logo

İstanbul Develi ve Yöresi Derneği Başkan A. Servet DEVELİOĞLU Dönemi: (01.05 1987-01.05.1990)

Derneğimiz; eğitimci, bürokrat (İstanbul Milli Eğitim Müdürü) Merhum Ali Servet Develioğlu’nun Başkanlığında (01.05.1987-01.05.1990) yoğun çalışmalar sonunda yeniden faaliyete geçer. Kurucular Kurulu ile geçici Yönetim Kurulu oluşturulur. Hazırlanan bir tüzükle Fatih Kaymakamlığı’na 31.12.1986 tarihinde müracaat yapılır.
İstanbul Valiliği’nin 24.06.1987 gün ve Güvenlik Şube Müdürlüğü’nün (Büro Der): 34-39/040 -061682 kod numarasıyla uygun görülüp, 14 Temmuz 1987 tarihinde gazetede yayınlanmak suretiyle yürürlüğe girerek hükmi şahsiyet kazanır.
Mef Dershaneleri’nin sahibi İbrahim Arıkan Bey Başkan Servet Ağabey’in yakın dostu ve öğrencisidir. Derneğimize Aksaray’da bir yer kiralanır, bu dairenin birkaç yıl kirasını karşılar. 1000 adet dernek tüzüğümüzün basımını ve derneğin tüm matbaa işlerinin finansmanını eğitim camiasından Servet Ağabey’in yakın arkadaşı, Tarsus’lu Kocaoluk Yayınevi sahibi Merhum M. Şükrü Kocaoluk karşılar. Pencerelerin perdelerini İş adamı İsmail Tarman Bey hediye eder. Levha ve bayrak direğini Kadırga Meslek Lisesi Müdürü Erol Çevik, İlkokul Müdürü Vahit Sütlüoğlu yaptırır. Alpaslan Özuğur derneğe büyük bir yün bayrak hediye eder. Dernek merkezi açılışa hazır hale gelir. Hayırsever iş adamlarımızın bağışlarıyla ve yardımlarıyla tefriş edilir.
Derneğimizin Kurucular Kurulu:
Kurucular Kurulu ile geçici Yönetim Kurulu’nda; Başkan: A. Servet Develioğlu, 2.Başkan: Mehmet Örük, Genel Sekreter: Av. Adem Kağıtçı, Mali Sekreter: Av.Şükrü Develioğlu, Yönetim Kurulu Üyeliklerine; Yılmaz Kağıtçı, Orhan Deveci, Talip Düşüktaş, Mehmet Gezeroğlu, Yedek Üyeler: Ömer Kale, Mustafa Sobay, Yusuf Kocatürk, Mahir Gürlek, Selçuk Köseoğlu, Dr. Rasim Beşparmak, Hasan Yurtbilir, Cemal Demirci, Ayfer Aksu seçilir.
24.12.1986 Günü dernek binası için Kent Otel’de kahvaltılı toplantı yapılır. 21.02.1987 Tarihinde dernek merkezinde kurucu ve yönetim kurulu üyemiz Mustafa Maşlak’ın üyelerimize Develi Cıvıklısı ve ayran ikram edilir. 21.04.1987 Tarihinde Ataköy Gelik Restoranda akşam, tanışma yemeği tertip edilir. Ayrıca derneğimizin adını taşıyan renkli duvar takvimi hazırlatılarak hemşehrimize dağıtımı sağlanır. Ramazan Bayramı vesilesiyle tüm hemşehrilerimize bayram tebriği gönderilir. Yönetim Kurulu toplantılarında “Derneğimizin önemli bir amacı, derneği bir mülke kavuşturmak ve vakıf haline gelmesine çalışmaktır.” diye karar alınır. Ataköy Gelik Restoranda düzenlenen yemekte derneğimiz kurucular ve onur kurulu üyeleri tanışma ve dayanışma toplantısında derneğe bağış taahhüdünde bulunan üyelerimize birer teşekkür mektubu yazılarak, destek ve bağışları için teşekkür edilir.
Yardımlar, Burslar ve İftar Yemekleri:
Bu dönemde hasta ve ihtiyaç sahibi hemşehrilerimize yardımlar, üniversite öğrencilerine az sayıda da olsa burslar verilmeye başlamıştır. Ekim ayından başlayarak ayda 25 lira burs verilmiştir. Üye aidatları ve bağış toplamak için komisyonlar kurulmuştur.
Derneğin ilk iftar yemeği Milli Eğitime ait olan Cankurtaran Öğretmen Evinde mahdut sayıda ilk iki yıl yapılır. Daha sonra iftara katılma ve hemşehrilerin derneğe artan ilgisi nedeniyle yine Milli Eğitim’e bağlı daha büyük salona sahip Etiler Otelcilik Meslek Yüksek Okulu’nda 15 Mayıs 1987 ve 6 Mayıs 1988 tarihlerinde iftar yemeği daveti verilmiş ve salon yine almamıştır. (5 Mart 1988) Florya Deniz Kulübü’nde, Yenikapı Çakıl Gazinosunda, 29 Nisan 1989 Cankurtaran Öğretmen Evi’nde iftar yemeği düzenlenir.
Derneğe mülk alımında gelir temin etmek için Aksaray’ın en büyük eğlence mekânı olan Karides Restoran’da 10 Mart 1990 tarihinde Başkan A. Servet Develioğlu ve Yönetim Kurulu’nun gayretleriyle bir gece düzenlenir ailece katılım olan gece coşkulu şekilde gerçekleşir.
Yöremizin Tarihi ve Turistik Özelliklerinin Tanıtılması:
Develi ve Yöresi’nin tarihi ve turistik özelliklerinin tanıtılması, hemşehrilerimiz arasında iletişim, haberleşme ve dayanışma hizmetinin sürekliliğini sağlayan, derneğimizin amaçlarıyla bağdaşan Çağdaş Develi Gazetesi’ne yardım ve destek olmak maksadıyla her ay yardım yapılmasına, Gazetede derneğimize hizmeti geçenlerin tanıtılmasına, derneğimiz faaliyetleri hakkında özel sayı çıkarılarak derneğin tanıtımı amaçlanmış olup, özel sayının masrafını karşılanmıştır. Develi’nin il olması ile ilgili üst düzey makamlara müracaatlara devam edilmiştir. (devamı haftaya)

