logo

İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Mehmet PAKSOY Dönemi: ( 09.11.2003 – 26.11.2005)

Başkan: Mehmet Paksoy, 2. Başkan: Sami Dedeoğlu, Sekreter: Av. Ramazan Kaya, Mali Sekreter: Mehmet Papak, Üyeler: Mehmet Bingöl, Nevzat Çulhaoğlu, Bekir Artuğ, Sıtkı Devecioğlu, Av. Zeki Demirtaş, Denetleme Kurulu Üyeliklerine: M. Orhan Cebeci, Cemal Karakaya, Selim Develioğlu, Onur Kuruluna: Enver Çakıoğlu, Cengiz Usta, Muzaffer Aksu seçildiler.
Genel Kurul, üyelerin katılımıyla yapıldı. Yeni Yönetim Kurulu belirlendi. Genel Kurul sonunda yapılan ikramın ardından bursiyerlerin bursları verildi. Başkan Paksoy ilk Yönetim Kurulu toplantısında görev bölümü yaptı. Üyeler arasında iletişimi sağlamak, vefat ve benzeri haberlerini duyurmak için SMS mesaj sistemi kurulumu yapılmış ilk kez bu dönemde başlatılmıştır. Yeni bursiyerlerimize dernekte 6 hafta Diksiyon-hitabet kursu verilmeye başlanmış, katılım zorunlu tutulmuştur.
Ramazan ayı geleneksel iftar yemeği 14.11.2005 tarihinde Büyük Şahinler Oteli’nde Hüseyin Şahin sponsorluğunda hemşehrilerimizin katılımıyla yapıldı.
2004/2005 öğretim yılında 100 üniversite öğrencisine burs verilmesi için çalışmalara başlanılmıştır. Annesi ve babası olmayan yetim-öksüz, babası işsiz, asgari ücret alan, öğrenim süresince yurtta kalan öğrencilere öncelik verilmesi gibi kriterler konularak ihtiyaç sahibi başarılı öğrencilere katkı sağlamak hedeflenmiştir.
Prof. Dr. Turhan Atalay Bilgisayar Laboratuvarı:
Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi hemşehrimiz Prof. Dr. Turhan Atalay tarafından derneğimize bilgisayar laboratuvarı kurarak bağışlamıştır. Son teknoloji ile donatılmış 10 adet bilgisayar üniversiteli öğrencilerimize ve tüm hemşehrilerimizin eğitim ve kültür amaçlı kullanımına sunulmuştur. 26.11.2004 tarihinde saat:13.00’da Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in katılımıyla açılış merasimi düzenlenmiştir. Başkan Mehmet Paksoy ve Prof. Dr. Turan Atalay birer konuşma yaptılar. Develi Diyarı Dergimizin ilk sayısı için çalışmalara başlanmıştır.
Erü Seyrani Kampusu Temel Atma Töreni :
(9 Ağustos 2003)
Develi’de bugün tarihi bir gün yaşandı. Develi Güzelcebağ mevkiinde Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün katılımlarıyla gerçekleşen ve hayırsever hemşehrilerimiz Mehmet Paksoy, Sami Dedeoğlu ve Hüseyin Şahin’in yapımını üstlendiği Erciyes Üniversitesi Seyrani Kampüsü (PAKSA Ziraat Fakültesi-Hüseyin Şahin MYO) binalarının temel atma töreni umut dolu bakışlar altında büyük bir sevinçle gerçekleşti.
Fakülteler Açılışa Hazır:
Kayseri’de gerçekleşen toplantıda Develi Heyeti, Dış işleri Bakanı Abdullah Gül’le görüştü. Görüşmenin konusu önümüzdeki dönem eğitime girecek olan PAKSA Seyrani Eğitim Kampüsüydü. Develi Heyeti adına söz alan Mehmet Paksoy. ”Siz fakülte binası yaptırın dediniz, bizde 1 yıl içinde inşaatı tamamlayarak üniversiteye teslim edecek hale getirdik. Bize 5000 metrekarelik kapalı alan yapın denildi, biz 6500 metrekarelik kapalı alan yaptık ve bu belirtilen binaların fakülte olarak hizmete girmesini bekliyoruz.” diyerek fakülte konusunu dile getirdi. Bunun üzerine cevap veren Abdullah Gül” Sözümüzün arkasındayız ve takipçisiyiz şu anda fakültenin hangi branşta olacağı belli olmayabilir, fakat bir fakülte açılması için elimizden geleni yapacağız.” dedi. Develi Diyarı Dergisi İlk Sayısı (15 Mart 2005) tarihinde yayınlandı.
Mehmet PAKSOY’un Özgeçmişi:
1957 yılında Develi’de doğdu. Babası Ali Paksoy, Annesi Necla hanımdır. İlk ve Orta Okulu Develi’de okuduktan sonra, Lise hayatına Develi Lisesi’nde devam etti. Lise son sınıfı 1975 yılında İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nde devam ederek mezun oldu.
Aynı yıl, eski adı İDMM olan Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ne giren Mehmet Paksoy, 1979 yılında, Yükseköğrenimini tamamlayarak inşaat mühendisi oldu. Mehmet Paksoy evli ve üç çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.
Halen İstanbul’da Lüks konutlar ve siteler inşa eden; “Paksa İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.” nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapan Mehmet Paksoy (20.02.2005-20.02.2007) döneminde Kayseri İli Yardım Derneği İstanbul Şubesi II. Başkanlığı, (09.11.2003-26.11.2005) tarihleri arasında İstanbul Develi ve Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanlığı yaptı.
İş ortağı Sami Dedeoğlu ile birlikte; Kayseri Erciyes Üniversitesi Develi kampüsünde 6500 m2’lik 1200 öğrenci Kapasiteli “Paksa Ziraat Fakültesi” binasını yaptırarak üniversiteye bağışlamıştır. 2006 yılı içinde söz konusu PAKSA Ziraat Fakültesi’nin açılışı yapıldı.

