Şahin, Genel Sekreter; Ramazan Kaya, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyeliklerine; Selim Develioğlu, Hüseyin Eren, Mahir Sevimay, Ali Çolak, Orhan Deveci seçildiler.
Dernek adına 2000 yılı takvim yapılmasına, “Develi Dışındaki Develiler” albümü için gerekli çalışmaların başlatılmasına, Büyük Şahinler Oteli’nde 08.12.2000 Tarihinde iftar yemeği düzenlenmesine karar verildi.
02.04.2001 tarihinde Kayseri İli Yardım Derneği İstanbul Şubesi’nin Yönetim Kurulu’nu derneğimize davet edilmesine, misafirlerimize ziyaret sonrası akşam yemeği verilmesi kararı alındı.
Biyografisi:
Muzaffer AKSU: 15.12.1930 Tarihinde Ömer AKSU ve Feride (Develioğlu) Aksu’nun 7 evladının en büyüğü olarak Develi’de dünyaya geldi. Temel eğitiminden sonra Erzurum’da askerliğini yaptı. 1954 senesinde eniştesinin Bursa Çekirge’deki askeri hastane inşaatında 4 sene birlikte çalıştılar.
1956 yılında nüfus memuru Celal Özkara’nın kızı Beyhan Hanımla evlenip İstanbul’a yerleşti. Karaköy Perşembe Pazarı’nda “sıhhi tesisat ticareti” üzerine işyeri açtı ve 1966 yılına kadar işyeri devam etti. 1957’de kızı Canan, 1959’da oğlu Oğuz dünyaya geldi.
1975 yılında Ziyan grubunda FLO’nun kurucusu Kinetix, Polaris gibi markaların sahibi iş adamı Hacı Ahmet Mukdat Ziylan ile birlikte vefat tarihi olan 3 Kasım 2009 tarihine kadar ortaklıkları devam etti. Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizde 1996-2001 yıllarında, 3 dönem başkanlığını yaptı.
Derneğimize ve Develimize büyük hizmetler yaptı. Cana yakın, neşeli, samimi bir insandı. Derneğimizin paraya ihtiyacı olduğunda özellikle burs zamanı iş adamlarımızı ziyaret edip, iltifat eder, hiç bir hemşehrisi onu boş çevirmezdi. Mevla’m rahmet eylesin.
Mekânı cennet olsun.

Çağdaş Develi Gazetesi, 09 Nisan 2021, Sayfa 7

Share
1.342 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi’yi Sevenler Derneğinden Develi ve Yöresi Derneği’ne Derneğimizin Tarihçesi

  13 Mayıs 2021 Köşe Yazarları

  Derneğimiz 1950'li yıllarda İstanbul Aksaray'da Akdemir Apartmanı'nda Merhum Dr. Ali Akdemir, Av. Hayrettin Bıçakçı, Nuri Kalem, Mustafa Elbaşı, Hacı Mahmut İzzet Özilhan, Av. Mustafa Süllüoğlu, Fevzi Özdemir ve Muharrem Topuz Beyler tarafından “Develililer ve Develi'yi Sevenler Derneği” adıyla kuruluyor. Doktor Ali Akdemir Bey'in muayenehanesinde hizmete başlıyor. Derneğimiz üyelerine sağlık konusunda yardımcı olan Dr. Ali Bey'in üyelerden muayene ücreti almadığını o günleri yaşayan ağabeyim merhum Nevzat Cebeci'den dinlemiştim. Çünkü, 1957 yı...
 • DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ

  13 Mayıs 2021 Köşe Yazarları

  Ülkemiz farklı coğrafi ve iklim koşullarında her çeşit ürünün üretilmesine imkân veren önemli bir tarım ülkesidir. Çiftçi, yiyecek ya da hammadde elde etmek için hayvan yetiştiren ve tarımla uğraşan kişidir. Çiftçilerimiz, çok önemli olan gıda sağlama görevinin yanı sıra çevreye, ekonomiye ve topluma yarar sağlayan çok sayıda görevi yerine getirmektedir. Kısa adı İFAB olan “Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu”, 14 Mayıs 1946 tarihinde kurulmuştur. Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu, çiftçilik mesleğinin önemine dikkat çekmek ve ...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneği’nde Başkan Mehmet PAPAK Dönemi : (28.11.2015 -11.11.2017)

  07 Mayıs 2021 Köşe Yazarları

  Başkan: Mehmet Papak, Başkan Yardımcıları: M. Orhan Cebeci, Mustafa Ağca, Mehmet Beşparmak, Genel Sekreter: Av. Mustafa Tırtır, Mali Sekreter, Nuri Gürcan, Üyelikler: Mustafa Karaca, Prof. Dr. Cavit Avcı, , Seyit Halit Subay, Denetim Kurulu: Cemal Karakaya, Cüneyt Büyükkılıç, Feridun Özkul'dan oluştu. Bu dönemde tüzük değişikliği yapılarak Yönetim Kurulu üyeleri sayısı 9 kişiden 11 kişiye çıkarıldı. Develi Diyarı Dergimiz'in İmtiyaz Sahibi Mehmet Papak, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Av. Mustafa Tırtır olmasına, Develi Diyarı dergimizin 12. sayısı...
 • KAN BAĞIŞI NEDEN ÖNEMLİDİR

  07 Mayıs 2021 Köşe Yazarları

  Kan, hayat sıvısıdır. Kan dokudur ve en temel yaşam kaynağıdır. Hücrelerden oluşmaktadır. Kan vücutta oksijeni, besin maddelerini, hormonları, vitaminleri ve antikorları dokulara taşıyan ve oluşan karbondioksit ve atık maddelerini vücuttan uzaklaştıran yaşamsal sıvıdır. Vücutta birçok sistemin doğrudan kan ile bir bağı vardır. Çünkü vücut içinde gerekli mineraller, vitaminler, atıklar, elementler kan yoluyla taşınmaktadır. Bir canlıda, kan akışının durması demek, hayatın sona ermesi anlamına gelmektedir. Kan, kalpte temizlenir ve vücuda gönder...