logo

İş Adamı Arif Kaman “Hayalleri Olan Asla Uyumaz”

 

İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin Kadıköy’deki Dernek Merkezimizde 24.02.2018 tarihinde “Ayın Konuşmacısı” programımızın konuğu BENAR İNŞAAT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İş Adamı, hemşehrimiz Arif Kaman’dı.
Konferansın konusu; “Günümüz İktisadi Hayatında Ticarete Dair Stratejik Öneriler.”di. Kendine has üslubu ve dobra dobra konuşması izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı. Bilgi ve birikimlerini üyelerimiz ve özellikle bursiyer öğrencilerimizle paylaştı. Konuşmasında hayallerinizin peşinden gidin, hayalleri olan asla uyumaz, dedi. İş âlemine, ticarete dair konulara değindi. Müteşebbis olmanın hayal kurmanın önemine değindi. İki kez iflas ettiğini; fakat yılmadan usanmadan azimle bir yere geldiğini anlattı. İnşaattan yazılıma, enerjiden gıdaya, tarımdan gayrimenkule kadar birçok sektörde faaliyetlerinin olduğunu izah etti.
Konferans programının açılış konuşmasını Dernek Başkanı olarak ben yaptım. Benim konuşmamın ardından bursiyer öğrencimiz Elif Şahaner konuşmacının biyografisini okudu. Biyografisinin ardından sunucumuz İş adamı hemşehrimiz Arif Kaman’ı sunumunu yapmak üzere kürsiye davet etti.
Sunumunu Marmara Üniversitesi YL tez dönemi öğrencimiz Merve Yürek’in yaptığı programa; Yönetim kurulu üyelerimiz, dernek başkanlarımız, hayırsever işadamlarımız ve üyelerimiz katıldılar.
Konferanstan İzlenimler:
Bir kere hayallerinizi peşinden gitmeye karar verdiniz mi gerisi çorap söküğü gibi gelir. Rahatın bozulacak yıllardır yaptığın şeyler, alışkanlıkların, rutinlerin, vs. bir anda değişecek. Bilmediğin bir dünyaya giriyormuş gibi hissedeceksin, rahatın kaçacak, tedirgin olacaksın. Korkacaksın Rahatının bozulması seni korkutacak. Bir bilinmezliğin içine yuvarlanıyormuş gibi hissedeceksin. Gelecek kaygısı, bundan sonra ne olacak endişeleri arasında bocalayacaksın. Bazen kuşkuya düşeceksin Yaptığının doğru olup olmadığını düşünmeye başlayacaksın. Ne gereği vardı durup dururken diye tereddüt edeceksin. Vazgeçmeyi düşüneceksin çoğu zaman. Daha garantili bir şeyler yapmayı düşüneceksin Ne olacağım belli değil diyerek sana daha garanti şeyler vadeden ama senin hayalin olmayan şeyler düşünmeye başlayacaksın. “Off nereden bulaştım bu işe ya” diye hayıflanacaksın. Aklından şüphe edeceksin Kendine “ben deli miyim?” diye sorduğun zamanlar olacak. Rahat yaşamı, huzuru, rutini bırakıp nereye gideceği belli olmayan bu maceraya niye girdim ki diyeceksin. Çevrendekileri mutsuz ettiğini düşüneceksin. Sadece sen değil çevren de seni sorgulayacak, sen bile kendinden emin değilken çevrendekiler iyice kuşkuya düşecek ve sen sürekli aileni, arkadaşlarını üzdüğünü, onları tedirgin ettiğini düşünmeye başlayacaksın.
Ne kadar zeki ve üretken olduğunu görmeye başlayacaksın. Ardından yaptığın işlerin getirilerini görmeye başlayacak, sorunları tek tek çözdükçe kendi zekâna şaşacaksın.
Nereye kadar gidebileceğin konusunda hiçbir fikrin olmayacak. Sınırlarını bilemeyeceksin. Bir sis bulutu içerisinde ilerliyormuşsun gibi gelecek. Seninle aynı hayalleri kuran insanları tanımaya başlayacaksın. Ardından yol arkadaşları bulacaksın. Senin gibi düşünen, seninle aynı hayalleri paylaşan, seninle yürümek isteyen… Sabırlı olmayı öğreneceksin. Sabretmenin ne büyük bir erdem olduğunun farkına varacaksın.
Temel ihtiyaçlarının bir şekilde karşılanabileceğini göreceksin. İlk başta korktuğun şeylerin gerçek olmadığını göreceksin. Temel ihtiyaçlarının karşılandığını, hayatın o kadar da acımasız olmadığını fark edeceksin. “Zafer ”in gerçek tadını alacaksın. Başardıkça, yol aldıkça zaferin, galibiyetin, yenmenin gerçek tadını alacaksın. Bu sana güven ve mutluluk verecek.
Kendine “neden bu kadar bekledim?” sorusunu soracaksın? Kendine Sonra bir gün, “neden bu kadar geç kaldım” diye soracaksın. Ve sonra başkaları geç kalmasın diye uğraşacaksın… Diğer insanları “hayallerinin peşinden gitme” konusunda teşvik edeceksin…