Çağdaş Develi Gazetesi, 05 Şubat 2021, Sayfa 7

Share
7.203 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir! Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri ...
 • Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci'nin Takdim Yazısı Değerli Hemşehrilerim, İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve...
 • DÜNYA TÜKENMEZ KALEM GÜNÜ

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Günümüzde kalem basit ve kolay bir yazma aracı olarak bilinmektedir. Kalemin tarihi çok eski çağlara dayanmaktadır. Özellikle sanayi devriminin ardından sanayinin de gelişmesiyle birlikte kalemin de bu gelişme ile paralel bir gelişme gösterdiğini görmekteyiz. İnsanlar asırlar boyunca mürekkebe batırılan tüylü kalemleri kullandılar. Ancak bu çok zahmetli bir olaydı. Çünkü sürekli sızıntı yapma problemi vardı. Ve ayrıca mürekkep sayfada çok yavaş bir şekilde kuruyordu. Modern zamanın yazım araçlarından bir olan “Tükenmez Kalem” icat edilip seri...
 • Gönül Sadakası

  03 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Okuyucu tarafından zaman zaman dersler çıkarılacak, kıssadan hisse alınacak metinler geliyor. Neşe ve sevinçler paylaştıkça çoğalır. Üzüntü ve kederler paylaştıkça azalır. İşe öyle dostlar ararız bazen. Bizimle üzülüp, bizimle sevinecek dostlar. Ama her şeyden önemlisi öncelikle bizim kendimizin omuz dayanacak bir dost olmamızdır. Bir hanımefendi anlatıyor: Biraz fasulye ve biraz pilav alarak bakır bir tepsiye koydum. Üzerine patlıcan, salatalık ve bir kaç tane kayısı ekledim... Tam dışarı çıkacaktım ki babam sordu: - “Nereye gidiyorsun kızı...