logo

İstanbul Develi ve Yöresi Derneği Başkan A. Servet DEVELİOĞLU 2. Dönemi (01.05 1987-01.05.1990)

Başkan: A.Servet Develioğlu 2.Başkan: Mustafa Özsoy, Genel Sekreter: Av.Adem Kağıtçı, Muhasip: Metin Gürleyen, üyeler; İhsan Bingöl, İbrahim Ertürk, İsmet Celayir, Hüseyin Setenci, Mehmet Kağıtçı, Fahrettin Mor, Mehmet Soy’dan oluşur.
06.01.1990 Tarihinde Mustafa Özsoy’un istifası nedeniyle 2.Başkan Hüseyin Setenci olur. Genel sekreter Av. Âdem Kağıtçı’nın istifası nedeniyle Mustafa Seçilir Yönetim Kurulu’na gelir. Derneğimizin Muhasip üyeliğine İhsan Bingöl, Genel Sekreterliğine de İsmet Celayir getirilir.
Bu dönemde Kadıköy Bölgesi üyelerimizden Turan Aksu ve Mahir Sevimay’ın Anadolu yakasında lokal açma talepleri incelenerek taraflara bildirilmesi kararı alınır. 1990 Yılı Bayramın 2. günü saat: 10.00-14.00 arası dernekte bayramlaşma yapılması kararları alınarak üyelere duyurulur.
Başkanımızın Dernekte Vefatı:
Merhum Servet Develioğlu Bey dernekte kalp krizi geçirerek hastanede vefat eder. Derneğimizin ilk şehididir. Başkanımızın vefatını oğlu Selim Bey şöyle anlattı:
“Babam Mili Eğitim Bakanlığı müşaviri olarak görev yaptığı İstanbul Cağaloğlu’ndaki İl Milli Eğitim Müdürlüğündeki makamından her gün akşamüzeri derneğe geçer, geç saatlere kadar çalışırdı.
1 Mayıs 1990 günü Dernek Merkezi’nden komşumuz Doktor Bey’in muayenehanesinden saat on altı civarında beni aradılar. “Babanız biraz rahatsızlandı, acele gelir misiniz? “diye. Beynimden kaynar sular döküldü. Koşarak derneğe nasıl geldim bilemiyorum. Babamın çok şiddetli bir kalp krizi geçirdiğini ve ilk müdahaleyi komşumuz Doktor Bey’in yaptığını öğrendim.
Hemen ambulansı aradım. On dakika geçmeden ambulans geldi. Babamı ikinci kattaki daracık merdivenlerden sedye ile çok zor şartlarda indirdik. En yakın hastane olan Haseki Devlet Hastanesi’nin Kardiyoloji servisinin yoğun bakımına yetiştirdim. Babamın evladı gibi sevdiği, hastanedeki Kardiyoloji Doktoru olan Kardiyolog Dr. Necla Hüseyinoğlu’nun emin ellerine teslim ettim. Doktorlar hayata döndürmek için saatlerce müdahalede bulundular.
Ailem ve akrabalarımız, eş dost duyan arkadaşları hastaneye akın ettiler. Maalesef tüm uğraşlara rağmen bize saat 21.30’da acı haberi verdiler. Biricik varlığımız ailemizin direği sevgili babamı böyle kaybettik. Ruhu şad, mekânı cennet olsun.”
Derneğin ikinci kuruluş döneminde büyük emeği olan Develioğlu ailesinin çok sevdiği, hayatını hemşehrilerine adayan, gururumuz Servet ağabeyimi bu vesile ile rahmetle ve şükranla anıyor, ailesine ve sevenlerine bir kez daha başsağlığı diliyorum. Allah rahmet eylesin.
Selim Develioğlu’nun Dernek Kuruluş Notları:
Babam Merhum Servet Develioğlu, Av. Şükrü Develioğlu, Mustafa Maşlak, Talip Düşüktaş başta olmak üzere Av. Âdem Kâğıtçı’nın Aksaray’ daki bürosunda her akşam üzeri toplanırlardı. Bu toplantılar üç ay sürdü. Derneğin kuruluş ve tüzük yazma çalışmaları tamamlandı. Tüzük tamamlanınca babamın yakın arkadaşı eğitimci ve Kocaoluk Yayınevi sahibi tarafından ücretsiz basıldı. Dernek yeri arama çalışmalarına başlandı. Kızılay’a ait binada boş daire tespit edildi ve babam adına dernek bürosu kiralandı. Kira ücreti iki üç yıl yine babamın talebesi Yurt içi Kargo ve Mef Okulları sahibi rahmetli İbrahim Arıkan tarafından karşılandı.
Büronun tefrişini ilk etapta babamın yeğenleri Osman Deveci, Orhan Deveci, Seyit Sobay ve Mustafa Sobay üstlendi. Osman Deveci’nin eniştesi iş adamı İsmail Tarman tarafından perdeleri yaptırıldı. Babam Servet Develioğlu’nun başkanlığı döneminde kuruluş aşaması detaylı olarak anlatılmıştır.
Develi Devlet Hastanesi’nin oto analizör tahlil cihazına ihtiyacı olduğunu öğrendik. Araştırdık yirmi bin mark civarında ithal bir tıbbi cihaz olduğu öğrendik. Bu cihaz kan tahlillerini kısa surede analiz eden dönemin son teknolojisi bir cihazdı.
Dernek Başkanı rahmetli Muzaffer Aksu ve Yönetim Kurulu bu cihazın bedelini hayırsever hemşerilerden topladı ve cihazı satın aldı. Hassas bir cihaz olması sebebiyle bizzat Develi’ye teslim etmemiz gerekiyordu. Kendi otomobilimle Başkan Muzaffer Aksu ve Mali Sekreter Mehmet Papak ile birlikte Develi’ye giderek hastane müdürümüz Muzaffer Soykan Bey’in düzenlemiş olduğu bir törenle teslim ettik. O zamanlarda böyle bir cihaz Develi Devlet Hastanesi için gerekli ve çok önemliydi.
Osman Deveci Ağabey; Devran Şirketler Grubu Başkanı ve İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi olduğu için derneğimizde kardeşi Orhan Deveci ile temsil edilmiştir. Osman Ağabey daha sonra Ticaret Odası Başkan Yardımcısı olarak görevini başarı ile yapmıştır. Derneğe yapılan tüm maddi ve manevi yardımlarda tek yetkili Osman Ağabey idi. O dönem on öğrenci bursunu yıllarca vermeye devam etti.
Babam rahmetli olunca Yönetim Kurulu’nun teklifi ile Genel Kurulda Osman Deveci Ağabeyime Onursal Başkan unvanı verildi. İstişare kurulu oluşturulması için kendisine bizzat ricada bulunuldu ve Genel Kurul toplantısında Onursal Başkan olarak kabul edildi.