İş Adamı Arif Kaman’a Göre Başarını Sırrı: Çok fakir bir ailenin çocuğu olan Arif Kaman, hayatı çalışarak ve stabil ahlaki ticaret anlayışına sahip olunduğunda; başarının kaçınılmaz olduğuna inanmaktadır. Kendisine göre şiirleri olan ve fırsat buldukça deneme yazıları olan Arif Kaman bu alanda birçok dernek ve yardım kuruluşuna destek olmakla birlikte, dernekçilik ve derneğin önemini hayatının her alanında hisseden bir iş adamıdır. Hayatının sloganı olan: ”hayalleri olan asla uyumaz” sözü yaşamının düsturu olmuştur. Hala günde yaklaşık 16 saat çalışan ve insanın çalışarak ancak daha bereketli ve becerikli olacağına inanmaktadır.
Konferansın Ardından;
Bu çok güzel sunumundan hayata dair açıklamalarından dolayı gençlerin ve bizlerin ufkunu açan Arif Kaman kardeşime teşekkür ettim.
Selamlama konuşması yapmak üzere Onursal Başkanımız Osman Deveci’yi kürsüye davet ettim. Deveci’nin ardından yönetim Kurulu Üyemiz Prof. Dr. Cavit Avcı konferansla ilgili görüş ve düşüncelerini anlatan bir konuşma yaparak, aldığı notların üzerinde durarak konuşmacının sunumunu çok beğendiğini ifade etti. Eski dönem dernek başkanımız Mehmet Papak bir selamlama konuşması yaptı. Misafirlerimiz Bünyan Yöresi Derneği Başkanı Altan Cıngıl, Genç Develiler Derneği Başkanı Mehmet Sabah selamlama konuşması yaptılar.
Toplantıya katılan Eski Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ağabeyim M. Bahaeddin Cebeci bir selamlama konuşması yaparak. Bekir Sıtkı Erdoğan’ın HANCI şiirini ve ona yazılan nazireyi YOLCU’ dan HANCI ‘ya cevabını okudu.
Soru ve cevaplarla devam eden program sunumu yapan Arif Kaman’a Prof. Dr. Cavit Avcı ve M. Bahaeddin Cebeci ile birlikte o günün anısına bir teşekkür plaketi verildi.
Derneğimize ilk kez davet ettiğimiz iş adamı, hemşehrim, arkadaşım Arif Kaman burs fonumuza önemli bir katkıda bulundu ve yöresel ikramımız olan Cıvıklı, Tahinli ve Cevizli’ye sponsor oldu. İkram sonrası bursiyerlerimizin bursları verildi.
Arif Kaman kardeşim İstanbul’da Sokak iftarlarının mucidi. Üç yıl önce Esenler Üçyüzlü’de Çöten Köyü Derneği’nin bulunduğu sokakta (Esenler Belediyesi Çocuk Sokağı’nda) iki bin hemşehrimize iftar düzenlemişti. İki seneden beri Ramazan ayında Esenler meydanında on bin kişilik sokak iftarlarını Esenler Belediyesi ile birlikte düzenledi. Babası merhum Himmet Kaman adına verdiği iftarları Allah kabul etsin. Mevla hemşehrim Arif Kaman kardeşim gibi hayırseverlerin sayısını artırsın.
Arif KAMAN’ın Özgeçmişi
1978 yılında Develi’de dünyaya geldi. Çöten Köyü nüfusuna kayıtlıdır. 7 çocuklu bir ailenin ortanca evladıdır. İlkokulu mahallesinde, orta ve lise eğitimini Develi İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. 1996 yılında İstanbul’a gelen Arif KAMAN; düz işçi olarak inşaatlarda çalıştı ve birçok alanda rızkını kazanmaya gayret etti.
Uzun yıllar bir inşaat firmasında çalıştı. Daha sonra ilk şirketi BENAR İNŞAAT A.Ş.’yi kurdu.
Ülkemizin gündeminde olan ya da İstanbul halkının yakından bildiği birçok binayı yaptıktan sonra enerji alanında yatırım ve taahhüt işleri yapan BENAR ENERJİ A.Ş. firmasıyla yurdumuzun ilk beş şirketinden biri olma başarısını yakaladı. Ülkemizin temel eksiği haline gelen tarım ve hayvancılık alanında oluşan eksiği fark eden gruba SÜTLÜCE TARIM HAYVANCILIK A.Ş. firmasıyla yoluna devam etti. Tabii ki bu kararda babasının çoban olması ve kendisinin de uzun yıllar çobanlık yapmasının etkisi büyük olmuştur.
Gayrimenkul yatırım alanında büyüme düşüncesi ARBETTA GAYRİMENKUL YATIRIM A.Ş. adlı firmasını kurmasına neden oldu ve Ege bölgesinin en büyük iki projesini kendi arsasına planlayarak, bu alanda iddialı konuma getirdi…
Günümüz trend teknolojisi olan blockcain teknolojisi ve yazılım alanında TÜBİTAK yükleniciliği amacı ile ARİKA TEKNOLOJİ A.Ş. firması ile her türden yazılım geliştirme işini yapmaktadır.
2007 yılında evlendi; bir oğlu ve birde kızı vardır. Ailesi ve çalışanları ile tam bir aile bütünlüğü şeklinde hareket ederek ‘’aile olgusu’’ kavramını kurumsal yapısında içselleştirmiştir. Hem ülkesi, hem memleketi ve memleket insanı için hiçbir fedakârlıktan kaçınmadan taşın altına elini koyan Arif KAMAN halen İstanbul’da ikamet etmektedir.

Çağdaş Develi Gazetesi, 02 Mart 2018, Sayfa 7

Share
2.997 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...