logo

İstanbul Develi ve Yöresi Derneği Başkan A. Servet DEVELİOĞLU Dönemi: (01.05 1987-01.05.1990)

Derneğimiz; eğitimci, bürokrat (İstanbul Milli Eğitim Müdürü) Merhum Ali Servet Develioğlu’nun Başkanlığında (01.05.1987-01.05.1990) yoğun çalışmalar sonunda yeniden faaliyete geçer. Kurucular Kurulu ile geçici Yönetim Kurulu oluşturulur. Hazırlanan bir tüzükle Fatih Kaymakamlığı’na 31.12.1986 tarihinde müracaat yapılır.
İstanbul Valiliği’nin 24.06.1987 gün ve Güvenlik Şube Müdürlüğü’nün (Büro Der): 34-39/040 -061682 kod numarasıyla uygun görülüp, 14 Temmuz 1987 tarihinde gazetede yayınlanmak suretiyle yürürlüğe girerek hükmi şahsiyet kazanır.
Mef Dershaneleri’nin sahibi İbrahim Arıkan Bey Başkan Servet Ağabey’in yakın dostu ve öğrencisidir. Derneğimize Aksaray’da bir yer kiralanır, bu dairenin birkaç yıl kirasını karşılar. 1000 adet dernek tüzüğümüzün basımını ve derneğin tüm matbaa işlerinin finansmanını eğitim camiasından Servet Ağabey’in yakın arkadaşı, Tarsus’lu Kocaoluk Yayınevi sahibi Merhum M. Şükrü Kocaoluk karşılar. Pencerelerin perdelerini İş adamı İsmail Tarman Bey hediye eder. Levha ve bayrak direğini Kadırga Meslek Lisesi Müdürü Erol Çevik, İlkokul Müdürü Vahit Sütlüoğlu yaptırır. Alpaslan Özuğur derneğe büyük bir yün bayrak hediye eder. Dernek merkezi açılışa hazır hale gelir. Hayırsever iş adamlarımızın bağışlarıyla ve yardımlarıyla tefriş edilir.
Derneğimizin Kurucular Kurulu:
Kurucular Kurulu ile geçici Yönetim Kurulu’nda; Başkan: A. Servet Develioğlu, 2.Başkan: Mehmet Örük, Genel Sekreter: Av. Adem Kağıtçı, Mali Sekreter: Av.Şükrü Develioğlu, Yönetim Kurulu Üyeliklerine; Yılmaz Kağıtçı, Orhan Deveci, Talip Düşüktaş, Mehmet Gezeroğlu, Yedek Üyeler: Ömer Kale, Mustafa Sobay, Yusuf Kocatürk, Mahir Gürlek, Selçuk Köseoğlu, Dr. Rasim Beşparmak, Hasan Yurtbilir, Cemal Demirci, Ayfer Aksu seçilir.
24.12.1986 Günü dernek binası için Kent Otel’de kahvaltılı toplantı yapılır. 21.02.1987 Tarihinde dernek merkezinde kurucu ve yönetim kurulu üyemiz Mustafa Maşlak’ın üyelerimize Develi Cıvıklısı ve ayran ikram edilir. 21.04.1987 Tarihinde Ataköy Gelik Restoranda akşam, tanışma yemeği tertip edilir. Ayrıca derneğimizin adını taşıyan renkli duvar takvimi hazırlatılarak hemşehrimize dağıtımı sağlanır. Ramazan Bayramı vesilesiyle tüm hemşehrilerimize bayram tebriği gönderilir. Yönetim Kurulu toplantılarında “Derneğimizin önemli bir amacı, derneği bir mülke kavuşturmak ve vakıf haline gelmesine çalışmaktır.” diye karar alınır. Ataköy Gelik Restoranda düzenlenen yemekte derneğimiz kurucular ve onur kurulu üyeleri tanışma ve dayanışma toplantısında derneğe bağış taahhüdünde bulunan üyelerimize birer teşekkür mektubu yazılarak, destek ve bağışları için teşekkür edilir.
Yardımlar, Burslar ve İftar Yemekleri:
Bu dönemde hasta ve ihtiyaç sahibi hemşehrilerimize yardımlar, üniversite öğrencilerine az sayıda da olsa burslar verilmeye başlamıştır. Ekim ayından başlayarak ayda 25 lira burs verilmiştir. Üye aidatları ve bağış toplamak için komisyonlar kurulmuştur.
Derneğin ilk iftar yemeği Milli Eğitime ait olan Cankurtaran Öğretmen Evinde mahdut sayıda ilk iki yıl yapılır. Daha sonra iftara katılma ve hemşehrilerin derneğe artan ilgisi nedeniyle yine Milli Eğitim’e bağlı daha büyük salona sahip Etiler Otelcilik Meslek Yüksek Okulu’nda 15 Mayıs 1987 ve 6 Mayıs 1988 tarihlerinde iftar yemeği daveti verilmiş ve salon yine almamıştır. (5 Mart 1988) Florya Deniz Kulübü’nde, Yenikapı Çakıl Gazinosunda, 29 Nisan 1989 Cankurtaran Öğretmen Evi’nde iftar yemeği düzenlenir.
Derneğe mülk alımında gelir temin etmek için Aksaray’ın en büyük eğlence mekânı olan Karides Restoran’da 10 Mart 1990 tarihinde Başkan A. Servet Develioğlu ve Yönetim Kurulu’nun gayretleriyle bir gece düzenlenir ailece katılım olan gece coşkulu şekilde gerçekleşir.
Yöremizin Tarihi ve Turistik Özelliklerinin Tanıtılması:
Develi ve Yöresi’nin tarihi ve turistik özelliklerinin tanıtılması, hemşehrilerimiz arasında iletişim, haberleşme ve dayanışma hizmetinin sürekliliğini sağlayan, derneğimizin amaçlarıyla bağdaşan Çağdaş Develi Gazetesi’ne yardım ve destek olmak maksadıyla her ay yardım yapılmasına, Gazetede derneğimize hizmeti geçenlerin tanıtılmasına, derneğimiz faaliyetleri hakkında özel sayı çıkarılarak derneğin tanıtımı amaçlanmış olup, özel sayının masrafını karşılanmıştır. Develi’nin il olması ile ilgili üst düzey makamlara müracaatlara devam edilmiştir. (devamı haftaya)

