logo

İstanbul Develi ve Yöresi Derneği Başkan A. Servet DEVELİOĞLU 2. Dönemi (01.05 1987-01.05.1990)

Başkan: A.Servet Develioğlu 2.Başkan: Mustafa Özsoy, Genel Sekreter: Av.Adem Kağıtçı, Muhasip: Metin Gürleyen, üyeler; İhsan Bingöl, İbrahim Ertürk, İsmet Celayir, Hüseyin Setenci, Mehmet Kağıtçı, Fahrettin Mor, Mehmet Soy’dan oluşur.
06.01.1990 Tarihinde Mustafa Özsoy’un istifası nedeniyle 2.Başkan Hüseyin Setenci olur. Genel sekreter Av. Âdem Kağıtçı’nın istifası nedeniyle Mustafa Seçilir Yönetim Kurulu’na gelir. Derneğimizin Muhasip üyeliğine İhsan Bingöl, Genel Sekreterliğine de İsmet Celayir getirilir.
Bu dönemde Kadıköy Bölgesi üyelerimizden Turan Aksu ve Mahir Sevimay’ın Anadolu yakasında lokal açma talepleri incelenerek taraflara bildirilmesi kararı alınır. 1990 Yılı Bayramın 2. günü saat: 10.00-14.00 arası dernekte bayramlaşma yapılması kararları alınarak üyelere duyurulur.
Başkanımızın Dernekte Vefatı:
Merhum Servet Develioğlu Bey dernekte kalp krizi geçirerek hastanede vefat eder. Derneğimizin ilk şehididir. Başkanımızın vefatını oğlu Selim Bey şöyle anlattı:
“Babam Mili Eğitim Bakanlığı müşaviri olarak görev yaptığı İstanbul Cağaloğlu’ndaki İl Milli Eğitim Müdürlüğündeki makamından her gün akşamüzeri derneğe geçer, geç saatlere kadar çalışırdı.
1 Mayıs 1990 günü Dernek Merkezi’nden komşumuz Doktor Bey’in muayenehanesinden saat on altı civarında beni aradılar. “Babanız biraz rahatsızlandı, acele gelir misiniz? “diye. Beynimden kaynar sular döküldü. Koşarak derneğe nasıl geldim bilemiyorum. Babamın çok şiddetli bir kalp krizi geçirdiğini ve ilk müdahaleyi komşumuz Doktor Bey’in yaptığını öğrendim.
Hemen ambulansı aradım. On dakika geçmeden ambulans geldi. Babamı ikinci kattaki daracık merdivenlerden sedye ile çok zor şartlarda indirdik. En yakın hastane olan Haseki Devlet Hastanesi’nin Kardiyoloji servisinin yoğun bakımına yetiştirdim. Babamın evladı gibi sevdiği, hastanedeki Kardiyoloji Doktoru olan Kardiyolog Dr. Necla Hüseyinoğlu’nun emin ellerine teslim ettim. Doktorlar hayata döndürmek için saatlerce müdahalede bulundular.
Ailem ve akrabalarımız, eş dost duyan arkadaşları hastaneye akın ettiler. Maalesef tüm uğraşlara rağmen bize saat 21.30’da acı haberi verdiler. Biricik varlığımız ailemizin direği sevgili babamı böyle kaybettik. Ruhu şad, mekânı cennet olsun.”
Derneğin ikinci kuruluş döneminde büyük emeği olan Develioğlu ailesinin çok sevdiği, hayatını hemşehrilerine adayan, gururumuz Servet ağabeyimi bu vesile ile rahmetle ve şükranla anıyor, ailesine ve sevenlerine bir kez daha başsağlığı diliyorum. Allah rahmet eylesin.
Selim Develioğlu’nun Dernek Kuruluş Notları:
Babam Merhum Servet Develioğlu, Av. Şükrü Develioğlu, Mustafa Maşlak, Talip Düşüktaş başta olmak üzere Av. Âdem Kâğıtçı’nın Aksaray’ daki bürosunda her akşam üzeri toplanırlardı. Bu toplantılar üç ay sürdü. Derneğin kuruluş ve tüzük yazma çalışmaları tamamlandı. Tüzük tamamlanınca babamın yakın arkadaşı eğitimci ve Kocaoluk Yayınevi sahibi tarafından ücretsiz basıldı. Dernek yeri arama çalışmalarına başlandı. Kızılay’a ait binada boş daire tespit edildi ve babam adına dernek bürosu kiralandı. Kira ücreti iki üç yıl yine babamın talebesi Yurt içi Kargo ve Mef Okulları sahibi rahmetli İbrahim Arıkan tarafından karşılandı.
Büronun tefrişini ilk etapta babamın yeğenleri Osman Deveci, Orhan Deveci, Seyit Sobay ve Mustafa Sobay üstlendi. Osman Deveci’nin eniştesi iş adamı İsmail Tarman tarafından perdeleri yaptırıldı. Babam Servet Develioğlu’nun başkanlığı döneminde kuruluş aşaması detaylı olarak anlatılmıştır.
Develi Devlet Hastanesi’nin oto analizör tahlil cihazına ihtiyacı olduğunu öğrendik. Araştırdık yirmi bin mark civarında ithal bir tıbbi cihaz olduğu öğrendik. Bu cihaz kan tahlillerini kısa surede analiz eden dönemin son teknolojisi bir cihazdı.
Dernek Başkanı rahmetli Muzaffer Aksu ve Yönetim Kurulu bu cihazın bedelini hayırsever hemşerilerden topladı ve cihazı satın aldı. Hassas bir cihaz olması sebebiyle bizzat Develi’ye teslim etmemiz gerekiyordu. Kendi otomobilimle Başkan Muzaffer Aksu ve Mali Sekreter Mehmet Papak ile birlikte Develi’ye giderek hastane müdürümüz Muzaffer Soykan Bey’in düzenlemiş olduğu bir törenle teslim ettik. O zamanlarda böyle bir cihaz Develi Devlet Hastanesi için gerekli ve çok önemliydi.
Osman Deveci Ağabey; Devran Şirketler Grubu Başkanı ve İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi olduğu için derneğimizde kardeşi Orhan Deveci ile temsil edilmiştir. Osman Ağabey daha sonra Ticaret Odası Başkan Yardımcısı olarak görevini başarı ile yapmıştır. Derneğe yapılan tüm maddi ve manevi yardımlarda tek yetkili Osman Ağabey idi. O dönem on öğrenci bursunu yıllarca vermeye devam etti.
Babam rahmetli olunca Yönetim Kurulu’nun teklifi ile Genel Kurulda Osman Deveci Ağabeyime Onursal Başkan unvanı verildi. İstişare kurulu oluşturulması için kendisine bizzat ricada bulunuldu ve Genel Kurul toplantısında Onursal Başkan olarak kabul edildi.

