logo

İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi:
( 21.04.1996-25.11.2001)

Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler.
Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı’na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak’a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece’ye şube olarak verilen iznin genel kurula kadar dondurulmasına, Ümraniye Belediye Başkanı Mehmet Bingöl’ü ziyaret için randevu alınmasına, Eminönü Belediye Başkanı Ahmet Çetinsaya’ya başsağlığı ziyaretine, İzzet Özilhan’ı ziyaret için randevu alınmasına karar verildi. 9-10 Ağustos 1996 tarihinde Develi’de yapılacak olan “Seyrani Şenlikleri’ne” Dernek Yönetimi olarak katılma kararı alınmıştır. Fatih’teki arsanın imarı ile ilgili Fatih Belediyesi’ne yazı yazılmış, derneğin vakfa dönüşmesi konusu tekrar gündeme gelmiştir.
Amacına uygun çalışmayan Büyükçekmece şubesinin kapatılmasına ve Büyükçekmece Kaymakamlığı’na yazı yazılmasına karar verilmiştir. Develi’deki lise ve lise dengi okul birincilerine derneğimiz adına birer adet cumhuriyet altını hediye edilmiştir. Derneğimize maddi katkılarından dolayı üyelerimiz iş adamı Recep Maşlak ve müteahhit Enver Çakıoğlu’na plaket verilmesi kararı alınmıştır. Bu dönemde 53 öğrenciye burs verilmiştir. Dernek kongresinin 27.12.1997 tarihinde saat 10.00’da çoğunluk aranmaksızın Dernek Merkezimizde yapılması kararı alınmıştır.
1997/1998 Dönemi
29.12.1997 tarihinde yeni seçilen Yönetim Kurulu görev bölümü yaparak Başkanlığa; Muzaffer Aksu, 2 Başkanlığa;
İ. Selim Develioğlu, Genel Sekreterliğe; Hüseyin Eren, Muhasip Üyeliğe; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyeliklerine; Mahir Sevimay, Mustafa Maşlak, Orhan Deveci, Hüseyin Eren ve Erol Bozkır seçildiler.
Öğrenci bursları için liste düzenlendi. Fatihteki arsa için Kaymakamlığa müracaat edildi. Keşfe gidilerek ihtarda bulunuldu. Bayram sonunda boşatılma sözü alındı.
21.04.1998 günü Devlet Bakanı Hüsamettin Özkan’dan randevu alınarak heyet halinde (Muzaffer Aksu, Mahir Sevimay, Selim Develioğlu) Ankara’ya gidilip görüşme kararı alındı. Develi’den gelen heyetle birlikte ziyarette Develi’de kurulması planlanan Meslek Yüksek Okulu bir an önce açılması için talepte bulunuldu.
Mezun olan bursiyer öğrencimiz Av. Ramazan Kaya’nın Avukatlık bürosuna bir hediye alınarak ziyaret gerçekleştirildi. 1998/1999 Dönemi 53, 1999/2001 Döneminde 59 üniversite öğrencisine burs verilmiştir.
1999/2001 Dönemi Yönetim Kurulu:
Başkan: Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Hüseyin Şahin, Genel Sekreter; Ramazan Kaya, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyeliklerine; Selim Develioğlu, Hüseyin Eren, Mahir Sevimay, Ali Çolak, Orhan Deveci seçildiler.
Dernek adına 2000 yılı takvim yapılmasına, “Develi Dışındaki Develiler” albümü için gerekli çalışmaların başlatılmasına, Büyük Şahinler Oteli’nde 08.12.2000 Tarihinde iftar yemeği düzenlenmesine karar verildi.
02.04.2001 tarihinde Kayseri İli Yardım Derneği İstanbul Şubesi’nin Yönetim Kurulu’nu derneğimize davet edilmesine, misafirlerimize ziyaret sonrası akşam yemeği verilmesi kararı alındı.
Biyografisi:
Muzaffer AKSU: 15.12.1930 Tarihinde Ömer AKSU ve Feride (Develioğlu) Aksu’nun 7 evladının en büyüğü olarak Develi’de dünyaya geldi. Temel eğitiminden sonra Erzurum’da askerliğini yaptı. 1954 senesinde eniştesinin Bursa Çekirge’deki askeri hastane inşaatında 4 sene birlikte çalıştılar.
1956 yılında nüfus memuru Celal Özkara’nın kızı Beyhan Hanımla evlenip İstanbul’a yerleşti. Karaköy Perşembe Pazarı’nda “sıhhi tesisat ticareti” üzerine işyeri açtı ve 1966 yılına kadar işyeri devam etti. 1957’de kızı Canan, 1959’da oğlu Oğuz dünyaya geldi.
1975 yılında Ziyan grubunda FLO’nun kurucusu Kinetix, Polaris gibi markaların sahibi iş adamı Hacı Ahmet Mukdat Ziylan ile birlikte vefat tarihi olan 3 Kasım 2009 tarihine kadar ortaklıkları devam etti. Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizde 1996-2001 yıllarında, 3 dönem başkanlığını yaptı.
Derneğimize ve Develimize büyük hizmetler yaptı. Cana yakın, neşeli, samimi bir insandı. Derneğimizin paraya ihtiyacı olduğunda özellikle burs zamanı iş adamlarımızı ziyaret edip, iltifat eder, hiç bir hemşehrisi onu boş çevirmezdi. Mevla’m rahmet eylesin.
Mekânı cennet olsun.

