logo

İstanbul Develi ve Yöresi Derneği Başkan A. Servet DEVELİOĞLU Dönemi: (01.05 1987-01.05.1990)

Derneğimiz; eğitimci, bürokrat (İstanbul Milli Eğitim Müdürü) Merhum Ali Servet Develioğlu’nun Başkanlığında (01.05.1987-01.05.1990) yoğun çalışmalar sonunda yeniden faaliyete geçer. Kurucular Kurulu ile geçici Yönetim Kurulu oluşturulur. Hazırlanan bir tüzükle Fatih Kaymakamlığı’na 31.12.1986 tarihinde müracaat yapılır.
İstanbul Valiliği’nin 24.06.1987 gün ve Güvenlik Şube Müdürlüğü’nün (Büro Der): 34-39/040 -061682 kod numarasıyla uygun görülüp, 14 Temmuz 1987 tarihinde gazetede yayınlanmak suretiyle yürürlüğe girerek hükmi şahsiyet kazanır.
Mef Dershaneleri’nin sahibi İbrahim Arıkan Bey Başkan Servet Ağabey’in yakın dostu ve öğrencisidir. Derneğimize Aksaray’da bir yer kiralanır, bu dairenin birkaç yıl kirasını karşılar. 1000 adet dernek tüzüğümüzün basımını ve derneğin tüm matbaa işlerinin finansmanını eğitim camiasından Servet Ağabey’in yakın arkadaşı, Tarsus’lu Kocaoluk Yayınevi sahibi Merhum M. Şükrü Kocaoluk karşılar. Pencerelerin perdelerini İş adamı İsmail Tarman Bey hediye eder. Levha ve bayrak direğini Kadırga Meslek Lisesi Müdürü Erol Çevik, İlkokul Müdürü Vahit Sütlüoğlu yaptırır. Alpaslan Özuğur derneğe büyük bir yün bayrak hediye eder. Dernek merkezi açılışa hazır hale gelir. Hayırsever iş adamlarımızın bağışlarıyla ve yardımlarıyla tefriş edilir.
Derneğimizin Kurucular Kurulu:
Kurucular Kurulu ile geçici Yönetim Kurulu’nda; Başkan: A. Servet Develioğlu, 2.Başkan: Mehmet Örük, Genel Sekreter: Av. Adem Kağıtçı, Mali Sekreter: Av.Şükrü Develioğlu, Yönetim Kurulu Üyeliklerine; Yılmaz Kağıtçı, Orhan Deveci, Talip Düşüktaş, Mehmet Gezeroğlu, Yedek Üyeler: Ömer Kale, Mustafa Sobay, Yusuf Kocatürk, Mahir Gürlek, Selçuk Köseoğlu, Dr. Rasim Beşparmak, Hasan Yurtbilir, Cemal Demirci, Ayfer Aksu seçilir.
24.12.1986 Günü dernek binası için Kent Otel’de kahvaltılı toplantı yapılır. 21.02.1987 Tarihinde dernek merkezinde kurucu ve yönetim kurulu üyemiz Mustafa Maşlak’ın üyelerimize Develi Cıvıklısı ve ayran ikram edilir. 21.04.1987 Tarihinde Ataköy Gelik Restoranda akşam, tanışma yemeği tertip edilir. Ayrıca derneğimizin adını taşıyan renkli duvar takvimi hazırlatılarak hemşehrimize dağıtımı sağlanır. Ramazan Bayramı vesilesiyle tüm hemşehrilerimize bayram tebriği gönderilir. Yönetim Kurulu toplantılarında “Derneğimizin önemli bir amacı, derneği bir mülke kavuşturmak ve vakıf haline gelmesine çalışmaktır.” diye karar alınır. Ataköy Gelik Restoranda düzenlenen yemekte derneğimiz kurucular ve onur kurulu üyeleri tanışma ve dayanışma toplantısında derneğe bağış taahhüdünde bulunan üyelerimize birer teşekkür mektubu yazılarak, destek ve bağışları için teşekkür edilir.
Yardımlar, Burslar ve İftar Yemekleri:
Bu dönemde hasta ve ihtiyaç sahibi hemşehrilerimize yardımlar, üniversite öğrencilerine az sayıda da olsa burslar verilmeye başlamıştır. Ekim ayından başlayarak ayda 25 lira burs verilmiştir. Üye aidatları ve bağış toplamak için komisyonlar kurulmuştur.
Derneğin ilk iftar yemeği Milli Eğitime ait olan Cankurtaran Öğretmen Evinde mahdut sayıda ilk iki yıl yapılır. Daha sonra iftara katılma ve hemşehrilerin derneğe artan ilgisi nedeniyle yine Milli Eğitim’e bağlı daha büyük salona sahip Etiler Otelcilik Meslek Yüksek Okulu’nda 15 Mayıs 1987 ve 6 Mayıs 1988 tarihlerinde iftar yemeği daveti verilmiş ve salon yine almamıştır. (5 Mart 1988) Florya Deniz Kulübü’nde, Yenikapı Çakıl Gazinosunda, 29 Nisan 1989 Cankurtaran Öğretmen Evi’nde iftar yemeği düzenlenir.
Derneğe mülk alımında gelir temin etmek için Aksaray’ın en büyük eğlence mekânı olan Karides Restoran’da 10 Mart 1990 tarihinde Başkan A. Servet Develioğlu ve Yönetim Kurulu’nun gayretleriyle bir gece düzenlenir ailece katılım olan gece coşkulu şekilde gerçekleşir.
Yöremizin Tarihi ve Turistik Özelliklerinin Tanıtılması:
Develi ve Yöresi’nin tarihi ve turistik özelliklerinin tanıtılması, hemşehrilerimiz arasında iletişim, haberleşme ve dayanışma hizmetinin sürekliliğini sağlayan, derneğimizin amaçlarıyla bağdaşan Çağdaş Develi Gazetesi’ne yardım ve destek olmak maksadıyla her ay yardım yapılmasına, Gazetede derneğimize hizmeti geçenlerin tanıtılmasına, derneğimiz faaliyetleri hakkında özel sayı çıkarılarak derneğin tanıtımı amaçlanmış olup, özel sayının masrafını karşılanmıştır. Develi’nin il olması ile ilgili üst düzey makamlara müracaatlara devam edilmiştir. (devamı haftaya)