Çağdaş Develi Gazetesi, 12 Şubat 2021, Sayfa 7

Share
7.865 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir! Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri ...
 • Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci'nin Takdim Yazısı Değerli Hemşehrilerim, İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve...
 • DÜNYA TÜKENMEZ KALEM GÜNÜ

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Günümüzde kalem basit ve kolay bir yazma aracı olarak bilinmektedir. Kalemin tarihi çok eski çağlara dayanmaktadır. Özellikle sanayi devriminin ardından sanayinin de gelişmesiyle birlikte kalemin de bu gelişme ile paralel bir gelişme gösterdiğini görmekteyiz. İnsanlar asırlar boyunca mürekkebe batırılan tüylü kalemleri kullandılar. Ancak bu çok zahmetli bir olaydı. Çünkü sürekli sızıntı yapma problemi vardı. Ve ayrıca mürekkep sayfada çok yavaş bir şekilde kuruyordu. Modern zamanın yazım araçlarından bir olan “Tükenmez Kalem” icat edilip seri...
 • Gönül Sadakası

  03 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Okuyucu tarafından zaman zaman dersler çıkarılacak, kıssadan hisse alınacak metinler geliyor. Neşe ve sevinçler paylaştıkça çoğalır. Üzüntü ve kederler paylaştıkça azalır. İşe öyle dostlar ararız bazen. Bizimle üzülüp, bizimle sevinecek dostlar. Ama her şeyden önemlisi öncelikle bizim kendimizin omuz dayanacak bir dost olmamızdır. Bir hanımefendi anlatıyor: Biraz fasulye ve biraz pilav alarak bakır bir tepsiye koydum. Üzerine patlıcan, salatalık ve bir kaç tane kayısı ekledim... Tam dışarı çıkacaktım ki babam sordu: - “Nereye gidiyorsun kızı...