Çağdaş Develi Gazetesi, 23 Nisan 2021, Sayfa 7

Share
268 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mısırlızade Dr. Tuncer Öztürk ve Ailesi

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Dr. Tuncer Öztürk Mısırlızade ailesinin dördüncü kuşak temsilcilerinden. Mısırlızade İbrahim Feyzi Öztürk'ün oğludur. 28.06.1941 tarihinde Develi'de doğdu. İlkokulu Develi Merkez İlkokulu'nda, Ortaokulu Develi Merkez Ortaokulu'nda bitirdi. Liseyi Sivas Lisesi ve Ankara Kurtuluş Lisesi'nde tamamladı. Yüksek tahsilini 1960-1966 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı. 1966-1970 yılları arasında Ankara Zekai Tahir Doğumevi Hastanesi'nde doktor olarak görev yaptı. Askerliğini Ağrı Askeri Hastanesi'nde askeri doktor olarak...
 • DÜNYA EL YIKAMA GÜNÜ

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Günlük yaşantımızda ellerimiz, çevre ile sürekli temas halindedir. Ellerimiz en fazla mikroorganizma barındıran organımızdır. Ellerimiz temiz gibi görünse de, gözle görülmeyen bakteri, virüs ve parazitler gibi pek çok hastalık yapıcı etkeni üzerinde taşıyabilir. Çağdaş sağlık hizmeti anlayışı, öncelikle sağlığın koruması ve geliştirilmesini gerektirmektedir. Bu çerçevede ele alındığında, günümüzde toplumda hijyen uygulamalarının yaygınlaştırılması önemli bir koruyucu sağlık hizmeti olarak değerlendirilmektedir. Çocukların çoğu, sadece ellerini...
 • Hayırsever Hava Yarbay Merhum Alaaddin Lütfi Kuday’ın Albümünden

  07 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Hayırsever Hava Yarbay Merhum Alaaddin Lütfi Kuday'ın Albümünden Dünyanın neresinde olursam olayım bu bayrak için ölürüm. (A.L.K) Rahmetle Anıyoruz... ...
 • DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ

  07 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Tüm dünyayı ve hayatımızı akıl almaz bir biçimde değiştiren Covid-19 salgını nedeniyle küresel olarak eşi görülmemiş bir sağlık önceliği taşımaktadır. Covid-19 virüsünden kendimizi korumaya çalıştığımız bugünlerde ruh sağlığımızı da ihmal etmememiz gerekiyor. Dünya virüsü kontrol altına almak ve çözüm bulmak için mücadele etmektedir. Bu arada yaşanan endişe, korku, izolasyon, sosyal etkileşimimizin temassız ve mesafeli niteliği, enflasyon sonucu ağırlaşan ekonomik koşullar, kısıtlamalar kendimizi sürekli tehlike ve tehdit altında hissetmemiz, ...