Çağdaş Develi Gazetesi, 12 Şubat 2021, Sayfa 7

Share
7.969 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ERMENİ OLAYLARI, İSYANLAR VE TEHCİR İLE SONRASI-1

  25 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  a. Ermeni Olayları (1896) Ermeni teşkilatlandığı yerlerden biri de Van ve çevresidir. 1.Haziran 1896 tarihinde başlayan Van İsyanı’nda yine Ermeni meselesi için devletler devreye girmiş ve komitacılar cezalandırılamamıştır. 10- Adana Olayları (1909) 1895’te Hınçak Komitesi tarafından bir gösteri düzenlendi. Yaklaşık beş bin Ermeni Bâbıâli’ye yürüdü. Silahlı Ermeni komitacıları Bâbıâli’yi basarak büyük bir hâdise çıkarıp Avrupa’nın dikkatini Ermeni Meselesi üzerine çekip Avrupa’nın müdahalesini planladılar. İsyan kısa sürede bastırıldı. ...
 • Sultanahmet Azade Otel’de İstişare ve Yönetim Kurulu Toplantımız

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Pandemi dönemi dernek toplantılarımız koronavirüs kurallarına riayet edilerek az sayıda da olsa devam etti. Bu dönem uzun zamandır yapamadığımız İstişare Kurulu ve Yönetim Kurulu toplantılarımızın birincisini 17.09.2021 tarihinde Mustafa Sümengen Ağabeyimize ait Sultanahmet Azade Otel'de gerçekleştirdik. Yemekli toplantımızı organize eden Kadınlar Komisyonu Başkanımız Hanife Salman Hanım'a, güzel mekânında her zaman bizleri misafir eden Mustafa Sümengen Ağabeyime çok teşekkür ederiz. Yemekli toplantımız tarafımdan yapılan açılış konuşması ile...
 • EKİNOKS

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Dünya, kendi ekseni etrafındaki dönüşünü sürdürürken, bir yandan da güneşin çevresinde dolanır. Dünya, güneş etrafındaki dönüşünü elips şeklindeki bir yörünge üzerinde 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna bir yıl denir. Dünya, 939 milyon km'lik yörüngesi üzerinde 108 bin km. hızla hareket eder. Gök bilimi terimlerinden olan “Ekinoks”, yılda iki kez gerçekleşmektedir. Peki, Ekinoks nedir? Ekinoksun ne olduğunu tam olarak anlayabilmemiz için özellikle dünyanın nasıl hareket ettiğini bilmemiz gerekir. Hissetmesek de aslında dünyanın iki farklı hareket...
 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...