Çağdaş Develi Gazetesi, 09 Nisan 2021, Sayfa 7

Share
1.560 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mısırlızade Dr. Tuncer Öztürk ve Ailesi

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Dr. Tuncer Öztürk Mısırlızade ailesinin dördüncü kuşak temsilcilerinden. Mısırlızade İbrahim Feyzi Öztürk'ün oğludur. 28.06.1941 tarihinde Develi'de doğdu. İlkokulu Develi Merkez İlkokulu'nda, Ortaokulu Develi Merkez Ortaokulu'nda bitirdi. Liseyi Sivas Lisesi ve Ankara Kurtuluş Lisesi'nde tamamladı. Yüksek tahsilini 1960-1966 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı. 1966-1970 yılları arasında Ankara Zekai Tahir Doğumevi Hastanesi'nde doktor olarak görev yaptı. Askerliğini Ağrı Askeri Hastanesi'nde askeri doktor olarak...
 • DÜNYA EL YIKAMA GÜNÜ

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Günlük yaşantımızda ellerimiz, çevre ile sürekli temas halindedir. Ellerimiz en fazla mikroorganizma barındıran organımızdır. Ellerimiz temiz gibi görünse de, gözle görülmeyen bakteri, virüs ve parazitler gibi pek çok hastalık yapıcı etkeni üzerinde taşıyabilir. Çağdaş sağlık hizmeti anlayışı, öncelikle sağlığın koruması ve geliştirilmesini gerektirmektedir. Bu çerçevede ele alındığında, günümüzde toplumda hijyen uygulamalarının yaygınlaştırılması önemli bir koruyucu sağlık hizmeti olarak değerlendirilmektedir. Çocukların çoğu, sadece ellerini...
 • Hayırsever Hava Yarbay Merhum Alaaddin Lütfi Kuday’ın Albümünden

  07 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Hayırsever Hava Yarbay Merhum Alaaddin Lütfi Kuday'ın Albümünden Dünyanın neresinde olursam olayım bu bayrak için ölürüm. (A.L.K) Rahmetle Anıyoruz... ...
 • DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ

  07 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Tüm dünyayı ve hayatımızı akıl almaz bir biçimde değiştiren Covid-19 salgını nedeniyle küresel olarak eşi görülmemiş bir sağlık önceliği taşımaktadır. Covid-19 virüsünden kendimizi korumaya çalıştığımız bugünlerde ruh sağlığımızı da ihmal etmememiz gerekiyor. Dünya virüsü kontrol altına almak ve çözüm bulmak için mücadele etmektedir. Bu arada yaşanan endişe, korku, izolasyon, sosyal etkileşimimizin temassız ve mesafeli niteliği, enflasyon sonucu ağırlaşan ekonomik koşullar, kısıtlamalar kendimizi sürekli tehlike ve tehdit altında hissetmemiz, ...