logo

İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Mehmet PAKSOY Dönemi: ( 09.11.2003 – 26.11.2005)

Başkan: Mehmet Paksoy, 2. Başkan: Sami Dedeoğlu, Sekreter: Av. Ramazan Kaya, Mali Sekreter: Mehmet Papak, Üyeler: Mehmet Bingöl, Nevzat Çulhaoğlu, Bekir Artuğ, Sıtkı Devecioğlu, Av. Zeki Demirtaş, Denetleme Kurulu Üyeliklerine: M. Orhan Cebeci, Cemal Karakaya, Selim Develioğlu, Onur Kuruluna: Enver Çakıoğlu, Cengiz Usta, Muzaffer Aksu seçildiler.
Genel Kurul, üyelerin katılımıyla yapıldı. Yeni Yönetim Kurulu belirlendi. Genel Kurul sonunda yapılan ikramın ardından bursiyerlerin bursları verildi. Başkan Paksoy ilk Yönetim Kurulu toplantısında görev bölümü yaptı. Üyeler arasında iletişimi sağlamak, vefat ve benzeri haberlerini duyurmak için SMS mesaj sistemi kurulumu yapılmış ilk kez bu dönemde başlatılmıştır. Yeni bursiyerlerimize dernekte 6 hafta Diksiyon-hitabet kursu verilmeye başlanmış, katılım zorunlu tutulmuştur.
Ramazan ayı geleneksel iftar yemeği 14.11.2005 tarihinde Büyük Şahinler Oteli’nde Hüseyin Şahin sponsorluğunda hemşehrilerimizin katılımıyla yapıldı.
2004/2005 öğretim yılında 100 üniversite öğrencisine burs verilmesi için çalışmalara başlanılmıştır. Annesi ve babası olmayan yetim-öksüz, babası işsiz, asgari ücret alan, öğrenim süresince yurtta kalan öğrencilere öncelik verilmesi gibi kriterler konularak ihtiyaç sahibi başarılı öğrencilere katkı sağlamak hedeflenmiştir.
Prof. Dr. Turhan Atalay Bilgisayar Laboratuvarı:
Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi hemşehrimiz Prof. Dr. Turhan Atalay tarafından derneğimize bilgisayar laboratuvarı kurarak bağışlamıştır. Son teknoloji ile donatılmış 10 adet bilgisayar üniversiteli öğrencilerimize ve tüm hemşehrilerimizin eğitim ve kültür amaçlı kullanımına sunulmuştur. 26.11.2004 tarihinde saat:13.00’da Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in katılımıyla açılış merasimi düzenlenmiştir. Başkan Mehmet Paksoy ve Prof. Dr. Turan Atalay birer konuşma yaptılar. Develi Diyarı Dergimizin ilk sayısı için çalışmalara başlanmıştır.
Erü Seyrani Kampusu Temel Atma Töreni :
(9 Ağustos 2003)
Develi’de bugün tarihi bir gün yaşandı. Develi Güzelcebağ mevkiinde Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün katılımlarıyla gerçekleşen ve hayırsever hemşehrilerimiz Mehmet Paksoy, Sami Dedeoğlu ve Hüseyin Şahin’in yapımını üstlendiği Erciyes Üniversitesi Seyrani Kampüsü (PAKSA Ziraat Fakültesi-Hüseyin Şahin MYO) binalarının temel atma töreni umut dolu bakışlar altında büyük bir sevinçle gerçekleşti.
Fakülteler Açılışa Hazır:
Kayseri’de gerçekleşen toplantıda Develi Heyeti, Dış işleri Bakanı Abdullah Gül’le görüştü. Görüşmenin konusu önümüzdeki dönem eğitime girecek olan PAKSA Seyrani Eğitim Kampüsüydü. Develi Heyeti adına söz alan Mehmet Paksoy. ”Siz fakülte binası yaptırın dediniz, bizde 1 yıl içinde inşaatı tamamlayarak üniversiteye teslim edecek hale getirdik. Bize 5000 metrekarelik kapalı alan yapın denildi, biz 6500 metrekarelik kapalı alan yaptık ve bu belirtilen binaların fakülte olarak hizmete girmesini bekliyoruz.” diyerek fakülte konusunu dile getirdi. Bunun üzerine cevap veren Abdullah Gül” Sözümüzün arkasındayız ve takipçisiyiz şu anda fakültenin hangi branşta olacağı belli olmayabilir, fakat bir fakülte açılması için elimizden geleni yapacağız.” dedi. Develi Diyarı Dergisi İlk Sayısı (15 Mart 2005) tarihinde yayınlandı.
Mehmet PAKSOY’un Özgeçmişi:
1957 yılında Develi’de doğdu. Babası Ali Paksoy, Annesi Necla hanımdır. İlk ve Orta Okulu Develi’de okuduktan sonra, Lise hayatına Develi Lisesi’nde devam etti. Lise son sınıfı 1975 yılında İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nde devam ederek mezun oldu.
Aynı yıl, eski adı İDMM olan Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ne giren Mehmet Paksoy, 1979 yılında, Yükseköğrenimini tamamlayarak inşaat mühendisi oldu. Mehmet Paksoy evli ve üç çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.
Halen İstanbul’da Lüks konutlar ve siteler inşa eden; “Paksa İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.” nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapan Mehmet Paksoy (20.02.2005-20.02.2007) döneminde Kayseri İli Yardım Derneği İstanbul Şubesi II. Başkanlığı, (09.11.2003-26.11.2005) tarihleri arasında İstanbul Develi ve Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanlığı yaptı.
İş ortağı Sami Dedeoğlu ile birlikte; Kayseri Erciyes Üniversitesi Develi kampüsünde 6500 m2’lik 1200 öğrenci Kapasiteli “Paksa Ziraat Fakültesi” binasını yaptırarak üniversiteye bağışlamıştır. 2006 yılı içinde söz konusu PAKSA Ziraat Fakültesi’nin açılışı yapıldı.