Çağdaş Develi Gazetesi, 05 Şubat 2021, Sayfa 7

Share
5.875 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ’DE KADIN HAPİSHANESİ

  04 Mart 2021 Köşe Yazarları

  Develi 1870 yılında Kayseri’ye bağlı bir kaza olmuştur. İlk kaza merkezi bugün, hala yaygın adıyla anılan “Eski Saray” denilen Venk bölgesinde Hüseyin Sağlam‘ın dere kenarındaki evinin bulunduğu alandır. Osmanlı salnamelerinden de öğrendiğimize göre burada iki katlı Kaymakamlık binası çevresinde Müritler Çeşmesi ve Müritler Mescidi, Seyrânî Hamamı, İnkılap İlkokulu. PTT vb. idarî yerler yapılmıştır. Daha sonra bu bina İstiklal İlkokulu’na taşınmıştı. Değerli bir İslam tarihçimiz M.Asım Köksal bu okul’da “sınıf çavuşluğu / sınıf başkanı” olarak ...
 • DÜNYA DİLBİLGİSİ GÜNÜ

  04 Mart 2021 Köşe Yazarları

  Dil, insanı insan yapan değerlerin başında gelmektedir. Dilbilgisi bize dilimizin ses, şekil, cümle yapısı kurallarını öğretmekte olup, imla kuralları da dilimizi yanlışsız yazmamızı sağlamaktadır. Dil, insanların fikir alışverişinde bulunma, birbirleriyle iletişim kurma aracıdır. Her dilin kendine özgü ses dizgesi, söz varlığı ve dil bilgisi kuralları vardır. Dilin bu yönleri, dil biliminin ilgili dallarında incelenmektedir. Bireyin kendi ana dilinin imkân ve zenginliklerini bilmesinin yanı sıra dil becerilerini geliştirmesi için de dil bilg...
 • Develi Tarihi Demirciler Çarşısı

  04 Mart 2021 Köşe Yazarları

  Çok değil bundan 50 yıl önce Develi birinci sınıf bir çarsıya sahipti, bu çarşı Demirciler Çarşısı diye anılırdı. Develi’nin kırk köyünden başka; Yahyalı, Yeşilhisar, Feke, Göksun, Tomarza halkı ve bu kasabaların 180 köyü alışverişini buradan yapardı. Kayseri’ye pek nadir gidilirdi. Yoğurt Pazarı olarak anılan küçük bir çarşı daha vardı, burada manifaturacı, berber, terzi, bakkal gibi birkaç küçük esnaf bulunurdu. Diğer mahallelerde sadece bakkal dükkânları ve mahalle fırınları vardı. Ana büyük çarşı Fenese’deydi. Demirci ustaları...
 • M.Taki Cebeci’den Erciyes ve Özal Şiiri

  26 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Erciyes'in gölgesine sığmayan ecdadın torunlarına armağan, heybetli, esen yeli sert Erciyes üzerine yüzlerce şiirler yazılmıştır. İşte o güzel şiirlerden biride Amcam Emekli Öğretmen M.Taki Cebeci'den armağan. ERCİYES: Müstakbel Develi Vilayetinin Soyadı. NUH'un tufanına boyun eğmemiş Toprağına yadel eli değmemiş Tırmanıp tepene çıkmak isterken Yolda taş kesilmiş gelin ERCİYES. Yazın, kışın eksik olmaz dumanı, Dört mevsim başında beyaz yemeni, TEKİR yaylasında kışın harmanı MART' ta geçit vermez yolun ERCİYES. Halı dokur Hisarcık...