Çağdaş Develi Gazetesi, 05 Şubat 2021, Sayfa 7

Share
7.279 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ERMENİ OLAYLARI, İSYANLAR VE TEHCİR İLE SONRASI-1

  25 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  a. Ermeni Olayları (1896) Ermeni teşkilatlandığı yerlerden biri de Van ve çevresidir. 1.Haziran 1896 tarihinde başlayan Van İsyanı’nda yine Ermeni meselesi için devletler devreye girmiş ve komitacılar cezalandırılamamıştır. 10- Adana Olayları (1909) 1895’te Hınçak Komitesi tarafından bir gösteri düzenlendi. Yaklaşık beş bin Ermeni Bâbıâli’ye yürüdü. Silahlı Ermeni komitacıları Bâbıâli’yi basarak büyük bir hâdise çıkarıp Avrupa’nın dikkatini Ermeni Meselesi üzerine çekip Avrupa’nın müdahalesini planladılar. İsyan kısa sürede bastırıldı. ...
 • Sultanahmet Azade Otel’de İstişare ve Yönetim Kurulu Toplantımız

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Pandemi dönemi dernek toplantılarımız koronavirüs kurallarına riayet edilerek az sayıda da olsa devam etti. Bu dönem uzun zamandır yapamadığımız İstişare Kurulu ve Yönetim Kurulu toplantılarımızın birincisini 17.09.2021 tarihinde Mustafa Sümengen Ağabeyimize ait Sultanahmet Azade Otel'de gerçekleştirdik. Yemekli toplantımızı organize eden Kadınlar Komisyonu Başkanımız Hanife Salman Hanım'a, güzel mekânında her zaman bizleri misafir eden Mustafa Sümengen Ağabeyime çok teşekkür ederiz. Yemekli toplantımız tarafımdan yapılan açılış konuşması ile...
 • EKİNOKS

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Dünya, kendi ekseni etrafındaki dönüşünü sürdürürken, bir yandan da güneşin çevresinde dolanır. Dünya, güneş etrafındaki dönüşünü elips şeklindeki bir yörünge üzerinde 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna bir yıl denir. Dünya, 939 milyon km'lik yörüngesi üzerinde 108 bin km. hızla hareket eder. Gök bilimi terimlerinden olan “Ekinoks”, yılda iki kez gerçekleşmektedir. Peki, Ekinoks nedir? Ekinoksun ne olduğunu tam olarak anlayabilmemiz için özellikle dünyanın nasıl hareket ettiğini bilmemiz gerekir. Hissetmesek de aslında dünyanın iki farklı hareket...
 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...