Çağdaş Develi Gazetesi, 23 Nisan 2021, Sayfa 7

Share
128 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi’yi Sevenler Derneğinden Develi ve Yöresi Derneği’ne Derneğimizin Tarihçesi

  13 Mayıs 2021 Köşe Yazarları

  Derneğimiz 1950'li yıllarda İstanbul Aksaray'da Akdemir Apartmanı'nda Merhum Dr. Ali Akdemir, Av. Hayrettin Bıçakçı, Nuri Kalem, Mustafa Elbaşı, Hacı Mahmut İzzet Özilhan, Av. Mustafa Süllüoğlu, Fevzi Özdemir ve Muharrem Topuz Beyler tarafından “Develililer ve Develi'yi Sevenler Derneği” adıyla kuruluyor. Doktor Ali Akdemir Bey'in muayenehanesinde hizmete başlıyor. Derneğimiz üyelerine sağlık konusunda yardımcı olan Dr. Ali Bey'in üyelerden muayene ücreti almadığını o günleri yaşayan ağabeyim merhum Nevzat Cebeci'den dinlemiştim. Çünkü, 1957 yı...
 • DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ

  13 Mayıs 2021 Köşe Yazarları

  Ülkemiz farklı coğrafi ve iklim koşullarında her çeşit ürünün üretilmesine imkân veren önemli bir tarım ülkesidir. Çiftçi, yiyecek ya da hammadde elde etmek için hayvan yetiştiren ve tarımla uğraşan kişidir. Çiftçilerimiz, çok önemli olan gıda sağlama görevinin yanı sıra çevreye, ekonomiye ve topluma yarar sağlayan çok sayıda görevi yerine getirmektedir. Kısa adı İFAB olan “Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu”, 14 Mayıs 1946 tarihinde kurulmuştur. Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu, çiftçilik mesleğinin önemine dikkat çekmek ve ...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneği’nde Başkan Mehmet PAPAK Dönemi : (28.11.2015 -11.11.2017)

  07 Mayıs 2021 Köşe Yazarları

  Başkan: Mehmet Papak, Başkan Yardımcıları: M. Orhan Cebeci, Mustafa Ağca, Mehmet Beşparmak, Genel Sekreter: Av. Mustafa Tırtır, Mali Sekreter, Nuri Gürcan, Üyelikler: Mustafa Karaca, Prof. Dr. Cavit Avcı, , Seyit Halit Subay, Denetim Kurulu: Cemal Karakaya, Cüneyt Büyükkılıç, Feridun Özkul'dan oluştu. Bu dönemde tüzük değişikliği yapılarak Yönetim Kurulu üyeleri sayısı 9 kişiden 11 kişiye çıkarıldı. Develi Diyarı Dergimiz'in İmtiyaz Sahibi Mehmet Papak, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Av. Mustafa Tırtır olmasına, Develi Diyarı dergimizin 12. sayısı...
 • KAN BAĞIŞI NEDEN ÖNEMLİDİR

  07 Mayıs 2021 Köşe Yazarları

  Kan, hayat sıvısıdır. Kan dokudur ve en temel yaşam kaynağıdır. Hücrelerden oluşmaktadır. Kan vücutta oksijeni, besin maddelerini, hormonları, vitaminleri ve antikorları dokulara taşıyan ve oluşan karbondioksit ve atık maddelerini vücuttan uzaklaştıran yaşamsal sıvıdır. Vücutta birçok sistemin doğrudan kan ile bir bağı vardır. Çünkü vücut içinde gerekli mineraller, vitaminler, atıklar, elementler kan yoluyla taşınmaktadır. Bir canlıda, kan akışının durması demek, hayatın sona ermesi anlamına gelmektedir. Kan, kalpte temizlenir ve vücuda gönder...